• زمان انتشار: 1 خرداد 1399, 00:18
  • / کد خبر: 33188

بررسی چالش های آموزش غیرحضوری مراکز آموزش عالی در کشور

بررسی چالش های آموزش غیرحضوری مراکز آموزش عالی در کشور

شیوع ویروس کرونا هرچند مراکزآموزشی را به ظاهر به تعطیلی کشاند اما آموزش با استفاده از فضای مجازی ادامه یافت و در کنار برخی مزایا؛ چالش های فراوانی را پیش روی استادان و دانشجویان قرار داده است.

 رویداد ایران: سمانه سادات فقیه سبزواری: استفاده از بستر آموزش مجازی و فراهم کردن زیرساخت آن در کشور از ملزومات پدافندی به حساب می‌آید و در شرایطی که نتوان به محیط فیزیکی آموزشی دسترسی پیدا کرد، می‌توان از این بستر به‌منظور انتقال دانش استفاده کرد.با توجه به افزایش پهنای باند ارتباطی اینترنت در سال‌های اخیر و حرکت صنعت الکترونیک به سمت آموزش غیرحضوری و مجازی، لزوم فراهم‌سازی زیرساخت این صنعت در دانشگاه‌ها احساس می‌شود.

فرزانه شمیرانی مدیرکل دفتر آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی وزارت علوم در سمینار مجازی چالش‌های دانشگاه‌های غیردولتی که به میزبانی موسسه آموزش عالی طلوع مهر در قم برگزار شد، با تاکید براینکه درصد تبادلات فکری بین بخش دولتی و غیردولتی در نظام آموزشی کشور ارتقا پیداکرده است، اظهار داشت: درگذشته پروسه جذب اعضای هیأت علمی در موسسات غیرانتفاعی بسیار طولانی بودکه با موافقت وزیر علوم اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های غیردولتی که پرونده علمی آن‌ها مورد تأیید اعضای هیات علمی استانی باشد می‌توانند در روال مطلوب‌تری جذب موسسات غیرانتفاعی شوند.

وی با بیان اینکه اگر شورای گسترش آموزش عالی شرایط متفاوت اعضای هیات علمی دانشگاه‌های غیرانتفاعی را صادر و  مصوبه جداگانه‌ای را در رابطه با دانشگاه‌های غیرانتفاعی به تصویب برساند، بسیاری از مشکلات اعضای هیات علمی موسسات غیردولتی از بین میرود،گفت: تنها ۵۰ درصد از رشته های یک‌بار پذیرش در دوره ارشد می‌توانند مجوز تمدید بگیرند و امکان تمدید مجوز برای 50 درصد دیگر وجود ندارد.

مدیرکل دفتر آموزش عالی غیردولتی و غیرانتفاعی وزارت علوم ادامه داد: برای افزایش سهم 50 درصدی رشته های یک‌بار پذیرش در جلسات بعدی شورای گسترش آموزش عالی رایزنی خواهد شد.


افزایش مصرف اینترنت دانشجویان با آموزش های مجازی 

در بخش دیگری از این سمینار سید اکبرصفوی مدیرکارگروه آموزش الکترونیک وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، با اشاره به شرایط ویژه ای که به دلیل شیوع ویروس کرونا نظام آموزشی با آن دست به گریبان شده است اظهار کرد: نظام آموزشی کشور چاره‌ای جز این ندارد که به سمت آموزش‌های مجازی و غیرحضوری حرکت کند.

مدیرکارگروه آموزش الکترونیک وزارت علوم، تحقیقات وفناوری، با تاکید براینکه گمانه ها براین است که هیچ تصوری از پایان ویروس کرونا وجود ندارد، گفت: باید بستر را به صورتی فراهم کرد که برای عقب نماندن از مباحث علمی و پژوهشی زیرساخت های آموزشی تقویت شود.

وی با تاکید براینکه تکلیف آموزش در دانشگاه ها به صورت حضوری و غیر حضوری به زودی روشن شود، گفت: در مدت زمان دو هفته آینده تصمیم نهایی در ارتباط با شکل هم زمان آموزش حضوری و غیرحضوری در سطح دانشگاه های کشور اخذ می شود.

صفوی با بیان اینکه رعایت فاصله گذاری از مهمترین شرایط برگزاری برخی کلاس های آموزشی است که باید حتما به صورت حضوری برگزار شود، عنوان کرد: در صورتی که دانشگاه ها بتوانند کلاس های آموزشی دروس عملی و آزمایشگاهی را با رعایت فاصله گذاری برگزار کنند، هیچ مانعی در این زمینه وجود ندارد. 

وی با اشاره به هزینه مصرف اینترنت دانشجویان در آموزش های غیرحضوری، گفت: آموزش‌های غیرحضوری هزینه مصرف اینترنت را بین دانشجویان افزایش داده است که در این راستا برای کاهش این هزینه‌ها برنامه‌هایی در دستور اجرا قرار گرفته است.

ضرورت تقویت آموزش های مجازی 

علی آهون منش دبیر اتحادیه دانشگاه‌های غیرانتفاعی کشور نیز در بخش دیگری از این سمینار با اشاره به اینکه نگاه دولتی به دانشگاه های غیرانتفاعی وجود دارد، بیان کرد: این نوع نگاه به دانشگاه های غیرانتفاعی از چالش هایی است که پیش روی این موسسات قرار دارد.

وی با تاکید براینکه برای قرارگرفتن موسسات غیردولتی در جایگاه واقعی خود باید تغییرنگاه به این موسسات توسط وزارت علوم تغییر کند، عنوان کرد: خارج شدن از حالت جمود فکری که بردانشگاه های غیردولتی حاکم است از شرایط برطرف شدن مشکلات موسسات آموزش عالی غیر انتفاعی است.

دبیر اتحادیه دانشگاه‌های غیرانتفاعی کشور با بیان اینکه برای حل مشکلات جذب رشته در دانشگاه‌های غیردولتی چاره ای جز تجدید نظر در برخی مصوبات شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم وجود ندارد، گفت: وزارت علوم باید تکلیف خود را در ارتباط با عملکرد بخش خصوصی در آموزش عالی کشور روشن کند زیرا در ارتباط با دانشگاه های غیرانتفاعی دچار جمود و بروز مشکلات این موسسات آموزش عالی شده است.

وی با بیان اینکه کرونا فرصتی را برای استفاده از آموزش های از راه دور را فراهم کرده است، گفت: در عصر کنونی باید آموزش های مجازی و غیرحضوری را تقویت کرد.

آهون منش باتاکید براینکه زیرساخت‌های آموزشی و تجربه های ما برای آموزش های مجازی ناکافی است، عنوان کرد: هنوز شناخت دقیق و قابل توجهی از آسیب های این نوع آموزش ها در دست نیست.

وی با تاکید براینکه اگر زیرساخت ها فراهم شود نیازی به حضور دانشجویان در کلاس دروس عمومی نیست، بیان کرد: موسسات غیر انتفاعی می توانند دروس عمومی را با استفاده از بستر مجازی ارائه دهند.

 دبیر اتحادیه دانشگاه‌های غیرانتفاعی کشور با اشاره به برگزاری آزمون دروس به شیوه غیر حضوری، عنوان کرد: در صورتی که مرکز آزمون دانسته‌های دانشجویان در رابطه با آموخته‌های مجازی در وزارت علوم راه‌اندازی شود هر دانشجو در طول سال تحصیلی می‌تواند چهارمرتبه در آن آزمون داده و نمره نهایی از این طریق مشخص شود.

ضعف در زیرساخت ها از مشکلات آموزش غیر حضوری 

در ادامه این سمینارمحمدرضا امین ناصری رئیس موسسه آموزشی شهرستان آستان اشرافیه با بیان اینکه نکته مثبت آموزش های مجازی در دوران کرونا این بود که از توقف آموزش و پژوهش در بین دانشجویان جلوگیری کرد،گفت: با توجه به اینکه پایانی بر کرونا متصور نیست باید شیوه آموزش های غیرحضوری و مجازی در سطح موسسات غیرانتفاعی به عنوان یک روش آموزش نوین نهادینه شود.

ناصری گفت: کاهش هزینه های رفت و آمد، خوابگاه، سلف و غیره نیز از مزایای آموزش های غیرحضوری دانشجویان خواهد بود.

وی با اشاره به معایب آموزش های غیرحضوری نیز بیان داشت: ضعف در زیرساخت ها، پهنای نامناسب باند اینترنت، سرعت پایین اینترنت در مناطق مختلف شهری و هزینه بالای بسته های اینترنتی از مشکلات آموزش غیرحضوری است.

ناصری عنوان کرد: در شیوه آموزش غیرحضوری امکان برگزاری کلاس های آزمایشگاهی نیست در حالی که برخی از موسسات امکان برگزای این کلاس ها را با رعایت فاصله گذاری اجتماعی دارند.

وی با تاکید براینکه قراردادن تمام دانشگاه‌ها در یک ردیف و سطح فاجعه آمیز است، بیان کرد: حذف ترم تحصیلی هزینه های هنگفتی را به موسسات غیردولتی وارد می کند.

محمدرضا زعفرانی رئیس یکی از دیگر موسسات آموزش عالی بیان کرد: موسسات غیرانتقاعی آمادگی دارند تا تمام دروس عمومی خود را به صورت غیرحضوری و مجازی برگزار کنند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر زیرساخت های لازم برای تدریس 40 درصد از دروس عمومی در دانشگاه های غیرانتقاعی فراهم است،یادآور شد: بسیاری از دانشگاه‌های شرق آسیا با دانشگاه های غربی و آمریکا ارتباط و تبادل علمی دارند و دلیل ندارد ما نتوانیم بین دانشگاه‌های خودمان ارتباط بگیریم.


وی ابراز کرد: دانشگاه‌های دولتی افزایش حقوقشون در ابتدای سال است ولی در رابطه با موسسات غیردولتی با مشکلاتی که وجود دارد این مساله نیز با چالش همراه شده است.

برگزاری غیرحضوری 30 درصد از دروس عمومی توسط موسسات غیر دولتی 

در ادامه حجت الاسلام علی بنایی رئیس موسسه آموزش عالی طلوع مهر نیز عنوان کرد: وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نگاه تبعیض آمیزی با استانداردهای چندگانه بین موسسات دولتی و غیردولتی دارد.

وی تصریح کرد: با وجود نگاه تبعیض آمیز وزارت علوم، راه موسسات غیرانتفاعی با همین سختی هایی که وجود دارد در آینده هموارتر خواهد شد.

رئیس موسسه آموزش عالی طلوع مهر همچنین از وزارت علوم درخواست کرد که به نمایندگان اتحادیه موسسات غیرانتفاعی اجازه داده شود که در جلسات تصمیم سازی وزارت علوم حضور داشته و مشکلات خود را بیان کنند.

بنایی خاطر نشان کرد: امید می‌رود مبحث جذب در شورای گسترش آموزش عالی مصوب شود و بخشی از مشکلات این موسسات از بین برود.

وی در پایان گفت: موسسات غیردولتی این آمادگی را دارند تا 30 درصد از دروس عمومی را به صورت غیرحضوری ارائه دهند.

 


اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
هشدار نسبت به مرده‌زایی در بانوان باردار سیگاریامکان ابتلا به کووید ۱۹ از راه چشم وجود دارد؟شرایط سنی اهدا‌کنندگان سلول‌های بنیادی کاهش یافتپزشکان داروهای در دسترس را تجویز کنندکاهش وزن با مصرف زنجبیل۱۳ علت درد گودی کمر که ممکن است شما را شگفت زده کند۱۰ خاصیت شگفت انگیز دانه ماش برای سلامتیبا علائم بیماری فیبرومیالژیا، راه تشخیص و درمانش آشنا شوید"دستکش" بپوشیم، یا نپوشیم؟کرونا بهانه‌ای برای خاموشی کولر اتوبوس‌ها/ ابتلا به کووید ۱۹ با روشنی تهویه مترو و BRT صحت دارد؟جلوگیری از چاقی با دانستن میزان کالریِ میوه‌هاعادت، قاعدگی یا پریود؛ این‌ها فحش نیست!عوارض شدید کووید-۱۹ در سیگاری‌ها / ترفند صنایع دخانی در بحران کروناتوصیه‌های ساده برای پیشگیری از گرمازدگیخطر «هیدروکسی کلروکین» برای بیماران سرطانی مبتلا به کووید ۱۹کبد چرب و علائم هشداردهنده که نباید از آن‌ها غافل شدشال شهید شفای مادر شدگلودرد چرکی (استرپتوکوکی) چیست؟۵ روش سریع ترک پرخوری عصبیکیک زعفرانی خوشمزه خانگیژل ضدعفونی به جای دستکش/راهکار جدید پیشگیری از کروناچگونه ویدیوهای اینستاگرام را دانلود کنیم؟روند بهبودی بیماری کرونا در مصرف کنندگان مواد دخانی چگونه است؟با نشانه‌های کمبود ویتامین D در بدن آشنا شوید۷ دلیل گزگز مداوم پاگونه‌های حیات وحش در معرض انقراض کشورمان کدامند؟نوزادان تقلید را دوست دارند و به آن واکنش نشان می‌دهند"کنه‌ها" چگونه به درمان کرونا کمک می‌کنند؟آشنایی با خواص "سیر سیاه"تأثیر پلاسمادرمانی در پیشگیری و درمان کرونامصرف مایعات فراوان؛ مهمترین درمان کرونا/ دستکش الزامی نیستمصرف خوسرانه دارو برای درمان آلرژی فصلی، ممنوعاعمال فیزیوتراپی تنفسی برای بیماران کرونایی دچار مشکلات تنفسیطرز تهیه رولت شکلاتیطرز تهیه ترشی گوجه‌سبز
کنترل دقیق‌تر استفاده شهروندان از ماسک در اتوبوس‌ها/ کاهش ۶۳ درصدی مسافران اتوبوسآخرین وضعیت افزایش کرایه تاکسی تهران با شیوع کروناتش‌سوزی تانکر حمل سوخت در محور جاجرود/ تردد تنها از مسیر آزادراه تهران- پردیس امکان‌پذیر استاز شایعه تا واقعیت حمله ملخ‌ها به پردیس/ هیچ‌ آسیبی ‌‌به اراضی کشاورزی مشاهده نشد‌زلزله ۴ ریشتری تهران را لرزاندمتوسط قیمت هر متر آپارتمان در تهران اعلام شد/ افزایش ۳۴ درصدی قیمتقتل همسر به خاطر اختلاف خانوادگیاجاره خانه در مناطق مختلف تهران چقدر است؟آخرین وضعیت نوزاد رهاشده در تهران اعلام شداجاره نشینی در منطقه ۵ تهران چقدر تمام می‌شود؟قیمت خرید آپارتمان در یوسف آبادتلاش برای فعال کردن یک هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت سال ۹۸واکنش شهرداری تهران به فیلم ضرب و شتم یک دستفروشقیمت خرید آپارتمان در مرزداراننرخ بلیت مترو از ابتدای خرداد افزایش می‌یابدخرید آپارتمان در نیرو هوایی چقدر تمام می‌شود؟پول مورد نیاز برای خرید خانه در منطقه نواب چقدر است؟هزینه خرید مسکن در لویزان۸۸ درصد مبتلایان کرونا در پایتخت بهبود یافتنداجرای قطعی طرح ترافیک بعد از عید فطر / شروع طرح از ساعت ۸ تا ۱۶عمارت تاریخی هرمز پیرنیا مرمت و احیاء می‌شودقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۹ اردیبهشت ۹۹خرید آپارتمان در جمالزاده چقدر تمام می‌شود؟تشنج در شورای شهر؛ اعتراض به مدیریت هاشمی/ سالاری: بلد نیستند شورا را اداره کنند!قیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۸ اردیبهشت ۹۹تصادف نیسان و اتوبوس در اتوبان قم/۶نفر مصدوم شدندقیمت خرید آپارتمان در حکیمیهقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۵ اردیبهشت ۹۸قیمت خرید آپارتمان در دزاشیب زالی: منحنی مبتلایان تهرانی کرونا در سراشیبی قرار دارداطلاعات دستفروشان در نرم‌افزار سامان بازار ثبت می‌شودضرب‌الاجل فرماندار پردیس بر مقاوم‌سازی بناهاقیمت خربد آپارتمان در دروازه شمیرانبرگزاری نماز عید فطر در تهران در صورت موافقت ستاد ملی مقابله با کروناتردد تاکسی‌های اینترنتی در طرح ترافیک رایگان است؟
۸۸ مورد جدید ابتلا به کرونا در لرستان ثبت شد/۳۰ بیمار بستری هستندتعداد بیماران مبتلا به کرونا در کرمان به ۱۷۲۳ نفر رسیداز سرگیری فعالیت اتوبوسرانی اهواز فعلا بعید استادامه پیگیری‌های قضایی در پرونده مرگ "زن آلونک‌نشین"مدیرکل ورزش و جوانان استان فارس بازداشت شدبرخی ایرلاین‌های خارجی هنوز بدهی خود را تسویه نکرده‌انداستفاده از ماسک در ناوگان‌های اتوبوسرانی مشهد الزامی استسایه سنگین گرانی بر بازار طلا در شیراز/ کرونا سبب فروش طلای شهروندان شدکنترل دقیق‌تر استفاده شهروندان از ماسک در اتوبوس‌ها/ کاهش ۶۳ درصدی مسافران اتوبوسسرگردانی بیماران بدحال به دلیل کمبود تخت آی سی یو در همدانبرکناری یک مسئول در پی مرگ دردناک آسیه پناهیاحیای باغ سنتی و نهر 800 ساله مسجد جامع سمنانکرونا تعداد مسافران تاکسی‌های کرج را ۴۰ درصد کاهش داددادگستری گیلان رسیدگی به پرونده قتل"رومینا" را به‌صورت ویژه در دستور کار داردتولد گوزن‌های کمیاب در باغ وحش اراکقیمت میوه وتره بار در بازارهای کوثر امروز ۱۰ خردادماهاصفهان زرد شد/ کرونا و علائم مشکوک آن جان ۱۱۰۰ اصفهانی را گرفتآغاز به کار اتوبوس و مترو در شیراز/ نبود نظارت بهداشتیخداحافظی یک ماهه با زاینده رود /درخواست آب تابستانهراه‌اندازی زباله‌سوز سراوان رشت ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارداحراز هویت سرمایه‌گذاران در بورس گامی سریع برای ابتلا به کرونااز پذیرایی شما معذوریم!شهروندان تبریزی گوشت قرمز را بیشتر از ۷۵ هزار تومان نخرندآخرین وضعیت افزایش کرایه تاکسی تهران با شیوع کرونادستگیری عوامل تیراندازی در شهرستان کارونتعطیلات کرونایی؛ زنگ خطر شیوع ویروس در مازندرانابهام در ثبت حریم ژئو سایت نمکدان توسط منطقه آزاد قشم!کارد به استخوان برسد، دوباره محدودیت های کرونایی را اجرایی خواهیم کرداهدای پلاسما، بعد از شکست کروناماجرای سوختن زباله‌ها در "سراب قنبر" کرمانشاهتش‌سوزی تانکر حمل سوخت در محور جاجرود/ تردد تنها از مسیر آزادراه تهران- پردیس امکان‌پذیر استتولید نماهنگ بین المللی وحدة الموقف در قمبرگزاری آزمون ورودی جامعه الزهرا به صورت آنلاینبهارانه كتاب با فروش حدود ١٢ ميليارد تومان به پایان رسیدنیازهای فنی واحدهای صنعتی برای دستیابی به تولید سبز و پایدار فراهم شود

روزنامه رویداد امروز شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
۸۸ مورد جدید ابتلا به کرونا در لرستان ثبت شد/۳۰ بیمار بستری هستندتعداد بیماران مبتلا به کرونا در کرمان به ۱۷۲۳ نفر رسیداز سرگیری فعالیت اتوبوسرانی اهواز فعلا بعید استادامه پیگیری‌های قضایی در پرونده مرگ "زن آلونک‌نشین"مدیرکل ورزش و جوانان استان فارس بازداشت شدبرخی ایرلاین‌های خارجی هنوز بدهی خود را تسویه نکرده‌انداستفاده از ماسک در ناوگان‌های اتوبوسرانی مشهد الزامی استسایه سنگین گرانی بر بازار طلا در شیراز/ کرونا سبب فروش طلای شهروندان شدکنترل دقیق‌تر استفاده شهروندان از ماسک در اتوبوس‌ها/ کاهش ۶۳ درصدی مسافران اتوبوسسرگردانی بیماران بدحال به دلیل کمبود تخت آی سی یو در همدانبرکناری یک مسئول در پی مرگ دردناک آسیه پناهیاحیای باغ سنتی و نهر 800 ساله مسجد جامع سمناناستقرار دائمی بالگرد آبپاش در استان اصفهان ضروری استکرونا تعداد مسافران تاکسی‌های کرج را ۴۰ درصد کاهش داددادگستری گیلان رسیدگی به پرونده قتل"رومینا" را به‌صورت ویژه در دستور کار داردتولد گوزن‌های کمیاب در باغ وحش اراکقیمت میوه وتره بار در بازارهای کوثر امروز ۱۰ خردادماهاصفهان زرد شد/ کرونا و علائم مشکوک آن جان ۱۱۰۰ اصفهانی را گرفتآغاز به کار اتوبوس و مترو در شیراز/ نبود نظارت بهداشتیخداحافظی یک ماهه با زاینده رود /درخواست آب تابستانهراه‌اندازی زباله‌سوز سراوان رشت ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارداحراز هویت سرمایه‌گذاران در بورس گامی سریع برای ابتلا به کرونااز پذیرایی شما معذوریم!شهروندان تبریزی گوشت قرمز را بیشتر از ۷۵ هزار تومان نخرندآخرین وضعیت افزایش کرایه تاکسی تهران با شیوع کرونا