• زمان انتشار: 31 اردیبهشت 1399, 15:09
  • / کد خبر: 33169

وضعیت قرمز کرونا در اصفهان / جولان ‌مردم در شهر برای خرید و گردش بدون رعایت بهداشت

وضعیت قرمز کرونا در اصفهان / جولان ‌مردم در شهر برای خرید و گردش بدون رعایت بهداشت با وجود تمام هشدارها و توصیه‌ها مبنی بر رعایت بهداشت و فاصله‌های اجتماعی برای مقابله با کرونا هنوز هم افراد زیادی هستند که با بی تفاوتی شهر و خیابان را برای خرید و گردش دور می‌زنند و این برای تمام جامعه خطر آفرین است.

نخستین روزی که با خبر شدیم ویروس کرونا وارد کشور شده است را به یاد داریم، خیلی زود خودمان را برای مقابله با آن آماده کردیم، به تهیه ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی کننده پرداختیم، خانه‌هایمان را پر از مواد بهداشتی و غذایی کردیم و هرکاری لازم بود انجام دادیم، خیلی‌هایمان تا مدت‌ها از قرنطینه خانگی خارج نشدیم.

انواع غذاها و کیک‌ها را تهیه کردیم، مجازی آموزش دادیم و آموزش دیدیم، مجازی با عزیزانمان هم صحبت شدیم و مهمانی‌ها و جشن‌ها و مسافرت‌ها را لغو کردیم، تا مدت‌ها در همین فضای مجازی نوشتیم: «در خانه می‌مانیم، کرونا را شکست می‌دهیم».

بعد از گذشت چند ماه از ورود این ویروس کوچک یک سئوال پیش می‌آید: «اکنون چه چیزی تغییر کرده است که همگی در خیابان‌ها حضور داریم و با بی تفاوتی به زندگی عادی و روزمره قبل برگشته‌ایم؟ کرونا را شکست داده‌ایم یا از خانه نشینی و قرنطینه خسته شده‌ایم؟».

هنوز هم تمام هشدارها و توصیه‌ها این است که در خانه بمانیم و خطر برطرف نشده است؛ برای حفظ سلامتی خود و خانواده همچنان تا می‌توانید در خانه بمانید و تمام نکات بهداشتی و فاصله اجتماعی را رعایت کنید. اما گوش هیچ کسی بدهکار این توصیه‌ها نیست و نتیجه آن را هم مشاهده می‌کنیم، آمار مبتلایان به کرونا هنوز کاهشی نشده است و این یعنی ما هنوز نمی‌دانیم و متوجه نیستیم که چه خطری تهدیدمان می‌کند.

برخی از مردم به دلیل شرایط شغلی و جایگاه اجتماعی‌شان باید از منزل خارج شوند اما عده بسیار زیادی از مردم که بازارها، خیابان‌ها و اماکن تفریحی را اشغال کرده‌اند دلیل حضورشان جز بی حوصلگی چیز دیگری نمی‌تواند باشد.

با توجه به گفته‌های رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تا زمانی که واکسن کرونا ساخته نشود این ویروس وجود دارد. باید به این نکته توجه کرد که لازم است همچنان در خانه ماند و از حضور غیر ضروری در اجتماع جلوگیری کرد تا زنجیره بیماری قطع شود.

تعطیل نشدن به معنای عادی بودن شرایط نیست

طاهره چنگیز با بیان اینکه نمی‌توان برای همیشه کشور را تعطیل نگه داشت، گفت: باید شرایط زندگی را متناسب با این موضوع وفق دهیم.

این بدان معنا نیست که ما می‌توانیم هر زمان خواستیم راهی کوچه و خیابان شویم و به طور عادی به رفع امور بپردازیم، معنایش این است که کرونا هنوز وجود دارد و باید تمام مواردی که برای مقابله با آن  لازم است انجام دهیم. بیرون آمدن‌های غیر ضروری تنها و تنها سبب بالا رفتن آمار مبتلایان و در نتیجه خلاص نشدن از کرونا می‌شود.

اگر نگاهی به خیابان‌ها و بازارها بیندازیم جمعیت زیادی می‌بینیم که با بی تفاوتی و حتی در اکثر موارد بدون ماسک و دستکش در حال خرید و تفریح هستند، وقتی از آنها علت را جویا می‌شویم پاسخ‌هایی می‌دهند که معنایش این است: «زندگی خصوصی ما به شما ربطی ندارد».

اصلاحات رفتاری و ساختاری راه ادامه دادن فعالیت‌های جامعه است

اما این دسته از آدم‌ها هنوز نمی‌دانند که این یک مورد تنها مربوط به زندگی شخصی آنها نیست و تمام مردم جامعه را درگیر می‌کند. یکی از دوستان پرستارمان می‌گفت: «مردم متوجه نیستند که کادر درمانی چقدر تحت فشار هستند و تمام تلاششان برای نجات جان بیماران است، آنها عاجزانه از مردم می‌خواهند که در خانه بمانند و برای کارهای غیر ضروری خارج نشوند، اما بازارها پر از مردمی است که خرید می‌کنند، گردش می‌کنند و گویی هرگز چنین بیماری نداشتیم. این یعنی ما همچنان باید شاهد مبتلا شدن آدم‌های زیادی باشیم که خدا می‌داند درمان می‌شوند یا نه؛ به عنوان یک پرستار که شاهد بیماری مردم هستم از همه مردم می‌خواهم کرونا را جدی بگیرند، هشدارها را شوخی فرض نکنند و هرچیزی که به سلامتی آنها کمک می‌کند را انجام دهند، ما را برای کاهش بیماری یاری کنند».

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان اصلاحات ساختاری و نیز اصلاحات رفتاری را تنها راه ادامه دادن فعالیت‌های جامعه در این شرایط خواند و گفت: به هر حال دیر یا زود باز هم با پیک بیماری مواجه خواهیم شد و باید بتوانیم در این شرایط با رعایت اصولی دستورالعمل‌ها، به فعالیت‌های عمومی زندگی ادامه دهیم.

در صورت رعایت نکردن فاصله‌ها در هفته‌های آینده افزایش ابتلا خواهیم داشت

کارشناس مسئول آنفلوآنزا و IHRمعاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان درباره از سرگیری بعضی فعالیت‌های عمومی در اصفهان گفت: اگر بخواهیم درباره از سرگیری فعالیت در این مکان‌ها، خوش بین باشیم در شهرهای سفید این کار اشکالی ندارد، هر چند از نظر مراقبت‌های لازم برای جلوگیری از انتشار ویروس واگیردار با یک علامت سئوال روبروست، اما با توجه به پروتکلی که وزارت بهداشت، وضعیت بعضی شهرستان‌ها را سفید اعلام کرده، امیدواریم در وضعیت سفید بمانند و آمارها باز هم بالا نرود.

مهدی فارسی با اشاره به ادامه وضعیت قرمز شهر اصفهان از نظر تعداد مبتلایان به ویروس کرونا، بیان کرد: درباره بازگشایی مساجد و مدارس در سطح ملی تصمیم گیری می‌شود، یعنی در ستاد ملی کرونا که اساتید ما در آن حضور دارند، اما در هر صورت اگر این بازگشایی ها سبب شود فاصله اجتماعی رعایت نشود و مراودات طبیعی به حالت قبل بر گردد، قطعا ما در هفته‌های آینده شاهد افزایش موارد خواهیم بود و این به نفع کشور و استان نیست.

تجمعات در شهرهای قرمز به نفع مردم نیست

وی ادامه داد: شاید برای شهرهای سفید مشکلی ایجاد نشود، اما برای شهرهای دیگر به صلاح نیست، هرچند قرار است مدارس هم برای رفع اشکال و به صورت دلخواه باز شود و قرار نیست همه دانش آموزان به اجبار سرکلاس بنشینند.

فارسی با تاکید بر اینکه هنوز در سطح شهرهایی که سفید اعلام نشده، تجمعات به نفع مردم نیست، گفت: جمع شدن عده‌ای دور هم، هر کجا که باشد به صلاح نیست، به ویژه اگر اجتماعات بزرگ باشد، این اجتماعات به نفع مردم نیست و سبب انتقال ویروس می‌شود؛ چون معمولا افراد در معرض خطر و افراد مسن به شدت به این ویروس حساس‌اند و ممکن است موارد بستری ما در هفته‌های آینده بالا برود.

تمام سخنان و توصیه‌ها این را می‌گویند که وضعیت امروز و اجتماعات مردم و دورهمی‌ها بدون شک آمار مبتلایان را در آینده نزدیک بالا می‌برد بنابراین به شدت توصیه می‌شود که کرونا را جدی بگیرید، شرایط هنوز هم عادی نیست و بهتر است بگوییم نیاز به رعایت بیشتری است تا بتوانیم به آینده‌ای با کاهش آمارها امیدوار شویم، در غیر این صورت عواقبش نه تنها گریبان خودمان که تمام کشور را خواهد گرفت. در این زمینه اراده جمعی لازم است، باز هم تکرار می‌شود که: «اگر کرونا را جدی نگیرید او شما را جدی خواهد گرفت».


منبع: تسنیم
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
از دلایل تغییر ناگهانی بوی بدنهشدار نسبت به مرده‌زایی در بانوان باردار سیگاریامکان ابتلا به کووید ۱۹ از راه چشم وجود دارد؟شرایط سنی اهدا‌کنندگان سلول‌های بنیادی کاهش یافتپزشکان داروهای در دسترس را تجویز کنندکاهش وزن با مصرف زنجبیل۱۳ علت درد گودی کمر که ممکن است شما را شگفت زده کند۱۰ خاصیت شگفت انگیز دانه ماش برای سلامتیبا علائم بیماری فیبرومیالژیا، راه تشخیص و درمانش آشنا شوید"دستکش" بپوشیم، یا نپوشیم؟کرونا بهانه‌ای برای خاموشی کولر اتوبوس‌ها/ ابتلا به کووید ۱۹ با روشنی تهویه مترو و BRT صحت دارد؟جلوگیری از چاقی با دانستن میزان کالریِ میوه‌هاعادت، قاعدگی یا پریود؛ این‌ها فحش نیست!عوارض شدید کووید-۱۹ در سیگاری‌ها / ترفند صنایع دخانی در بحران کروناتوصیه‌های ساده برای پیشگیری از گرمازدگیخطر «هیدروکسی کلروکین» برای بیماران سرطانی مبتلا به کووید ۱۹کبد چرب و علائم هشداردهنده که نباید از آن‌ها غافل شدشال شهید شفای مادر شدگلودرد چرکی (استرپتوکوکی) چیست؟۵ روش سریع ترک پرخوری عصبیکیک زعفرانی خوشمزه خانگیژل ضدعفونی به جای دستکش/راهکار جدید پیشگیری از کروناچگونه ویدیوهای اینستاگرام را دانلود کنیم؟روند بهبودی بیماری کرونا در مصرف کنندگان مواد دخانی چگونه است؟با نشانه‌های کمبود ویتامین D در بدن آشنا شوید۷ دلیل گزگز مداوم پاگونه‌های حیات وحش در معرض انقراض کشورمان کدامند؟نوزادان تقلید را دوست دارند و به آن واکنش نشان می‌دهند"کنه‌ها" چگونه به درمان کرونا کمک می‌کنند؟آشنایی با خواص "سیر سیاه"تأثیر پلاسمادرمانی در پیشگیری و درمان کرونامصرف مایعات فراوان؛ مهمترین درمان کرونا/ دستکش الزامی نیستمصرف خوسرانه دارو برای درمان آلرژی فصلی، ممنوعاعمال فیزیوتراپی تنفسی برای بیماران کرونایی دچار مشکلات تنفسیطرز تهیه رولت شکلاتی
کنترل دقیق‌تر استفاده شهروندان از ماسک در اتوبوس‌ها/ کاهش ۶۳ درصدی مسافران اتوبوسآخرین وضعیت افزایش کرایه تاکسی تهران با شیوع کروناتش‌سوزی تانکر حمل سوخت در محور جاجرود/ تردد تنها از مسیر آزادراه تهران- پردیس امکان‌پذیر استاز شایعه تا واقعیت حمله ملخ‌ها به پردیس/ هیچ‌ آسیبی ‌‌به اراضی کشاورزی مشاهده نشد‌زلزله ۴ ریشتری تهران را لرزاندمتوسط قیمت هر متر آپارتمان در تهران اعلام شد/ افزایش ۳۴ درصدی قیمتقتل همسر به خاطر اختلاف خانوادگیاجاره خانه در مناطق مختلف تهران چقدر است؟آخرین وضعیت نوزاد رهاشده در تهران اعلام شداجاره نشینی در منطقه ۵ تهران چقدر تمام می‌شود؟قیمت خرید آپارتمان در یوسف آبادتلاش برای فعال کردن یک هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت سال ۹۸واکنش شهرداری تهران به فیلم ضرب و شتم یک دستفروشقیمت خرید آپارتمان در مرزداراننرخ بلیت مترو از ابتدای خرداد افزایش می‌یابدخرید آپارتمان در نیرو هوایی چقدر تمام می‌شود؟پول مورد نیاز برای خرید خانه در منطقه نواب چقدر است؟هزینه خرید مسکن در لویزان۸۸ درصد مبتلایان کرونا در پایتخت بهبود یافتنداجرای قطعی طرح ترافیک بعد از عید فطر / شروع طرح از ساعت ۸ تا ۱۶عمارت تاریخی هرمز پیرنیا مرمت و احیاء می‌شودقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۹ اردیبهشت ۹۹خرید آپارتمان در جمالزاده چقدر تمام می‌شود؟تشنج در شورای شهر؛ اعتراض به مدیریت هاشمی/ سالاری: بلد نیستند شورا را اداره کنند!قیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۸ اردیبهشت ۹۹تصادف نیسان و اتوبوس در اتوبان قم/۶نفر مصدوم شدندقیمت خرید آپارتمان در حکیمیهقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۵ اردیبهشت ۹۸قیمت خرید آپارتمان در دزاشیب زالی: منحنی مبتلایان تهرانی کرونا در سراشیبی قرار دارداطلاعات دستفروشان در نرم‌افزار سامان بازار ثبت می‌شودضرب‌الاجل فرماندار پردیس بر مقاوم‌سازی بناهاقیمت خربد آپارتمان در دروازه شمیرانبرگزاری نماز عید فطر در تهران در صورت موافقت ستاد ملی مقابله با کروناتردد تاکسی‌های اینترنتی در طرح ترافیک رایگان است؟
۸۸ مورد جدید ابتلا به کرونا در لرستان ثبت شد/۳۰ بیمار بستری هستندتعداد بیماران مبتلا به کرونا در کرمان به ۱۷۲۳ نفر رسیداز سرگیری فعالیت اتوبوسرانی اهواز فعلا بعید استادامه پیگیری‌های قضایی در پرونده مرگ "زن آلونک‌نشین"مدیرکل ورزش و جوانان استان فارس بازداشت شدبرخی ایرلاین‌های خارجی هنوز بدهی خود را تسویه نکرده‌انداستفاده از ماسک در ناوگان‌های اتوبوسرانی مشهد الزامی استسایه سنگین گرانی بر بازار طلا در شیراز/ کرونا سبب فروش طلای شهروندان شدکنترل دقیق‌تر استفاده شهروندان از ماسک در اتوبوس‌ها/ کاهش ۶۳ درصدی مسافران اتوبوسسرگردانی بیماران بدحال به دلیل کمبود تخت آی سی یو در همدانبرکناری یک مسئول در پی مرگ دردناک آسیه پناهیاحیای باغ سنتی و نهر 800 ساله مسجد جامع سمنانکرونا تعداد مسافران تاکسی‌های کرج را ۴۰ درصد کاهش داددادگستری گیلان رسیدگی به پرونده قتل"رومینا" را به‌صورت ویژه در دستور کار داردتولد گوزن‌های کمیاب در باغ وحش اراکقیمت میوه وتره بار در بازارهای کوثر امروز ۱۰ خردادماهاصفهان زرد شد/ کرونا و علائم مشکوک آن جان ۱۱۰۰ اصفهانی را گرفتآغاز به کار اتوبوس و مترو در شیراز/ نبود نظارت بهداشتیخداحافظی یک ماهه با زاینده رود /درخواست آب تابستانهراه‌اندازی زباله‌سوز سراوان رشت ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارداحراز هویت سرمایه‌گذاران در بورس گامی سریع برای ابتلا به کرونااز پذیرایی شما معذوریم!شهروندان تبریزی گوشت قرمز را بیشتر از ۷۵ هزار تومان نخرندآخرین وضعیت افزایش کرایه تاکسی تهران با شیوع کرونادستگیری عوامل تیراندازی در شهرستان کارونتعطیلات کرونایی؛ زنگ خطر شیوع ویروس در مازندرانابهام در ثبت حریم ژئو سایت نمکدان توسط منطقه آزاد قشم!کارد به استخوان برسد، دوباره محدودیت های کرونایی را اجرایی خواهیم کرداهدای پلاسما، بعد از شکست کروناماجرای سوختن زباله‌ها در "سراب قنبر" کرمانشاهتش‌سوزی تانکر حمل سوخت در محور جاجرود/ تردد تنها از مسیر آزادراه تهران- پردیس امکان‌پذیر استتولید نماهنگ بین المللی وحدة الموقف در قمبرگزاری آزمون ورودی جامعه الزهرا به صورت آنلاینبهارانه كتاب با فروش حدود ١٢ ميليارد تومان به پایان رسیدنیازهای فنی واحدهای صنعتی برای دستیابی به تولید سبز و پایدار فراهم شود

روزنامه رویداد امروز شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
۸۸ مورد جدید ابتلا به کرونا در لرستان ثبت شد/۳۰ بیمار بستری هستندتعداد بیماران مبتلا به کرونا در کرمان به ۱۷۲۳ نفر رسیداز سرگیری فعالیت اتوبوسرانی اهواز فعلا بعید استادامه پیگیری‌های قضایی در پرونده مرگ "زن آلونک‌نشین"مدیرکل ورزش و جوانان استان فارس بازداشت شدبرخی ایرلاین‌های خارجی هنوز بدهی خود را تسویه نکرده‌انداستفاده از ماسک در ناوگان‌های اتوبوسرانی مشهد الزامی استسایه سنگین گرانی بر بازار طلا در شیراز/ کرونا سبب فروش طلای شهروندان شدکنترل دقیق‌تر استفاده شهروندان از ماسک در اتوبوس‌ها/ کاهش ۶۳ درصدی مسافران اتوبوسسرگردانی بیماران بدحال به دلیل کمبود تخت آی سی یو در همدانبرکناری یک مسئول در پی مرگ دردناک آسیه پناهیاحیای باغ سنتی و نهر 800 ساله مسجد جامع سمناناستقرار دائمی بالگرد آبپاش در استان اصفهان ضروری استکرونا تعداد مسافران تاکسی‌های کرج را ۴۰ درصد کاهش داددادگستری گیلان رسیدگی به پرونده قتل"رومینا" را به‌صورت ویژه در دستور کار داردتولد گوزن‌های کمیاب در باغ وحش اراکقیمت میوه وتره بار در بازارهای کوثر امروز ۱۰ خردادماهاصفهان زرد شد/ کرونا و علائم مشکوک آن جان ۱۱۰۰ اصفهانی را گرفتآغاز به کار اتوبوس و مترو در شیراز/ نبود نظارت بهداشتیخداحافظی یک ماهه با زاینده رود /درخواست آب تابستانهراه‌اندازی زباله‌سوز سراوان رشت ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارداحراز هویت سرمایه‌گذاران در بورس گامی سریع برای ابتلا به کرونااز پذیرایی شما معذوریم!شهروندان تبریزی گوشت قرمز را بیشتر از ۷۵ هزار تومان نخرندآخرین وضعیت افزایش کرایه تاکسی تهران با شیوع کرونا