• زمان انتشار: 31 اردیبهشت 1399, 10:11
  • / کد خبر: 33101

نماینده وزیر بهداشت:

اطلاعات وضعیت کرونا در خوزستان جمع‌آوری شده است / فرسودگی کادر درمان نگران‌کننده است

اطلاعات وضعیت کرونا در خوزستان جمع‌آوری شده است / فرسودگی کادر درمان نگران‌کننده است نماینده وزیر بهداشت در امور اجرایی مقابله با کرونا در خوزستان با اشاره به جمع‌آوری اطلاعات وضعیت خوزستان گفت: اطلاعاتی که در خصوص وضعیت خوزستان وجود دارد، ما را به این نتیجه رسانده که بتوانیم کمک‌های خوبی برای این استان داشته باشیم و شاهد باشیم که هر چه سریع‌تر بیماری در خوزستان فروکش کند.
دکتر علیرضا افشار اظهار کرد: استان‌هایی که در بیماری کرونا درگیر مشکل شدند و درگیری‌شان به شکلی شد که به اصطلاح، دچار پیک بیماری شدند و روند صعودی ابتلا افزایش پیدا کرد، وزیر بهداشت برای اینکه تمهیدات بهتری برای این استان‌ها در نظر بگیرند و بتوانند ارتباط مستمر و در عین حال مستقیمی با این استان‌ها داشته باشند، برای این استان‌ها یک نماینده انتخاب کردند که نماینده در استان مستقر شد و این امر، یک پل ارتباطی مستقیم بوده بین شخص وزیر و دوستانی که در استان‌ها مشغول به خدمت بودند.
به گزارش ایسنا، وی اضافه کرد: در استان خوزستان نیز همان‌طور که شاهد هستیم از اوایل اردیبهشت، شیوع بیماری کرونا شروع به افزایش پیدا کرد و در نیمه اردیبهشت به حد اخطار رسید و خوزستان در وضعیت قرمز قرار گرفت. بنابراین وزیر بهداشت صلاح دید که برای استان خوزستان هم نماینده‌ای انتخاب کند که مسئولیت به اینجانب محول شد و از روز پنج‌شنبه با دستور وزیر بهداشت به عنوان نماینده اجرایی ایشان در خوزستان حضور پیدا کردم.
افشار گفت: در بدو ورود به استان خوزستان، یک بررسی میدانی از شرایط موجود داشتیم. اطلاعات آماری و اپیدمیولوژیک خوزستان را از نظر تعداد ابتلا و بستری و مرگ و میر در مرکز داشتیم؛ ولی بحث امکانات خوزستان را باید پایش می‌کردیم. بنابراین در معیّت روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی خوزستان، تمام مراکزی که به کرونا اختصاص یافته بود و ظرفیت‌هایی که برای مقابله با کرونا اختصاص یافته بودند و همچنین بیمارانی که پایش کرده بودند چه در بخش بستری و چه در بخش قرنطینه در نقاهتگاه‌ها را از نزدیک بررسی کردیم. امکانات درمانی و تشخیصی استان خوزستان را از نزدیک ملاحظه و گزارشی به صورت روزانه به وزیر بهداشت ارائه کردیم.
وی که سه‌شنبه شب در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد، افزود: طبیعتا برای هر برنامه‌ریزی ابتدا باید اطلاعات مناسبی داشت؛ تمام تلاش ما این بود که اطلاعات را جمع‌آوری کنیم. اطلاعاتی که در خصوص وضعیت خوزستان وجود دارد، ما را به این نتیجه رسانده که بتوانیم کمک‌های خوبی برای این استان داشته باشیم و شاهد باشیم که هر چه سریع‌تر بیماری در خوزستان فروکش کند.
نماینده وزیر بهداشت در امور اجرایی مقابله با کرونا در خوزستان در خصوص برگزاری امتحانات پایه‌های نهم و دوازدهم به صورت حضوری گفت: روز سه‌شنبه بحث آزمون حضوری پایه نهم و دوازدهم در ستاد مقابله با کرونای خوزستان مطرح شد. من تماس‌های مکرری از انجمن‌های اولیا و مربیان خوزستان و والدین خوزستانی داشتم و دغدغه‌های‌شان نیز کاملا به‌جا بود.
وی گفت: پایه نهم مقطعی است که دانش‌آموز در دوران نوجوانی است و جنب و جوش زیادی دارد و کنترل و رعایت مسائل بهداشتی در این مقطع مشکل است و مهم‌تر از آن، بحث امنیت روانی است که خانواده‌ها در این مورد دغدغه دارند؛ زیرا فرزندان‌شان را دو سه ماه کنترل کردند که از خانه بیرون نروند و سعی کردند که فرزندان‌شان مبتلا نشوند و اکنون نگران هستند که وقتی فرزندشان وارد فضای بیرون شود، دیگر از کنترل خارج شود و از طرف دیگر نیز نگران هستند که نکند استرس بیمار شدن، در آزمون تاثیر بگذارد و باعث افت دانش‌آموز شود.
افشار اضافه کرد: حتی بسیاری به من گفتند که اگر این امتحانات اجباری باشد، ما حاضریم از فرستادن فرزندمان به آزمون امتناع کنیم و اگر بشود می‌گذاریم که شهریور امتحان بدهد. این دغدغه به‌جایی است، به خصوص در شرایط خوزستان که اکنون در وضعیت قرمز قرار دارد. طبیعتا دغدغه‌های مردم به‌جا هستند و من به عنوان نماینده وزیر بهداشت حتما این دغدغه‌ها را به ایشان منتقل می‌کنم تا از پتانسیل‌شان در ستاد ملی کرونا استفاده کنند و تدبیری اندیشیده شود و این دغدغه‌ها برطرف شود.
وی درباره کاهش درآمد و ایجاد مشکلات درآمدی برای بیمارستان‌ها به دلیل اینکه بیشتر به کار کرونا پرداخته‌اند، گفت: در ستاد ملی کرونا با عنایتی که مقام معظم رهبری داشتند، اجازه برداشت مبالغی برای کمک به ستاد ملی مقابله با کرونا دادند. در بحث درآمد بیمارستان‌ها، وقتی کرونا در کشور همه‌گیر شد، بخش اعظمی از بیمارستان‌ها زیر بار درمان کرونا رفتند و این درمان رایگان است. در این مدت، درآمدهای اختصاصی بیمارستان‌ها کاهش پیدا کرد و سایر درآمدهایی که بیمارستان‌ها در زمینه‌های دیگر داشتند، افت کرد.
وی افزود: در بررسی این چند روز مشاهده شد که در استان خوزستان هم بین ۳۰ تا ۷۰ درصد درآمدهای بعضی از بیمارستان‌ها کاهش پیدا کرده است.
نماینده وزیر بهداشت در امور اجرایی مقابله با کرونا در خوزستان بیان کرد: به طور میانگین در خوزستان، بیمارستان‌ها حدود ۵۰ درصد کاهش درآمد داشته‌اند. قطعا وزارت بهداشت به عنوان متولی کمک خواهد کرد و از ستاد ملی کرونا انتظار داریم که در این مورد توجه ویژه داشته باشند.
وی همچنین درباره خستگی و فرسودگی کادر درمان در این مدت، گفت: بحث فرسودگی نیروی انسانی بخش درمان برای ما یک دغدغه است. اکنون حدود سه ماه است که پرسنل کادر درمانی و پشتیبانی درمان، شبانه‌روز در حال تلاش برای مهار این ویروس هستند و گاهی گزارش‌ها بیانگر این است که بسیاری از آن‌ها ماه‌ها است که والدین و نزدیکان و حتی فرزندان‌شان را ندیده‌اند.
افشار افزود: از طرفی این پرسنل علاوه بر کار سختی که دارند، در شرایط سختی هم دارند کار می‌کنند. با پوشش‌های محافظتی، ساعت‌ها در حال کار هستند که با توجه به وضعیت اقلیمی خوزستان و آغاز فصل گرما، عملا دچار تعریق می‌شوند و نمی‌توانند با این پوشش‌ها مایعات و آب مصرف کنند. تعریق از یک طرف و کم‌آبی از یک طرف باعث می‌شود که دچار گرمازدگی شوند و گرمازدگی هم سیستم ایمنی را ضعیف می‌کند و در معرض بیماری قرار می‌گیرند و توانمندی آن‌ها نیز کم می‌شود که ما در این زمینه نگرانی داریم.
وی اضافه کرد: حل بخش عمده‌ای از این مشکل به عزم مردم برمی‌گردد که هوای خدمتگزاران خود در حوزه سلامت را داشته باشند و سهل‌انگاری نکنند و فاصله اجتماعی را رعایت و سعی کنند تمام توصیه‌های بهداشتی را برای محدود شدن انتقال ویروس رعایت کنند زیرا هر چه حجم مراجعات به مراکز درمانی کاهش یابد، پرسنل کمتر بیمار می‌شوند و می‌توانیم شیفت‌ها را کوتاه‌تر کنیم و اجازه استراحت بدهیم تا توان داشته باشند که خدمات ارائه کنند.
نماینده وزیر بهداشت در امور اجرایی مقابله با کرونا در خوزستان با اشاره به صحبت‌های مطرح شده مبنی بر اینکه انتخاب نماینده ویژه برای خوزستان از سوی وزیر بهداشت به ضعف عملکرد مسئولان بهداشت و درمان خوزستان در مقابله با کرونا مربوط بوده است، گفت: مقداری از این صحبت‌ها به این برمی‌گردد که بعضی‌ها می‌خواهند از آب گل‌آلود ماهی بگیرند.
وی افزود: واقعیت این است که من از طرف خودم و وزیر بهداشت، دست همه کسانی که در خوزستان تلاش می‌کنند و زحمت می‌کشند را می‌بوسم و قدردان زحمات‌شان هستم. اگر شاخص مرگ و میر در خوزستان اکنون از شاخص کشوری پایین‌تر است، ناشی از تلاش این عزیزان است.
افشار گفت: برخی از مشکلات به زیرساخت‌ها برمی‌گردد. زیرساخت‌های کشور ما آمادگی این حجم از بیماری را نداشت. بسیاری از کشورهای دنیا هم وقتی با این بیماری مواجه شدند، سیستم بهداشتی‌شان از هم پاشید و دچار سردرگمی شد؛ اما سیستم بهداشت و درمان ما قوی‌تر شد و افرادی که پای کار بودند جلوه‌هایی از ایثارگری به نمایش گذاشتند که در اذهان مردم، سالیان دفاع مقدس را تجلی کرد.
وی بیان کرد: آنچه اتفاق افتاد این است که به تایید سازمان جهانی بهداشت، ما علی‌رغم تحریم‌های ناجوانمردانه اقتصادی، یکی از کشورهای موفق در کنترل و مهار کرونا بوده‌ایم.
نماینده وزیر بهداشت در امور اجرایی مقابله با کرونا در خوزستان در خصوص فعالیت‌های انجام شده در روزهای گذشته برای جبران کمبودهای خوزستان در حوزه درمان گفت: کارهایی که انجام شد با همت دوستان بود و من تنها نقش واسطه داشتم و کمک کردم. یکی از دغدغه‌های خوزستان، بحث تخت‌های ویژه و مخصوصا تخت‌های ICU و کمبود دستگاه ونتیلاتور بود که یکی از دستگاه‌های ضروری و لازم برای بخش ICU است. خوشبختانه در یکی دو روز اخیر، بیش از ۲۰ دستگاه ونتیلاتور برای شهرهای اهواز، آبادان، دزفول، شوشتر و بهبهان از طرف وزارت بهداشت تهیه و ارسال شد که ۲۰ دستگاه مربوط به اهواز بوده است. در این خصوص، ظرفیت‌ها به حد قابل اطمینانی رسید و این روند ادامه خواهد داشت.
وی عنوان کرد: در بحث تشخیصی و آزمایشگاهی نیز ظرفیت آزمایشگاهی در خوزستان نسبت به هفته گذشته پنج برابر افزایش یافته است و اکنون پنج آزمایشگاه فعال در خوزستان وجود دارد و در شوشتر نیز قرار است آزمایشگاهی راه‌اندازی شود تا از نیاز این شهر به مرکز استان کاسته شود.
افشار گفت: اکنون بالاترین تعداد آزمایش کرونا در سطح کشور، در خوزستان انجام می‌شود و وقتی تعداد آزمایش بالا برود، بیماریابی افزایش پیدا می‌کند و امید داریم که شیوع را کاهش دهیم. این تلاش و افزایش تعداد موارد مثبت، ناشی از این است که بیماریابی فعال اتفاق افتاده است.
وی با اشاره به در پیش رو بودن عید فطر بیان کرد: اصطلاح فاصله‌گذاری هوشمند تنها رعایت فاصله نیست، بلکه باید نکات بهداشتی و استفاده از وسایل حفاظتی مانند ماسک و دستکش و قرار نگرفتن در فضای سربسته و متراکم نیز رعایت شود. با توجه به اینکه عید فطر را در پیش داریم و این عید یکی از عیدهای مورد توجه همه مسلمانان به ویژه مردم خوزستان است، آرزو داریم که این عید را متفاوت برگزار کنیم و همانگونه که نوروز امسال در صله رحم برای حفظ جان عزیزان‌مان، رعایت کردیم، در این عید نیز رعایت کنیم.

منبع: ایسنا
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
تغییرات آب‌وهوایی ۶ گونه جانوری را تهدید می‌کندکرونا ویروس ۴ روز روی موبایل زنده می‌ماندکرونا در کشور رکوردشکنی کردمرکز تکثیر گوزن زرد ایرانیسردرد و تشنج؛ نشانه‌ای جدید از ابتلا به کروناماسک با "پارچه معمولی" در برابر کرونا کارایی دارد؟چگونه در محل کار از ابتلا به کرونا پیشگیری کنیم؟شرایط و چگونگی ورزش در دوران بارداریاستفاده از شوینده‌های برپایه الکل را کم کنید/ آب و صابون موثرترین دشمن کروناماجرای خرید و فروش پلاسمای بهبودیافتگان کرونا/ نتایج امیدوارکننده پلاسمادرمانی در درمان کرونایی‌هامضرات خوردن مغز هسته “زردآلو”جدیدترین مدل لباس نوزادی پسرانهعلایمی که می‌گویند گردش خون شما مشکل داردطرز تهیه رب آلوچه خانگیچشم ها علائم اولیه بیماری آلزایمر را نشان می دهندشایع‌ترین بیماری‌های گوارشی در ایرانیانچند نکته تغذیه‌ای در دوران کرونامبتلایان به کرونا، با علایم گوارشی و شکمی مراجعه می‌کنندخوراکی‌های شگفت‌انگیز برای پاکسازی رگ‌های بدنجراحی زیبایی واژن چیست و چگونه انجام می‌شود؟کرونا تمام نشده است/با این روال، دقیقه ۹۰ گل می‌خوریمخوراکی که نباید در یخچال نگهداری کنیدگرگی که به انسان پناه برد!تب بالا، مهم‌ترین علامت بیماری کاوازاکیویتامین D چگونه بر روحیه شما اثر می‌گذارد؟برنامه برای فروش گوشی‌های قسطی با امکانات اپراتورهاسهم مردان در ناباروری/عارضه ای به نام واریسکولمیان‌ وعده‌های سالم و کم‌کالریچه کسانی نباید گوجه سبز بخورند؟تاکید بر نوشیدن آب در روزهای گرم سالراهکار‌های طلایی برای رفع خروپفسهم دولت الکترونیک در تعیین تکلیف سهام عدالت پیش بینی شدت علائم بیماری فرد در صورت ابتلا به کوویدبرای اولین بار / سفر 2 فضانورد با فضاپیمای خصوصی (عکس)خطرات کرونا برای سیگاری‌ها بیشتر است
گلایه نظری از وضعیت خانه مستوفی الممالکسرویس دهی مترو امروز و فردا همانند روز‌های تعطیل استچرا قیمت مسکن‌‌ مهر در پردیس ۲۰ میلیون‌ تومان افزایش یافت؟ورود شورای شهر به پرونده حریق بوستان ولایت و پارک چیتگرلیست کرایه ۸۰۲ خط ون و تاکسی در شهر تهران منتشر شدعلیخانی: مردم برای رفتن به پارک چیتگر به زحمت می‌افتندکنترل دقیق‌تر استفاده شهروندان از ماسک در اتوبوس‌ها/ کاهش ۶۳ درصدی مسافران اتوبوسآخرین وضعیت افزایش کرایه تاکسی تهران با شیوع کروناتش‌سوزی تانکر حمل سوخت در محور جاجرود/ تردد تنها از مسیر آزادراه تهران- پردیس امکان‌پذیر استاز شایعه تا واقعیت حمله ملخ‌ها به پردیس/ هیچ‌ آسیبی ‌‌به اراضی کشاورزی مشاهده نشد‌زلزله ۴ ریشتری تهران را لرزاندمتوسط قیمت هر متر آپارتمان در تهران اعلام شد/ افزایش ۳۴ درصدی قیمتقتل همسر به خاطر اختلاف خانوادگیاجاره خانه در مناطق مختلف تهران چقدر است؟آخرین وضعیت نوزاد رهاشده در تهران اعلام شداجاره نشینی در منطقه ۵ تهران چقدر تمام می‌شود؟قیمت خرید آپارتمان در یوسف آبادتلاش برای فعال کردن یک هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت سال ۹۸واکنش شهرداری تهران به فیلم ضرب و شتم یک دستفروشقیمت خرید آپارتمان در مرزداراننرخ بلیت مترو از ابتدای خرداد افزایش می‌یابدخرید آپارتمان در نیرو هوایی چقدر تمام می‌شود؟پول مورد نیاز برای خرید خانه در منطقه نواب چقدر است؟هزینه خرید مسکن در لویزان۸۸ درصد مبتلایان کرونا در پایتخت بهبود یافتنداجرای قطعی طرح ترافیک بعد از عید فطر / شروع طرح از ساعت ۸ تا ۱۶عمارت تاریخی هرمز پیرنیا مرمت و احیاء می‌شودقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۹ اردیبهشت ۹۹خرید آپارتمان در جمالزاده چقدر تمام می‌شود؟تشنج در شورای شهر؛ اعتراض به مدیریت هاشمی/ سالاری: بلد نیستند شورا را اداره کنند!قیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۸ اردیبهشت ۹۹تصادف نیسان و اتوبوس در اتوبان قم/۶نفر مصدوم شدندقیمت خرید آپارتمان در حکیمیهقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۵ اردیبهشت ۹۸قیمت خرید آپارتمان در دزاشیب
۳ قلیانسرا در قم پلمب شدگذر بدون خاموشی از تابستان با همکاری ادارات استان110 نفر مشکوک به کرونا در قم بستری هستند/ پذیرش 33 بیمار جدید در شبانه‌روز گذشتهقم| پی گیری مشکلات و نواقص روشنایی معابر از سامانه 12198 معدن در استان قم فعال استفعالیت پاورلیفتینگ بانوان با لباس مخصوصپیام دکتر سرمست استاندار قم به مناسبت فرارسیدن هفته «محیط زیست»تشدید نظارت‌های بهداشتی در ایام تعطیلاتبرگزاری نخستین دورهمى انجمن عكس بسيج هنرمندان استان قم در سال ٩٩گلایه نظری از وضعیت خانه مستوفی الممالکدرخواست کرایه نقدی از مسافران، تخلف استآتش زدن بقایای محصولات کشاورزی در دهلران غیر قانونی استسرویس دهی مترو امروز و فردا همانند روز‌های تعطیل استابتلای 9 نفر به کرونا در یک میهمانی خانوادگی در اهرچرا قیمت مسکن‌‌ مهر در پردیس ۲۰ میلیون‌ تومان افزایش یافت؟تالار‌های پذیرایی در شرف ورشکستگیجمع آوری سگ های ولگرد در دستور کار شهرداری صومعه سراآتش‌سوزی گسترده ‌در یک واحد تجاری کرج / جلوگیری از سرایت حریق به ۱۰ واحد تجاریسد سفیدرود گیلان سرریز کرد / انتقال آب به مزارع برنجورود شورای شهر به پرونده حریق بوستان ولایت و پارک چیتگروضعیت قرمز کرونایی در زنجان / پروتکل‌های بهداشتی در شهر ‌رعایت نمی‌شودواکنش استاندار کرمان به دستگیری یکی از مدیران ‌به اتهام فساد اداری" بهشت‌آباد" به هیچ عنوان تاییدیه‌ زیست محیطی ندارد / با اجرای تونل ‌مخالف هستیمایمن سازی خطوط لوله جریانی پازنان دومیناگران رومینا (پدران دختردار بخوانند!)انهدام باند 6 نفره سارقان مسلح در قمرد پای سارقین مسلح طلافروشی قم در استان مرکزیجنگل‌های بالادست کرخه آتش گرفتند/ بالگرد اعزام شدمشاهده سه دلفین گوژپشت بازیگوش در آب‌های آبادانلرستان همچنان در وضعیت قرمز کرونا؛ آمار مبتلایان روزانه در حال افزایش استبرپایی نمایشگاه دستاوردهای 10 ساله دفتر تبلیغات اسلامیافزایش بیماران کرونایی در استان بوشهر/ بی‌توجهی مردم به رعایت بهداشتافزایش ۱۰۰ درصدی اجاره بها در برخی مناطق مشهدپیام تسلیت مدیر عامل شركت بهره برداری نفت و گاز گچساران در پی درگذشت حاج رضا طاهریواکنش شهرداری گوراب زرمیخ به انتشار تصاویر سگ کشی

روزنامه رویداد امروز سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
۳ قلیانسرا در قم پلمب شدگذر بدون خاموشی از تابستان با همکاری ادارات استان110 نفر مشکوک به کرونا در قم بستری هستند/ پذیرش 33 بیمار جدید در شبانه‌روز گذشتهقم| پی گیری مشکلات و نواقص روشنایی معابر از سامانه 12198 معدن در استان قم فعال استفعالیت پاورلیفتینگ بانوان با لباس مخصوصپیام دکتر سرمست استاندار قم به مناسبت فرارسیدن هفته «محیط زیست»تشدید نظارت‌های بهداشتی در ایام تعطیلاتتاکید سرپرست وزارت صمت بر تامین مواد اولیه و توسعه صادرات ذوب‌آهنبرگزاری نخستین دورهمى انجمن عكس بسيج هنرمندان استان قم در سال ٩٩دمای اصفهان به 40 درجه رسیدگلایه نظری از وضعیت خانه مستوفی الممالکدرخواست کرایه نقدی از مسافران، تخلف استآتش زدن بقایای محصولات کشاورزی در دهلران غیر قانونی استسرویس دهی مترو امروز و فردا همانند روز‌های تعطیل استابتلای 9 نفر به کرونا در یک میهمانی خانوادگی در اهرچرا قیمت مسکن‌‌ مهر در پردیس ۲۰ میلیون‌ تومان افزایش یافت؟تالار‌های پذیرایی در شرف ورشکستگیجمع آوری سگ های ولگرد در دستور کار شهرداری صومعه سراآتش‌سوزی گسترده ‌در یک واحد تجاری کرج / جلوگیری از سرایت حریق به ۱۰ واحد تجاریسد سفیدرود گیلان سرریز کرد / انتقال آب به مزارع برنجورود شورای شهر به پرونده حریق بوستان ولایت و پارک چیتگروضعیت قرمز کرونایی در زنجان / پروتکل‌های بهداشتی در شهر ‌رعایت نمی‌شودواکنش استاندار کرمان به دستگیری یکی از مدیران ‌به اتهام فساد اداری" بهشت‌آباد" به هیچ عنوان تاییدیه‌ زیست محیطی ندارد / با اجرای تونل ‌مخالف هستیم