• زمان انتشار: 30 اردیبهشت 1399, 20:12
  • / کد خبر: 33035

معنای "دزدی دریایی" آمریکا در دریای کارائیب

معنای "دزدی دریایی" آمریکا در دریای کارائیب ایران ضمن تایید ارسال کشتی‌های حامل سوخت به ونزوئلا، به آمریکا درباره ایجاد مزاحمت برای این کشتی‌ها هشدار داده است. ماجرای این کشتی‌ها میتواند سابقه مهمی در زمینه تجارت خارجی ایران در زمان تحریم‌ها باشد. 
به گزارش فرارو، تنش‌ها میان تهران و واشنگتن بر سر داد و ستد تجاری ایران با ونزوئلا بالا گرفته است. این تنش‌ها حدود چهار روز پیش شدت گرفت؛ زمانی که مقامات آمریکایی بدون اینکه جزئیاتی ارائه بدهند، از بررسی گزینه‌های مقابله با نفتکش‌های حامل سوخت ایرانی که به مقصد ونزوئلا در حال حرکت هستند، خبر دادند.

یک مقام ناشناس آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفت که آمریکا «اطمینان بالایی» دارد که دولت ونزوئلا در ازای دریافت سوخت از ایران، چندین تن طلا به این کشور پرداخت کرده است. این مقام گفت: «نه فقط آمریکا بلکه منطقه هم از این (دادوستد) استقبال نمیکند و ما در حال بررسی اقداماتی هستیم که میتوانیم انجام دهیم.»

رویترز گفته بود که پنج نفتکش ایرانی حامل سوخت از کانال سوئز عبور کرده و در حال عبور از اقیانوس اطلس هستند. سمیر مدنی، از بنیانگذاران وبگاه ردیابی نفتکشها، «تانکر ترکرز» به رویترز گفته همه این نفتکش‌ها حامل سوخت هستند.

ایران به طور رسمی ارسال نفتکش به ونزوئلا را تایید کرد. سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در نشست خبری روز دوشنبه ۲۹ اردیبهشت (۱۸ مه) گفت: «کشتی‌های حامل محموله سوختی به سمت ونزوئلا هستند. این کشتی‌ها رسما و قانونا تجارت قانونی انجام میدهند و هیچ مانع قانونی در مقابل این تجارت مشروع وجود ندارد. اگر آمریکایی از این تجارت خوششان نمیآید دلیلی نمیشود که اقدامی کند. امیدواریم که آمریکایی‌ها اقدامی احمقانه نکنند.»

پیشتر روز یکشنبه در پی انتشار گزارش‌هایی درباره اعزام نیرو‌های آمریکایی به دریای کارائیب و مطرح شدن احتمال مقابله این نیرو‌ها با نفتکش‌های ایران، وزارت امور خارجه سفیر سوئیس را به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران احضار کرد و نسبت به هر گونه تهدید احتمالی از سوی آمریکا به وی هشدار داد. وزارت خارجه ایران روابط تجاری ایران و ونزوئلا را روابطی «کاملا مشروع و قانونی» دانست. در بیانیه این وزارتخانه آمده است: «توسل به اقدامات قهری و یا دیگر رفتار‌های قلدرمآبانه از سوی آمریکا تهدیدی برای آزادی کشتیرانی و تجارت بین المللی و جریان آزاد انرژی بوده و تجلی آشکار دزدی دریایی و نقض فاحش حقوق بین الملل و مغایر با اهداف و اصول مندرج در منشور ملل متحد به شمار میآید.» علاوه بر این، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، نام‌های به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، نوشت و نسبت به تحرکات آمریکا در اعزام نیروی دریایی به منطقه کارائیب «با نیت مداخله و ایجاد اختلال و مزاحمت در امر انتقال سوخت ایران به ونزوئلا» هشدار داد.
 
معنای
ایران نسبت به هرگونه مزاحمت برای نفتکش‌های خود، که در حال حرکت به سمت ونزوئلا هستند، به آمریکا هشدار داده است.
 
پیامد‌های دادوستد علنی ایران و ونزوئلا
مناقشه فعلی ایران و آمریکا بر سر تجارت با ونزوئلا، یادآور تنش‌های ایران و بریتانیا بعد از توقیف نفتکش ایرانی «گریس-۱» (آدریان دریا) در تنگه جبل الطارق است. در آن زمان، بریتانیا با ادعای اینکه نفتکش ایرانی، در مخالفت با تحریم‌های اتحادیه اروپا، عازم سوریه است، آن را توقیف کرد. ادعایی که ایران قاطعانه آن را رد کرد. هر چند که بعد‌ها محافل رسان‌های غربی، با استناد به تصاویر ماهواره ای، مدعی شدند که آدریان دریا نهایتا محمولهاش را در بندر طرطوس سوریه خالی کرد. آدریان دریا، با پرچم پاناما در حال حرکت بود و مسیرش از آب‌های جنوبی ایران تا جبل الطارق توسط ماهواره‌های آمریکا رصد شده بود. حتی گفته میشود که بریتانیا به دستور آمریکا آن را توقیف کرده بود.

توقیف آدریان دریا، پرسش‌هایی درباره آینده فروش نفت ایران مطرح کرد، از جمله اینکه آیا آمریکا به برخورد قهرآمیز با تلاش‌های ایران برای دور زدن تحریم‌ها روی آورده است؟ اگر سایر کشور‌ها به تحریم‌های پایبند نشوند، آیا آمریکا و متحدانش از زور برای اجرای این تحریم‌ها استفاده خواهند کرد؟

این پرسش‌ها در تنش‌های فعلی نیز حائز اهمیت هستند. خصوصا که این بار ایران برخلاف ماجرای آدریان دریا، به صراحت مقصد نفتکش‌های خودش را اعلام میکند. این نفتکش‌ها با پرچم ایران از بندر عباس به سمت ونزوئلا میروند. بنابراین، چنانچه سالم به مقصد برسند، تحریم‌های آمریکا را به طور علنی نقض خواهند کرد. در واقع، ایران با اعزام علنی نفتکش به ونزوئلا این پیام را به آمریکا و سایر کشور‌ها ارسال کرد که تحریم‌های یکجانبه آمریکا نمیتوانند دادوستد ایران با سایر کشور‌ها را متوقف کنند.

چنین پیامی میتواند پیامد‌های مهمی برای دادوستد خارجی ایران داشته باشد. اگر نفتکش‌های ایران به سلامت به ونزوئلا برسند و بازگردند، برای نخسین بار ایران تحریم‌های آمریکا را به طور رسمی و علنی به چالش خواهد کشید. حال این سوال مطرح شده که آیا ایران تجربه دادوستد علنی با ونزوئلا را با سایر کشور‌ها هم تکرار خواهد کرد؟ فراتر از این، آیا سایر کشور‌ها جسارت بیشتری برای نقض تحریم‌های آمریکا به خرج خواهند داد؟

از سوی دیگر، آمریکا سر دو راهی قرار گرفته است. اگر اقدامی برای جلوگیری از رسیدن نفتکش‌های ایران به ونزوئلا انجام ندهد، سابقه مهمی در دور زدن تحریم‌ها ایجاد خواهد شد. اگر هم اقدامی انجام دهد، ممکن است تنش‌ها با ایران بار دیگر به شکل خطرناکی تشدید شود.

در حالی که نفتکش‌های ایران هنوز در حال حرکت به سمت ونزوئلا هستند، برخی گزارش‌ها در شبکه‌های اجتماعی حاکی از این هستند که ایران به طور همزمان چهار نفتکش دیگر به چین ارسال کرده است. کانال تلگرامی «پژوهشکده تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام» در مطلبی به نقل از کانال «چین امروز» نوشت: «همزمان با ارسال چند نفتکش ایرانی به ونزوئلا، چهار نفتکش دیگر ایرانی در حال حرکت به سمت چین هستند و دو نفتکش (نفتکش غول پیکر (۳۳۳ متری) و نفتکش کوچکتر دیگر) هم در آب‌های چین و در نزدیکی بندر شانگ‌های حضور دارند. نکته قابل توجه این نفتکش‌ها روشن بودن سیستم شناسایی خودکار دریایی (AIS) آنهاست. به نظر میرسد ایران بعد از ماجرای عین الاسد و پرتاب ماهواره از رصد نفتکش‌های خود توسط آمریکا نگرانی ندارد.»

به هر حال، هنوز برای ارزیابی همه نتایج مترتب بر صادرات سوخت ایران به ونزوئلا زود است. با این حال، اقدام ایران در ارسال علنی نفتکش‌های خود به ونزوئلا میتواند حاکی از رویکرد جدید ایران در مقابل تحریم‌های آمریکا باشد.

اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
تغییرات آب‌وهوایی ۶ گونه جانوری را تهدید می‌کندکرونا ویروس ۴ روز روی موبایل زنده می‌ماندکرونا در کشور رکوردشکنی کردمرکز تکثیر گوزن زرد ایرانیسردرد و تشنج؛ نشانه‌ای جدید از ابتلا به کروناماسک با "پارچه معمولی" در برابر کرونا کارایی دارد؟چگونه در محل کار از ابتلا به کرونا پیشگیری کنیم؟شرایط و چگونگی ورزش در دوران بارداریاستفاده از شوینده‌های برپایه الکل را کم کنید/ آب و صابون موثرترین دشمن کروناماجرای خرید و فروش پلاسمای بهبودیافتگان کرونا/ نتایج امیدوارکننده پلاسمادرمانی در درمان کرونایی‌هامضرات خوردن مغز هسته “زردآلو”جدیدترین مدل لباس نوزادی پسرانهعلایمی که می‌گویند گردش خون شما مشکل داردطرز تهیه رب آلوچه خانگیچشم ها علائم اولیه بیماری آلزایمر را نشان می دهندشایع‌ترین بیماری‌های گوارشی در ایرانیانچند نکته تغذیه‌ای در دوران کرونامبتلایان به کرونا، با علایم گوارشی و شکمی مراجعه می‌کنندخوراکی‌های شگفت‌انگیز برای پاکسازی رگ‌های بدنجراحی زیبایی واژن چیست و چگونه انجام می‌شود؟کرونا تمام نشده است/با این روال، دقیقه ۹۰ گل می‌خوریمخوراکی که نباید در یخچال نگهداری کنیدگرگی که به انسان پناه برد!تب بالا، مهم‌ترین علامت بیماری کاوازاکیویتامین D چگونه بر روحیه شما اثر می‌گذارد؟برنامه برای فروش گوشی‌های قسطی با امکانات اپراتورهاسهم مردان در ناباروری/عارضه ای به نام واریسکولمیان‌ وعده‌های سالم و کم‌کالریچه کسانی نباید گوجه سبز بخورند؟تاکید بر نوشیدن آب در روزهای گرم سالراهکار‌های طلایی برای رفع خروپفسهم دولت الکترونیک در تعیین تکلیف سهام عدالت پیش بینی شدت علائم بیماری فرد در صورت ابتلا به کوویدبرای اولین بار / سفر 2 فضانورد با فضاپیمای خصوصی (عکس)خطرات کرونا برای سیگاری‌ها بیشتر است
گلایه نظری از وضعیت خانه مستوفی الممالکسرویس دهی مترو امروز و فردا همانند روز‌های تعطیل استچرا قیمت مسکن‌‌ مهر در پردیس ۲۰ میلیون‌ تومان افزایش یافت؟ورود شورای شهر به پرونده حریق بوستان ولایت و پارک چیتگرلیست کرایه ۸۰۲ خط ون و تاکسی در شهر تهران منتشر شدعلیخانی: مردم برای رفتن به پارک چیتگر به زحمت می‌افتندکنترل دقیق‌تر استفاده شهروندان از ماسک در اتوبوس‌ها/ کاهش ۶۳ درصدی مسافران اتوبوسآخرین وضعیت افزایش کرایه تاکسی تهران با شیوع کروناتش‌سوزی تانکر حمل سوخت در محور جاجرود/ تردد تنها از مسیر آزادراه تهران- پردیس امکان‌پذیر استاز شایعه تا واقعیت حمله ملخ‌ها به پردیس/ هیچ‌ آسیبی ‌‌به اراضی کشاورزی مشاهده نشد‌زلزله ۴ ریشتری تهران را لرزاندمتوسط قیمت هر متر آپارتمان در تهران اعلام شد/ افزایش ۳۴ درصدی قیمتقتل همسر به خاطر اختلاف خانوادگیاجاره خانه در مناطق مختلف تهران چقدر است؟آخرین وضعیت نوزاد رهاشده در تهران اعلام شداجاره نشینی در منطقه ۵ تهران چقدر تمام می‌شود؟قیمت خرید آپارتمان در یوسف آبادتلاش برای فعال کردن یک هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت سال ۹۸واکنش شهرداری تهران به فیلم ضرب و شتم یک دستفروشقیمت خرید آپارتمان در مرزداراننرخ بلیت مترو از ابتدای خرداد افزایش می‌یابدخرید آپارتمان در نیرو هوایی چقدر تمام می‌شود؟پول مورد نیاز برای خرید خانه در منطقه نواب چقدر است؟هزینه خرید مسکن در لویزان۸۸ درصد مبتلایان کرونا در پایتخت بهبود یافتنداجرای قطعی طرح ترافیک بعد از عید فطر / شروع طرح از ساعت ۸ تا ۱۶عمارت تاریخی هرمز پیرنیا مرمت و احیاء می‌شودقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۹ اردیبهشت ۹۹خرید آپارتمان در جمالزاده چقدر تمام می‌شود؟تشنج در شورای شهر؛ اعتراض به مدیریت هاشمی/ سالاری: بلد نیستند شورا را اداره کنند!قیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۸ اردیبهشت ۹۹تصادف نیسان و اتوبوس در اتوبان قم/۶نفر مصدوم شدندقیمت خرید آپارتمان در حکیمیهقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۵ اردیبهشت ۹۸قیمت خرید آپارتمان در دزاشیب
۳ قلیانسرا در قم پلمب شدگذر بدون خاموشی از تابستان با همکاری ادارات استان110 نفر مشکوک به کرونا در قم بستری هستند/ پذیرش 33 بیمار جدید در شبانه‌روز گذشتهقم| پی گیری مشکلات و نواقص روشنایی معابر از سامانه 12198 معدن در استان قم فعال استفعالیت پاورلیفتینگ بانوان با لباس مخصوصپیام دکتر سرمست استاندار قم به مناسبت فرارسیدن هفته «محیط زیست»تشدید نظارت‌های بهداشتی در ایام تعطیلاتبرگزاری نخستین دورهمى انجمن عكس بسيج هنرمندان استان قم در سال ٩٩گلایه نظری از وضعیت خانه مستوفی الممالکدرخواست کرایه نقدی از مسافران، تخلف استآتش زدن بقایای محصولات کشاورزی در دهلران غیر قانونی استسرویس دهی مترو امروز و فردا همانند روز‌های تعطیل استابتلای 9 نفر به کرونا در یک میهمانی خانوادگی در اهرچرا قیمت مسکن‌‌ مهر در پردیس ۲۰ میلیون‌ تومان افزایش یافت؟تالار‌های پذیرایی در شرف ورشکستگیجمع آوری سگ های ولگرد در دستور کار شهرداری صومعه سراآتش‌سوزی گسترده ‌در یک واحد تجاری کرج / جلوگیری از سرایت حریق به ۱۰ واحد تجاریسد سفیدرود گیلان سرریز کرد / انتقال آب به مزارع برنجورود شورای شهر به پرونده حریق بوستان ولایت و پارک چیتگروضعیت قرمز کرونایی در زنجان / پروتکل‌های بهداشتی در شهر ‌رعایت نمی‌شودواکنش استاندار کرمان به دستگیری یکی از مدیران ‌به اتهام فساد اداری" بهشت‌آباد" به هیچ عنوان تاییدیه‌ زیست محیطی ندارد / با اجرای تونل ‌مخالف هستیمایمن سازی خطوط لوله جریانی پازنان دومیناگران رومینا (پدران دختردار بخوانند!)انهدام باند 6 نفره سارقان مسلح در قمرد پای سارقین مسلح طلافروشی قم در استان مرکزیجنگل‌های بالادست کرخه آتش گرفتند/ بالگرد اعزام شدمشاهده سه دلفین گوژپشت بازیگوش در آب‌های آبادانلرستان همچنان در وضعیت قرمز کرونا؛ آمار مبتلایان روزانه در حال افزایش استبرپایی نمایشگاه دستاوردهای 10 ساله دفتر تبلیغات اسلامیافزایش بیماران کرونایی در استان بوشهر/ بی‌توجهی مردم به رعایت بهداشتافزایش ۱۰۰ درصدی اجاره بها در برخی مناطق مشهدپیام تسلیت مدیر عامل شركت بهره برداری نفت و گاز گچساران در پی درگذشت حاج رضا طاهریواکنش شهرداری گوراب زرمیخ به انتشار تصاویر سگ کشی

روزنامه رویداد امروز سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
۳ قلیانسرا در قم پلمب شدگذر بدون خاموشی از تابستان با همکاری ادارات استان110 نفر مشکوک به کرونا در قم بستری هستند/ پذیرش 33 بیمار جدید در شبانه‌روز گذشتهقم| پی گیری مشکلات و نواقص روشنایی معابر از سامانه 12198 معدن در استان قم فعال استفعالیت پاورلیفتینگ بانوان با لباس مخصوصپیام دکتر سرمست استاندار قم به مناسبت فرارسیدن هفته «محیط زیست»تشدید نظارت‌های بهداشتی در ایام تعطیلاتتاکید سرپرست وزارت صمت بر تامین مواد اولیه و توسعه صادرات ذوب‌آهنبرگزاری نخستین دورهمى انجمن عكس بسيج هنرمندان استان قم در سال ٩٩دمای اصفهان به 40 درجه رسیدگلایه نظری از وضعیت خانه مستوفی الممالکدرخواست کرایه نقدی از مسافران، تخلف استآتش زدن بقایای محصولات کشاورزی در دهلران غیر قانونی استسرویس دهی مترو امروز و فردا همانند روز‌های تعطیل استابتلای 9 نفر به کرونا در یک میهمانی خانوادگی در اهرچرا قیمت مسکن‌‌ مهر در پردیس ۲۰ میلیون‌ تومان افزایش یافت؟تالار‌های پذیرایی در شرف ورشکستگیجمع آوری سگ های ولگرد در دستور کار شهرداری صومعه سراآتش‌سوزی گسترده ‌در یک واحد تجاری کرج / جلوگیری از سرایت حریق به ۱۰ واحد تجاریسد سفیدرود گیلان سرریز کرد / انتقال آب به مزارع برنجورود شورای شهر به پرونده حریق بوستان ولایت و پارک چیتگروضعیت قرمز کرونایی در زنجان / پروتکل‌های بهداشتی در شهر ‌رعایت نمی‌شودواکنش استاندار کرمان به دستگیری یکی از مدیران ‌به اتهام فساد اداری" بهشت‌آباد" به هیچ عنوان تاییدیه‌ زیست محیطی ندارد / با اجرای تونل ‌مخالف هستیم