• زمان انتشار: 18 فروردین 1399, 09:38
  • / کد خبر: 28315

ماجرای سفر جنجالی یوزپلنگ‌ها از تهران به توران چه بود؟

خبرنگاران:یوزها درخطر مرگ بودند/محیط‌زیست:مدارک‌تان را منتشر کنید

خبرنگاران:یوزها درخطر مرگ بودند/محیط‌زیست:مدارک‌تان را منتشر کنید درباره نحوه انتقال دو یوز از پارک پردیسان به سمنان دو روایت مختلف وجود دارد.
صبح دیروز بدون هیچ اطلاع‌رسانی قبلی مسئولان سازمان محیط‌زیست خبر از بیهوشی و انتقال دو یوزپلنگ از تهران به سمنان دادند که بسیاری از فعالان محیط‌زیست را نگران کرد.
ساعت ۹ صبح دیروز سازمان حفاظت از محیط‌زیست اعلام کرد که قصد دارند، کوشکی و ایران یوزهای نر و ماده محافظت شده در پارک پردیسان را برای تکثیر به توران منتقل کنند و برای این کار یک تیم دامپزشکی در حال بیهوش کردن این حیوان است. این اقدام به عنوان بخشی از برنامه سازمان محیط‌زیست برای نجات و بقای یوزپلنگ‌های ایران اعلام شد.
شهاب الدین منتظمی، مدیرکل دفتر مدیریت حیات وحش سازمان محیط‌زیست در این رابطه به خبرآنلاین می‌گوید: «در رابطه با برنامه‌ریزی ما برای تکثیر مدت‌ها کار کارشناسی انجام شد، اما تا اواسط اسفند روی محل انتقال یوزپلنگ‌ها تصمیم‌گیری قطعی نشده بود. بعد از این که توران به عنوان محل انتقال انجام شد، منتظر شدیم تا در روزی که شرایط مساعد بود این عملیات انجام شود و امروز این اتفاق رخ داد.»
چه چیزی خبر انتقال یوزها را پنهان کرد؛ ترس یا کروناویروس؟
اما این موضوع از جهات مختلفی برای دوست‌داران و کارشناسان محیط‌زیست شوکه کننده بود، چراکه  تا صبح دیروز هیچ کسی از قطعی شدن انتقال یوزها به توران خبر نداشت.
حتی کار به جای رسید که گروهی از خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای در نامه‌ای به مدیرکل روابط عمومی سازمان محیط‌زیست نسبت به این موضوع اعتراض کردند. در بخشی از این نامه آمده است: «بدیهی است که برای انجام عملیاتی با این درجه از اهمیت می‌باید شفاف عمل کرد. اگر این طرح از پشتوانه کامل تخصصی برخوردار است، چرا از رسانه‌ها مخفی نگه داشته شده است؟»
اما مسئولان سازمان محیط‌زیست بر این باور هستند که در این رابطه هیچ مخفی کاری انجام نشده است و آن‌ها بخشی از اقدامات حرفه‌ای خود را انجام دادند و حتی با انتشار تصاویر و اخبار مربوط به انتقال یوز، این خبر را اطلاع‌رسانی کردند.
منتظمی در این رابطه می‌گوید: «متاسفانه به حوزه حیات‌وحش نقدهای غیرفنی و حاشیه‌سازی انجام می‌شود. این یک کار فنی است، چه فرقی می‌کند یک روز یا چند روز قبل از اجرا این اتفاق اطلاع‌رسانی کنیم؟ البته قرار بود هم‌زمان از تعدادی خبرنگاران هم دعوت شود که به دلیل شیوع ویروس کرونا، امکان‌پذیر نبود.»
با وجود این برخی، انتقاداتی را که طی چند ماه گذشته در مقابل پروژه‌های سازمان محیط‌زیست مثل انتقال آب وجود داشت، عامل عدم اعلام اجرای این پروژه می‌دانند.
مدیرکل دفتر مدیریت حیات وحش سازمان محیط‌زیست، در این رابطه می‌گوید: «هیچ ترسی از انتقاد وجود ندارد، از سال ۹۷ درباره بحث تکثیر در اسارت یوز سازمان بارها نشست تخصصی ایجاد کرده است و تصمیمان حرفه‌ای است. سازمان می‌خواهد روی سه یوز حاضر در پردیسان هم برنامه‌ریزی کند. سازمان اگر می ترسید امروز اخبار را آنلاین اعلام نمی‌کرد. ما مخلص همه انتقادات منطقی هستیم.»
اما این تنها حواشی انتقال یوزها از پردیسان نبود، نحوه انتقال آن‌ها هم با ماجراهای عجیبی همراه شد؛ دو روایت یکی از سمت برخی خبرنگاران و فعالان محیط‌زیست و دیگری از سمت سازمان محیط‌زیست که تعارض‌های زیادی با هم داشتند.

دو روایت متضاد از نحوه انتقال یوزها
بعد از اعلام خبر برنامه سازمان محیط‌زیست، در فضای مجازی خبری پخش شد که دارویی بیهوش‌سازی یوزپلنگ‌ها که به آن‌ها برخورد نکرده می‌توانسته منجر به مرگشان بشود.
سایت دیدبان محیط‌زیست ایران در این رابطه نوشته است: «اکیپی متشکل از دامپزشک و سایر نیروهایی که به این منظور عازم پردیسان شده بودند به‌قدری مبتدی و کارنابلد بوده‌اند که پس از ساعت‌ها (حدود چهار ساعت) تعقیب‌وگریز موفق نشدند هیچ‌کدام از یوزها را بیهوش کنند.»
در ادامه هم گزارش‌های غیررسمی در فضای مجازی منتشر شد که بعد از چهار پرتاب دارت به سمت کوشکی، او بیهوش نشده است، از شدت ترس خود را به گوشه‌های قفس پرتاب کرده و از دهانش کف خارج شده است.
سایت روزنامه شهروند در این رابطه نوشته بود: «به گفته منابع آگاه، تاکنون چهار دارت حاوی ماده بیهوشی به کوشکی تزریق شده و موفق به بیهوش کردن آن نشده‌اند اما ایران، یوزِ دیگر، بیهوش شده و در حال انتقال است. با وجود تمام انتقادات کارشناسان به نظر می‌رسد مسئولان سازمان در تلاش‌اند تنها یوزپلنگ‌های در اسارت جهان را عجولانه و در شرایطی نامناسب به استان دیگری انتقال دهند.»
بعد از اعلام خبر برنامه سازمان محیط‌زیست، در فضای مجازی خبری پخش شد که دارویی بیهوش‌سازی یوزپلنگ‌ها که به آن‌ها برخورد نکرده می‌توانسته منجر به مرگشان بشود.
اما سازمان محیط‎‌زیست این روایت‌های را تکذیب می‌کند. منتظمی در این باره می‌گوید: « اگر کسی مدرک دارد  آن‌ها را منتشر کند،. برخی گفتند از دهان کوشکی کف آمد که اصلا درست نیست. قطعا دلسوزتر از همکاران من در سازمان محیط‌زیست پیدا نمی کنید.»
در واقع روایت رسمی ماجرا از این قرار است؛ یوز اول یعنی ایران با تزریق اولین دارو بیهوش شد، آن را وارد باکس کردند و بعد هم به هوش آمد. اما کوشکی با داروهای بیهوشی کمی بی‌حال شد و از هوش نرفت، به همین دلیل برای بار دوم به او دارت پرتاب شد، اما باز هم بیهوش نشد و به همین دلیل او را به توران منتقل نکردند.
منتظمی در این رابطه می‌گوید: «داروی بی‌خطر و با ضعیف‌ترین دز به کوشکی وارد شد اما نخوابید و ما دیگر او را بیهوش نکردیم. ما  خودمان ریسک استفاده از دز بالاتر را نمی پذیریم. دارو داروی خوبی است و با این وجود ما از حداقل دز استفاده کردیم. این کار توسط یک تیم متخصص از دامپزشکان انجام شد اما اخبار غلطی منتشر شد که احساسات دوستداران محیطزیست را برانگیخته کرد.»
گفته می‌شود «ایران» حداکثر تا ۱۰ ساعت به توران منتقل می‌شود.
چند ماه پیش، پنج گورخر هنگام انتقال از منطقه توران به پارک ملی  کویر کشته شدند و همین موضوع منجر به ایجاد ترس و وحشت زیادی درباره انتقال یوزها شده است.
منتظمی، مدیرکل دفتر مدیریت حیات وحش سازمان محیط‌زیست، در این باره می‌گوید: «انشاالله هرگز چنین اتفاقی رخ ندهد، البته عمر دست خدا است. باید بگویم این کار با اقدامات کاملا فنی انجام شد.»

منبع: خبرآنلاین
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
کرونا ویروس ۴ روز روی موبایل زنده می‌ماندکرونا در کشور رکوردشکنی کردمرکز تکثیر گوزن زرد ایرانیسردرد و تشنج؛ نشانه‌ای جدید از ابتلا به کروناماسک با "پارچه معمولی" در برابر کرونا کارایی دارد؟چگونه در محل کار از ابتلا به کرونا پیشگیری کنیم؟شرایط و چگونگی ورزش در دوران بارداریاستفاده از شوینده‌های برپایه الکل را کم کنید/ آب و صابون موثرترین دشمن کروناماجرای خرید و فروش پلاسمای بهبودیافتگان کرونا/ نتایج امیدوارکننده پلاسمادرمانی در درمان کرونایی‌هامضرات خوردن مغز هسته “زردآلو”جدیدترین مدل لباس نوزادی پسرانهعلایمی که می‌گویند گردش خون شما مشکل داردطرز تهیه رب آلوچه خانگیچشم ها علائم اولیه بیماری آلزایمر را نشان می دهندشایع‌ترین بیماری‌های گوارشی در ایرانیانچند نکته تغذیه‌ای در دوران کرونامبتلایان به کرونا، با علایم گوارشی و شکمی مراجعه می‌کنندخوراکی‌های شگفت‌انگیز برای پاکسازی رگ‌های بدنجراحی زیبایی واژن چیست و چگونه انجام می‌شود؟کرونا تمام نشده است/با این روال، دقیقه ۹۰ گل می‌خوریمخوراکی که نباید در یخچال نگهداری کنیدگرگی که به انسان پناه برد!تب بالا، مهم‌ترین علامت بیماری کاوازاکیویتامین D چگونه بر روحیه شما اثر می‌گذارد؟برنامه برای فروش گوشی‌های قسطی با امکانات اپراتورهاسهم مردان در ناباروری/عارضه ای به نام واریسکولمیان‌ وعده‌های سالم و کم‌کالریچه کسانی نباید گوجه سبز بخورند؟تاکید بر نوشیدن آب در روزهای گرم سالراهکار‌های طلایی برای رفع خروپفسهم دولت الکترونیک در تعیین تکلیف سهام عدالت پیش بینی شدت علائم بیماری فرد در صورت ابتلا به کوویدبرای اولین بار / سفر 2 فضانورد با فضاپیمای خصوصی (عکس)خطرات کرونا برای سیگاری‌ها بیشتر استتصادف دلخراش در یاسوج با سه فوتی + جزئیات
گلایه نظری از وضعیت خانه مستوفی الممالکسرویس دهی مترو امروز و فردا همانند روز‌های تعطیل استچرا قیمت مسکن‌‌ مهر در پردیس ۲۰ میلیون‌ تومان افزایش یافت؟ورود شورای شهر به پرونده حریق بوستان ولایت و پارک چیتگرلیست کرایه ۸۰۲ خط ون و تاکسی در شهر تهران منتشر شدعلیخانی: مردم برای رفتن به پارک چیتگر به زحمت می‌افتندکنترل دقیق‌تر استفاده شهروندان از ماسک در اتوبوس‌ها/ کاهش ۶۳ درصدی مسافران اتوبوسآخرین وضعیت افزایش کرایه تاکسی تهران با شیوع کروناتش‌سوزی تانکر حمل سوخت در محور جاجرود/ تردد تنها از مسیر آزادراه تهران- پردیس امکان‌پذیر استاز شایعه تا واقعیت حمله ملخ‌ها به پردیس/ هیچ‌ آسیبی ‌‌به اراضی کشاورزی مشاهده نشد‌زلزله ۴ ریشتری تهران را لرزاندمتوسط قیمت هر متر آپارتمان در تهران اعلام شد/ افزایش ۳۴ درصدی قیمتقتل همسر به خاطر اختلاف خانوادگیاجاره خانه در مناطق مختلف تهران چقدر است؟آخرین وضعیت نوزاد رهاشده در تهران اعلام شداجاره نشینی در منطقه ۵ تهران چقدر تمام می‌شود؟قیمت خرید آپارتمان در یوسف آبادتلاش برای فعال کردن یک هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت سال ۹۸واکنش شهرداری تهران به فیلم ضرب و شتم یک دستفروشقیمت خرید آپارتمان در مرزداراننرخ بلیت مترو از ابتدای خرداد افزایش می‌یابدخرید آپارتمان در نیرو هوایی چقدر تمام می‌شود؟پول مورد نیاز برای خرید خانه در منطقه نواب چقدر است؟هزینه خرید مسکن در لویزان۸۸ درصد مبتلایان کرونا در پایتخت بهبود یافتنداجرای قطعی طرح ترافیک بعد از عید فطر / شروع طرح از ساعت ۸ تا ۱۶عمارت تاریخی هرمز پیرنیا مرمت و احیاء می‌شودقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۹ اردیبهشت ۹۹خرید آپارتمان در جمالزاده چقدر تمام می‌شود؟تشنج در شورای شهر؛ اعتراض به مدیریت هاشمی/ سالاری: بلد نیستند شورا را اداره کنند!قیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۸ اردیبهشت ۹۹تصادف نیسان و اتوبوس در اتوبان قم/۶نفر مصدوم شدندقیمت خرید آپارتمان در حکیمیهقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۵ اردیبهشت ۹۸قیمت خرید آپارتمان در دزاشیب
گلایه نظری از وضعیت خانه مستوفی الممالکدرخواست کرایه نقدی از مسافران، تخلف استآتش زدن بقایای محصولات کشاورزی در دهلران غیر قانونی استسرویس دهی مترو امروز و فردا همانند روز‌های تعطیل استابتلای 9 نفر به کرونا در یک میهمانی خانوادگی در اهرچرا قیمت مسکن‌‌ مهر در پردیس ۲۰ میلیون‌ تومان افزایش یافت؟تالار‌های پذیرایی در شرف ورشکستگیجمع آوری سگ های ولگرد در دستور کار شهرداری صومعه سراآتش‌سوزی گسترده ‌در یک واحد تجاری کرج / جلوگیری از سرایت حریق به ۱۰ واحد تجاریسد سفیدرود گیلان سرریز کرد / انتقال آب به مزارع برنجورود شورای شهر به پرونده حریق بوستان ولایت و پارک چیتگروضعیت قرمز کرونایی در زنجان / پروتکل‌های بهداشتی در شهر ‌رعایت نمی‌شودواکنش استاندار کرمان به دستگیری یکی از مدیران ‌به اتهام فساد اداری" بهشت‌آباد" به هیچ عنوان تاییدیه‌ زیست محیطی ندارد / با اجرای تونل ‌مخالف هستیمایمن سازی خطوط لوله جریانی پازنان دومیناگران رومینا (پدران دختردار بخوانند!)انهدام باند 6 نفره سارقان مسلح در قمرد پای سارقین مسلح طلافروشی قم در استان مرکزیجنگل‌های بالادست کرخه آتش گرفتند/ بالگرد اعزام شدمشاهده سه دلفین گوژپشت بازیگوش در آب‌های آبادانلرستان همچنان در وضعیت قرمز کرونا؛ آمار مبتلایان روزانه در حال افزایش استبرپایی نمایشگاه دستاوردهای 10 ساله دفتر تبلیغات اسلامیافزایش بیماران کرونایی در استان بوشهر/ بی‌توجهی مردم به رعایت بهداشتافزایش ۱۰۰ درصدی اجاره بها در برخی مناطق مشهدپیام تسلیت مدیر عامل شركت بهره برداری نفت و گاز گچساران در پی درگذشت حاج رضا طاهریواکنش شهرداری گوراب زرمیخ به انتشار تصاویر سگ کشیبسیاری از پوشاک نامتعارف تولید داخل است/ عرضه در شوهای لباساخطار دادستان قم به محتکران خودروافزایش چشم‌گیر ضریب تخلف در سطح اشغال ساختمان‌ها در قمقیمت گوشت و مرغ در بازارهای کوثر امروز ۱۲خردادماهنشست خبری مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز داری قم به روایت تصویرتصادف زنجیره‌ای و عجیب در اهوازقم| نشست خبری مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) قم به روایت تصویرشیراز| استفاده از ماسک در اتوبوس و مترو اجباری شدافزایش 44 درصدی درآمد کمیته امداد قم در سال 98

روزنامه رویداد امروز سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
دمای اصفهان به 40 درجه رسیدگلایه نظری از وضعیت خانه مستوفی الممالکدرخواست کرایه نقدی از مسافران، تخلف استآتش زدن بقایای محصولات کشاورزی در دهلران غیر قانونی استسرویس دهی مترو امروز و فردا همانند روز‌های تعطیل استابتلای 9 نفر به کرونا در یک میهمانی خانوادگی در اهرچرا قیمت مسکن‌‌ مهر در پردیس ۲۰ میلیون‌ تومان افزایش یافت؟تالار‌های پذیرایی در شرف ورشکستگیجمع آوری سگ های ولگرد در دستور کار شهرداری صومعه سراآتش‌سوزی گسترده ‌در یک واحد تجاری کرج / جلوگیری از سرایت حریق به ۱۰ واحد تجاریسد سفیدرود گیلان سرریز کرد / انتقال آب به مزارع برنجورود شورای شهر به پرونده حریق بوستان ولایت و پارک چیتگروضعیت قرمز کرونایی در زنجان / پروتکل‌های بهداشتی در شهر ‌رعایت نمی‌شودواکنش استاندار کرمان به دستگیری یکی از مدیران ‌به اتهام فساد اداری" بهشت‌آباد" به هیچ عنوان تاییدیه‌ زیست محیطی ندارد / با اجرای تونل ‌مخالف هستیمایمن سازی خطوط لوله جریانی پازنان دومیناگران رومینا (پدران دختردار بخوانند!)انهدام باند 6 نفره سارقان مسلح در قمرد پای سارقین مسلح طلافروشی قم در استان مرکزیجنگل‌های بالادست کرخه آتش گرفتند/ بالگرد اعزام شدمشاهده سه دلفین گوژپشت بازیگوش در آب‌های آبادانلرستان همچنان در وضعیت قرمز کرونا؛ آمار مبتلایان روزانه در حال افزایش استاصفهان گرمتر می‌شودبرپایی نمایشگاه دستاوردهای 10 ساله دفتر تبلیغات اسلامیافزایش بیماران کرونایی در استان بوشهر/ بی‌توجهی مردم به رعایت بهداشت