• زمان انتشار: 12 فروردین 1399, 09:19
  • / کد خبر: 27980

مدافعان سلامت در خط مقدم بهداشت و درمان

مدافعان سلامت در خط مقدم بهداشت و درمان

مدافع بودن حد و مرز نمیشناسد، دغدغه نجات و دفاع از مردم که باشد همه مدافعان در هرمکان و در هرلباس برای جهادی بی مثال آماده هستند و امروز مدافعان سلامت در خط مقدم هستند.

رویداد ایران_زهره زمانیانکرونا ویروس منحوسی که این روزها بر تمام دنیا سایه انداخته است این ویروس که گفتند از بازار ماهی فروشان ووهان چین اولین قربانیانش را گرفت حالا پایش را درازتر ازگلیمش کرده وبوی نامطبوع پایش در تمام دنیا پیچیده است.

قم اولین استانی بود که توانست مبتلایان به این ویروس نوپدید را در 29 بهمن ماه شناسایی کند و اعلام نماید که کووید ۱۹ نامهربان به ایران رسیده است. 

به محض اعلام این خبر دستگاه ها و ارگان های بهداشتی عملیات‌های مبارزاتی خود را در سراسر کشور و به خصوص در قم آغاز کردند. یکی از این مجموعه های در خط، مرکز بهداشت استان قم بود. مرکزی که با تقسیم بندی کارها درصدد آگاه سازی مردم نسبت به این ویروس منحوس،پاکسازی شهر، دفن اصولی متوفیان،پاکسازی منازل کرونایی ها و... از جمله فعالیت های این مجموعه است.
تشکیل ستاد پاسخگویی به سوالات کرونایی یکی از فعالیت های مجموعه مرکز بهداشت استان قم است. این ستاد با هدف آگاه سازی، کاستن استرس و اضطراب روانی ناشی از این بیماری و شناسایی زود هنگام افراد مبتلا از نخستین روز اسفندماه سال 98 فعالیت خود را در مرکز بهداشت شهرستان استان قم آغاز کرد.

برای تهیه یک گزارش میدانی دقیق و ثبت مشاهدات عینی از مجموعه اقداماتی که در این ستاد انجام می شود راهی اداره بهداشت شهرستان قم شدیم.

مشاوران پاسخگوی مستقر در این ستاد با رعایت فاصله مناسب به سوالات مردم پاسخگو بودند.مسئله ای که در بدو ورودم توجهم را جلب کرد تلاش مشاوران پاسخگو برای آرامش دادن به فرد تماس گیرنده جالب بود.


از محمدتقی سلطانی مدیر روابط عمومی و مسئول آموزش بهداشت شهرستان قم در ارتباط با جزئیات فعالیت این مجموعه سوال کردیم که این چنین گفت: این مرکز از اول اسفند ماه کار خودش را با ۹ کارشناس در دو شیفت کاری آغاز کرده است.افرادی که در این مجموعه پاسخگوی سوالات مردم هستند شامل کارشناسان بهداشت محیط،یک پزشک و یک روانشناس می شوند که در دو شیفت صبح  و عصر به سوالات مردم پاسخ می دهند. شیفت صبح یک پزشک نیز در این محل استقرار دارد و به سوالات تخصصی تر مردم پاسخ می دهد

سلطانی با اشاره به اهداف راه اندازی این ستاد بیان می کند:  یکی از دلایل ایجاد این ستاد کنترل مراجعه بی دلیل مردم به مراکز درمانی است.تا اگر فردی علائم مشکوک به کرونا داشته باشد توسط این ستاد زودتر شناسایی و به مرکز درمانی ارجاع می شود. 

وی همچنین با عنوان اینکه ستاد مرکز پاسخگویی به سوالات کرونایی به عنوان بازوی اورژانس 115 محسوب می شود، عنوان می کند: در صورتی که مردم با اورژانس 115 تماس بگیرند برای پاسخگویی به سوالاتشان به این مجموعه ارجاع می شوند.


 

ایجاد این ستاد علاوه بر اینکه موجب رفع نگرانی های مردم می شود از بار تماس های غیر ضروری به اورژانس 115 نیز می کاهد و اورژانس 115 می تواند با فراغ بال به ارائه خدمات به بیماران  بپردازد.

کارشناسان این مرکز هرکدام مشغول پاسخگویی سوالات و نگرانی های مردمی بودند که با این مرکز تماس گرفته بودند.

اعظم فلاحتی یکی از کارشناسان این مرکز بیان می کند: گاهی بروز یک عطسه در روز باعث نگرانی مردم می شود.مسئله ای که شاید در گذشته هم با آن درگیر بودند. مثلاً فردی دچار آلرژی فصلی است و حتی ممکن است بیش از میزانی که اکنون عطسه و سرفه دارد در گذشته داشته است. اما در حال حاضر یک عطسه و یا یک سرفه برایش نگران کننده است و مضطرب می شود.

با صبوری و آرامشی که در کلام این کارشناس وجود دارد حتی مخاطبان آن سوی خط تلفن هم آرام می شوند.

وی کلامش را اینگونه ادامه می دهد: بیشترین سوالات نشات گرفته از استرس و ترس مردم است و به دلیل ترس زیاد و بالا رفتن استرس احساس تنگی نفس میکنند و زمانی که با ما تماس می گیرند و شرح حال خود را بیان می کنند، متوجه می شویم که این تنگی نفس به دلیل استرس بالای فرد است و ایشان را را تلفنی به همکار روانشناسمان ارجاع می‌دهیم.

یکی از فعالیت های مهم این مجموعه پیگیری مادران پرخطر بود که به دلیل بارداری؛ این روزها خطر جدی خود و فرزند دلبندی که در وجودشان پرورش می دهند را تهدید می کند.  

فهیمه کریمی مسئول مادران باردار پرخطر است که در این مرکز با جدیت و پشتکار پاسخگوی مشکلات این مادران بود. از او در ارتباط با مسئولیتی که در برابر مادران  باردار در این وضعیت همه گیری ویروس کرونا دارد، پرسش کردم که این چنین پاسخ داد: مادران باردار جزء افراد پرخطر محسوب می‌شوندو همکاران ما به محض اینکه متوجه می شوند مادر بارداری تماس گرفته و علائم مشکوکی دارد او را به بنده ارجاع می‌دهند و از لحظه تماس تا رسیدن به وضعیت مشخص با این مادران در ارتباط هستم و اگر لازم باشد آنان را به مراکز درمانی منتقل می‌کنیم.

یکی از مسائلی که این روزها شاید ذهن مردم ما را برای خلاص شدن از شر ویروس کرونا در محیط خانه درگیر کرده است، ضد عفونی کردن محیط خانه باشد که در این زمینه نیز دکتر معصومه گلپرور پزشک مستقر در این مرکز چنین پاسخ داد: بیشترین درگیری  ذهنی این روزهای مردم استفاده از مواد ضدعفونی کننده در محل زندگی و در دستانشان به دلیل نگرانی از ابتلا به کرونا است اما متاسفانه مردم از مواد و محلول های و ضدعفونی کننده به صورت بی رویه استفاده می‌کنند و همین مسئله موجب شده است تا حجم بالایی از تماس‌های ما مربوط به  احساس تنگی نفس و سوزش گلویی باشد که ارتباطی به کرونا ندارد.

وی با بیان اینکه هنگام استفاده از محلول های ضدعفونی کننده باید پنجره‌ها را باز بگذارید عنوان می کند: لازم نیست اگر چیز جدیدی وارد منزل نشده  هر روز چندین بار عمل ضدعفونی کننده را در محیط خانه انجام دهید .

.

دکتر گل پرور یکی از بهترین گزینه ها را برای ضد عفونی محیط خانه را مایع سفید کننده (وایتکس) معرفی کرده و ادامه می دهد:  برای تهیه محلول  ضد عفونی کننده خانگی باید نسبت یک به صد رعایت شود  و لازم نیست از مقدار و حجم زیاد وایتکس برای تهیه این محلول استفاده شود مثلاً اگر قرار است در یک ظرف نیم لیتری این محلول آماده شود کافیست فقط ۵ سی‌سی وایتکس به آب اضافه گردد و برای آنکه پیمانه دقیقی از وایتکس داشته باشید می توانید از سرنگ‌های ۵ سی‌سی نیز استفاده کنید.

این پزشک مستقر در مرکز پاسخگویی ادامه می دهد: باید به این نکته تاکید داشت که محلول باید به صورت روزانه و با آب سرد تهیه شود و از اسپری کردن به روی سطوح الکترونیکی مثل موبایل و مواد غذایی به صورت جدی باید پرهیز شود.

مدیر روابط عمومی و مسئول آموزش بهداشت شهرستان قم در ادامه به این مسئله تاکید دارد که از آغاز فعالیت سامانه سلامتsalamat.gov.ir و سامانه 4030 ؛ برنامه غربالگری خانوارها از مهمترین برنامه های مرکز بهداشت است اما با این وجود فعالیت ستاد پاسخگویی تعطیل نشده است.

وی با اشاره به آمار شمار کسانی که تا کنون مورد غربالگری قرار گرفته اند می گوید: 807هزار و 213 نفر تا کنون مورد غربالگری قرار گرفتند و با خانوارهای ایشان تماس گرفته شده است. 

سلطانی همچنین شمار مادران پرخطر که مورد غربالگری قرار گرفته اند، بیان می کند: تا کنون بیش از 7 هزار نفر از این مادران مورد غربالگری قرار گرفته و سلامتی آنان مورد کنترل قرار گرفته است.

مرکز پاسخگویی به سوالات کرونایی  از ساعت 8 صبح تا ۲۲ شامگاه  با ۳ شماره تلفن۰۲۵۳۶۷۰۶۰۳۰-۰۲۵۳۶۶۲۰۹۹۹-۰۲۵۳۶۷۰۴۳۶۸پاسخگوی سوالات کرونایی مردم است.

آنچه که امروز باید بدانیم و به آن باور داشته باشیم این است که دیر یا زود به لطف خدا و‌مشارکت همگانی این ویروس منحوس در مقابل تمام فداکاری و ایثارگری های کادر بهداشت و درمان به زانو در خواهد آمد و ما هرگز این فداکاری ها را فراموش نخواهیم کرد.


اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
جراحی زیبایی واژن چیست و چگونه انجام می‌شود؟کرونا تمام نشده است/با این روال، دقیقه ۹۰ گل می‌خوریمخوراکی که نباید در یخچال نگهداری کنیدگرگی که به انسان پناه برد!تب بالا، مهم‌ترین علامت بیماری کاوازاکیویتامین D چگونه بر روحیه شما اثر می‌گذارد؟برنامه برای فروش گوشی‌های قسطی با امکانات اپراتورهاسهم مردان در ناباروری/عارضه ای به نام واریسکولمیان‌ وعده‌های سالم و کم‌کالریچه کسانی نباید گوجه سبز بخورند؟تاکید بر نوشیدن آب در روزهای گرم سالراهکار‌های طلایی برای رفع خروپفسهم دولت الکترونیک در تعیین تکلیف سهام عدالت پیش بینی شدت علائم بیماری فرد در صورت ابتلا به کوویدبرای اولین بار / سفر 2 فضانورد با فضاپیمای خصوصی (عکس)خطرات کرونا برای سیگاری‌ها بیشتر استتصادف دلخراش در یاسوج با سه فوتی + جزئیاتریزش مو را با این گیاه معجزه گر درمان کنیدهرآنچه از ابتلا به کرونا از سطوح باید بدانیدچند نکته کلیدی برای رفتن به رستوران در شرایط کروناشرایط رفتن به رستوران پس از بازگشایی‌ها/ نشستن روبروی هم ممنوع"کرونا" بیماری تنفسی است یا مشکل خونی؟همه‌گیری کووید ۱۹ و مراقبت از چشم‌هاچای تُرش قاتل فشار خون بالااز دلایل تغییر ناگهانی بوی بدنهشدار نسبت به مرده‌زایی در بانوان باردار سیگاریامکان ابتلا به کووید ۱۹ از راه چشم وجود دارد؟شرایط سنی اهدا‌کنندگان سلول‌های بنیادی کاهش یافتپزشکان داروهای در دسترس را تجویز کنندکاهش وزن با مصرف زنجبیل۱۳ علت درد گودی کمر که ممکن است شما را شگفت زده کند۱۰ خاصیت شگفت انگیز دانه ماش برای سلامتیبا علائم بیماری فیبرومیالژیا، راه تشخیص و درمانش آشنا شوید"دستکش" بپوشیم، یا نپوشیم؟کرونا بهانه‌ای برای خاموشی کولر اتوبوس‌ها/ ابتلا به کووید ۱۹ با روشنی تهویه مترو و BRT صحت دارد؟
لیست کرایه ۸۰۲ خط ون و تاکسی در شهر تهران منتشر شدعلیخانی: مردم برای رفتن به پارک چیتگر به زحمت می‌افتندکنترل دقیق‌تر استفاده شهروندان از ماسک در اتوبوس‌ها/ کاهش ۶۳ درصدی مسافران اتوبوسآخرین وضعیت افزایش کرایه تاکسی تهران با شیوع کروناتش‌سوزی تانکر حمل سوخت در محور جاجرود/ تردد تنها از مسیر آزادراه تهران- پردیس امکان‌پذیر استاز شایعه تا واقعیت حمله ملخ‌ها به پردیس/ هیچ‌ آسیبی ‌‌به اراضی کشاورزی مشاهده نشد‌زلزله ۴ ریشتری تهران را لرزاندمتوسط قیمت هر متر آپارتمان در تهران اعلام شد/ افزایش ۳۴ درصدی قیمتقتل همسر به خاطر اختلاف خانوادگیاجاره خانه در مناطق مختلف تهران چقدر است؟آخرین وضعیت نوزاد رهاشده در تهران اعلام شداجاره نشینی در منطقه ۵ تهران چقدر تمام می‌شود؟قیمت خرید آپارتمان در یوسف آبادتلاش برای فعال کردن یک هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت سال ۹۸واکنش شهرداری تهران به فیلم ضرب و شتم یک دستفروشقیمت خرید آپارتمان در مرزداراننرخ بلیت مترو از ابتدای خرداد افزایش می‌یابدخرید آپارتمان در نیرو هوایی چقدر تمام می‌شود؟پول مورد نیاز برای خرید خانه در منطقه نواب چقدر است؟هزینه خرید مسکن در لویزان۸۸ درصد مبتلایان کرونا در پایتخت بهبود یافتنداجرای قطعی طرح ترافیک بعد از عید فطر / شروع طرح از ساعت ۸ تا ۱۶عمارت تاریخی هرمز پیرنیا مرمت و احیاء می‌شودقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۹ اردیبهشت ۹۹خرید آپارتمان در جمالزاده چقدر تمام می‌شود؟تشنج در شورای شهر؛ اعتراض به مدیریت هاشمی/ سالاری: بلد نیستند شورا را اداره کنند!قیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۸ اردیبهشت ۹۹تصادف نیسان و اتوبوس در اتوبان قم/۶نفر مصدوم شدندقیمت خرید آپارتمان در حکیمیهقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۵ اردیبهشت ۹۸قیمت خرید آپارتمان در دزاشیب زالی: منحنی مبتلایان تهرانی کرونا در سراشیبی قرار دارداطلاعات دستفروشان در نرم‌افزار سامان بازار ثبت می‌شودضرب‌الاجل فرماندار پردیس بر مقاوم‌سازی بناهاقیمت خربد آپارتمان در دروازه شمیران
میناگران رومینا (پدران دختردار بخوانند!)انهدام باند 6 نفره سارقان مسلح در قمرد پای سارقین مسلح طلافروشی قم در استان مرکزیجنگل‌های بالادست کرخه آتش گرفتند/ بالگرد اعزام شدمشاهده سه دلفین گوژپشت بازیگوش در آب‌های آبادانلرستان همچنان در وضعیت قرمز کرونا؛ آمار مبتلایان روزانه در حال افزایش استبرپایی نمایشگاه دستاوردهای 10 ساله دفتر تبلیغات اسلامیافزایش بیماران کرونایی در استان بوشهر/ بی‌توجهی مردم به رعایت بهداشتافزایش ۱۰۰ درصدی اجاره بها در برخی مناطق مشهدپیام تسلیت مدیر عامل شركت بهره برداری نفت و گاز گچساران در پی درگذشت حاج رضا طاهریواکنش شهرداری گوراب زرمیخ به انتشار تصاویر سگ کشیبسیاری از پوشاک نامتعارف تولید داخل است/ عرضه در شوهای لباساخطار دادستان قم به محتکران خودروافزایش چشم‌گیر ضریب تخلف در سطح اشغال ساختمان‌ها در قمقیمت گوشت و مرغ در بازارهای کوثر امروز ۱۲خردادماهنشست خبری مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز داری قم به روایت تصویرتصادف زنجیره‌ای و عجیب در اهوازقم| نشست خبری مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) قم به روایت تصویرشیراز| استفاده از ماسک در اتوبوس و مترو اجباری شدافزایش 44 درصدی درآمد کمیته امداد قم در سال 98۹۵ درصد از حریق های جنگل عامل انسانی دارنداعلام وضعیت هشدار در کرمانشاه بسیار نگران کننده استحضورنیروی زمینی در لیگ برتر وزنه برداری به عنوان نماینده کرمانشاهتقدیر استاندار کرمانشاه از خدمات مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاهآتش سوزی منطقه حفاظت شده خائیز مهار شدوضعیت کرونا در ارومیه «قرمز» شد؛ برخی شهروندان اعتقادی به بیماری کرونا ندارندسایت دفن زباله شهرکرد ساماندهی می‌شودنقص فنی هواپیما را به اهواز برگرداندعلت افزایش موارد مثبت ابتلا به کرونا در آذربایجان شرقیبیشتر شهرها همچنان در وضعیت «هشدار»/ بقاع متبرکه مجدداً تعطیل شدزلزله ۴.۷ ریشتری خنج در استان فارس را لرزاندضرب و شتم یک شهروند توسط شهرداری کرمانشاهبازگشایی کامل حرم حضرت معصومه(س) اجرایی شودافزایش شمار مبتلایان به کرونا در استان ایلام به ۱۰۰۴ نفر۶ بیمار جدید مبتلا به کرونا در چهارمحال و بختیاری شناسایی شد

روزنامه اصفهان امروز سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
میناگران رومینا (پدران دختردار بخوانند!)انهدام باند 6 نفره سارقان مسلح در قمرد پای سارقین مسلح طلافروشی قم در استان مرکزیجنگل‌های بالادست کرخه آتش گرفتند/ بالگرد اعزام شدمشاهده سه دلفین گوژپشت بازیگوش در آب‌های آبادانلرستان همچنان در وضعیت قرمز کرونا؛ آمار مبتلایان روزانه در حال افزایش استاصفهان گرمتر می‌شودبرپایی نمایشگاه دستاوردهای 10 ساله دفتر تبلیغات اسلامیافزایش بیماران کرونایی در استان بوشهر/ بی‌توجهی مردم به رعایت بهداشتافزایش ۱۰۰ درصدی اجاره بها در برخی مناطق مشهدپیام تسلیت مدیر عامل شركت بهره برداری نفت و گاز گچساران در پی درگذشت حاج رضا طاهریواکنش شهرداری گوراب زرمیخ به انتشار تصاویر سگ کشیبسیاری از پوشاک نامتعارف تولید داخل است/ عرضه در شوهای لباساخطار دادستان قم به محتکران خودروافزایش چشم‌گیر ضریب تخلف در سطح اشغال ساختمان‌ها در قمقیمت گوشت و مرغ در بازارهای کوثر امروز ۱۲خردادماهنشست خبری مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز داری قم به روایت تصویرتصادف زنجیره‌ای و عجیب در اهوازقم| نشست خبری مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) قم به روایت تصویرشیراز| استفاده از ماسک در اتوبوس و مترو اجباری شدافزایش 44 درصدی درآمد کمیته امداد قم در سال 98۹۵ درصد از حریق های جنگل عامل انسانی دارنداعلام وضعیت هشدار در کرمانشاه بسیار نگران کننده استحضورنیروی زمینی در لیگ برتر وزنه برداری به عنوان نماینده کرمانشاهتقدیر استاندار کرمانشاه از خدمات مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاه