• زمان انتشار: 28 اسفند 1398, 10:37
  • / کد خبر: 27728

تب‌ کرونا بر جان پایتخت گل ایران

تب‌ کرونا بر جان پایتخت گل ایران

با شیوع بیماری ویروس کرونا در ایران، علاوه بر آسیب رسیدن به سلامت بخشی از جامعه، تبعات منفی زیادی به اقتصاد کشورمان تحمیل شد که بخشی از آن در حوزه تولیدات کشاورزی از جمله گل و گیاه بوضوح قابل مشاهده است.


شهرستان محلات به عنوان قطب تولید گل کشور خسارات قابل توجهی را در این زمینه متحمل شد و بازار گل و گیاهان فصلی و شب عید رکود بسیار شدیدی را تجربه کرد.
روزهای پایانی اسفندماه و آستانه نوروز همواره روزهای بره‌کشان بازارهای گل و گل فروش هاست، مشتری فراوان است و گلفروش ها وقت سرخاراندن ندارند، اما امسال روزگار گلفروش ها روزگار دیگری است، حجم عظیم گل های تولید شده روی دست تولیدکننده ها مانده، پلاسیده شده یا خوراک دام شده اند یا در بیابان های اطراف رها شده اند، گلفروش ها هم وضع بهتری ندارند و در مغازه های خالی از گل پشه می پرانند.
مدیر عامل تعاونی گل و گیاه شهرستان محلات به تولید چندین نوع گل در طول سال اشاره کرد و گفت: فصل باردهی گل‌های شاخه بریده نظیر گل رز، لیلیوم و ... شب عید است و در طول سال هم چند کشت دیگر انجام می شود، اما عمده تولید آنها در روزهای پایانی سال است.
ابراهیم علیپور افزود: تولیدکنندگان گل های شاخه بریده با هزینه های بالا اقدام به تولید این محصول کرده اند و در روزهایی که باید محصول را برداشت کرده و به سود برسند با رکود بازار و نبود مشتری مواجه شده اند که علت آن شیوع بیماری کروناست. گل فروشی ها هم به دلیل جلوگیری از تجمع مردم و نبود مشتری مغازه های خود را تعطیل کرده اند.
وی به تولید گل لاله و سنبل نیز اشاره کرد و افزود: این دو گل نیز در حجم بالایی برای شب عید تولید می شود ولی متاسفانه بازار این محصولات نیز کساد شده است. یک پیاز سنبل که 9 هزار تومان خریداری شده و با احتساب هزینه های تولید به قیمت 13 هزار تومان در بازار عرضه می شود، این روزها مشتری ندارد و باید دور ریخته شود.
وی تصریح کرد: تمامی تولیدات شب عید مثل انواع سینره ها، لاله، سنبل و همه گل های شاخه بریده اعم از میخک، شب بو، رز، لیسینتوس و... روی دست تولیدکنندگان مانده است. گل های فصلی و گل های مورد استفاده در فضای سبز مثل اطلسی، شمعدانی، جعفری و ... نیز مشتری ندارند.
علیپور گفت: روزهای پنجشنبه آخر سال و رسم کهن زیارت اهل قبور هم بازار فروش گل شاخه بریده را بسیار داغ می کرد، اما امسال با توجه به ممنوعیت اعلام شده برای حضور در تجمعات و آرامستان ها، در این بخش هم هیچ خریدی انجام نمی شود و بازار گل در این حوزه هم با رکود مواجه شده است و گل های تولیدی برای این بازار هم باید دور ریخته شوند.
وی به رکود بازار محصولات فضای سبز نیز اشاره کرد و افزود: این گل ها نیز مورد مصرف شهرداری هاست که به دلیل درگیری حوزه مدیریت شهری با چالش کرونا و متمرکز کردن مدیریت شهری در حوزه مقابله با کرونا، شهرداری ها مجالی برای توسعه فضای سبز ندارند و بازار فضای سبز نیز در روزهای پایانی سال از دست رفته است.
مدیرعامل تعاونی گل و گیاه شهرستان محلات به مسدود بودن مرزها نیز اشاره کرد و افزود: بسته شدن مرزها که به جهت جلوگیری از شیوع کرونا انجام شده موجب توقف صادرات شده و محموله گل هایی که توسط کانتینر صادرات می شود، علیرغم اعلام باز بودن موقتی مرز با مسدود بودن مرز مواجه می شوند و در مسیر صادرات از بین می روند.
وی به عرضه بالغ بر 70 درصد گل های آپارتمانی و باغچه ای در شب عید اشاره کرد و افزود: این گل ها گرچه به دلیل ماندگاری بالا از بین نمی روند اما هزینه بالایی در راستای مراقبت و نگهداری از آنها متوجه تولیدکننده می شود و نهایتا پس از چندماه به فروش می رسند ولی با توجه به هزینه بالا، تولید آنها مقرون به صرفه نیست.
علیپور در ادامه گفت: میزان خسارتی که به دلیل شیوع بیماری کرونا به تولیدکنندگان گل وارد شده سنگین بوده و میزان آن در دست بررسی است.
وی گفت: نگهداری گل در سردخانه نیز فقط برای مدت کوتاهی امکان پذیر است و پس از آن محصول باید حتما به فروش برسد که با توجه به مبهم بودن زمان ادامه شیوع این بیماری نمی توان از خسارت وارده به گل ها با نگهداری آنها در سردخانه جلوگیری کرد.
فرماندار شهرستان محلات نیز گفت: عدم خرید گل توسط مردم در روزهای پایانی سال موجب بروز خسارات فراوان برای تولیدکنندگان شده است.
حسن قمری افزود: با بررسی های بعمل آمده درخصوص میزان خسارت وارده شده ناشی از رکود بازار متاثر از شیوع بیماری کرونا، مکاتباتی با مقامات استانی و کشوری مبنی بر ارائه بسته های حمایتی و اعطای تسهیلات جدید، استمهال تسهیلات اخذ شده و ... صورت گرفته است و انتظار می رود برای جبران خسارت وارده سیاست های حمایتی اتخاذ شود.
وی به محدود شدن اجتماعات و ضرورت توجه به قرنطینه برای جلوگیری از شیوع کرونا ویروس اشاره کرد و افزود: جمعه آخر سال یکی از بزرگترین بازارهای عرضه گل در سال است که امسال چنین بازاری وجود ندارد، در سبد خرید خانوار از گل خبری نیست و جای خالی آن در لیست خرید خانوارها خسارت زیادی به گلکاران وارد کرده است.
فرماندار محلات گفت: خسارت یاد شده بیشتر به تولیدکنندگانی تحمیل شده است که در تولید گل های شاخه بریده و فصلی فعالیت دارند و برای سایر تولیدکنندگان که امکان نگهداری بیشتر گل را دارند خسارت زیادی ایجاد نمی شود.
وی افزود: از طرفی امکان نگهداری گل در فضای سردخانه ای وجود ندارد چرا که مدت زمان نگهداری برخی گل‌ها حدودا سه الی پنج روز است و چون کسادی بازار طولانی است نمی توان بیشتر از این مدت از این نوع گل نگهداری کرد. بخش عمده‌ای از گل‌هایی که این روزها بر روی دست تولیدکنندگان به دلیل نبود بازار مانده است از جمله گل‌هایی است که عمر کمتری دارند.
ویروس کرونا در قلب و جان حوزه گل وگیاه شهرستان محلات به عنوان یکی از قطب‌های مهم گل و گیاه کشور تاثیر گذاشته و جان آنرا به معنای واقعی گرفته است.
تولیدکنندگان جوان یارای ایستادن ندارند و باید برای برون رفت آنان از مشکلات و حمایت از آنان چاره اندیشی کرد.

منبع: ایسنا
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
آیا بیمار کرونا پس از بهبودی دوباره مبتلا می شوداثرات فعالیت جسمانی بر اوتیسم چیست؟مهمترین روش‌های ضدعفونی و ویروس زدایی کدامند؟هشدار به دیابتی‌ها؛ توصیه‌های ضدکرونایی را بیش از پیش جدی بگیریدتوصیه‌های یک فوق تخصص روماتولوژی برای جلوگیری از ابتلا به کروناطرز تهیه‌ی دوقوس ماهی؛ غذای بوشهرینقاشی دیواری با موضوع کرونا۱۰ دلیل برای اینکه تدریجاً وعده "ناهار" را رژیم غذایی روزانه خود حذف کنید!شیوع کووید ۱۹ در گربه تایید نشده است۸ علامتی که نشان می‌دهد نیاز به عینک داریدکودکان هم کرونا می گیرند/ماجرای سشوار گرفتن به دهان و بینی۷۰ درصد مردم هنوز به موضوع کرونا حساس هستند/اصول بهداشت فردی را همچنان رعایت کنیدبیماری‌زایی کووید۱۹ شدیدتر از آنفلوآنزاست/ همچنان در خانه بمانیدکرونا چه بلایی بر سر ریه‌ها می‌آورد؟امید به پلاسما درمانی گسترده کرونا تا پایان فروردینافزایش سرعت گوشی‌های اندروید با راهکارهایی ساده!چند نکته درباره ضدعفونی کردن سطوح با آب ژاولhrsACE2؛ کشف دارویی احتمالی کرونا توسط دانشمندان کانادااین داروها وزن شما را زیاد می‌کنندکروناویروس به مدت ۷ روز بر روی ماسک باقی می‌ماندچه سطحی از افسردگی، اضطراب و استرس را تجربه می کنیم؟آشنایی با فواید سبزیجات و میوه‌های رنگی در مقابله با ویروس کروناپنج راهکار برای کنترل اضطراب در روز‌های قرنطینه«تیک تاک» از «واتس آپ» سبقت گرفتریواس بخورید تا راحت تر غذا را هضم کنیدادعای جدید درباره منشأ کرونا؛ پای یک زن در میان است!هنوز از پیک کرونا عبور نکرده ایم/نقطه سفید در کشور نداریمویروس کرونا با شروع فصل تابستان مهار می‌شود؟کرونا چه بلایی بر سر ریه‌ها می‌آورد؟بیماری ریوی و آسم ریسک ابتلا به کووید ۱۹ شدید را افزایش می دهدچطور بفهمیم چربی خون داریم؟سرفه های پی در پی افراد بهبودیافته از کرونا نشانه چیست؟رانندگان هنگام حضور در پمپ بنزین‌ها چه نکات خطرناکی را جدی بگیرند؟از خواص سبزی تره چه می‌دانید؟چگونه در محیط کار از کرونا در امان بمانیم؟
خرید خانه در غرب تهران چقدر هزینه دارد؟حبس ۴۰ نفر پس از آتش گرفتن ۳ خودرو در مجتمع مسکونی شهرری + تصاویرخبرنگاران:یوزها درخطر مرگ بودند/محیط‌زیست:مدارک‌تان را منتشر کنیدآغاز تغسیل با آب متوفیان مبتلا به بیماری کرونا در تهرانقیمت آپارتمان در تهران؛ ۱۸ فروردین ۹۹جنجالِ بیهوش‌کردن سه یوزپلنگ در پردیسانتوضیحات شهردار تهران درباره علت افزایش ترافیکمرگ ۱۰ نفر از کارمندان شهرداری تهران بر اثر ابتلا به کروناامکان تست فوری برای شهروندان فراهم شودحناچی: تاکنون مورد مبتلا به کرونا در گرمخانه های پایتخت نداشتیمقیمت آپارتمان در تهران؛ ۱۷ فروردین ۹۹معاینه فنی خودرو‌ها تا ۱۵ اردیبهشت ماه اعتبار دارد/ کاهش ۸۰ درصدی مراجعات شهروندان با شیوع کروناواکنش بهشت زهرا(س) به شایعات درباره نحوه تدفین متوفیان مبتلا به کرونارصد دائمی ایستگاه های مترو/ ازدحامی نداشتیمقیمت آپارتمان در تهران؛ ۱۶ فروردین ۹۹توضیح معاون دادستان تهران درباره علت رها شدن معتادان متجاهراجرای طرح ترافیک تا ۲۰ فروردین لغو شدزالی: هنوز تا شرایط پایداری کرونا در تهران فاصله داریمواژگونی پراید در اتوبان سعیدی به سمت اسلامشهر ۳ کشته برجا گذاشتهمه شهر تهران آلوده به ویروس استپرونده قاتلان موبایل‌فروش اسلامشهری خارج از نوبت بررسی می‌شود/ صحنه قتل بازسازی شدقیمت آپارتمان در تهران؛ ۷ فروردین ۹۹قیمت آپارتمان در تهران؛ ۵ فروردین ۹۹شرایط انتقال بیماران کرونایی به نقاهتگاه‌ها در تهران/ قطع زنجیره کرونا با «خانه نشینی»مراکز تجاری در سراسر تهران تعطیل شدپیرمرد ۱۰۱ ساله در ورامین کرونا را شکست دادقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۶ اسفند ۹۸حناچی: مردم تهران از ماندن در خانه استقبال کرده‌اند / کاهش ۷۰ درصدی مسافران متروقیمت جدید آپارتمان سه خوابه در تهران چند؟۱۴ نفر از پرسنل‌مان به کرونا مبتلا شده‌اند/ فعالیت مترو منوط به باز بودن ادارات در تهرانمحسنی بندپی: تهران تعطیل و قرنطینه نمی‌شودثبت نام مرحله دوم مسکن ملی در استان تهران آغاز شدقرنطینه تهران تکذیب شدپیشنهاد قرنطینه تهران روی میز شورای شهر تهرانافزایش مراجعه کارتن‌خواب‌ها به گرمخانه‌ها باشیوع کرونا
ورود نوبرانه‌ها به بازار همدانقیمت مرغ در اصفهان واقعی نیست/تولید مازاد محصولرفتار کرونای بی رحم ممکن است تغییر کند/ نگران موج دوم و شدیدتر کرونا هستیمچه کسانی مشمول بیمه بیکاری می‌شوند؟مردم از مصرف قارج خودرو پرهیز کنندکاهش ۳۰ تا ۴۰ درصدی فعالیت قالیشویی‌ها در اسفندماه ۹۸مرد ۳۵ ساله در آتش سوخت+عکسکمک ۷۵ میلیون تومانی نوشهری ها برای تامین تجهیزات پزشکی و درمانیتفکیک پسماندهای عفونی ممنوع استعلت مرگ گوزن‌های زرد ایرانی در یزد اعلام شدامکان ثبت درخواست الکترونیکی بیمه بیکاری برای رانندگان بخش خصوصیتولد نخستین نوزاد زنجانی از مادر مبتلا به کروناتوزیع ۲۸۲۰ بسته‌بندی بهداشتی توسط مراکز افق بقاع متبرکه/حضور ۱۵۰ نیروی هلال احمر در ایستگاه پایش اردستانثبت درخواست بازنشستگی بیمه‌شدگان تامین اجتماعی به صورت غیرحضوریمحیط کار و زندگی کارگران کوره‌پزخانه‌های اصفهان ضدعفونی نشده/ ۱۵ نفر زیر یک سقف ۵۰ متری!خرید خانه در غرب تهران چقدر هزینه دارد؟یک لینکس دیگر در البرز به دلیل نامعلومی تلف شدصحت و سقم خطای پزشکی در مرگ کودک ۴ ساله ساوجی در دست بررسی استهزینه درمان بیماران کرونایی توسط بیمه سلامت پرداخت می‌شودکرونا، تعرفه پیک‌موتوری‌ها را افزایش نداده استمشکلی در تامین گوشت قرمز استان قزوین وجود نداردتشدید سختگیری‌ها در گیلان برای ترددهای بین شهری؛ شرایط استان عادی نشده استزیستن در همسایگی ویروس هاچرا قم منشأ شیوع کرونا نبود؟مسیرهای منتهی به مسجد جمکران مسدود می‌شودپذیرش ۱۰۳ بیمار مشکوک به کرونا در قم/ بالا رفتن مراجعات به مطب ها نگران کننده استتوزیع 2 هزار بسته بهداشتی در مناطق کمتر برخوردار قمبرخورد جدی با اجتماعات غیرضروری در شهر قمحبس ۴۰ نفر پس از آتش گرفتن ۳ خودرو در مجتمع مسکونی شهرری + تصاویرفعالیت مترو و اتوبوسرانی مشهد چه زمانی از سر گرفته می‌شود؟غلامی: هرگونه تردد بین شهری تا ۲۳ فروردین مشمول جریمه و توقیف خودرو می‌شودبرگزاری پویش 60 ثانیه دلتنگی با امام زمان(عج) در آستانه نیمه شعبانشادیِ جمعی‌ِ پرستاران بیمارستان رازی رشتتعداد مبتلایان به کرونا در لرستان به ۸۸۹ نفر رسید/ فوت ۷۷ نفرورودی مردم به بیمارستان‌ها در اصفهان کاهش پیدا کرده است

روزنامه رویداد امروز  سه شنبه ۱۹ فروردین  ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ویژه استان ها
ورود نوبرانه‌ها به بازار همدانقیمت مرغ در اصفهان واقعی نیست/تولید مازاد محصولرفتار کرونای بی رحم ممکن است تغییر کند/ نگران موج دوم و شدیدتر کرونا هستیمچه کسانی مشمول بیمه بیکاری می‌شوند؟مردم از مصرف قارج خودرو پرهیز کنندکاهش ۳۰ تا ۴۰ درصدی فعالیت قالیشویی‌ها در اسفندماه ۹۸مرد ۳۵ ساله در آتش سوخت+عکسکمک ۷۵ میلیون تومانی نوشهری ها برای تامین تجهیزات پزشکی و درمانیتفکیک پسماندهای عفونی ممنوع استعلت مرگ گوزن‌های زرد ایرانی در یزد اعلام شدامکان ثبت درخواست الکترونیکی بیمه بیکاری برای رانندگان بخش خصوصیتولد نخستین نوزاد زنجانی از مادر مبتلا به کروناتوزیع ۲۸۲۰ بسته‌بندی بهداشتی توسط مراکز افق بقاع متبرکه/حضور ۱۵۰ نیروی هلال احمر در ایستگاه پایش اردستانثبت درخواست بازنشستگی بیمه‌شدگان تامین اجتماعی به صورت غیرحضوریمحیط کار و زندگی کارگران کوره‌پزخانه‌های اصفهان ضدعفونی نشده/ ۱۵ نفر زیر یک سقف ۵۰ متری!خرید خانه در غرب تهران چقدر هزینه دارد؟یک لینکس دیگر در البرز به دلیل نامعلومی تلف شدصحت و سقم خطای پزشکی در مرگ کودک ۴ ساله ساوجی در دست بررسی استهزینه درمان بیماران کرونایی توسط بیمه سلامت پرداخت می‌شودکرونا، تعرفه پیک‌موتوری‌ها را افزایش نداده استمشکلی در تامین گوشت قرمز استان قزوین وجود نداردتشدید سختگیری‌ها در گیلان برای ترددهای بین شهری؛ شرایط استان عادی نشده استزیستن در همسایگی ویروس هاچرا قم منشأ شیوع کرونا نبود؟مسیرهای منتهی به مسجد جمکران مسدود می‌شود