• زمان انتشار: 26 اسفند 1398, 09:16
  • / کد خبر: 27625

یک متخصص پاسخ داد؛

احتمال انتقال کرونا از طریق لباس وجود دارد؟

احتمال انتقال کرونا از طریق لباس وجود دارد؟

یک متخصص اورولوژی با تاکید بر لزوم استفاده از لوازم شخصی استاندارد شامل ماسک و دستکش مناسب در روزهای کرونایی، عنوان کرد: شست و شوی لباس ها بعد از هر بار بیرون رفتن از خانه و تردد در داخل شهر ضرورت ندارد، زیرا در حال حاضر انتقال کرونا از طریق لباس مطرح نیست.


دکتر پوریا حق جو، متخصص اورولوژی و پزشک داوطلب در بیمارستان رازی رشت در گفت وگو با ایسنا، عامل بیماری کرونا را ویروس کووید - ۱۹ دانست که از خانواده کروناویروس هاست و اظهار کرد: در قرن ۲۱ شاهد شیوع دو نوع از کروناویروس ها بودیم که در قالب اپیدمی سارس و مرس بروز پیدا کردند.
وی سارس و مرس را ضعیف تر از کووید - ۱۹ دانست و افزود: ویروس کووید - ۱۹ جهش های ژنتیکی داشته و تغییراتی که در ژنوم کووید - ۱۹ به وجود آمده، ما را با یک بیماری خطرناک و ناشناخته مواجه کرده است.
این متخصص اورولوژی، ذرات تنفسی و سطوح آلوده به ویروس را اصلی ترین راه های انتقال کرونا دانست و تصریح کرد: امکان انتقال ویروس های معلق در هوا از طریق تماس با فرد مبتلا به کووید - ۱۹ در فاصله نزدیک وجود دارد لذا افراد بیمار در هنگام عطسه و سرفه از پخش شدن ذرات تنفسی خود جلوگیری کنند.
حق جو، یکی از ویژگی های کووید - ۱۹ را ماندگاری طولانی مدت آن در سطوح مختلف دانست و عنوان کرد: ویروس کووید - ۱۹ بر روی سطوح مختلف تا چند روز عمر می کند که کمتر ویروسی این ویژگی را دارد لذا راه های انتقال کووید - ۱۹ نسبت به سایر ویروس ها متنوع تر بوده و مقابله با آن دشوارتر است.
وی با بیان اینکه ویروس مذکور روی سطوح فلزی و پلاستیکی چند روز می ماند، خاطرنشان کرد: کووید - ۱۹ یک ویروس جدید است و لذا اطلاعات موجود درباره این ویروس و راه های انتقال آن براساس ویروس های هم خانواده آن است. برخی از فرضیات درباره کرونا همچون سنگین شدن در هوای سرد و از بین رفتن با گرما هنوز ثابت شده نیست.
این پزشک داوطلب در بیمارستان رازی رشت، به غشای لیپیدی ویروس کووید - ۱۹ اشاره کرد و متذکر شد: این ویروس در تماس با الکل و محلول های ضد عفونی کننده الکل دار تجزیه پذیر است، اما برای از بین بردن آن با گرما به یک حرارت معین در یک زمان معین نیاز داریم و لذا این تصور غلط است که یک دوش آب گرم می تواند نابودکننده کرونا باشد.
مواجه شدن با مبتلایان مجهول در خارج از خانه
حق جو، خودقرنطینگی را بهترین راهکار در شرایط موجود دانست و اظهار کرد: حداقل اطلاعات درباره کرونا وجود دارد و لذا افراد باید خودشان را قرنطینه خانگی کنند و در صورت خروج از خانه حتما ماسک و دستکش بپوشند، زیرا با یک عامل ناشناخته در ارتباط هستیم؛ از طرف دیگر احتمال مواجه شدن ما با مبتلایان مجهول زیاد است.
وی با تاکید بر لزوم استفاده از لوازم شخصی استاندارد شامل ماسک مناسب(ماسک جراحی، N۹۵ و...) و دستکش مناسب(نیتریل و لاتکس)، عنوان کرد: افراد پس از بازگشت به خانه حتما ماسک و دستکش خود را با رعایت نکات بهداشتی دور بیاندازند، اما شست و شوی لباس ها بعد از هر بار بیرون رفتن از خانه و تردد در داخل شهر ضرورت ندارد، زیرا در حال حاضر انتقال کرونا از طریق لباس مطرح نیست. تنها افرادی که در محیط های پرخطر مانند درمانگاه و بیمارستان قرار می گیرند، باید مرتبا شست و شوی لباس داشته باشند.
این اورولوژیست، با بیان اینکه افراد در صورت بروز علائم حتما خودقرنطینگی داشته باشند، گفت: افراد مشکوک خودشان را از سایر افراد خانواده جدا کنند و در یک اتاق دربسته دارای تهویه مناسب قرار بگیرند تا امکان تعویض هوا و خروج ذرات تنفسی وجود داشته باشد. همچنین سطوحی که در تماس با فرد مشکوک به کرونا بوده باید بلافاصله ضد عفونی شود.
وی درد عضلانی، کوفتگی، سردرد و آبریزش را از جمله علائم مشترک در بیماری های ویروسی دانست و متذکر شد: اگر در کنار این علائم تب بالا(تب سنجی دهانی عدد ۳۸ درجه به بالا را نشان دهد) و سرفه همراه با تنگی نفس بروز پیدا کرد، باید به مراکز درمانی مراجعه کنیم. هرچقدر سیستم ایمنی بدن فرد ضعیف تر باشد، خطر ابتلا به بیماری و تشدید آن افزایش می یابد.
حق جو، بیماران مصرف کننده کورتون(بیماری های گوارشی خاص و افراد دچار بیماری های مفصلی)، بیماران سرطانی، بیماران دیابتی و بیمارانی که تحت پیوند اعضا قرار گرفته اند را گروه پرخطر دانست و خاطرنشان کرد: افراد در سنین بالاتر به واسطه ضعف سیستم ایمنی نیز گروه در معرض خطر محسوب می شوند، اما در کودکان آمار بالایی از ابتلا به کرونا مشاهده نشده است. به واسطه جدید بودن این بیماری و تفاوت زیرساخت های بهداشت و درمان در کشورها، قضاوت درباره میزان ابتلا و مرگ و میر آن ممکن نیست.
آنتی بیوتیک ها روی باکتری ها اثر دارند؛ نه ویروس ها
وی با بیان اینکه در حال حاضر کرونا به مرحله همه گیری جهانی(پاندمی) رسیده است، تاکید کرد: یافته های علمی هنوز تاثیر گرم شدن هوا بر نابودی ویروس کووید - ۱۹ را ثابت نکرده است. با توجه به دوره کمون ۱۰ تا ۱۴ روزه این بیماری، ممکن است بسیاری از افراد ناقل کرونا باشند و خودشان ندانند و با تردد در شهر و حضور در بازار و رفتن به مسافرت این ویروس را به همگان منتقل کنند لذا رعایت دوره کمون و خودقرنطینگی الزامی است و باید تماس ها را محدود کنیم.
این متخصص اورولوژی، شست و شوی مداوم دست ها با آب و صابون در طول روز و استفاده از محلول های ضد عفونی کننده و ماسک و دستکش را مورد تاکید قرار داد و تصریح کرد: با ماندن در خانه و رعایت نکات بهداشتی برای مقابله با کرونا زمان می خریم.
حق جو، با اشاره به عدم اثبات مصرف داروها و ویتامین های خاص جهت درمان کرونا، یادآور شد: در حال حاضر مصرف ویتامین D تا حدودی تایید شده و افراد می توانند به صورت هفتگی یک عدد قرص ۵۰ هزار بخورند. ویتامین D به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند، اما بهتر است مصرف ویتامین ها با تجویز پزشک صورت گیرد.
وی با بیان اینکه آنتی بیوتیک ها روی باکتری ها اثر دارند و نه ویروس ها، عنوان کرد: همه ویروس ها دوره بیماری مخصوص خود را دارند و در طول دوره می توان جهت بهبود علائم از داروهای ضد سرفه و مسکن ها استفاده کرد. تنها داروهای محدودی مانند تامی فلو و کلروکین بر روی خود ویروس اثر دارند و از آنتی بیوتیک ها تنها می توان برای پیشگیری و یا درمان عفونت های ریوی باکتریال همزمان احتمالی استفاده کرد.
این پزشک داوطلب در بیمارستان رازی، از مردم خواست قرنطینه خانگی را جدی بگیرند و به مسافرت نروند و اضافه کرد: اگر مردم خودشان را دوست دارند و خانواده خودشان را دوست دارند و حافظان سلامت خودشان را دوست دارند، به توصیه های بهداشتی گوش دهند، زیرا از دست رفتن هر پزشک و پرستار هم به فرد و هم به جامعه ضرر می رساند.

منبع: ایسنا
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
از اختلال تا استعدادپایان بحران کرونا قابل پیش بینی نیست/حمایت از اقشار آسیب پذیرفریب افکارعمومی با تبلیغات روغن غیرتراریختهسه استراتژی برای شکست کرونا در ایران + هزینه‌هاکدام میوه‌ها و ویتامین‌ها قاتل کرونا هستند؟افراد مشکوک به کرونا حتما بخوانندعلت ریزش موی شدید چیست؟والدین برای کاهش اضطراب کودکان در دوران شیوع ویروس کرونا چه کنند؟چگونه زیرنویس را به فیلم بچسبانیم؟آیا حمام با آب گرم باعث از بین رفتن ویروس کرونا می‌شود؟سندروم دست بیقرار چیست؟اشتباه‌های خطرناک درباره کرونا؛ گردگیری ممنوع!واکنش وزارت بهداشت به ساخت داروی کروناچگونه لپ تاپ خود را ضد عفونی کنیم؟درمان های خانگی برای رفع زانو دردکرونا و خشکی پوستزیباترین والپیپر‌ها ویژه روز میلاد اباعبدالله الحسین(ع)ویروس هانتا چیست و چقدر باید نگران بود؟کمک يك ميليارد و هشتصد ميليون ريالی مديريت شعب بانک رفاه کارگران استان اصفهان به ستاد پيشگيري و مقابله با بيماري كرونا در استانچگونه آنفلوآنزا را از کرونا تشخیص دهیم؟افراد وسواسی برای مقابله با کرونا چه کنند؟چرا نباید نگران شیوع هانتاویروس بود؟ریه افراد مبتلا به کرونا پس از بهبودی آسیب پذیر خواهد شد؟بهترین گوشی‌های هوشمند سال ۹۸«از دست دادن حس بویایی» یکی دیگر از علائم احتمالی کروناشرایط انتقال بیماران کرونایی به نقاهتگاه‌ها در تهران/ قطع زنجیره کرونا با «خانه نشینی»وعده‌های اینترنتی وزارت ارتباطات برای نوروز پاسخ به ابهاماتزیباترین والپیپر و تصاویر پروفایل ویژه نوروز ۹۹آسیب‌پذیری بیشتر گروه خونی A در مقابل ویروس کروناترکیب عسل و ماست، درمانی مؤثر برای یک مشکل زنانهعکس پروفایل عید نوروز 99 + عکس نوشته های تبریک عید نوروز 1399متن‌های زیبای تبریک عید نوروز سال ۱۳۹۹کرونا و حیواناتاینفوگرافی/ هرگز این ۷ شوینده خانگی را با هم ترکیب نکنید!هشدار درباره خوددرمانی و مصرف خودسرانه دارو هنگام شیوع کرونا
زالی: هنوز تا شرایط پایداری کرونا در تهران فاصله داریمواژگونی پراید در اتوبان سعیدی به سمت اسلامشهر ۳ کشته برجا گذاشتهمه شهر تهران آلوده به ویروس استپرونده قاتلان موبایل‌فروش اسلامشهری خارج از نوبت بررسی می‌شود/ صحنه قتل بازسازی شدقیمت آپارتمان در تهران؛ ۷ فروردین ۹۹قیمت آپارتمان در تهران؛ ۵ فروردین ۹۹شرایط انتقال بیماران کرونایی به نقاهتگاه‌ها در تهران/ قطع زنجیره کرونا با «خانه نشینی»مراکز تجاری در سراسر تهران تعطیل شدپیرمرد ۱۰۱ ساله در ورامین کرونا را شکست دادقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۶ اسفند ۹۸حناچی: مردم تهران از ماندن در خانه استقبال کرده‌اند / کاهش ۷۰ درصدی مسافران متروقیمت جدید آپارتمان سه خوابه در تهران چند؟۱۴ نفر از پرسنل‌مان به کرونا مبتلا شده‌اند/ فعالیت مترو منوط به باز بودن ادارات در تهرانمحسنی بندپی: تهران تعطیل و قرنطینه نمی‌شودثبت نام مرحله دوم مسکن ملی در استان تهران آغاز شدقرنطینه تهران تکذیب شدپیشنهاد قرنطینه تهران روی میز شورای شهر تهرانافزایش مراجعه کارتن‌خواب‌ها به گرمخانه‌ها باشیوع کرونااختصاص غرفه‌های رایگان به تولیدکنندگان مواد ضدعفونی و شوینده در ایستگاه‌های متروقیمت جدید آپارتمان در حوالی منطقه مرزدارانقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۲ اسفند ۹۸کرونا؛ جاده بهشت زهرا ترافیک سنگین دارد!متوفیان بیماری کرونا شرعی دفن می‌شوندرونمایی از سیستم مه‌پاش جدید آتش‌نشانی برای ضدعفونی کردن معابرقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۱ اسفند ۹۸ارائه مشاوره تلفنی رایگان با مشارکت ۴۰۰ روانشناس برای کاهش استرس کرونای شهرونداننرخ کرایه‌های تاکسی تا انتهای سال جاری ۱۱ درصد افزایش یافتقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۰ اسفند ۹۸خرید خانه در منطقه هروی چقدر آب می خورد؟افزایش ۳۰ درصدی پرداخت الکترونیک کرایه‌های تاکسی در تهرانقیمت آپارتمان در شهرک استقلالافزایش ۲۴ درصدی معاملات آپارتمانی تهران در دی ماهتکذیب ابتلای ۳۰ تا ۴۰درصد تهرانی‌ها به کروناویروس تا پایان سالقیمت آپارتمان در تهران؛ ۱۷ اسفند ۹۸ثبت یک فوتی بر اثر کرونا در قرچک/مجموعا۳۲نفرمشکوک به بیماری بودند
تعطیلی صنوف قم تا ۲۰ فروردیناجرای تمهیدات بهداشتی در نانوایی ها جدی استغربالگری 74 درصد از جمعیت قمابتلای رئیس مجلس شورای اسلامی به ویروس کرونامادربزرگ ۷۰ساله شیرازی کرونا را شکست دادزالی: هنوز تا شرایط پایداری کرونا در تهران فاصله داریمنقاهتگاه ۵۰ تخت‌خوابی در زندان مرکزی اصفهان راه‌اندازی شدبه وقت کرونا در قم تولید شدافتتاح مرکز بزرگی با قابلیت تولید ۲۰۰ هزار ماسک در قمپلمب بیش از 70 واحد صنفی متخلف در قمقم| افزایش 18 درصدی مصرف آب در دهه نخست فروردینواژگونی پراید در اتوبان سعیدی به سمت اسلامشهر ۳ کشته برجا گذاشتدستگیری عامل توزیع الکل های تقلبی در آبادانتصاویری دردناک از محل دفن قربانیان کروناتمدید تعطیلی اصناف اصفهان تا 22 فروردین/ اعلام مصوبات جدید ستاد مبارزه باکروناتولید 800 محتوا در فضای مجازی از سوی قرارگاه رسانه ای در قمپلاسمای بهبود یافتگان کرونا برای درمان بیماران در قم استفاده می شوداجرای موسیقی در ۶۰ نقطه مشهد برای ۱۳بدرهمه شهر تهران آلوده به ویروس استافراد مشکوک به کرونا حتما بخوانندتوضیح دادگستری درباره ناآرامی‌ها در زندان اهوازکاهش 80 درصدی تردد ها در قمطرح‌های ضربتی اداره‌کل رفع تخلفات شهری در مقابله با ویروس کرونا اجرا می شودمصرف بنزین در قم ۶۵ درصد کاهش یافتادامه تعطیلی ها تا 20 فروردین در قم / بوستان ها در روز ۱۳ فروردین تعطیل استتوزیع ماسک رایگان میان اقشار نیازمند در قمقم| طومار اینترنتی اعتراض به تحریم‌های ظالمانه آمریکا را امضا کنیدنخستین رونمایی از هندوانه فروش اردبیلی که به زیبایی مرحوم سلیم موذن زاده می‌خواند در تلویزیونکاهش ۸۰ درصدی تردد در لرستانپرونده قاتلان موبایل‌فروش اسلامشهری خارج از نوبت بررسی می‌شود/ صحنه قتل بازسازی شدمدافعان سلامت در خط مقدم بهداشت و درمان700روانشناس در زمینه کرونا پای کار آمدندماجرای یک تلافی در قم20 هزار بازرسی از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی فعال و غیر فعال در قم۱۲ خودروی غیربومی در قم مشمول جریمه ۵۰۰ هزارتومانی شدند/ ۵۸ مغازه متخلف پلمب شد

روزنامه رویداد امروز چهارشنبه ۲۱ اسفند 1398 پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ویژه استان ها
تعطیلی صنوف قم تا ۲۰ فروردیناجرای تمهیدات بهداشتی در نانوایی ها جدی استغربالگری 74 درصد از جمعیت قمابتلای رئیس مجلس شورای اسلامی به ویروس کرونامادربزرگ ۷۰ساله شیرازی کرونا را شکست دادزالی: هنوز تا شرایط پایداری کرونا در تهران فاصله داریمنقاهتگاه ۵۰ تخت‌خوابی در زندان مرکزی اصفهان راه‌اندازی شدبه وقت کرونا در قم تولید شدافتتاح مرکز بزرگی با قابلیت تولید ۲۰۰ هزار ماسک در قمپلمب بیش از 70 واحد صنفی متخلف در قمقم| افزایش 18 درصدی مصرف آب در دهه نخست فروردینواژگونی پراید در اتوبان سعیدی به سمت اسلامشهر ۳ کشته برجا گذاشتدستگیری عامل توزیع الکل های تقلبی در آبادانتصاویری دردناک از محل دفن قربانیان کروناتمدید تعطیلی اصناف اصفهان تا 22 فروردین/ اعلام مصوبات جدید ستاد مبارزه باکروناتولید 800 محتوا در فضای مجازی از سوی قرارگاه رسانه ای در قمپلاسمای بهبود یافتگان کرونا برای درمان بیماران در قم استفاده می شوداجرای موسیقی در ۶۰ نقطه مشهد برای ۱۳بدرهمه شهر تهران آلوده به ویروس استافراد مشکوک به کرونا حتما بخوانندتوضیح دادگستری درباره ناآرامی‌ها در زندان اهوازکاهش 80 درصدی تردد ها در قمطرح‌های ضربتی اداره‌کل رفع تخلفات شهری در مقابله با ویروس کرونا اجرا می شودمصرف بنزین در قم ۶۵ درصد کاهش یافتادامه تعطیلی ها تا 20 فروردین در قم / بوستان ها در روز ۱۳ فروردین تعطیل است