تبلیغات
  • زمان انتشار: 10 اسفند 1398, 14:43
  • / کد خبر: 26303

روش‌های مقابله با کرونا برای سال‌خوردگان چیست؟

روش‌های مقابله با کرونا برای سال‌خوردگان چیست؟

افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن و افراد سالخوره و کودکان باید مراقبت بیشتری برای پیشگیری از ابتلا به کروناویروس داشته باشند.

 علائم شایع ابتلا به ویروس کرونا، تب، سرفه، کوتاهی تنفس، علائم گوارشی، اسهال و در موارد شدید عفونت ریه پنومونی (سندروم شدید حاد تنفسی) و نارسایی کلیه است. سالمندان، افراد دارای بیماری زمینه‌ای مانند دیابت، بیماری‌های قلبی، خانم‌های باردار و کودکان، بیشتر مستعد ابتلا به ویروس کرونا هستند.
راه‌های احتمالی انتقال، انتشار از راه هوا، تماس نزدیک با انسان مبتلا و دست زدن به وسایل آلوده از جمله راه‌های انتقال ویروس کرونا است. شست‌وشوی کامل دست‌ها به مدت بیست ثانیه به طور مداوم، جلوگیری از دست دادن و روبوسی کردن با افراد دارای علائم تنفسی مانند سرفه، عطسه و غیره، پوشاندن دهان و بینی هنگام سرفه و عطسه با دستمال و یا قسمت بالای آستین، رعایت فاصله حداقل یک و نیم متری از افراد بیمار، پرهیز از تماس دست آلوده به چشم و بینی و دهان خود، جلوگیری از رها کردن دستمال کاغذی‌های مصرف شده در محیط، خودداری از خوردن مواد غذایی نیم‌پز و خودداری از تماس با حیوانات اهلی یا وحشی، از جمله راه‌های پیشگیری از ویروس کرونا است.
استفاده از ماسک به تنهایی باعث محافظت نمی‌شود؛ بلکه باید حتما بهداشت دست و تنفسی رعایت شود. استفاده از ماسک به افراد دارای علائم تنفسی، در صورت داشتن سرفه و عطسه، افرادی که از افراد بیمار مراقبت می کنند و افراد مبتلا به کروناویروس توصیه می‌شود.
آنتی‌بیوتیک برای درمان بیماری کرونا موثر نیست و به طور کلی آنتی‌بیوتیک‌ها برروی ویروس‌ها تاثیری ندارند. کروناویروس جدید یک ویروس است و بنابراین آنتی‌بیوتیک روی آن اثری ندارد. تاکنون واکسن یا داروی ضد ویروس برای درمان این دسته از ویروس‌ها یافت نشده و درمان آن علامتی است و تنها راه پیشگیری از این بیماری، رعایت اصول بهداشت تنفسی و بهداشت دست و عدم تماس نزدیک با فرد بیمار پایبند باشد.

بیماران قلبی و عروقی برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا باید نکات بهداشتی زیر را رعایت کنند؛ از داشتن داروهای خود به مدت حداقل ۲ هفته در منزل مطمئن باشند. داروهای خود را بدون مشورت پزشک به خصوص در صورت ابتلا به آنفلوانزا یا عفونت تنفسی قطع نکنند. از تغییرات تنفسی خود آگاه باشند و در صورت هرگونه تغییرات در تنفس خود، آن را به پزشک معالج اطلاع دهند. موازین بهداشتی از قبیل شستن دست‌ها با آب و صابون مایع، رعایت آداب تنفسی (استفاده از دستمال کاغذی هنگام عطسه و سرفه) را برای پیشگیری از عفونت رعایت کرده و تا حد امکان سفرهای غیرضروری و حضور در اماکن شلوغ را نیز محدود کنند.
بیماران دیابتی باید نکات بهداشتی در خصوص پیشگیری از ویروس کرونا را با رعایت موازین بهداشتی از قبیل شستن دست‌ها با آب و صابون، مایع و رعایت آداب تنفسی، داروهای مربوط به دیابت خود (قرص یا انسولین) را در طول مدت بیماری ادامه داده و در صورتی که نمی‌توانند آن‌ها را مصرف کنند به پزشک معالج خود اطلاع دهند؛ زیرا ممکن است میزان داروهای موردنیاز فرد در طول مدت بیماری تغییر کند؛ قند خون خود را به طور مرتب چک کرده و یادداشت کنند و مایعات بیشتر از گذشته مصرف کرده و رژیم غذایی معمولی خود را ادامه دهند. در صورتی که نمی‌توانند رژیم معمولی خود را ادامه دهند از غذاهای نرم و مایعات که همان مقدار کربوهیدرات دارند استفاده کنند؛ هر روز خود را وزن کنند، چون یکی از علائم افزایش قند خون از دست دادن وزن به طور ناخواسته است. همچنین درجه حرارت خود را هر روز صبح و عصر چک کنند چرا که تب یکی از علائم عفونت است، انجام دهند.

افرادی که به افراد ناتوان کمک می‌کنند برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا باید همه موازین بهداشتی از قبیل شستن مرتب دست‌ها با آب و صابون مایع، استفاده از دستمال کاغذی هنگام عطسه و سرفه و غیره را رعایت کرده و فرد ناتوان را نیز در این راستا یاری کنند. روزانه فرد ناتوان را از نظر علائم ابتلا به آنفلوانزا ارزیابی کرده و در صورت داشتن علائم، برای مراجعه به پزشک وی را همراهی کنند، در طول مدت ابتلا، داروهای فرد ناتوان را ادامه دهند مگر اینکه پزشک معالج توصیه دیگری داشته باشد.
توصیه می‌شود افراد ناتوان و مراقبان آنان سالانه واکسن آنفلوانزای فصلی را دریافت کنند. گروهی از افراد ناتوان که احتمال ابتلا به آنفلوانزا و عوارض آن، در بین آن‌ها زیاد است؛ افرادی که محدودیت حرکتی دارند و قادر به مراقبت از خود نیستند، افرادی که مشکلات یادگیری فراوان دارند و توانایی انجام رفتارهای پیشگیری کننده مثل شستن دست‌ها، رعایت آداب تنفسی ( استفاده از دستمال کاغذی به هنگام عطسه و سرفه) را ندارند. افرادی که قادر به تشخیص عالیم بیماری در خود نیستند و افرادی که قادر به ارزیابی خود از نظر بیماری و سلامت نیستند، از جمله این افراد هستند. 


منبع: ایسنا
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران

روزنامه رویداد امروز  دوشنبه ۲۳تیر ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
عفاف و حجاب نماد بنیادین اسلامی است/نقش بی بدیل حوزه صنعت در ترویج فرهنگ عفاف و حجابآران و بیدگل در وضعیت هشدارِ کرونا قرار داردراه یافتن 56 اثر به مرحله بازبینی اولین جشنواره نمایش خیابانی (تئاتر کنار مردم)(تصاویر) مراسم عقد در حرم حضرت معصومه(س)مهار کرونا در پائیز سخت‌تر است/ مردم سفر نکنندوضعیت قرمز ابتلا به بیماری کرونا در خراسان شمالی تداوم نداردکاهش ابتلا به کرونا در استان بوشهر نیازمند استفاده از ماسک است"ثبت جهانی روستای تاریخی ابیانه" چشم‌انتظار نگاه مسئولانآخرین آمار ابتلا به کرونا در اصفهان ۲۲ تیرماهتداوم غبار محلی در مناطق شرقی و مرکزی اصفهاندو شهر اصفهان قرمز شد/۵ شهر در وضعیت پرخطرامکان خدمت خبرنگاران خراسان رضوی در حرم امام رضا (ع) مهیا شد روند صعودی کرونا در استان خوزستان شکست۸۰ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کرمان بستری شدند۶۳ بیمار جدید مبتلا به کرونا در کردستان شناسایی شدندکودک ۸ ساله به خاطر موبایل برادرش را کشتجوادی : ۸۵ درصد از مبتلایان کرونا دارای هیچ علامتی نیستند۷۰ نفر از کادر اورژانس اصفهان به کرونا مبتلا شده‌اندمدیریت کارخانه پلی‌اکریل یکپارچه می‌شودوقتی "عزا و عروسی" ‌‌ابتلا‌ به کرونا را در قزوین به یکباره صعودی کردافزایش ۷۰ درصدی اجاره‌بهای مسکن در شهر اهوازنخستین پروژه تاسیسات فاضلاب روستایی استان اصفهان در خمینی شهروقوع زلزله ۴ ریشتری در فیروزکوهآموزش های آبفا به سمت آموزش های مجازی سوق پیدا می کندمرغداران معتقدند قیمت مصوب مرغ ۲۰ هزار تومان است