• زمان انتشار: 7 اسفند 1398, 08:40
  • / کد خبر: 26022

چند راه سلامت روان در برابر کرونا

چند راه سلامت روان در برابر کرونا

درحالی که در چند روز اخیر مواردی از ویروس کرونا در کشور گزارش شده، ترس و اضطراب در جان و ذهن برخی افراد جامعه رخنه کرده و آنها را با مشکلاتی مواجه کرده است اما در این شرایط چطور باید با این اضطراب مقابله کرد تا در عین حال هم از سلامت جسمی و هم از سلامت روانی خود مراقبت کنیم.

گوهریسنا انزانی، روانشناس، می‌گوید: در حال حاضر با بحرانی مواجه هستیم که مردم احساس می‌کنند دچار تهدید شده اند و سلامت جسمی شان به خطر افتاده است، همین امر باعث شده سلامت روانی آنها نیز تحت تاثیر قرار گیرد، در این مرحله ممکن است افراد دچار اختلالات روانی متفاوتی مانند اختلال اضطراب فراگیر، فشار روانی پس آسیب، اختلال استرس حاد و اختلال اضطراب بیماری شوند.
وی درباره اختلال اضطراب فراگیر می گوید: افرادی که دچار این اختلال می‌شوند اغلب اضطراب و نگرانی زیادی نسبت به رویدادی که با آن مواجه هستند دارند. این افراد دچار بی قراری، دلشوره، کاهش توانایی تمرکز، تحریک‌پذیری، مشکل خواب و... خواهند شد و زود خسته می‌شوند. همچنین در این شرایط نشانه‌های جسمانی آنها شدت می گیرد.
این روانشناس با بیان اینکه در شرایط بحرانی برخی افراد دچار اختلال فشار روانی پس آسیب نیز می شوند، تاکید می‌کند: معمولا برخی افراد که در معرض مرگ، تهدید مرگ یا آسیب جسمی جدیدی به شکل مستقیم یا غیر مستقیمی قرار می‌گیرند به اختلال پس آسیب دچار می‌شوند که این اختلال باعث می‌شود آنها دچار آسیب‌های روحی زیادی شوند. همچنین برخی افراد نیز در شرایط خاص دچار اختلال استرس حاد می‌شوند به طوریکه احساس می‌کنند گویی شاهد این هستند که این رویداد برای خود یا نزدیکانشان رخ می‌دهد. جزئیات رویداد برای آنها بسیار ناراحت کننده است و میزان استرس فرد را از نظر فکری، حسی، علائم جسمانی و رفتاری افزایش می‌دهد.
به گفته انزانی، برخی افراد نیز در این شرایط دچار اختلال اضطراب بیماری می‌شوند، مدام به این موضوع فکر می‌کنند که مبادا به بیماری جدی مبتلا شده باشند و اضطراب سلامتی در آنها شدت می‌گیرد، اشتغال ذهنی زیادی نسبت به بیماری دارند و رفتارهای افراطی درباره سلامتی انجام می‌دهند و این موارد باعث می‌شود آنها آسیب‌پذیریشان افزایش یابد. 
وی می‌گوید: در حال حاضر اخبار منفی افزایش یافته و محتوای اخبار، تمامی افکار جامعه را در بر گرفته و باعث بروز احساسات در مردم شده که اغلب منجر به ترس بسیار شدیدی می‌شود. البته ممکن است گاهی با شایعه پردازی هایی هم مواجه باشیم اما در مجموع به نظر می‌رسد اخبار موجود موجب افزایش استرس و بروز بیماری‌های جسمانی می‌شود لذا در این شرایط هر فردی باید تصمیم بگیرد که چطور افکار، رفتار و احساسات خود را کنترل کند. 
انزانی ادامه می‌دهد: واقعیت این است که در حال حاضر بحران اتفاق افتاده و هیچ راهی نیست که بخواهیم آن را دور کنیم. این بحران وجود دارد، اما افرادی می‌توانند از این بحران با  موفقیت عبور کنند که روشهای مقابله‌ای مناسبی مانند داشتن مهارتهای زندگی و حل مسئله را انتخاب کنند. در واقع نباید موضوع را در نظر خود حاد جلوه دهیم که دچار خطاهای ذهنی شویم و از سوی دیگر نیز نباید آن قدر خوشبین باشیم که رعایت نکات بهداشتی را فراموش کنیم. در این شرایط که موضوع کرونا مطرح است افراد باید بتوانند استرس خود را به شیوه‌ای مناسب مدیریت و سعی کنند که اخبار را به صورت گزینشی دنبال کنند؛ اخبار موثق را گوش دهند. از شایعات دوری کنند و به دنبال منابع درست مانند سایت‌های خبری رسمی باشند، چراکه پیگیری اخبار غیرموثق میزان اضطراب را افزایش می‌دهد. 
وی با اشاره به اینکه حل مسئله دارای ۲ راهبرد "مقابله هیجان مدار" و "مقابله مسئله مدار" است، می افزاید: در حالت مسئله مدار باید به اخبار دقت و افکار را در راه هایی که از طریق آن میتوان بحران را مدیریت کرد متمرکز میکنیم. به طور مثال اگر پزشکان توصیه کرده اند که از چه مواد غذایی یا راههای بهداشتی برای پیشگیری از کرونا استفاده کنیم باید سعی کنیم رژیم غذایی خود را براساس توصیه پزشکان پیش ببریم و موارد بهداشتی را مطابق دستورات آنها رعایت کنیم. 
این روانشناس تصریح می‌کند: از فاجعه سازی پرهیز کنیم، زیرا در این شرایط افراد دچار مشکلات قلبی، عروقی و معده می‌شوند. همچنین از نادیده انگاری و ناچیزشمردن کرونا پرهیز کنیم. به نظر می‌رسد برای کاهش فشار مشکلات روحی و ذهنی پیشگیری و مداخله به هنگام بسیار مهم است؛ مطالب عینی و علمی را کسب کنیم و منطبق با آن راهکارهای مناسبی را برای زندگی روزمره خود انتخاب کنیم.
وی همچنین می‌گوید: کودکان زیر ۱۵ سال قادر به درک و تحلیل شرایط موجود نیستند و این موضوع موجب می‌شود آنها دچار ترس و اضطراب زیادی شوند لذا والدین از بیان اخبار و بیان افکار ترسناک خود در خانواده خودداری کنند.
انزانی در پایان گفت: اگر برخی افراد در این شرایط ذهن و روانشان درگیر ویروس کرونا شده است می‌توانند از طریق مشاوره‌های تلفنی ترس، اضطراب و نگرانی خود را مدیریت کنند.


منبع: ایسنا
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
عارضه «چشم صورتی» علامت بیماری کرونا استویروس کرونا؛ آداب صحیح سرفه کردن چگونه است؟بیماری برونشیت چیست و چگونه درمان می شود؟مراقب باشید کرونا شما را "وسواسی" نکند!ویروس کرونا؛ در چه شرایطی باید به بیمارستان مراجعه کنیم؟از اختلال تا استعدادپایان بحران کرونا قابل پیش بینی نیست/حمایت از اقشار آسیب پذیرفریب افکارعمومی با تبلیغات روغن غیرتراریختهسه استراتژی برای شکست کرونا در ایران + هزینه‌هاکدام میوه‌ها و ویتامین‌ها قاتل کرونا هستند؟افراد مشکوک به کرونا حتما بخوانندعلت ریزش موی شدید چیست؟والدین برای کاهش اضطراب کودکان در دوران شیوع ویروس کرونا چه کنند؟چگونه زیرنویس را به فیلم بچسبانیم؟آیا حمام با آب گرم باعث از بین رفتن ویروس کرونا می‌شود؟سندروم دست بیقرار چیست؟اشتباه‌های خطرناک درباره کرونا؛ گردگیری ممنوع!واکنش وزارت بهداشت به ساخت داروی کروناچگونه لپ تاپ خود را ضد عفونی کنیم؟درمان های خانگی برای رفع زانو دردکرونا و خشکی پوستزیباترین والپیپر‌ها ویژه روز میلاد اباعبدالله الحسین(ع)ویروس هانتا چیست و چقدر باید نگران بود؟کمک يك ميليارد و هشتصد ميليون ريالی مديريت شعب بانک رفاه کارگران استان اصفهان به ستاد پيشگيري و مقابله با بيماري كرونا در استانچگونه آنفلوآنزا را از کرونا تشخیص دهیم؟افراد وسواسی برای مقابله با کرونا چه کنند؟چرا نباید نگران شیوع هانتاویروس بود؟ریه افراد مبتلا به کرونا پس از بهبودی آسیب پذیر خواهد شد؟بهترین گوشی‌های هوشمند سال ۹۸«از دست دادن حس بویایی» یکی دیگر از علائم احتمالی کروناشرایط انتقال بیماران کرونایی به نقاهتگاه‌ها در تهران/ قطع زنجیره کرونا با «خانه نشینی»وعده‌های اینترنتی وزارت ارتباطات برای نوروز پاسخ به ابهاماتزیباترین والپیپر و تصاویر پروفایل ویژه نوروز ۹۹آسیب‌پذیری بیشتر گروه خونی A در مقابل ویروس کروناترکیب عسل و ماست، درمانی مؤثر برای یک مشکل زنانه
واکنش بهشت زهرا(س) به شایعات درباره نحوه تدفین متوفیان مبتلا به کرونارصد دائمی ایستگاه های مترو/ ازدحامی نداشتیمقیمت آپارتمان در تهران؛ ۱۶ فروردین ۹۹توضیح معاون دادستان تهران درباره علت رها شدن معتادان متجاهراجرای طرح ترافیک تا ۲۰ فروردین لغو شدزالی: هنوز تا شرایط پایداری کرونا در تهران فاصله داریمواژگونی پراید در اتوبان سعیدی به سمت اسلامشهر ۳ کشته برجا گذاشتهمه شهر تهران آلوده به ویروس استپرونده قاتلان موبایل‌فروش اسلامشهری خارج از نوبت بررسی می‌شود/ صحنه قتل بازسازی شدقیمت آپارتمان در تهران؛ ۷ فروردین ۹۹قیمت آپارتمان در تهران؛ ۵ فروردین ۹۹شرایط انتقال بیماران کرونایی به نقاهتگاه‌ها در تهران/ قطع زنجیره کرونا با «خانه نشینی»مراکز تجاری در سراسر تهران تعطیل شدپیرمرد ۱۰۱ ساله در ورامین کرونا را شکست دادقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۶ اسفند ۹۸حناچی: مردم تهران از ماندن در خانه استقبال کرده‌اند / کاهش ۷۰ درصدی مسافران متروقیمت جدید آپارتمان سه خوابه در تهران چند؟۱۴ نفر از پرسنل‌مان به کرونا مبتلا شده‌اند/ فعالیت مترو منوط به باز بودن ادارات در تهرانمحسنی بندپی: تهران تعطیل و قرنطینه نمی‌شودثبت نام مرحله دوم مسکن ملی در استان تهران آغاز شدقرنطینه تهران تکذیب شدپیشنهاد قرنطینه تهران روی میز شورای شهر تهرانافزایش مراجعه کارتن‌خواب‌ها به گرمخانه‌ها باشیوع کرونااختصاص غرفه‌های رایگان به تولیدکنندگان مواد ضدعفونی و شوینده در ایستگاه‌های متروقیمت جدید آپارتمان در حوالی منطقه مرزدارانقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۲ اسفند ۹۸کرونا؛ جاده بهشت زهرا ترافیک سنگین دارد!متوفیان بیماری کرونا شرعی دفن می‌شوندرونمایی از سیستم مه‌پاش جدید آتش‌نشانی برای ضدعفونی کردن معابرقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۱ اسفند ۹۸ارائه مشاوره تلفنی رایگان با مشارکت ۴۰۰ روانشناس برای کاهش استرس کرونای شهرونداننرخ کرایه‌های تاکسی تا انتهای سال جاری ۱۱ درصد افزایش یافتقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۰ اسفند ۹۸خرید خانه در منطقه هروی چقدر آب می خورد؟افزایش ۳۰ درصدی پرداخت الکترونیک کرایه‌های تاکسی در تهران
بازگشت اکثر زندانیان فراری زندان سقزسینماها دیرتر از دیگر اماکن به چرخه فعالیت بازمی‌گردد؛ تابع دستورات ستاد ملی مقابله با کرونا هستیمواکنش بهشت زهرا(س) به شایعات درباره نحوه تدفین متوفیان مبتلا به کروناقیمت میوه و تره بار در بازارهای روز کوثر امروز ۱۶ فروردین‌ +جدولرصد دائمی ایستگاه های مترو/ ازدحامی نداشتیموضعیت شهرستان شبستر همچنان قرمز است/ ۱۹۰ نماینده‌ چهارشنبه و پنجشنبه تست کرونا دادندتداوم تعطیلی تفرجگاه‌های گیلان؛ اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی تا ۲۰ فروروین ادامه داردکاهش ۶۶ درصدی تردد در محورهای استان اصفهان3 کشته در شلیک خواستگار کینه جوقیمت آپارتمان در تهران؛ ۱۶ فروردین ۹۹مبتلا شدن ۱۸۱۵ نفر به کرونا در آذربایجان شرقیمراقب باشید کرونا شما را "وسواسی" نکند!افزایش خروجی سد زاینده‌رود برای تأمین آب کشاورزی؛ رودخانه تا خردادماه جاری استتوضیح معاون دادستان تهران درباره علت رها شدن معتادان متجاهراجرای طرح ترافیک تا ۲۰ فروردین لغو شدتأمین دستگاه‌های زباله‌سوز برای قم الزامی استسرویس اینترنت پرسرعت VDSL درقم راه اندازی می شودتعطیلی صنوف قم تا ۲۰ فروردیناجرای تمهیدات بهداشتی در نانوایی ها جدی استغربالگری 74 درصد از جمعیت قمابتلای رئیس مجلس شورای اسلامی به ویروس کرونامادربزرگ ۷۰ساله شیرازی کرونا را شکست دادزالی: هنوز تا شرایط پایداری کرونا در تهران فاصله داریمنقاهتگاه ۵۰ تخت‌خوابی در زندان مرکزی اصفهان راه‌اندازی شدبه وقت کرونا در قم تولید شدافتتاح مرکز بزرگی با قابلیت تولید ۲۰۰ هزار ماسک در قمپلمب بیش از 70 واحد صنفی متخلف در قمقم| افزایش 18 درصدی مصرف آب در دهه نخست فروردینواژگونی پراید در اتوبان سعیدی به سمت اسلامشهر ۳ کشته برجا گذاشتدستگیری عامل توزیع الکل های تقلبی در آبادانتصاویری دردناک از محل دفن قربانیان کروناتمدید تعطیلی اصناف اصفهان تا 22 فروردین/ اعلام مصوبات جدید ستاد مبارزه باکروناتولید 800 محتوا در فضای مجازی از سوی قرارگاه رسانه ای در قمپلاسمای بهبود یافتگان کرونا برای درمان بیماران در قم استفاده می شوداجرای موسیقی در ۶۰ نقطه مشهد برای ۱۳بدر

روزنامه رویداد امروز چهارشنبه ۲۱ اسفند 1398 پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ویژه استان ها
بازگشت اکثر زندانیان فراری زندان سقزسینماها دیرتر از دیگر اماکن به چرخه فعالیت بازمی‌گردد؛ تابع دستورات ستاد ملی مقابله با کرونا هستیمواکنش بهشت زهرا(س) به شایعات درباره نحوه تدفین متوفیان مبتلا به کروناقیمت میوه و تره بار در بازارهای روز کوثر امروز ۱۶ فروردین‌ +جدولرصد دائمی ایستگاه های مترو/ ازدحامی نداشتیموضعیت شهرستان شبستر همچنان قرمز است/ ۱۹۰ نماینده‌ چهارشنبه و پنجشنبه تست کرونا دادندتداوم تعطیلی تفرجگاه‌های گیلان؛ اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی تا ۲۰ فروروین ادامه داردکاهش ۶۶ درصدی تردد در محورهای استان اصفهان3 کشته در شلیک خواستگار کینه جوقیمت آپارتمان در تهران؛ ۱۶ فروردین ۹۹مبتلا شدن ۱۸۱۵ نفر به کرونا در آذربایجان شرقیمراقب باشید کرونا شما را "وسواسی" نکند!افزایش خروجی سد زاینده‌رود برای تأمین آب کشاورزی؛ رودخانه تا خردادماه جاری استتوضیح معاون دادستان تهران درباره علت رها شدن معتادان متجاهراجرای طرح ترافیک تا ۲۰ فروردین لغو شدتأمین دستگاه‌های زباله‌سوز برای قم الزامی استسرویس اینترنت پرسرعت VDSL درقم راه اندازی می شودتعطیلی صنوف قم تا ۲۰ فروردیناجرای تمهیدات بهداشتی در نانوایی ها جدی استغربالگری 74 درصد از جمعیت قمابتلای رئیس مجلس شورای اسلامی به ویروس کرونامادربزرگ ۷۰ساله شیرازی کرونا را شکست دادزالی: هنوز تا شرایط پایداری کرونا در تهران فاصله داریمنقاهتگاه ۵۰ تخت‌خوابی در زندان مرکزی اصفهان راه‌اندازی شدبه وقت کرونا در قم تولید شد