• زمان انتشار: 29 بهمن 1398, 19:13
  • / کد خبر: 25353

 رئیس سازمان غذا ودارو: چطور بگوییم کرونا در کشور نداریم؟!

 رئیس سازمان غذا ودارو: چطور بگوییم کرونا در کشور نداریم؟! نشست خبری رئیس سازمان غذا ودارو به مناسبت نمایشگاه فارمکس خاورمیانه ۲۰۲۰ برگزار شد. این نمایشگاه توان تولید مواد اولیه دارویی در کشور را نشان می دهد و بازاریابی بزرگی برای صادرات دارو و مواد خام دارویی است. 
 نشست خبری درباره نمایشگاه فارمکس خاورمیانه ۲۰۲۰ در سازمان غذا و دارو برگزار شد. و معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو در این نشست گفت: ما ۹۷ درصد داروهای مورد نیاز بازار کشور را در داخل تولید می کنیم و تنها ۳ درصد داروهای مورد نیاز ما از خارج وارد می شود.
 
محمدرضا شانه ساز در ادامه گفت: با این حال، بیش از ۲۰ درصد ارزبری در سال ۱۳۹۸ نسبت به سال ۹۷ کاهش یافته است و از ۳.۷ میلیارد دلار به رقم ۳ میلیارد دلار ارز مورد نیاز برای دارو و تجهیزات پزشکی کاهش دادیم. یکی از دلایل مهم این بود که توانستیم به تولید داخل با جدیت بسشتری بها بدهیم. اگر سال ۹۷ حدود ۶۰ درصد از ارز دارو را برای واردات گذاشته بودیم امسال ۶۰ درصد از ارز اولیه را برای واردات مواد خام گذاشتیم.
 
معاون وزیر بهداشت در ادامه گفت: تعداد موارد کمبود داروهایی که گزارش می شود بسیار اندک است. برای برنامه ریزی سال بعد، این رقم به ۲.۵ میلیارد دلار خواهد رسید که نقطه اصلی اتکای ما توجه به تولید داخل است و اعداد و ارقام می تواند گویای این باشد که تامین مواد اولیه از داخل انجام می شود.
 
رئیس سازمان غذا و دارو در ادامه این نشست گفت: اگر ۱۰ سال گذشته را نگاه کنیم بسیاری از داروهای بیماران خاص مانند MS، تالاسمی، هموفیلی و سرطانی را وارد می کردیم. از ۱۲ سال پیش همه این ارقام را خودمان تولید می کنیم. در حوزه بیوتکنولوژی اگر می خواستیم همه را وارد کنیم ۱.۳ میلیارد دلار باید به این ارقام وارداتی اضافه می کردیم. بخش اعظمی از ۳ درصد داروی وارداتی مورد نیاز ما یا بسیار جدید هستند و نمی توان از واردات آنها صرف نظر کرد. دسته دیگر، اقلامی هستند که تولید آنها توجیه اقتصادی ندارد. اینها را ۲ تا ۳ شرکت در دنیا تولید می کنند و بسیار هم گران قیمت است. به لحاظ نداشتن توجیه اقتصادی، با وجودی که تولید آنها کار سختی نیست، امکان تولید نداریم. ساز و کار را در شرکتهای دانش بنیان دیده ایم که این اقلام را هم تولید کنند. این ۳ درصد وارداتی عمدتا مربوط به اینهاست.
 
در خارج داروی ما را می خرند و در داخل به آن هجمه می کنند
شانه ساز با بیان این که داروهای ما از نظر کیفیت مورد استقبال قرار می گیرد، گفت: برخلاف هجمه هایی که در داخل می شود، در کشورهای همسایه استقبال خوبی از داروی ایرانی صورت گرفته است. در یکی از کشورهای همسایه جلسه ای داشتم که وزیر بهداشت آنها می گفت من دو نفر از معاونانم فقط داروی ایرانی مصرف می کنند ولی شما در کشور ما توفیق پیدا نمی کنید چون کشور ما کشور برندهاست و پزشکان ارتباطاتی دارند که با استفاده از آنها دارو را تجویز می کنند.
 
رئیس سازمان غذا و دارو در ادامه بیان کرد: دارو یک کالای خاص است که اگر در یک کشور شناخته شد، تغییر دادن بازار آنها کار راحتی نیست. به دلایل غیر علمی و غیرکارشناسی همواره موانعی را بر سر شرکتهای داروسازی ما قرار می دهند که نتواند ثبت شود. حجم بزرگی از داروهای کشور ما به صورت قاچاق در کشورهای اطراف وارد شده است ولی اجازه ثبت به داروهای ما نمی دهند.
 
شانه ساز توضیح داد: در داروهایی که رقیب کمتری داریم یا شرکتهایی که به لحاظ ماهیت داروها، قیمتهای خوبی را دارند در بخش صادرات خیلی موفق تر از داروهای خارجی هستند.
 
مصوبه هیات دولت در واردات دارو
خبرنگاری درباره مصوبه اخیر هیات دولت درباره واردات موازی دارو سئوال کرد. شانه ساز در پاسخ گفت: در قانون بودجه ۹۸ حکمی درباره واردات دارو بود. هیچ اتفاق جدیدی نیفتاده است. برای واردات فوری یا موازی داروها، کارهایی انجام می شد که دو بحث دنبال می شد، یکی برای داروهای تولیدی یا وارداتی که به هر دلیلی صاحب پروانه آن دارو نتواند نیاز کشور را به موقع تامین کند از مسیر فوریت، دارو وارد می شد. برخی داروها هم به صورت انحصاری هستند و نمایندگان متعدد ندارند. این انحصار باعث می شود شرکت وارداتی انحصاری، روی قیمت، یکه تازی کند.
 
معاون وزیر بهداشت در ادامه توضیحاتش بیان داشت: از چند سال پیش در وزارت بهداشت برای اینکه قیمت رقابتی ایجاد کنند، اجازه واردات موازی دادند. به این معنی که اگر دارو با قیمت ۲۰ درصد پایین تر تامین شود، به او هم اجازه واردات موازی داده می شد. این تاکنون ضابطه ای نداشت و آنچه مصوب شد، قانونمند کردن روند قبلی بود. اینطور از نظر سلیقه و صنف تبدیل به رویه قانونی شد. همان اقلامی که کمبود داشتیم یا فوریتی وارد می کردیم، شامل این آیین نامه شده است.
 
داروهای ما در حجم زیاد صادر می شود
رئیس سندیکای تولید مواد اولیه درباره کیفیت مواد اولیه تولید داخل گفت: درباره خلوص یا کیفیت وقتی بحث مطرح می شود، معمولا درصد خلوص مد نظر است. در مواد اولیه، بحث ناخالصی هاست که در حد یک واحد در میلیون مطرح است. کیفیت مهمترین مورد مدنظر در ماده اولیه داروهاست. در روی جعبه داروهای خارجی می بینید که استانداردهای کشورهای مختلف را مطرح کرده اند. ما هم گریزی نداریم. برای همین صادرات مواد موثر دارو بسیار ساده است. صادرات ما به اقصی نقاط دنیا انجام می شود. ما سابقه صادرات به اروپا، آلمان، کانادا، ژاپن و همه جای دنیا داریم. البته مباحث محدودیتهای بانکی امروز مقداری کار صادرات را حل کرده است ولی مشتریان ما مواد اولیه داروی تولید ایران را می گیرند و به قول خودشان «غسل تعمید» می دهند و بازصادر می کنند. همین الان داروی ایران به صورت غیررسمی با حجم بسیار زیادی در حال صادرات است.
 
فرامرز اختراعی در ادامه گفت: تمام ایرانیان مقیم خارج از کشور وقتی از ایران می خواهند به کشور خود برگردند، با چمدان پر از دارو خارج می شود. داروی ایران و مواد خام آن دارای بهترین کیفیت است. در تمام دنیا کیفیت ابتدایی دارو را روی مواد خام آزمایش می کنند. اخیرا بهانه ای برای ایجاد محدودیت برای داروها و مواد خام داروی صادراتی ما هستند. صادرات ما فقط برای پادزهر ۳۰ میلیون دلار و در مواد موثره دارویی ۴۰ میلیون دلار و درباره دارو مقداری صادرات رسمی ممانعت شده است تا ضریب تامین نیازهای داخلی قطعی تر شود. مجموعه صادرات رسمی حدود ۱۵۰ میلیون دلار بیشتر نیست.
 
چطور بگوییم کرونا در ایران نداریم
مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت هم در حاشیه این نشست گفت: من دلم از کرونا خیلی پر است، ما ۴۵ روز است می گوییم کرونا ندیده ایم ولی عده ای می گویند دیده ایم و برای ۲۲ بهمن نمی گویند. بعد می گویند انتخابات بود و نمی گویند. بعد هم می گویند نوروز است و نمی خواهند دید و بازدیدهای عید خراب شود و اعلام نمی کنند مردم کرونا گرفته اند. کم مانده است دبیر کل سازمان ملل بیاید بگوید در ایران کرونا ندیده ایم.
 
جهان پور در ادامه گفت: درباره داروی ایرانی هم کم انصافی می شود. واقعیت موضوع این نیست. کدام بیماری صعب العلاج ما است که داروی ایرانی مصرف می کند و نتایج آن از دنیا پایین تر است؟ هر سال هم شاهد افزایش طول عمر و امید به زندگی با ۹۷ درصد داروی تولیدی در کشور هستیم.
 
این مدیر وزارت بهداشت در ادامه گفت: داروی ایرانی مظلوم واقع شده است و مقداری خودمان به آن ظلم کرده ایم و امیدواریم این رویه به مرور زمان اصلاح شود. کل بازار روسیه درباره داروی MS داروی ایرانی است. بازار ۱۲۰ میلیون نفری روسیه از داروی ایرانی استفاده می کند ولی در داخل عده ای به دنبال داروی خارجی هستند. برخی از داروها برای هزینه شناسایی شدن در بازارهای اروپا به اندازه هزینه یک خط تولید در ایران است. بسیاری از داروهای ما مشابه سازی شده است و قرار نیست زیره به کرمان ببریم.
 
میثم کریمی مدیر روابط عمومی سندیکای تولیدکنندگان مواد اولیه دارویی هم گفت: در این نمایشگاه ۲۶۰ شرکت حضور دارند که ۴۰ درصد آنها از ۱۶ کشور مانند کشورهای هند، آلمان، ایتالیا، چین، لهستان، کره جنوبی و سایر کشورها هستند. نمایندگان شرکتهای چینی در ایران یا هندوستان در این نمایشگاه شرکت می کنند. این نمایشگاه در ۶ اسفندماه در هتل المپیک آغاز به کار خواهد کرد.
 
 

منبع: خبرآنلاین
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
زیباترین عکس‌نوشته‌ها به مناسبت روز میلاد امام زمان (عج)آیا شیرینی می‌تواند ناقل ویروس کرونا باشد؟گسترش فروش اینترنتی در قم / 900 تن میوه در ایام عید توزیع شداعمال شب نیمه شعبان، از احیا و زیارت امام حسین تا نماز جعفر طیارشناسایی ۱۹۹۷مورد جدید کرونا در کشور / ۱۲۱ تن دیگر جان باختنداز دست دادن حس چشایی و بویایی از علائم ابتلا به کرونا است؟دو داروی سنتی درمان کرونا در مراحل کارآزمایی بالینیچگونه یک پست اینستاگرامی را استوری کنیم؟۷ اشتباه روزانه که مو‌ها را پیر می‌کند!خوردن الکل کرونا را نابود نمی‌کند/ معرفی مواد غذایی برای گذران دوران نقاهت بیماری قرن۱۵ درصد بیماران کرونایی دارای علائم گوارشی هستندآیا شما هم مدام احساس می‌کنید بیمار هستید؟نقش تغذیه در روزهای کرونا/ چه نوع غذاهایی بخوریمراهکارهای درمان کمبود ویتامین Dعلامتی که می‌تواند نشانه ابتلا به ویروس کرونا باشداسترس را با این ۱۱ خوردنی مرخص کنید!نخستین گفت‌وگو با دانشمند ایرانی کاشف داروی ضد کرونا: HrsAce2۱۴ نکته تغذیه‌ای برای بهبودیافتگان کروناآیا ابتلای مجدد به کرونا پس از بهبودی ممکن است؟با ته تغاری خانواده "کرونا" آشنا شویداس ام اس و پیام تبریک نیمه شعبان؛ شعر و تبریک رسمی میلاد حضرت حجت (عج)ظرفیت تخت‌های ICU کشور تقریباً پر شده است!/ احتمال پیک مجدد کروناآیا بیمار کرونا پس از بهبودی دوباره مبتلا می شوداثرات فعالیت جسمانی بر اوتیسم چیست؟مهمترین روش‌های ضدعفونی و ویروس زدایی کدامند؟هشدار به دیابتی‌ها؛ توصیه‌های ضدکرونایی را بیش از پیش جدی بگیریدتوصیه‌های یک فوق تخصص روماتولوژی برای جلوگیری از ابتلا به کروناطرز تهیه‌ی دوقوس ماهی؛ غذای بوشهرینقاشی دیواری با موضوع کرونا۱۰ دلیل برای اینکه تدریجاً وعده "ناهار" را رژیم غذایی روزانه خود حذف کنید!شیوع کووید ۱۹ در گربه تایید نشده است۸ علامتی که نشان می‌دهد نیاز به عینک داریدکودکان هم کرونا می گیرند/ماجرای سشوار گرفتن به دهان و بینی۷۰ درصد مردم هنوز به موضوع کرونا حساس هستند/اصول بهداشت فردی را همچنان رعایت کنیدبیماری‌زایی کووید۱۹ شدیدتر از آنفلوآنزاست/ همچنان در خانه بمانید
افزایش کرایه تاکسی‌ها فراتر از مجوز‌های قانونی/ ۱۱ درصد ۹ هزار تومان، ۱۵۰۰ تومان می‌شود؟!تهران| دستگیری ۳ شروری که ۱۵ خودرو را تخریب کردندجداسازیِ مسافر و راننده در تاکسی‌های پایتختمهلت ثبت‌نام طرح ترافیک خبرنگاران تمدید شدقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۰ فروردین ۹۹اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در مترو +عکسطرح جدا سازی فضای رانندگان از مسافران اجرا شدخرید خانه در غرب تهران چقدر هزینه دارد؟حبس ۴۰ نفر پس از آتش گرفتن ۳ خودرو در مجتمع مسکونی شهرری + تصاویرخبرنگاران:یوزها درخطر مرگ بودند/محیط‌زیست:مدارک‌تان را منتشر کنیدآغاز تغسیل با آب متوفیان مبتلا به بیماری کرونا در تهرانقیمت آپارتمان در تهران؛ ۱۸ فروردین ۹۹جنجالِ بیهوش‌کردن سه یوزپلنگ در پردیسانتوضیحات شهردار تهران درباره علت افزایش ترافیکمرگ ۱۰ نفر از کارمندان شهرداری تهران بر اثر ابتلا به کروناامکان تست فوری برای شهروندان فراهم شودحناچی: تاکنون مورد مبتلا به کرونا در گرمخانه های پایتخت نداشتیمقیمت آپارتمان در تهران؛ ۱۷ فروردین ۹۹معاینه فنی خودرو‌ها تا ۱۵ اردیبهشت ماه اعتبار دارد/ کاهش ۸۰ درصدی مراجعات شهروندان با شیوع کروناواکنش بهشت زهرا(س) به شایعات درباره نحوه تدفین متوفیان مبتلا به کرونارصد دائمی ایستگاه های مترو/ ازدحامی نداشتیمقیمت آپارتمان در تهران؛ ۱۶ فروردین ۹۹توضیح معاون دادستان تهران درباره علت رها شدن معتادان متجاهراجرای طرح ترافیک تا ۲۰ فروردین لغو شدزالی: هنوز تا شرایط پایداری کرونا در تهران فاصله داریمواژگونی پراید در اتوبان سعیدی به سمت اسلامشهر ۳ کشته برجا گذاشتهمه شهر تهران آلوده به ویروس استپرونده قاتلان موبایل‌فروش اسلامشهری خارج از نوبت بررسی می‌شود/ صحنه قتل بازسازی شدقیمت آپارتمان در تهران؛ ۷ فروردین ۹۹قیمت آپارتمان در تهران؛ ۵ فروردین ۹۹شرایط انتقال بیماران کرونایی به نقاهتگاه‌ها در تهران/ قطع زنجیره کرونا با «خانه نشینی»مراکز تجاری در سراسر تهران تعطیل شدپیرمرد ۱۰۱ ساله در ورامین کرونا را شکست دادقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۶ اسفند ۹۸حناچی: مردم تهران از ماندن در خانه استقبال کرده‌اند / کاهش ۷۰ درصدی مسافران مترو
 رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان: وضعیت شیوع کرونا در استان همچنان قرمز استافزایش کرایه تاکسی‌ها فراتر از مجوز‌های قانونی/ ۱۱ درصد ۹ هزار تومان، ۱۵۰۰ تومان می‌شود؟!اعمال محدودیت‌های ترافیکی در نیمه شعبان100 آتش سوزی در قم مهار شداعمال محدودیت 72 ساعتی در مسیرهای منتهی به مسجد مقدس جمکرانگسترش فروش اینترنتی در قم / 900 تن میوه در ایام عید توزیع شد37 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های قم بستری شدندتشکیل شبکه هنر و ادب در راستای تحقق بیانیه گام دوم انقلاباستاندار قزوین: بیماری کرونا در قزوین در حال کنترل شدن است/ مردم همراهی کنندچهارمین دوره جشنواره تولیدات هنری «فانوس» در قم فراخوان شدبارش های رگباری بهاری استان اصفهان را فرا می گیردصدای این رفت و آمدها دو هفته بعد بلند می شودتهران| دستگیری ۳ شروری که ۱۵ خودرو را تخریب کردنداستاندار خوزستان: وضعیت شیوع کرونا در دزفول مطلوب نیستقیمت میوه و تره بار در بازار امروز ۲۰ فروردین‌ماه+ جدولجداسازیِ مسافر و راننده در تاکسی‌های پایتختخوردن الکل کرونا را نابود نمی‌کند/ معرفی مواد غذایی برای گذران دوران نقاهت بیماری قرنضرب و شتم نانوا به خاطر نگرفتن پول نقد!۱۵ درصد بیماران کرونایی دارای علائم گوارشی هستندعدد قربانیان الکل در فارس به ۹۱ نفر رسیدمهلت ثبت‌نام طرح ترافیک خبرنگاران تمدید شدماجرای زورگیری آپاچی سواران مخوف با قمه نیم متری!/عکسقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۰ فروردین ۹۹مراکز شبانه روزی نگهداری کودکان به طور کامل قرنطینه هستنداجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در مترو +عکسطرح جدا سازی فضای رانندگان از مسافران اجرا شدتوضیحات پلیس راهور در خصوص جزییات ممنوعیت تردد در اصفهانادارات شهرستان کرمان تعطیل شدوضعیت گیلان در زمینه کرونا در حالت بیم و امید قرار داردواژگونی مینی بوس در سیستان وبلوچستان ۱۹ مجروح برجای گذاشتحمله با چاقو به محیط‌بانان خوزستانی در شوشترعلت مرگ سیاهگوش‌ها در ارتفاعات البرز چیست؟ساماندهی پارکینگ‌های هسته مرکزی شهر از مهمترین اولویت های سال 99فراخوان پویش نذر هنری «ایوان آینه» منتشر شد/ فرصت هنرمندان برای تبدیل قم هراسی به قم شناسیپذیرش 130 بیمار مشکوک به کرونا در 24 ساعت گذشته

روزنامه رویداد امروز  چهارشنبه ۲۰ فروردین  ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ویژه استان ها
 رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان: وضعیت شیوع کرونا در استان همچنان قرمز استافزایش کرایه تاکسی‌ها فراتر از مجوز‌های قانونی/ ۱۱ درصد ۹ هزار تومان، ۱۵۰۰ تومان می‌شود؟!اعمال محدودیت‌های ترافیکی در نیمه شعبان100 آتش سوزی در قم مهار شداعمال محدودیت 72 ساعتی در مسیرهای منتهی به مسجد مقدس جمکرانگسترش فروش اینترنتی در قم / 900 تن میوه در ایام عید توزیع شد37 بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های قم بستری شدندتشکیل شبکه هنر و ادب در راستای تحقق بیانیه گام دوم انقلاباستاندار قزوین: بیماری کرونا در قزوین در حال کنترل شدن است/ مردم همراهی کنندچهارمین دوره جشنواره تولیدات هنری «فانوس» در قم فراخوان شدبارش های رگباری بهاری استان اصفهان را فرا می گیردصدای این رفت و آمدها دو هفته بعد بلند می شودتهران| دستگیری ۳ شروری که ۱۵ خودرو را تخریب کردنداستاندار خوزستان: وضعیت شیوع کرونا در دزفول مطلوب نیستقیمت میوه و تره بار در بازار امروز ۲۰ فروردین‌ماه+ جدولجداسازیِ مسافر و راننده در تاکسی‌های پایتختخوردن الکل کرونا را نابود نمی‌کند/ معرفی مواد غذایی برای گذران دوران نقاهت بیماری قرنضرب و شتم نانوا به خاطر نگرفتن پول نقد!۱۵ درصد بیماران کرونایی دارای علائم گوارشی هستندعدد قربانیان الکل در فارس به ۹۱ نفر رسیدمهلت ثبت‌نام طرح ترافیک خبرنگاران تمدید شدماجرای زورگیری آپاچی سواران مخوف با قمه نیم متری!/عکسقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۰ فروردین ۹۹مراکز شبانه روزی نگهداری کودکان به طور کامل قرنطینه هستنداجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی در مترو +عکس