• زمان انتشار: 24 بهمن 1398, 16:26
  • / کد خبر: 24912

بی‌توجهی به مسائل زیست‌محیطی ادامه دارد

بوشهر| عسلویه در بند آلاینده‌ها

بوشهر| عسلویه در بند آلاینده‌ها عسلویه که به‌واسطه میزبانی چندین فاز پالایشگاهی و شرکت‌های متعدد پتروشیمی لقب پایتخت انرژی ایران به خود گرفته به دلیل بی‌توجهی به مسائل زیست‌محیطی آن توسط متولیان امر هم‌اینک از زیرزمین تا آسمان آن در تسخیر آلاینده‌های ناشی از فعالیت صنایع مربوط به نفت، گاز و پتروشیمی است. 

آلایندگی در عسلویه در برخی روزها به حدی می‌رسد که حتی نفس کشیدن نیز برای اهالی این منطقه سخت و دشوار می‌شود بااین‌وجود آن‌ها چشم‌انتظار تصویب سند کاهش آلایندگی جنوب استان بوشهر هستند تا از این رهگذر شرایط زیست‌محیطی منطقه بهبود پیدا کند. آلودگی‌های زیست‌محیطی که در مقطعی تنها به دریا و هوا ختم می‌شد اخیر گزارشی‌های ناشی از ورود به سفره آب‌های زیرزمینی عسلویه منتشرشده و همین امر موجی از نگرانی را در بین فعالان زیست‌محیطی و بومیان منطقه ایجاد کرده است. تحمل آلایندگی‌ها در عسلویه وقتی دشوار می‌شود که اعتبارات عوارض آلایندگی به‌عنوان ابزاری برای جبران بخشی از خسارت زیست‌محیطی منطقه در سال جاری از آن‌ها گرفته‌شده تا جایی که به گفته رئیس شورای شهر مرکز استان پرداخت عوارض آلایندگی به شهرداری‌های استان به‌طورکلی متوقف‌شده است.

شناسایی سه حلقه چاه آلوده به میعانات گازی

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست شهرستان عسلویه گفت: پس از تشخیص وجود مواد هیدروکربنی در چاه‌های آب مربوط به یک آب‌شیرین‌کن خصوصی که در محدوده سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس واقع‌شده نمونه‌برداری انجام و منجر به تشکیل کمیته بحران سازمان منطقه ویژه شد. مصطفی مؤذنی افزود: از مجموع پنج حلقه چاه اطراف آب‌شیرین‌کن سه حلقه چاه آلوده‌شده که پس از بارندگی‌های اخیر آلودگی به یک چاه دیگر نیز سرایت کرده است. او ادامه داد: برداشت آب هم‌اکنون از چاه غیر آلوده با نظارت دستگاه‌های ذی‌ربط صورت می‌پذیرد و همچنین به دلیل برخی تداخل وظایف زیرمجموعه‌های وزارت نفت در منطقه در اسرع وقت درخواست تشکیل کمیته‌ مخاطرات زیست‌محیطی به فرمانداری عسلویه ارائه شد. مؤذنی گفت: همچنین جهت سازمان‌دهی نمونه‌برداری‌ها و همچنین تخمین گستره نشت، لیست چاه‌های شهرستان از اداره منابع آب منطقه‌ای دریافت و چاه‌های پیرامون نقطه آلودگی هر ۱۵ روز در برنامه پایش گذاشته‌شده است. او یادآور شد: تیم نمونه‌برداری توسط اچ.اس.ایی منطقه ویژه، منابع آب، شبکه بهداشت و محیط‌زیست تشکیل‌شده که نمونه‌برداریهای مشترک آن‌ها به‌صورت منظم انجام و نتایج به شبکه بهداشت درمان ارائه میشود. مؤذنی اظهار کرد: ‌با بررسیهای فنی صورت پذیرفته محدوده نشت از خط لوله ارسال میعانات گازی به مخازن مشخص و مسدود شده و با تعیین سه‌نقطه نشت تعمیرات آغاز و هم‌اکنون یکی از نقاط به‌طور کامل تعمیر شده است. او افزود: پژوهشگاه صنعت نفت طی قراردادی مسئول پاک‌سازی و انتقال آب‌های آلوده از چاه‌ها به پالایشگاه هشتم (فازهای ۲۰ و ۲۱) است و عملیات پاک‌سازی نهایی پس از اتمام برداشت آب‌های آلوده به مواد هیدروکربنی آغاز می‌شود.

آلاینده‌ها عامل بیماری‌های تنفسی در عسلویه

متخصص داخلی و فوق تخصص آسم و آلرژی گفت: آلاینده‌های زیست‌محیطی در شهرستان عسلویه‌ و کنگان از عوامل مهم بیماری‌های تنفسی در استان بوشهر به شمار می‌روند و در سال‌های اخیر شاهد افزایش تعداد بیماران تنفسی در استان هستیم. دکتر مهرزاد بحتویی افزود: ریزگردها از عوامل مهم ایجاد بیماری‌های تنفسی هستند و در سال‌های اخیر به دلیل افزایش میزان ریزگردها در نقاط مختلف استان، شاهد افزایش بیماران تنفسی در این استان هستیم. او ادامه داد: در شهرستان‌های جنوبی استان بوشهر که میزبان تأسیسات نفت و گاز و پتروشیمی هستند شمار این بیماران به‌مراتب از نقاط دیگر بیشتر است و مردم عادی در این منطقه از بیماری‌های تنفسی شکایت زیادی می‌کنند که عامل اصلی آن آلاینده‌های زیست‌محیطی است. این فوق‌تخصص آسم و آلرژی ادامه داد: موقعی که بحث آلودگی هوا مطرح می‌شود، بیمارانی که دارای ناراحتی مزمن قلبی هستند حتی‌الامکان نباید در فضای آزاد به سر ببرند به‌ویژه در مواقع خاصی از سال که میزان ریزگردها و آلاینده‌های گازی و نفتی افزایش می‌یابد باید مراعات بیشتری کنند.

سند کاهش آلودگی هوای عسلویه در انتظار تصویب هیئت دولت

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان بوشهر گفت: سند کاهش آلودگی هوا در مناطق جنوبی استان بوشهر به‌عنوان تکلیف کارگروه کمیته ملی ساماندهی محیط‌زیست عسلویه تدوین‌شده و در انتظار تصویب هیئت دولت است. فرهاد قلی نژاد افزود: امید است هرچه سریع‌تر این سند تصویب و جهت اجرا ابلاغ شود تا شاهد گام‌های اساسی در برطرف شدن مشکلات محیط‌زیست منطقه باشیم. او ادامه داد: به پیشنهاد سازمان حفاظت محیط‌زیست، دستور تشکیل کارگروه ملی کاهش آلودگی هوای برخی مناطق استان بوشهر به‌ویژه شهرستان عسلویه صادر و نخستین نشست فروردین‌ماه سال ۹۸ در استانداری بوشهر برگزار شد. قلی نژاد اظهار کرد: در این رابطه دستگاه‌های مختلف برنامه‌های مرتبط با حوزه فعالیت و تخصصی به دبیر کارگروه ارائه کردند که در حوزه کاهش آلودگی، سازمان محیط‌زیست و وزارت نفت موظف به برگزاری نشست‌های موازی و تدوین برنامه نهایی شدند. او افزود: در این رابطه برنامه‌های تدوین‌شده توسط اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان بوشهر و سند کاهش آلودگی هوای ارائه‌شده توسط سازمان منطقه ویژه در معاونت محیط‌زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست با حضور نمایندگان سایر اعضای کارگروه موردبررسی و پس از نهایی‌سازی به سازمان برنامه‌وبودجه ارائه شد. قلی نژاد عنوان کرد: سازمان برنامه‌وبودجه سند فوق را به «کمیسیون امور زیربنایی صنعت و محیط‌زیست» هیئت دولت ارجاع داده و درنهایت آن کمیسیون نیز در اواخر آبان ماه سال جاری آخرین نظرات سازمان‌ها را در مورد برنامه در کمیته تخصصی و فرعی جویا شده است که همه سازمان‌ها نظرات نهایی خود را در آذرماه ارائه کردند. او یادآور شد: پس از تشکیل کمیته اصلی کمیسیون برنامه‌ها در جلسه هیئت‌وزیران تصویب خواهد شد. قلی نژاد افزود: علاوه بر محور اصلی برنامه‌ها یعنی آلودگی هوا، سایر موارد مرتبط با حوزه محیط‌زیست نیز در این سند گنجانده‌شده است که در قالب پروژه‌های مربوط به کاهش انتشار دی‌اکسیدگوگرد، کاهش انتشار گازهای آروماتیکی (BTEX)، کاهش مشعل‌سوزی و احداث تصفیه‌خانه فاضلاب‌های پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها و مدیریت پسماند ویژه و پایش‌های محیط‌زیست به ترتیب اولویت در نظر گرفته‌شده است. مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان بوشهر گفت: مرکز پایش محیط‌زیست با تخصیص ۱۰ میلیارد تومان از محل اعتبارات ملی توسط سازمان حفاظت محیط‌زیست در حال پیگیری و خرید تجهیزات است. او ادامه داد: برنامه‌های قابل‌اجرا برای کاهش مشعل‌سوزی و انتشار دی‌اکسیدگوگرد نیز بر ۲ شرکت نفت و گاز پارس و شرکت مجتمع گاز متمرکزشده است. او گفت: فازهای ۱۲، ۱۳، ۱۹، ۲۱-۲۰ و ۲۴-۲۲ در حوزه وظایف شرکت نفت و گاز پارس و پالایشگاه اول تا هفتم در حوزه شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی تقسیم وظیفه شده است.

پرداخت نشدن عوارض حق آلایندگی

رئیس شورای اسلامی شهر بوشهر گفت: از ابتدای سال تاکنون هیچ‌گونه عوارض حق آلایندگی به شهرداری‌های استان پرداخت‌نشده است. ابوذر دهدار افزود: عوارض آلایندگی، برای جبران مشکلات زیست‌محیطی ناشی از تأسیسات نفتی مستقر در نقاط مختلف استان و حق مسلم مردم استان بوشهر است. او اظهار داشت: استاندار و معاون عمرانی استاندار پیگیری‌های خوبی در این زمینه داشته‌اند و مقررشده به‌زودی این موضوع حل و عوارض آلایندگی به شهرداری‌های استان پرداخت شود. دهدار گفت: بدون شک تحقق این مهم می‌تواند نقش مهمی در ارائه خدمات شهری بهتر به شهروندان داشته باشد. استاندار بوشهر گفت: اجرای مصوبه رفع آلایندگی عسلویه که از مصوبه‌های سفر سال گذشته هیئت دولت به این استان است از خواسته‌های مهم مردم به شمار می‌رود.

منبع: ایرنا
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
طرز تهیه‌ی شوید پلو با نخود فرنگیمتخصص اپیدمیولوژی: به شایعات نگران کننده درباره ویروس کرونا توجه نکنیدزباله تولید شده توسط مبتلایان باعث سرایت کرونا به دیگران می‌شود؟آلوده‌ترین وسایلی که هر روز به آن‌ها دست می‌زنیمچطور با فشار‌های روانی «کرونا» مقابله کنیم؟نانوایی ها چگونه از کرونا مصون خواهند بودتبعات «خود هراسی» از کرونا/ بیمارستان‌ها چرا شلوغ استسیر و زنجبیل از کرونا پیشگیری می‌کنند؟دمنوش‌هایی برای مقابله با "کرونا"ارائه خدمات شبانه‌روزی به بیماران دارای علائم شبه آنفولانزا و مشکوک به کروناویروسبرای کاهش اضطراب ناشی از کرونا چه باید کرد؟افراد مشکوک به کرونا از خوددرمانی پرهیز کنندویروس کرونا؛ راه های انتقال را بشناسیدنسخه طب سنتی برای کروناسئوالات کرونایی با ۴۰۳۰ پاسخ داده می شود"لیلة‌الرغائب" چه شبی است؟ +اعمال۱۰ روش طبیعی برای درمان زخم‌های بدنویروس کرونا؛ چگونه از ماسک یکبار مصرف استفاده کنیم؟مردم به جای توجه به شایعات فضای مجازی، بهداشت را رعایت کنند۵ نکته درباره نحوه دفع زباله‌های ویروسیدرمان‌های خانگی برای خشکی پوستدر مکان‌های عمومی چطور با کرونا مقابله کنیم؟ + فیلمویروس کرونا؛ افراد بهبودیافته دوباره به کرونا مبتلا می‌شوند؟چرا نباید از کرونا بترسیم؟اعمال لیلة الرغائب؛ شب آرزو‌هاتبریک روز وکیل ۹۸ + عکس و متنطرز تهیه‌ی جوجه کباب رستورانی با ماستنمی‌توان به طورقطعی گفت با اتمام فصل سرما کرونا از بین می‌رودبا مشاهده علایم آنفلوآنزا اول به بیمارستان مراجعه نکنیدموارد ابتلا به کرونا افزایش یافت/۱۳۹ نفر مبتلاآیا ویروس کرونا در هوای گرم غیر فعال می شود؟ویروس کرونا؛ حیوانات چقدر آلوده و خطرساز هستند؟نحوه صحیح ضدعفونی کردن دست‌هاچیزی به نام تست کرونا درب منزل نداریم/فریب نخوریدبررسی تفاوت های سه ویروس شایع/از آنفلوانزا تا کرونا
جزئیات کاهش ساعت طرح‌های ترافیکی در پایتخت+ قیمتقیمت آپارتمان در شهرک آزادیجمع‌آوری دستگیره‌های مترو از ترس کروناقیمت میوه و تره‌بار ‌و مواد پروتئینی در تهران؛ چهارشنبه ۷ اسفندماه + جدولقیمت روز مسکن در ۷ اسفندرییس پلیس راه شرق استان تهران: محور هراز بسته شدمدارس تهران روز چهارشنبه 7 اسفند تعطیل است؟!درخواست غربالگری برای ورود به دروازه‌های تهراناعتراض مردم به سوءاستفاده مالی برخی از تالارهای عروسی برای فسخ قرارداد برگزاری مراسم ازدواجقیمت روز مسکن در ۶ اسفندهزینه خرید مسکن در امیرآبادپاسخ به شبهه نحوه دفن متوفیان مبتلا به کرونامدارس تهران فردا سه شنبه ۶ اسفند تعطیل است؟پاسخ به ابهامات طرح ترافیک خبرنگارینگرانی رانندگان اتوبوس سراسر کشور از شیوع کروناقیمت روز مسکن در ۵ اسفندنحوه اخذ عوارض طرح ترافیک باید مبتنی بر منافع شهروندان تهرانی باشدقیمت روز مسکن در ۴ اسفندنتیجه تست کرونای محسن هاشمی مشخص نشده استتعلیق سامانه حضور و غیاب با اثرانگشت در دستگاه های اجرایی استان تهران تا 15 اسفندجنس فروشنده‌ها در بازار شب عید مسکنریتم معاملات مسکن تندتر شدسخنگوی شهرداری: رحمان زاده مشکوک به کرونا و بستری استابتلاء شهردار منطقه ۱۳ تهران به کرونا تکذیب شدهزینه خرید مسکن در میردامادتعطیلی مدارس تهران فردا شنبه 3 اسفند ۹۸خرید و فروش و نگهداری گونه‌های جانوری وحشی ممنوعتهیه دستورالعمل ویژه مقابله با کروناویروس برای مترو و اتوبوس/ نصب مواد ضدعفونی در ایستگاه‌هاخرید آپارتمان در منطقه دولتخواه چقدر تمام می‌شود؟توضیحات سخنگوی اورژانس کشور درباره انتقال یک بیمار مشکوک به کرونا از بیمارستان فرمانیهقیمت میوه و تره‌بار ‌و مواد پروتئینی در تهران؛ چهارشنبه ۳۰ بهمن‌ماه + جدولاکران تصاویری بر برج آزادی برای همدردی ایران با ملت چین در مبارزه با ویروس کروناکاهش ۵۰ درصدی مسافران بی‌آر‌تی با وجود افزایش ۱۰۰ درصدی خطوط در تهران!افزایش نظارت‌ها بر میادین میوه و تره بار تهران از ابتدای اسفندبرای خرید مسکن در مناطق مختلف تهران چقدر هزینه کنیم؟
زندانیان مستعد بیماری به مرخصی می روندست‌های پنهان در گرانی‌های بازار آهنتکذیب فوت یک بیمار براثر ابتلا به کرونا در ایرانشهردمنوش‌هایی برای مقابله با "کرونا"ارائه خدمات شبانه‌روزی به بیماران دارای علائم شبه آنفولانزا و مشکوک به کروناویروسکاهش ساعات کار اداری در مازندران/ مدارس تا ۳ روز تعطیل استتاکنون مورد قطعی ابتلا به کرونا در شاهین‌شهر شناسایی نشده است حمله و آتش زدن درمانگاهی در بندرعباس به دلیل شایعه نگهداری بیماران کروناییجزئیات کاهش ساعت طرح‌های ترافیکی در پایتخت+ قیمتدیدارنماینده منتخب مردم شهرستان های شاهرود ومیامی با فرماندارویژه شاهروداعلام آمادگی بیش از 200 طلبه برای خدمت به بیماران کروناییتقدیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از بهرام فاضلی30 درصد پرونده های ورودی دادسرا مربوط به حوادث رانندگی است56هزار نفر در بخش صنعت استان قم اشتغال یافتنداقدامات مقابله با شیوع ویروس کرونااقدامات آبفا کرمانشاه برای مقابله با بیماری کروناویروسوضعیت بیمارستان کامکار قمروش عجیب یک آرایشگر برای مبتلا نشدن به کرونا! + فیلمافراد مشکوک به کرونا از خوددرمانی پرهیز کنندمنفی بودن آزمایش ۱۸ مورد بیمار مشکوک به ویروس کرونا در جنوب استان کرمانراه‌اندازی آزمایشگاه تشخیص کرونا در گلستان؛ احتمال تعطیلی ۳ روزه مدارس استان وجود داردکاهش تقاضای مرغ در همدان قیمت را نزولی کردباید بین مترو و درخت یکی را انتخاب کرد"لیلة‌الرغائب" چه شبی است؟ +اعمالپاسخگویی آنلاین پزشکان اصفهانی درباره کرونا؛ تست کرونا از امروز در اصفهان انجام می‌شودتکذیب شایعه ۴ مورد ابتلا به کرونا در گلپایگانمشکل شکر به‌دلیل طولانی بودن فرایند توزیع در صنعت و صنف استیک مورد مثبت کرونا در ارومیه/کرونا قابلیت درمان داردمردم به جای توجه به شایعات فضای مجازی، بهداشت را رعایت کنندقیمت آپارتمان در شهرک آزادیشناسایی 3 نفر با علایم مشکوک به کرونا در تبریز۱۲ بیمار مبتلا به کرونا در استان گیلان بهبود یافتندتعطیلی مدارس شهرستان مشگین‌شهر تا عید نوروزمرگ سه نفر بر اثر ابتلا به کرونا ویروس در لاهیجان/ یک مورد مثبت کرونا در ارومیه و 24 بیمار مشکوک در بابل(عکس) واکنش جهانبخش به درگذشت پرستار گیلانی

روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۸ اسفند 1398 پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ویژه استان ها
زندانیان مستعد بیماری به مرخصی می روندست‌های پنهان در گرانی‌های بازار آهنتکذیب فوت یک بیمار براثر ابتلا به کرونا در ایرانشهردمنوش‌هایی برای مقابله با "کرونا"ارائه خدمات شبانه‌روزی به بیماران دارای علائم شبه آنفولانزا و مشکوک به کروناویروسکاهش ساعات کار اداری در مازندران/ مدارس تا ۳ روز تعطیل استتاکنون مورد قطعی ابتلا به کرونا در شاهین‌شهر شناسایی نشده است حمله و آتش زدن درمانگاهی در بندرعباس به دلیل شایعه نگهداری بیماران کروناییجزئیات کاهش ساعت طرح‌های ترافیکی در پایتخت+ قیمتدیدارنماینده منتخب مردم شهرستان های شاهرود ومیامی با فرماندارویژه شاهروداعلام آمادگی بیش از 200 طلبه برای خدمت به بیماران کروناییتقدیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از بهرام فاضلی30 درصد پرونده های ورودی دادسرا مربوط به حوادث رانندگی است56هزار نفر در بخش صنعت استان قم اشتغال یافتنداقدامات مقابله با شیوع ویروس کرونااقدامات آبفا کرمانشاه برای مقابله با بیماری کروناویروسوضعیت بیمارستان کامکار قمروش عجیب یک آرایشگر برای مبتلا نشدن به کرونا! + فیلمافراد مشکوک به کرونا از خوددرمانی پرهیز کنندمنفی بودن آزمایش ۱۸ مورد بیمار مشکوک به ویروس کرونا در جنوب استان کرمانراه‌اندازی آزمایشگاه تشخیص کرونا در گلستان؛ احتمال تعطیلی ۳ روزه مدارس استان وجود داردکاهش تقاضای مرغ در همدان قیمت را نزولی کردباید بین مترو و درخت یکی را انتخاب کرد"لیلة‌الرغائب" چه شبی است؟ +اعمالپاسخگویی آنلاین پزشکان اصفهانی درباره کرونا؛ تست کرونا از امروز در اصفهان انجام می‌شود