• زمان انتشار: 24 بهمن 1398, 13:10
  • / کد خبر: 24903

شیرخشت برای درمان زردی نوزاد خوبه یا نه ؟

شیرخشت برای درمان زردی نوزاد خوبه یا نه ؟
شیرخشت از گیاهانی است که خواص دارویی و درمانی فراوانی دارد و بهترین و موثرترین روش برای درمان زردی نوزادان است.

درمان معجزه آسای زردی نوزادان با شیر خشت

نسخه های جالبی در طب سنتی وجود دارد که مطمئنا می دانید عوارض جانبی در آنها نیست و بسیاری از خانواده ها را از کم عارضه بودن و بی خطر بودنشان متقاعد کرده است تا چنانچه مشکلی جسمی و روحی و یا اختلالات دیگری در دو سال اول زندگی به سراغ کودکشان می آید یکی از گزینه های درمانی برای حفظ سلامتی آن ها باشد. شیوه ای طبیعی که در درمان و تسکین بیماریها به طور بسیار شگفتی موفق بوده و بدون کمترین عارضه جانبی و احتیاج به داروهای مدرن و شیمیایی موجب درمان درد های نوزادی می شود.

در این بخش از نمناک، اطلاعاتی از زبان یک درمانگر و مشاور گیاه درمانی در اختیار شما عزیزان قرار میدهیم تا با خواندن آنها پی به معجزه ای که روش های سنتی به دنبال دارد ببرید.
شایع ترین مشکلی که در بین نوزادان رایج است زردی ابتدای تولد می باشد این بیماری در موارد بسیار شدید ، امکان دارد حتی در نوزادان طبیعی اختلالات جدی مغزی ایجاد کند که برای درمان آن از دارو درمانی ، نور درمانی ، تعویض خون و یا طب سنتی به کار گرفته می شود.
یکی از درمان هایی که در دیدگاه پزشکان مورد توجه قرار گرفته است استفاده از روش های درمانی طب سنتی با به کارگیری گیاهان دارویی می باشد. یکی از همین گیاهان دارویی سنتی گیاه شیرخشت می باشد که برای درمان زردی مورد استفاده قرار می گیرد.
برای آشنایی با این گیاه معجزه آسا با نمناک همراه باشید تا اطلاعات هرچه بیشتر از آن کسب کرده و برای درمان زردی نوزادتان از آن استفاده نمایید.

شیر خشت چیست و چه کاربردی دارد؟

ماده سفید رنگ کمی مایل به زرد و شیرینی که از درخت زبان گنجشک گرفته شده است ،صمغ شیرخشت معرفی شده است و نام دیگر آن شیر خاشاک می باشد.
این گیاه باعث کاهش تب در کودکان میشود. نکته قابل توجهی که وجود دارد این است که درخت شیرخشت چنانچه در شرایط مساعد اقلیمی باشد رشد خوبی کرده و شیره فراوانی از آن خارج می شود ولی در صورتی که شرایط اقلیمی آن نامناسب باشد شاید رشد کند ولی شیره مطلوبی از خود تولید نمی کند.
با ایجاد شکافی در دیواره ی این درخت توسط کشاورزان شیره ای از آن استخراج می شود که این شیره برای دستگاه گوارش کودکان ملین بسیار خوبی است و همچنین زردی آنها را برطرف می کند.
بهترین شیرخشت تکه های بزرگ سفید و شیرین خالصی است که با گذاشتن در دهان ، به سرعت حل شده و زبان را بسیار شیرین و سرد می کند .شیرینی شیرخشت با عسل و شکر تفاوت دارد.
شیرخشت به سه طریق در بازار عرضه می شود اول اینکه اشکی است و شامل قطعات متبلور ، سوراخ دار و اشکی شکل که از بقیه مدل ها خالص تر است. دومین مورد شیرخشت تخته ای یا تکه ای که به رنگ زرد تیره و شیرین می باشد و همچنین غیر خالص است.
سومین مورد شیرخشت چربتر می باشد که نا خالص ترین نوع نسبت به انواع قبلی است و قیمت ارزان تری داشته و زمان فاسد شدن آن سریع است . ظاهراً تولید شیر خشت مربوط به ایران و اطراف آن می باشد.
فواید شیرخشت
همه چیز درباره ی شیر خشت و خواص آن از دید بوعلی سینا

از نگاه ابن سینا شیرخشک یا همان شیر خشت شبنمی است که به برگ درخت بید و گون کتیرا در هرات می نشیند و دارای مزاجی معتدل می باشد ، اثر مسهلی داشته و خواص آن شباهت زیادی به ترنجبین دارد ولی قوی تر از آن است و خاصیت زداینده دارد.

آثار درمانی شیرخشت برای نوزادان

1- درمان یبوست نوزادان با شیر خشت

گیاه معجزه گر شیرخشت طبیعت گرمی داشته و پایین آورنده تب نوزادان میباشد، ضد درد معده ، مسهل و خلط آور می باشد و مهمتر از همه مناسب برای تمامی سنین می باشد .تحقیقات ثابت کرده است که شیرخشت توانایی محافظت انسان در برابر تاثیرات اتمی را دارد مصرف این ماده شگفت انگیز یبوست را در دوران نوزادی درمان میکند.
برای خارج کردن موادی که موجب بیماری انسان شده است از داروهای گیاهی متداولی در طب سنتی استفاده می شود .داروهایی که بایستی سه تا 14 روز توسط بیمار استفاده شود.
این داروها ممکن است ترکیبی از ترنجبین ، انگور و یا خاکشیر باشد زمانی که نوزاد دارای طبع گرمی میباشد ، خاک شیر و یا میوه های دیگر به کار گرفته می شود، اما چنانچه نوزاد به طور مداوم یبوست داشته باشد بایستی از شیر خشت استفاده کند این ماده منجر می شود که مواد غذایی رقیق شده و همچنین کمک بزرگی به قطعه قطعه شدن غذا در معده می کند.
2- رشد و استحکام استخوان بندی نوزاد با خوردن شیر خشت

مصرف شیرخشت برای اینکه استحکام بیشتری به استخوان بندی نوزادان ببخشد، بسیار تاکید شده است و همچنین رشد نوزادان و رشد دندانهای آنها با شیر خشت به طور قابل توجهی صورت می گیرد. بنابراین به جای اینکه شربت قندی به کودکان خود بدهید شربتی از ترکیب ترنجبین و شیرخشت به کودک بدهید تا مقاومت استخوان بندی او افزایش یابد.
علاوه بر آن این داروی گیاهی برطرف کننده عفونت های ادراری و خارش بدن بوده و همچنین تب بر میباشد.
زردی نوزاد
3- درمان زردی نوزادان با مصرف شیرخشت

همانطور که میدانید یکی از شایع ترین بیماری هایی که در بین کودکان و نوزادان رایج است زردی می باشد که برای درمان آن از دارو درمانی ، نور درمانی ، تعویض خون و یا طب سنتی به کار گرفته می شود.
یکی از مهمترین راههای کاهش زردی تحقیقات بسیار زیادی در مورد آن صورت گرفته است استفاده از ماده گیاهی شیرخشت است که امروزه به شکل قطره های خوراکی گیاهی در بازار عرضه می شود و تا 90 درصد زردی نوزاد را کاهش داده و بهبودی حاصل می کند.
این گونه گیاهی پس از کنترل کمی و کیفی روی 32 کودک مورد مطالعه قرار گرفت. محققان محلولی که حاوی فقط 5 گرم شیرخشت بود روی کودکان آزمایش کردند و هر 12 ساعت یک بار آنها را آزمایش کردند، در نهایت بر اساس نتیجه گیریهای انجام شده دریافتند که مصرف شیرخشت تاثیر بسیاری در بهبود سریع زردی و همچنین میزان زمان بستری آن ها دارد.
زردی بدو تولد نوزادان رایج ترین زردی ها می باشد که در حالت طبیعی می تواند آثار جبران ناپذیری به مغز وارد کند، ولی با توجه به وجود ماده ی پلی ساکارید و مانیتول در شیر خشت میزان جذب مانیتول از دستگاه گوارش کاهش یافته و منجر به اسهال می شود و در نهایت با دفع هایی که در نوزاد صورت می گیرد بیلی روبین نیز از بدن او دفع و خارج می شود.
از طرف دیگر با فعال کردن گیرنده های کبدی جذب بیلی روبین را کاهش می دهد. صفرا یکی از بخش های دارای طبع گرم و خشک دیگر بدن می باشد که درمان زردی طب سنتی طبق همین رویکرد شکل خواهد گرفت.
در پسرها بیماری زردی نسبت به دختران رایج تر است چراکه طبع پسران نسبت به دختر ها گرم و خشک است. بنابراین بهترین روش درمانی برای زردی بدن استفاده از شیرخشت می باشد که از دیرباز این روش معمول بوده است ،حتی چنانچه مادر شیرخشت را مصرف کند میزان زردی نوزاد به حد صفر می رسد.
چگونگی مصرف شیرخشت برای درمان زردی نوزادان

برای مصرف شیرخشت بایستی حدود یک چهارم قاشق چای خوری شیر خشک را با آب مخلوط کرده و سپس از صافی رد کنید و بعد به آرامی به نوزاد بخورانید روزی 2 الی 3 بار می توانید این محلول را به نوزاد بدهید.
کاربرد شیرخشت
شیرخشت تب بر مناسبی برای نوزاد

شیرخشت یکی از مناسب ترین تب برها برای نوزادان میباشد. شما می توانید با یک بطری عرق بید کاسنی 5 گرم شیرخشت را مخلوط کرده و سپس هر دو ساعت یک بار تقریبا به اندازه نصف فنجان به نوزاد خود بدهید. این محلول خارش بدن ، حرارت درونی و عفونت های ادراری نوزاد را برطرف نموده و سریعا تب را کاهش می دهد.

خواص شیرخشت

شیرخشت از نظر طبیعت کمی گرم و از نظر رطوبت و یبوست معتدل است. همانطور که ذکر شد مهمترین خاصیت شیرخشت ، درمان زردی نوزادان است.اما خواص بسیار دیگری دارد که عبارتند از :
  • مسهل صفرا
  • خلط آور
  • مقوی جگر و معده
  • کاهش دهنده حرارت بدن
  • از بین برنده سرفه و خشونت سینه و حلق و تب
ترکیب شیرخشت با ماءالشعیر هترین مسهل شناخته می شود.این ترکیب برای رفع تب حار و افراد گرم مزاج مفید است.اما اگر بیماری ، نزله و سرفه نباشد بهتر است با گلاب ترکیب شود.
تحقیقات سال های اخیر روی شیرخشت نشان می دهد که مصرف خوراکی آن ،انسان را تا حدی در برابر تشعشعات اتمی ایمن نگه می دارد.
قند موجود در ترنجبین و شیرخشت برای مبتلایان به مرض قند ضرر ندارد. به جای دادن شربت قند به نوزادان ، شربتی از شیرخشت و ترنجبین به آنها دهید تا موجب محکم تر شدن استخوانبندی آنها شود همچنین موجب زود دندان نوزادان می شود.
برای بهبود تب های حاد، آبله مرغان ، انواع حصبه و اسهال خونی، بواسیر و پیدا شدن خون در ادرار، فقط باید شیرخشت مصرف کرد و از خوردن ترنجبین خودداری کنید.
نکات تکمیلی درباره مصرف شیرخشت

قبل از اینکه درمان زردی نوزاد با شیر خشت را شروع کنید ، حتماً باید با پزشک متخصص اطفال مشورتی داشته باشید و در صورت تایید پزشک اقدام به استفاده از شیرخشت های اصل و مرغوب کنید.
هرچند مصرف شیرخشت به تنهایی برای درمان زردی پیشنهاد شده است ولی اثربخشی آن به همراه ترنجبین بیشتر است ،چون ترنجبین به طور کامل شیرین است دیگر نیازی به شیرین کردن این دارو نیست. علاوه بر آن مادر نیز می تواند از این دارو استفاده کند تا از طریق شیر خود مواد مفید آن را به کودک برساند.
حتی برای اثربخشی زیاد نیز می توانید به جای مخلوط کردن ترنجبین و شیر خشت در آب ، آنها را در محلولهای عرق شاه تره و کاسنی و یا حتی عرق هایی همچون عرق بید حل کنید. ناگفته نماند برای استفاده این محلول بایستی محتاطانه عمل کرد و جهت مصرف از فراورده های استاندارد شده و مطمئن آن استفاده کرد.

منبع: نمناک
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
طرز تهیه‌ی شوید پلو با نخود فرنگیمتخصص اپیدمیولوژی: به شایعات نگران کننده درباره ویروس کرونا توجه نکنیدزباله تولید شده توسط مبتلایان باعث سرایت کرونا به دیگران می‌شود؟آلوده‌ترین وسایلی که هر روز به آن‌ها دست می‌زنیمچطور با فشار‌های روانی «کرونا» مقابله کنیم؟نانوایی ها چگونه از کرونا مصون خواهند بودتبعات «خود هراسی» از کرونا/ بیمارستان‌ها چرا شلوغ استسیر و زنجبیل از کرونا پیشگیری می‌کنند؟دمنوش‌هایی برای مقابله با "کرونا"ارائه خدمات شبانه‌روزی به بیماران دارای علائم شبه آنفولانزا و مشکوک به کروناویروسبرای کاهش اضطراب ناشی از کرونا چه باید کرد؟افراد مشکوک به کرونا از خوددرمانی پرهیز کنندویروس کرونا؛ راه های انتقال را بشناسیدنسخه طب سنتی برای کروناسئوالات کرونایی با ۴۰۳۰ پاسخ داده می شود"لیلة‌الرغائب" چه شبی است؟ +اعمال۱۰ روش طبیعی برای درمان زخم‌های بدنویروس کرونا؛ چگونه از ماسک یکبار مصرف استفاده کنیم؟مردم به جای توجه به شایعات فضای مجازی، بهداشت را رعایت کنند۵ نکته درباره نحوه دفع زباله‌های ویروسیدرمان‌های خانگی برای خشکی پوستدر مکان‌های عمومی چطور با کرونا مقابله کنیم؟ + فیلمویروس کرونا؛ افراد بهبودیافته دوباره به کرونا مبتلا می‌شوند؟چرا نباید از کرونا بترسیم؟اعمال لیلة الرغائب؛ شب آرزو‌هاتبریک روز وکیل ۹۸ + عکس و متنطرز تهیه‌ی جوجه کباب رستورانی با ماستنمی‌توان به طورقطعی گفت با اتمام فصل سرما کرونا از بین می‌رودبا مشاهده علایم آنفلوآنزا اول به بیمارستان مراجعه نکنیدموارد ابتلا به کرونا افزایش یافت/۱۳۹ نفر مبتلاآیا ویروس کرونا در هوای گرم غیر فعال می شود؟ویروس کرونا؛ حیوانات چقدر آلوده و خطرساز هستند؟نحوه صحیح ضدعفونی کردن دست‌هاچیزی به نام تست کرونا درب منزل نداریم/فریب نخوریدبررسی تفاوت های سه ویروس شایع/از آنفلوانزا تا کرونا
جزئیات کاهش ساعت طرح‌های ترافیکی در پایتخت+ قیمتقیمت آپارتمان در شهرک آزادیجمع‌آوری دستگیره‌های مترو از ترس کروناقیمت میوه و تره‌بار ‌و مواد پروتئینی در تهران؛ چهارشنبه ۷ اسفندماه + جدولقیمت روز مسکن در ۷ اسفندرییس پلیس راه شرق استان تهران: محور هراز بسته شدمدارس تهران روز چهارشنبه 7 اسفند تعطیل است؟!درخواست غربالگری برای ورود به دروازه‌های تهراناعتراض مردم به سوءاستفاده مالی برخی از تالارهای عروسی برای فسخ قرارداد برگزاری مراسم ازدواجقیمت روز مسکن در ۶ اسفندهزینه خرید مسکن در امیرآبادپاسخ به شبهه نحوه دفن متوفیان مبتلا به کرونامدارس تهران فردا سه شنبه ۶ اسفند تعطیل است؟پاسخ به ابهامات طرح ترافیک خبرنگارینگرانی رانندگان اتوبوس سراسر کشور از شیوع کروناقیمت روز مسکن در ۵ اسفندنحوه اخذ عوارض طرح ترافیک باید مبتنی بر منافع شهروندان تهرانی باشدقیمت روز مسکن در ۴ اسفندنتیجه تست کرونای محسن هاشمی مشخص نشده استتعلیق سامانه حضور و غیاب با اثرانگشت در دستگاه های اجرایی استان تهران تا 15 اسفندجنس فروشنده‌ها در بازار شب عید مسکنریتم معاملات مسکن تندتر شدسخنگوی شهرداری: رحمان زاده مشکوک به کرونا و بستری استابتلاء شهردار منطقه ۱۳ تهران به کرونا تکذیب شدهزینه خرید مسکن در میردامادتعطیلی مدارس تهران فردا شنبه 3 اسفند ۹۸خرید و فروش و نگهداری گونه‌های جانوری وحشی ممنوعتهیه دستورالعمل ویژه مقابله با کروناویروس برای مترو و اتوبوس/ نصب مواد ضدعفونی در ایستگاه‌هاخرید آپارتمان در منطقه دولتخواه چقدر تمام می‌شود؟توضیحات سخنگوی اورژانس کشور درباره انتقال یک بیمار مشکوک به کرونا از بیمارستان فرمانیهقیمت میوه و تره‌بار ‌و مواد پروتئینی در تهران؛ چهارشنبه ۳۰ بهمن‌ماه + جدولاکران تصاویری بر برج آزادی برای همدردی ایران با ملت چین در مبارزه با ویروس کروناکاهش ۵۰ درصدی مسافران بی‌آر‌تی با وجود افزایش ۱۰۰ درصدی خطوط در تهران!افزایش نظارت‌ها بر میادین میوه و تره بار تهران از ابتدای اسفندبرای خرید مسکن در مناطق مختلف تهران چقدر هزینه کنیم؟
زندانیان مستعد بیماری به مرخصی می روندست‌های پنهان در گرانی‌های بازار آهنتکذیب فوت یک بیمار براثر ابتلا به کرونا در ایرانشهردمنوش‌هایی برای مقابله با "کرونا"ارائه خدمات شبانه‌روزی به بیماران دارای علائم شبه آنفولانزا و مشکوک به کروناویروسکاهش ساعات کار اداری در مازندران/ مدارس تا ۳ روز تعطیل استتاکنون مورد قطعی ابتلا به کرونا در شاهین‌شهر شناسایی نشده است حمله و آتش زدن درمانگاهی در بندرعباس به دلیل شایعه نگهداری بیماران کروناییجزئیات کاهش ساعت طرح‌های ترافیکی در پایتخت+ قیمتدیدارنماینده منتخب مردم شهرستان های شاهرود ومیامی با فرماندارویژه شاهروداعلام آمادگی بیش از 200 طلبه برای خدمت به بیماران کروناییتقدیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از بهرام فاضلی30 درصد پرونده های ورودی دادسرا مربوط به حوادث رانندگی است56هزار نفر در بخش صنعت استان قم اشتغال یافتنداقدامات مقابله با شیوع ویروس کرونااقدامات آبفا کرمانشاه برای مقابله با بیماری کروناویروسوضعیت بیمارستان کامکار قمروش عجیب یک آرایشگر برای مبتلا نشدن به کرونا! + فیلمافراد مشکوک به کرونا از خوددرمانی پرهیز کنندمنفی بودن آزمایش ۱۸ مورد بیمار مشکوک به ویروس کرونا در جنوب استان کرمانراه‌اندازی آزمایشگاه تشخیص کرونا در گلستان؛ احتمال تعطیلی ۳ روزه مدارس استان وجود داردکاهش تقاضای مرغ در همدان قیمت را نزولی کردباید بین مترو و درخت یکی را انتخاب کرد"لیلة‌الرغائب" چه شبی است؟ +اعمالپاسخگویی آنلاین پزشکان اصفهانی درباره کرونا؛ تست کرونا از امروز در اصفهان انجام می‌شودتکذیب شایعه ۴ مورد ابتلا به کرونا در گلپایگانمشکل شکر به‌دلیل طولانی بودن فرایند توزیع در صنعت و صنف استیک مورد مثبت کرونا در ارومیه/کرونا قابلیت درمان داردمردم به جای توجه به شایعات فضای مجازی، بهداشت را رعایت کنندقیمت آپارتمان در شهرک آزادیشناسایی 3 نفر با علایم مشکوک به کرونا در تبریز۱۲ بیمار مبتلا به کرونا در استان گیلان بهبود یافتندتعطیلی مدارس شهرستان مشگین‌شهر تا عید نوروزمرگ سه نفر بر اثر ابتلا به کرونا ویروس در لاهیجان/ یک مورد مثبت کرونا در ارومیه و 24 بیمار مشکوک در بابل(عکس) واکنش جهانبخش به درگذشت پرستار گیلانی

روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۸ اسفند 1398 پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ویژه استان ها
زندانیان مستعد بیماری به مرخصی می روندست‌های پنهان در گرانی‌های بازار آهنتکذیب فوت یک بیمار براثر ابتلا به کرونا در ایرانشهردمنوش‌هایی برای مقابله با "کرونا"ارائه خدمات شبانه‌روزی به بیماران دارای علائم شبه آنفولانزا و مشکوک به کروناویروسکاهش ساعات کار اداری در مازندران/ مدارس تا ۳ روز تعطیل استتاکنون مورد قطعی ابتلا به کرونا در شاهین‌شهر شناسایی نشده است حمله و آتش زدن درمانگاهی در بندرعباس به دلیل شایعه نگهداری بیماران کروناییجزئیات کاهش ساعت طرح‌های ترافیکی در پایتخت+ قیمتدیدارنماینده منتخب مردم شهرستان های شاهرود ومیامی با فرماندارویژه شاهروداعلام آمادگی بیش از 200 طلبه برای خدمت به بیماران کروناییتقدیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از بهرام فاضلی30 درصد پرونده های ورودی دادسرا مربوط به حوادث رانندگی است56هزار نفر در بخش صنعت استان قم اشتغال یافتنداقدامات مقابله با شیوع ویروس کرونااقدامات آبفا کرمانشاه برای مقابله با بیماری کروناویروسوضعیت بیمارستان کامکار قمروش عجیب یک آرایشگر برای مبتلا نشدن به کرونا! + فیلمافراد مشکوک به کرونا از خوددرمانی پرهیز کنندمنفی بودن آزمایش ۱۸ مورد بیمار مشکوک به ویروس کرونا در جنوب استان کرمانراه‌اندازی آزمایشگاه تشخیص کرونا در گلستان؛ احتمال تعطیلی ۳ روزه مدارس استان وجود داردکاهش تقاضای مرغ در همدان قیمت را نزولی کردباید بین مترو و درخت یکی را انتخاب کرد"لیلة‌الرغائب" چه شبی است؟ +اعمالپاسخگویی آنلاین پزشکان اصفهانی درباره کرونا؛ تست کرونا از امروز در اصفهان انجام می‌شود