• زمان انتشار: 24 بهمن 1398, 10:44
 • / کد خبر: 24877

درمان خط اخم و چروک پیشانی

درمان خط اخم و چروک پیشانی خط اخم یا گلابلا، پوست پیشانی و میان ابرو‌های شما و بالای بینی‌تان است. وقتی چهره‌تان دچار حالات و احساسات می‌شود، این پوست توسط عضلات پیشانی‌تان حرکت می‌کند. شما ممکن است بسته به فُرم صورت، سفتی پوست، ژنتیک و حالات و هیجانات خود متوجه چین و چروک‌هایی به شکل خطوط مواج شوید که در حال ایجاد و تظاهر بیشتر هستند. این خطوط، خط اخم یا چروک پیشانی نام دارند.
اگر دوست ندارید خط اخم در چهره‌تان دیده نشود، یک سری راهکار‌های خانگی و درمان‌های کلینکی جوانسازی پوست وجود دارند. ضمنا روش‌هایی برای پیشگیری از بروز خط اخم و به حداقل رساندن ظاهرشان نیز وجود دارد.
بهترین راه‌های درمان خط اخم و چروک پیشانی
در این مطلب با ما همراه باشید تا در مورد خط اخم و روش‌های کمتر جلوه کردن این خطوط و جوانسازی پوست برای‌تان بگوییم.
خط اخم چیست؟
خط اخم یا چروک پیشانی، خطوطی افقی هستند که در طول پیشانی‌تان کشیده می‌شوند.
خط اخم و چین و چروک‌های هیجانی
صورت شما قرار است حالات و احساسات‌تان را انتقال بدهد و این جزئی از مکانیسم ارتباط با دیگران است. مثلا شما با بالا کشیدن ابرو‌ها می‌توانید شگفت زده شدن خود را نشان دهید. با بالا رفتن سن، پوست شُل‌تر شده و پیوند کلاژنی که ساختار صورت‌تان را تشکیل می‌دهد، استحکام خود را از دست می‌دهد. حرکات مکرر صورت می‌تواند بافت و شکل صورت را تغییر داده و باعث شود پوست‌تان افتاده‌تر یا چروکیده به نظر برسد. مثلا اگر شما عادت داشته باشید مدام ابروهای‌تان را در هم بکشید، خطوط اخم و پیشانی‌تان واضح‌تر و عمیق‌تر خواهند شد.
راهکار‌های خانگی رفع خط اخم
مرطوب نگه داشتن پوست برای درمان خط اخم و جوانسازی پوست
متخصصین پوست و زیبایی توصیه می‌کنند از کرم‌های مرطوب کننده‌ی شب و روز به طور مرتب استفاده کنید تا پوست‌تان را مرطوب نگه دارید. پوستی که همیشه رطوبت کافی به آن می‌رسد، مقاوم‌تر و منعطف‌تر بوده و می‌تواند به مرور زمان، فُرم خود را بهتر حفظ کند.
کرم‌های حاوی آنتی اکسیدان‌های E و C و عصاره برگ چای سبز و سدیم هیالورانات برای حفظ رطوبت پوست و پیشگیری از چین و چروک پیشانی و جوانسازی پوست مفیدند.
کرم‌های آنتی اکسیدان برای درمان خط اخم و جوانسازی پوست
کرم‌های آنتی اکسیدان می‌توانند به شما کمک کنند با آسیب‌های ناشی از استرس اکسیداتیو بجنگید و پوست را جوانسازی کنید. استرس اکسیداتیو، نتیجه‌ی طبیعی ِ قرار گرفتن در معرض هوای آلوده و سموم موجود در محیط است. کرم‌های پوست که حاوی عوامل آنتی اکسیدانی فراوان هستند، مانند عصاره چای سبز و ویتامین E، می‌توانند به بازسازی پوست و رشد سلول‌های جدید پوست کمک کرده و پوست‌تان را جوان‌تر جلوه بدهند.
هیالورونیک اسید برای درمان خط اخم و جوانسازی پوست
ثابت شده که هیالورونیک اسید می‌تواند فواصل قابل رویت در سد دفاعی پوست را پُر کرده و آن را لطیف‌تر و یکدست‌تر و جوانسازی کند. همچنین هیالورونیک اسید بعد از جذب شدن توسط پوست، آن را شاداب‌تر می‌کند. هیالورونیک اسید به مرور زمان می‌تواند به میزان چشمگیری از ظاهر چین و چروک‌ها کم کند.
پپتید‌ها برای درمان خط اخم و جوانسازی پوست
بهترین راه‌های درمان خط اخم و چروک پیشانی
پپتید‌هایی که در سرُم‌ها و پاک کننده‌ها و لوسیون‌های پوست هستند می‌توانند کمک کنند پوست شما درخشان‌تر به نظر برسد و رشد سلولی آن تدریجا افزایش بیابد. هر چند این عامل به خودی خود چین و چروک‌ها را از بین نمی‌برد و سبب جوانسازی پوست نمی‌شود، اما تاثیر آن می‌تواند رنگ چهره‌تان را روشن‌تر کند، و ضمنا عضلات صورت‌تان را از انقباض و پیچ و تاب حفظ کند.
درمان‌های پزشکی خط اخم و جوانسازی پوست
اگر راهکار‌های خانگی نتوانستند از خطوط اخم و پیشانی‌تان کم کنند و از نتیجه راضی نیستید می‌توانید در مورد راهکار‌های پزشکی رفع خط اخم و جوانسازی پوست با متخصص پوست مشورت کنید.
بوتاکس برای درمان خط اخم و جوانسازی پوست
طی سال‌های اخیر، بوتاکس برای انواع درمان‌های رفع پیری و جوانسازی پوست کاربرد و شهرت فراوانی پیدا کرده است. البته بوتاکس یک نام تجاری است، اما خیلی از افراد از آن برای عنوان کردن انواع روش‌های تزریقی که عضلات را شُل یا فلج می‌کنند و از ظاهر چین و چروک‌های پوست می‌کاهند استفاده می‌کنند.
بوتاکس در مقایسه با سایر روش‌های پزشکی زیبایی و جوانسازی پوست، هزینه‌ی کمتری دارد و عوارض جانبی آن نیز کمتر است. از سویی دیگر، بوتاکس یک راهکار موقتی است که بعد از چند ماه اثر آن از بین می‌رود. ضمنا بوتاکس اجازه‌ی نشان دادن کامل طیف احساسات‌تان را به شما نخواهد داد و در نتیجه باعث می‌شود چهره و حالت‌تان خشک و بی‌احساس جلوه کند.
ژوویدرم و سایر فیلر‌های بافت نرم برای درمان خط اخم و جوانسازی پوست
فیلر‌های بافت نرم با هدف تقلید کلاژن و سایر عناصر ساختاری پوست طراحی و ساخته شده‌اند. محصولات درمانی که در این دسته قرار می‌گیرند شامل رستیلان، اسکولپترا و ژوویدرم می‌شوند.
بین بوتاکس و فیلر‌های پوستی تفاوت‌های قابل توجهی وجود دارد، اما هر دو عوارض جانبی کمی دارند. فیلر‌های پوستی در بیشتر موارد گران‌تر هستند.
لیفت صورت برای درمان خط اخم و جوانسازی پوست
پُرهزینه‌ترین و پُرخطرترین راه برای رفع خط اخم و جوانسازی پوست، لیفت صورت است. لیفت صورت نوعی جراحی زیبایی است که پوست صورت و گردن را می‌کِشد و سفت و محکم می‌کند.
این نوع عمل‌های جراحی جوانسازی پوست، در صورتی که با موفقیت انجام شوند نتایج دائمی دارند. اما قبل از عمل به سختی می‌توانید پیش بینی کنید بعد از لیفت صورت، چهره‌تان چگونه خواهد شد. سایر عوارض لیفت صورت شامل موارد زیر می‌شود:
 • به مرور زمان این احتمال وجود دارد که چین و چروک‌ها دوباره تشکیل شوند.
 • لیفت صورت، خطر عفونت هم دارد.
 • لیفت صورت نیاز به چندین هفته استراحت و مراعات دارد تا التیام و ریکاوری صورت بگیرد.
 • لیفت صورت در مقایسه با سایر روش‌های جوانسازی پوست نسبتا پُرهزینه است.
آیا ورزش‌های خاصی برای صورت وجود دارد که به شما کمک کند از جلوه‌ی خط اخم‌تان کم کنید؟
برخی از افراد ادعا می‌کنند «تمرینات خاص صورت» می‌توانند از بروز خط اخم پیشگیری کرده و یا حتی آن‌ها را رفع کنند. اما شواهد کمی مبنی بر این ادعا وجود دارد.
از آنجایی که چین و چروک‌ها در واقع به دلیل فعالیت عضله ایجاد می‌شوند نمی‌توان به دنبال دلایل قانع کننده‌ای گشت تا بارو کنیم افزایش فعالیت عضله با کمک «یوگای صورت» یا ایجاد حالت تعجب در مقابل آینه (به عنوان تمرین) می‌تواند از ظاهر خط اخم کم کند. یادتان باشد که خط اخم و چروک پیشانی خطوطی هستند که به دلیل شُل شدن پوست، از دست رفتن چربی زیر پوست یا تخریب کلاژن به وجود می‌آیند، نه با عضلات صورت که چندان تفکیک شده نیستند.
چگونه از بروز خط اخم پیشگیری کنید؟
بهترین راه‌های درمان خط اخم و چروک پیشانی
بهترین راه پیشگیری از ایجاد خط اخم این است که افراد خیلی زود و در همان اوایل سنین جوانی، تکنیک‌های جلوگیری را یاد بگیرند، یعنی خیلی زودتر از اینکه این خط‌ها ظاهر شوند. اگر از نظر ژنتیکی در معرض این چین و چروک‌ها هستید، پس این تکنیک‌های پیشگیری را یاد بگیرید و اجرا کنید:
 • زیاد آب بنوشید.
 • رژیم غذایی‌تان سرشار از فیبر و آنتی اکسیدان باشد.
 • سیگار نکشید.
 • عینک آفتابی بزنید.
 • طی روز ضد آفتاب بزنید، مخصوصا صورت را کاملا با ضد آفتاب بپوشانید.
 • رطوبت پوست‌تان را همیشه حفظ و آن را هیدراته نگه دارید.
 • هرگز روی شکم نخوابید، به پشت بخوابید.
 • پوستتان را یا یک اسکراب مناسب، دو بار در روز لایه برداری کرده و سلول‌های مرده‌ی روی سطح پوست را جدا کنید.
چند راهکار ساده و خانگی دیگر برای درمان خط اخم و جوانسازی پوست که امتحان کردن‌شان می‌ارزد
راهکار‌هایی که به شما توصیه می‌کنیم هر چند پشتوانه‌ی علمی ندارند و ثابت شده نیستند، اما هستند کسانی که باور دارند این روش‌ها تاثیرگذارند:
 • روی خط اخم در ناحیه‌ی میان ابروهای‌تان سفیده تخم مرغ بمالید.
 • ماست و عسل و آبلیمو و مایع داخل کپسول ویتامین E را با هم ترکیب کرده و ده دقیقه آن را روی خط اخم‌تان بگذارید و سپس بشویید.
 • چند قطره روغن نارگیل یا روغن بادام شیرین را هر شب قبل از خواب به خطوط پیشانی و خط اخم‌تان بمالید و ماساژ بدهید.
 • روزی دو تا چهار با یک قاشق غذاخوری روغن بذرکتان بخورید. ماسکی از آووکادوی له شده به مدت ۲۰ دقیقه روی صورت‌تان بگذارید و سپس بشویید.
همچنین می‌توانید تمرین کنید تا ابراز احساسات از طریق چهره را محدود کنید، البته مراقب باشید تا این کار بر کیفیت زندگی و روابط تان اثر نگذارد!
واقعیت این است که ژنتیک، جاذبه زمین، رژیم غذایی و سبک زندگی‌تان ارتباط تنگاتنگی با بروز خط اخم چهره‌تان دارد.

منبع: برترین ها
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
 • آخرین اخبار
 • تهران
 • شهرستان ها
انتخابات نماد برجسته نقش‌آفرینی مردم استنقش مردم در نظام اسلامی فقط رأی نیستاختلاف اصولگرایان در آستانه انتخاباترئیس‌جمهور: دولت در محاصره تبلیغاتی قرار داردچرا نباید شب‌ها برنج و ماکارونی بخوریم؟گروه خونی شما گویای چیست؟«نوشابه» چه بلایی بر سرتان می‌آورد؟بیماری پروانه‌ای را بهتر بشناسیدمدل های لباس مجلسی کوتاه دخترانهجدیدترین مدل لباس شب زنانه 99پاستیل و خواص آن برای استخوان، مفاصل و سایر فوایدتست شخصیت شناسی از روی تصویر ماهطرز تهیه‌ی شامی هویجماجرای ابتلا به کرونا با ماهی قرمز شب عیدرینو‌پلاستی چیست و چگونه انجام می‌شود؟چگونه شوره‌ سر را نابود کنیم؟آجیلی که لاغرتان می‌کندروش‌های تشخیص کم کاری تیروئیدمیکروب معده علائم بالینی نداردآموزش ساخت عروسک موشطرز تهیه‌ی حلوای خرما مجلسی؛ با شیر و بدون شیرآتروفی واژن و راه‌های درمان آنبهترین روش‌های جوان‌سازی پوستنفخ؛ نشانه اصلی بیماری کبد چربدلیل وجود لکه­ هاى سفید (لوکونیشیا) روى ناخن­‌هایمان چیست؟شما هم به وسواس شمارش موزاییک‌ها دچارید؟ترکیب "عسل" و "ماست"، درمانی مؤثر برای یک مشکل زنانهراهکارهای طب سنتی برای ترک سیگارغذا‌ها و نوشیدنی‌هایی برای کنترل قند خونمحرمانه بودن تست تشخیص HIV دلیل اعتماد مردم استصفحه اینستاگرام شهره صولتی و ندا جناب هک شددرشت نشان دادن چشمان ریز با آرایش + آموزشمدل مانتو اسپرت ۹۹طرز تهیه‌ی زرشک‌پلو دمی با مرغ و کرفساشتباهاتی که به موهایتان آسیب می‌زند!
شهروندان به پارکبان ها پول ندهندماجرای جمع‌آوری سردیس‌ شهدا از بوستان جوانمردان چیست؟مدارس تهران شنبه سوم اسفند تعطیل است؟نگرانی ۴۰۰۰ دستفروش پارکینگ پروانه از فروش مکان امرار معاش خودجزئیات افزایش نرخ کرایه تاکسی‌های اینترنتی در سال ۹۹آپارتمان‌های ۵۰ متری در تهران را چند بخریمجریمه ۵۰ هزار تومانی برای استعمال هر نخ سیگار در یک مجتمع تجاری تهران + عکسآیا مدارس تهران روز بعد از انتخابات مجلس تعطیل هستند؟یک واحد آپارتمان در منطقه سید خندان را چند بخریم؟وجود ۱۲۰ گود پرخطر در تهران/پایش مداوم ۳۱۸ گود رها شدهتعیین تکلیف جدایی ری از تهران تا پایان مجلس دهمرهن و اجاره خانه های نقلی در تهران چند؟تعطیلی مدارس ابتدایی و پیش دبستانی در فیروزکوه دوشنبه 21 بهمن 98نحوه محاسبه عوارض طرح ترافیک ۹۹ در روز‌های آلوده پایتخت چگونه است؟قهر دوباره آروین در جریان نامگذاری معابر در شورای شهر تهران + فیلمعوارض ورود به محدوده طرح ترافیک ابطال شد/ممنوعیت فروش طرح ترافیک مازاد بر سقفتوضیحات عضو شورای شهر تهران درباره کج شدگی برج طغرلاستدلال سخنگوی شورای شهر برای پولی شدن پارک حاشیه‌ای در تهرانآخرین جزئیات از میزان افزایش کرایه تاکسی‌ها در سال ۹۹۶ تغییر در طرح ترافیک سال ۹۹+ لیست قیمت‌هاکشف مار‌های پیتون غول‌پیکر از خانه مرد معرکه‌گیرخرید آپارتمان ۲ خوابه در تهران چقدر تمام می‌شود؟قیمت آپارتمان در محدوده تهرانسرمرکز قرنطینه بیماران مشکوک به کروناویروس در تهرانسرقت ۳۰ ثانیه‌ای پراید در تهران + فیلمعلت مطرح کردن موضوع «رزرو پارک حاشیه‌ای» چه بود؟توضیحات شهردار منطقه ۹ درباره افتتاح ناقص زیرگذر استاد معینآخرین جزئیات از ریزش آوار در خیابان دماوندهاشمی: اولین باربود این سبک اعتراض برای پروژه های عمرانی می‌دیدمهزینه ورود به طرح کاهش گران شد/ تعیین سقف تردد خودروها در حلقه دومنرخ جدید مسکن در منطقه طرشت تهرانارسال لایحه افزایش نرخ کرایه تاکسی به شورای شهرعلت افزایش قیمت مسکن در مناطق شمالی تهرانتصادف مرگبار پژو ۲۰۶ با یک کشته و ۲ زخمی در غرب تهران + تصاویرسلب عضویت رئیس شورای شهر لواسان به دلیل تخلف/ در برخورد با تخلفات تعارف نداریم
گام‌های عقب‌مانده رسانه از انتخاباتسهم ناچیز فارس از بازار تجارت الکترونیک کشورفارس| پیش‌بینی 682 شعبه اخذ رأی در شیرازخراسان رضوی| شهدای حرم همچون فاطمه زهرا (س) جان خود را نثار ولایت کردندلرستان| نصب بیش از ۲۰ هزار انواع علائم ایمنی در استانگیلان| ظرفیت بالای نوار ساحلی برای اجرای پروژه‌های ماهی در قفسگیلان| برپایی نمایشگاه بهاره از ۱۸ اسفندماهگیلان| عضویت ۳۵۸ زن گیلانی در گروه‌های خودیارگیلان| اصل بی‌طرفی در انتخابات رعایت شودگیلان| پویش «اهدای کتاب، اهدای آگاهی» اجرا می‌شودگیلان| اجاره آب‌بندان‌های گیلان برای اجرای طرح‌های گردشگریکل منطقه میانکاله تا اطلاع ثانوی قرنطینه است/ ممنوعیت صیدوشکار در میانکالهبرنامه سینما‌های سمنان در روز دو شنبه۲۸ بهمن ۱۳۹۸تعطیلی مدارس استان زنجان در نوبت بعدازظهر دوشنبه 28 بهمن 98شهرداری متولی جمع آوری کودکان کار نیست /"گود زباله" ارتباطی با شهرداری نداردمرگ مردی با سقوط از پل لاله در اصفهانشهروندان به پارکبان ها پول ندهندتعطیلی مدارس آذربایجان غربی در شیفت بعد از ظهر دوشنبه 28 بهمن 98 + جزییاتتعطیلی مدارس شیفت بعد از ظهر تبریز دوشنبه 28 بهمن 98ماجرای جمع‌آوری سردیس‌ شهدا از بوستان جوانمردان چیست؟برنامه سینمای آبادان در روز دوشنبه بیست و هشتم بهمن ۹۸سرهنگ محمدی: نصب پوسترهای تبلیغاتی بر روی علائم راهنمایی و رانندگی ممنوع استمدارس کدام شهرهای آذربایجان شرقی امروز تعطیل هستند؟ + جزئیات‌‌تعطیلی مدارس اردبیل دوشنبه 28 بهمن 98۲۵ میلیارد تومان برای تجهیز و تهیه زیر ساختها پیست فریدونشهر نیاز استسه کاندیدای شاخص مجمع بزرگ پیروان امام و رهبری در قم اعلام شدفعال سازی سرویس صدقه روزانه با ارسال پیامک علت مرگ پرندگان میانکاله را لاپوشانی کرده‌اند؛ شیوه دفن هم فاجعه بودنمایش «شاهین و گرگ های بلا» در شهر قم به روی صحنه رفتآسفالت و ساخت و ساز بدون مجوز بیشترین موضوعات مردمی سامانه افتتاح پروژه های اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان پاوه به مناسبت ایام الله دهه فجرطراحی بیش از 1/212/568 متر خطوط گازرسانی روستایی در سال جاری توسط گاز استان کرمانشاه۱۲۰۰ کمک جهیزیه به نوعروسان تحت حمایت کمیته امداد قم اهدا شدصنعت قم ظرفیت بالایی برای بومی‌سازی محصولات وارداتی داردنمایش 120 عکس منتخب جشنواره خیام در قم

روزنامه رویداد امروز دوشنبه۲۸ بهمن 1398 پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ویژه استان ها
گام‌های عقب‌مانده رسانه از انتخاباتسهم ناچیز فارس از بازار تجارت الکترونیک کشورفارس| پیش‌بینی 682 شعبه اخذ رأی در شیرازخراسان رضوی| شهدای حرم همچون فاطمه زهرا (س) جان خود را نثار ولایت کردندلرستان| نصب بیش از ۲۰ هزار انواع علائم ایمنی در استانگیلان| ظرفیت بالای نوار ساحلی برای اجرای پروژه‌های ماهی در قفسگیلان| برپایی نمایشگاه بهاره از ۱۸ اسفندماهگیلان| عضویت ۳۵۸ زن گیلانی در گروه‌های خودیارگیلان| اصل بی‌طرفی در انتخابات رعایت شودگیلان| پویش «اهدای کتاب، اهدای آگاهی» اجرا می‌شودگیلان| اجاره آب‌بندان‌های گیلان برای اجرای طرح‌های گردشگریکل منطقه میانکاله تا اطلاع ثانوی قرنطینه است/ ممنوعیت صیدوشکار در میانکالهبرنامه سینما‌های سمنان در روز دو شنبه۲۸ بهمن ۱۳۹۸تعطیلی مدارس استان زنجان در نوبت بعدازظهر دوشنبه 28 بهمن 98شهرداری متولی جمع آوری کودکان کار نیست /"گود زباله" ارتباطی با شهرداری نداردمرگ مردی با سقوط از پل لاله در اصفهانشهروندان به پارکبان ها پول ندهندتعطیلی مدارس آذربایجان غربی در شیفت بعد از ظهر دوشنبه 28 بهمن 98 + جزییاتتعطیلی مدارس شیفت بعد از ظهر تبریز دوشنبه 28 بهمن 98ماجرای جمع‌آوری سردیس‌ شهدا از بوستان جوانمردان چیست؟برنامه سینمای آبادان در روز دوشنبه بیست و هشتم بهمن ۹۸سرهنگ محمدی: نصب پوسترهای تبلیغاتی بر روی علائم راهنمایی و رانندگی ممنوع استمدارس کدام شهرهای آذربایجان شرقی امروز تعطیل هستند؟ + جزئیات‌‌تعطیلی مدارس اردبیل دوشنبه 28 بهمن 98۲۵ میلیارد تومان برای تجهیز و تهیه زیر ساختها پیست فریدونشهر نیاز است