• زمان انتشار: 24 بهمن 1398, 09:51
 • / کد خبر: 24869

افتادگی مثانه، علت‌ها و درمان

افتادگی مثانه، علت‌ها و درمان تحت شرایط نرمال در بدن یک زن، مثانه توسط دیواره‌ی جلویی واژن و عضلات کف لگن حمایت می‌شود. وقتی این بافت‌ها و عضلات کشیده شده یا ضعیف می‌شوند، مثانه ممکن است افت کند و از طریق این لایه‌ی پشتیبان به درون واژن افتادگی پیدا کند. به این حالت افتادگی مثانه یا سیستوسل می‌گویند.
 افتادگی مثانه در موارد شدیدتر می‌تواند در دهانه‌ی واژن روی بدهد. گاهی حتی ممکن است مثانه از دهانه‌ی واژن بیرون بزند. افتادگی مثانه در میان خانم‌ها بسیار شایع است. علائم افتادگی مثانه بسیار ناراحت کننده، اما قابل درمان است.
افتادگی مثانه، علت‌ها و درمان
علائم افتادگی مثانه
شایع‌ترین علامت افتادگی مثانه، احساس بیرون زدگی واژن است. بیرون زدگی واژن چیزی است که می‌توانید آن را ببینید یا احساس کنید. سایر علائم و نشانه‌های افتادگی مثانه شامل موارد زیر می‌شوند:
 • تخلیه‌ی مکرر ادرار یا احساس نیاز مکرر به دفع ادرار
 • بی‌اختیاری ادرار
 • عدم احساس خالی شدن یا راحتی بعد از ادرار کردن
 • عفونت‌های مکرر مجاری ادراری
 • درد در واژن، لگن، پایین شکم، کشاله ران یا پایین کمر
 • احساس سنگینی یا فشار در دیواره‌ی واژن
 • مقاربت دردناک
 • ضخیم شدن بافت واژن که می‌تواند دردناک باشد یا خونریزی کند
برخی از موارد افتادگی مثانه ممکن است هیچ علامتی نداشته باشند.
علت‌های افتادگی مثانه
افتادگی مثانه دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد. اصلی‌ترین علت افتادگی مثانه، فشار حین زایمان بر بافت حمایت کننده‌ی مثانه است. زنانی که بارداری‌های متعددی داشته‌اند، زایمان طبیعی کرده‌اند یا وضع حمل‌شان مشکل و طولانی مدت بوده است بیشتر در معرض افتادگی مثانه قرار دارند. سایر عواملی که می‌توانند منجر به افتادگی مثانه شوند شامل موارد زیر می‌شوند:
 • بار سنگین بلند کردن
 • سرفه‌های مزمن (یا سایر مشکلات ریوی)
 • یبوست
 • فشار‌های مکرر برای دفع مدفوع
 • چاقی
 • یائسگی (وقتی که سطح استروژن شروع به افت می‌کند)
 • عمل جراحی لگن
 • افزایش سن
 • عمل هیسترکتومی یا عمل خارج کردن رحم، از عمل‌هایی است که باعث تضعیف حمایت از مثانه شده و به مرور می‌تواند سبب افتادگی مثانه شود.
افتادگی مثانه، علت‌ها و درمان
افتادگی مثانه از نظر شدت به چند درجه تقسیم می‌شود؟
افتادگی مثانه در خانم‌ها، از نظر شدت معمولا به چهار درجه تقسیم می‌شود:
درجه اول خفیف: مثانه کمی به داخل واژن حرکت می‌کند.
درجه دوم: پزشک در هنگام معاینه متوجه می‌شود که مثانه بیمار، بیشتر به داخل واژن هل داده شده است و قسمتی از آن را اشغال کرده است. (نکته: در افتادگی مثانه در درجه دوم یا همان افتادگی متوسط به بعد، عمل جراحی ضروری است. امروزه جراحی با لاپاروسکوپی انجام می‌شود؛ یعنی بدون نیاز به باز کردن شکم بیمار، عضلات به سمت بالا کشیده می‌شوند)
درجه سوم: لمس مثانه تا پایین واژن بیمار می‌باشد.
درجه چهارم: گاهی افتادگی آن قدر شدید است که خود بیمار با کمی زور زدن آن را به حالت قبل برمی‌گرداند. زیرا مثانه کاملا از دهانه واژن فرد بیمار بیرون زده و در این صورت احتمال بروز عفونت (مثانه، رحم، دهانه رحم) و بواسیر می‌باشد.
تشخیص افتادگی مثانه
افتادگی مثانه با بررسی سابقه‌ی پزشکی و معاینه‌ی لگن قابل تشخیص است. پزشک می‌تواند تشخیص بدهد افتادگی مثانه‌تان تا چه حد جدی است و چه قسمت‌هایی از واژن‌تان دچار افتادگی شده است. سایر تست‌های تشخیصی برای بررسی کف لگن نیز وجود دارند:
 • سیستوسکوپی
 • اورودینامیک یا نوار مثانه
 • عکس با اشعه X
 • سونوگرافی
 • ام آر آی
افتادگی مثانه چگونه درمان می‌شود؟
کنترل
برخی از خانم‌ها افتادگی مثانه دارند، اما علائمی که آزارشان دهد ندارند. اگر افتادگی مثانه‌تان برای‌تان درد سری ایجاد نکند و مجاری ادراری‌تان را مسدود ننماید، نیازی به درمان ندارید.
رفتار درمانی
رفتار درمانی برای افتادگی مثانه شامل تمرینات کگل (که به تقویت عضلات کف لگن کمک می‌کنند)، فیزیوتراپی کف لگن و پساری (پساری دستگاهی است که داخل واژن قرار داده می‌شود تا مثانه را در جای خود نگه دارد) می‌شود.
دارو درمانی
افتادگی مثانه، علت‌ها و درمان
دارو درمانی برای افتادگی مثانه شامل درمان جایگزین استروژن می‌شود. درمان جایگزین هورمون استروژن می‌تواند به بدن برای تقویت عضلات درون و اطراف واژن کمک کند. البته مصرف استروژن در افراد مبتلا به سرطان رحم یا سرطانم تخمدان ممنوع است. معمولا تخمدان‌ها پس از یائسگی تولید استروژن را متوقف می‌کنند و در نتیجه عضلات واژن ضعیف می‌شوند. در موارد خفیف افتادگی مثانه، استروژن ممکن است برای از بین بردن علائم افتادگی مثانه مانند ضعف عضلات واژن و بی اختیاری ادراری تجویز شود.
برای موارد شدیدتر افتادگی مثانه، استروژن درمانی همراه با درمان‌های دیگر به کار می‌رود. استروژن را می‌توان به صورت خوراکی به شکل قرص مصرف کرد یا کرم‌های حاوی استروژن را به کار برد. کرم تاثیر موضعی دارد و بر کل سیستم بدن تاثیر نمی‌گذارد. از این رو به نسبت قرص خوراکی، داروی بهتری است، اما مصرف استروژن به هر شکلی بدون تجویز و نظارت پزشک مجاز نیست. استعمال استروژن در ناحیه واژن و پیشاب به صورت موضعی می‌تواند در کاهش علائم تکرر ادرار و نیاز فوری به ادرار کردن موثر باشد.
عمل جراحی افتادگی مثانه
هدف از عمل جراحی افتادگی مثانه، ترمیم بدن و بهبود علائم است. عمل جراحی افتادگی مثانه می‌تواند از طریق واژن یا شکم انجام شود. ناحیه دچار افتادگی ترمیم شده و دیواره واژن برای محافظت از مثانه تقویت می‌شود که این تقویت با استفاده از بافت‌های خود فرد یا با استفاده از پیوند‌هایی انجام می‌شود که می‌توانند بیولوژیک (استفاده از دیگر بافت ها) یا مصنوعی (برای مثال مش) باشند. اگر فرد دچار بی‌اختیاری ادراری باشد این مشکل نیز اصلاح می‌شود. عمل جراحی افتادگی مثانه به روش‌های گوناگونی می‌تواند صورت بگیرد:
جراحی باز: برش روی شکم انجام می‌شود.
جراحی کمتر تهاجمی: برش‌های کوچک روی شکم ایجاد می‌شود.
لاپراسکوپی: پزشک، ابزار‌های جراحی را از طریق دیواره‌ی شکم جاگذاری می‌کند.
عوارض عمل افتادگی مثانه
عوارض عمل افتادگی مثانه شامل موارد زیر هستند:
 • خونریزی
 • عفونت
 • درد
 • بی اختیاری ادراری
 • برگشت افتادگی مثانه
 • مشکلاتی در حین ادرار کردن
 • آسیب به مثانه
درمان‌های جدید افتادگی مثانه
درمان‌هایی مانند تحریک الکتریکی و بیوفید بک نیز می‌توانند برای شناسایی و تقویت عضلات درون لگن به کار روند به ویژه در کسانی که تمرینات تقویت عضلات لگن در آن‌ها موثر نبوده است.
تحریک الکتریکی: پزشک پروبی را بر روی عضلات مورد نظر در واژن یا در کف لگن قرار می‌دهد. پروب به دستگاهی متصل است که جریان‌های الکتریکی کمی را به عضلات منتقل می‌کند که موجب انقباض عضلات می‌شوند. این انقباضات موجب تقویت عضلات می‌شود.
بیوفدبک: سنسوری برای نظارت بر فعالیت عضله درون واژن و کف لگن به کار می‌رود. پزشک ممکن است تمریناتی را برای تقویت این عضلات توصیه کند. این تمرینات می‌تواند به تقویت عضلات برای کاهش و از بین بردن علائم مرتبط با افتادگی مثانه کمک کنند و پزشک می‌تواند تشخیص دهد که آیا این تمرینات برای عضلات مورد نظر مفید هستند یا خیر.
افتادگی مثانه، علت‌ها و درمان
چگونه از افتادگی مثانه جلوگیری کنید؟
 • برای پیشگیری از افتادگی مثانه، داشتن رژیم غذایی پُرفیبر و مصرف روزانه‌ی مایعات فراوان می‌تواند احتمال یبوست را کاهش بدهد. فشار آوردن به بدن و زور زدن هنگام مدفوع کردن کار درستی نیست. زنانی که دچار یبوست‌های مکرر هستند باید این عارضه را درمان کنند تا احتمال افتادگی مثانه را به حداقل برسانند.
 • بلند کردن اجسام سنگین نیز یکی از ریسک فاکتور‌های افتادگی مثانه است که باید از آن خودداری کنید.
 • چاقی نیز ریسک فاکتور دیگری برای افتادگی مثانه است. کنترل وزن به شما کمک خواهد کرد از افتادگی مثانه پیشگیری کنید.
 • تمرین کگل برای تقویت عضلات کف لگن و جلوگیری از افتادگی مثانه. ابتدا باید با متوقف کردن ادرارتان، عضلات لگن‌تان را پیدا کنید.
قبل از انجام ورزش کگل، مهم است که عضلات لگنی‌تان را پیدا کنید. این‌ها عضلاتی هستند که کف لگن‌تان را شکل می‌دهند. شایع‌ترین راه برای پیدا کردن آن‌ها متوقف شدن در وسط ادرار است. این انقباض یک حرکت پایه‌ای در ورزش کگل است. عضلات را رها کنید و به ادرارتان ادامه دهید تا بهتر بفهمید که آن عضلات کجا قرار دارند. فقط یادتان باشد که اگر مشکل پزشکی دارید که ممکن است مانع انجام ورزش کگل به صورت ایمن شود، قبل از شروع با یک پزشک مشورت کنید.
متوقف کردن ادرار را به صورت یک عادت در ورزش منظم کگل انجام ندهید. انجام کگل در هنگام ادرار می‌تواند نتیجه‌ی معکوس دهد و عضلات را ضعیف‌تر کند.
اگر هنوز در پیدا کردن عضلات کگل تان مشکل دارید، انگشت‌تان را داخل واژن‌تان کرده و عضلات‌تان را منقبض کنید.
باید احساس کنید که عضلات‌تان منقبض می‌شوند و کف لگن‌تان بالا می‌آید. عضلات‌تان را رها کنید و احساس خواهید کرد که کف لگن دوباره به جای خود بازمی‌گردد. قبل از این که انگشت‌تان را داخل واژن کنید، مطمئن شوید که انگشت‌تان تمیز است.
قبل از شروع تمرین کگل مثانه خود را خالی کنید
این مسئله مهم است. نباید ورزش کگل را با مثانه‌ی پر یا مثانه‌ای که قسمتی از آن پر است انجام دهید، زیرا ممکن است احساس درد و همچنین تراوش داشته باشید. قبل از شروع تمرین‌های معمول‌تان مثانه‌تان را بررسی کنید تا بتوانید این ورزش را تا حد امکان به طور موثر انجام دهید.
فقط روی عضلات کف لگن‌تان تمرکز کنید
در ورزش کگل فقط باید روی این عضلات تمرکز کنید، پس باید از انقباض سایر عضلات مانند باسن، ران یا شکم برای گرفتن نتیجه‌ی بهترپرهیز کنید. برای کمک به انقباضات‌تان و موثر بودن حرکات، حتما در هر سِت کگل، در عوض نگه داشتن نفس‌تان، دم و بازدم انجام دهید. این کار به شما کمک می‌کند که آرام شوید و بهترین نتیجه را از ورزش کگل کف لگن‌تان بگیرید.
یک راه برای آرام نگه داشتن عضلات این است که یک دست خود را روی شکم‌تان بگذارید تا مطمئن شوید شکم‌تان را منقبض نمی‌کنید. اگر بعد از انجام یک ست تمرین کگل، کمر یا شکم‌تان درد گرفت یعنی این ورزش را به درستی انجام نمی‌دهید.
در یک وضعیت راحت قرار بگیرید‌
می‌توانید این ورزش را با نشستن روی یک صندلی یا دراز کشیدن روی زمین انجام دهید. مطمئن شوید عضلات باسن و شکم‌تان منقبض نباشند. اگر دراز کشیده‌اید باید پشت‌تان صاف روی زمین، دستهای‌تان کنارتان و زانوهای‌تان کنار هم، خم و بالا باشند. سرتان را نیز پایین نگه دارید تا از کشیده شدن گردن‌تان خودداری کنید.
تمرین کگل را چگونه انجام دهید
عضلات کف لگن‌تان را به مدت ۵ ثانیه منقبض کنید. زمانی که تازه شروع به انجام این ورزش می‌کنید این تمرین عالی است. نباید با منقبض نگه داشتن این عضلات به مدت طولانی به آن‌ها فشار زیادی وارد کنید. حتی اگر ۵ ثانیه نیز طولانی است می‌توانید با انقباض برای ۳-۲ ثانیه شروع کنید.
حالا عضلات‌تان را به مدت ۱۰ ثانیه رها کنید. به طور ایده آل، همیشه باید بعد از تکرار این تمرین به عضلات کف لگن‌تان یک استراحت ۱۰ ثانیه‌ای بدهید. این کار به آن‌ها زمان کافی برای آرام بودن و جلوگیری از فشار زیاد می‌دهد. قبل از شروع تکرار دوباره‌ی این ورزش تا ۱۰ بشمرید.
این تمرین را ۱۰ بار تکرار کنید. این می‌تواند ۱ ست کگل در نظر گرفته شود. اگر با انقباض این عضلات برای ۵ ثانیه شروع کرده اید پس آن‌ها را ۵ ثانیه منقبض و ۱۰ ثانیه رها کنید و ۱۰ بار این تمرین را تکرار کنید. این کار برای ۱ بار تمرین کگل باید کافی باشد و باید ۴-۳ بار در روز و نه بیشتر، همین ست ۱۰ تایی را انجام دهید.

منبع: برترین ها
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
 • آخرین اخبار
 • تهران
 • شهرستان ها
انتخابات نماد برجسته نقش‌آفرینی مردم استنقش مردم در نظام اسلامی فقط رأی نیستاختلاف اصولگرایان در آستانه انتخاباترئیس‌جمهور: دولت در محاصره تبلیغاتی قرار داردچرا نباید شب‌ها برنج و ماکارونی بخوریم؟گروه خونی شما گویای چیست؟«نوشابه» چه بلایی بر سرتان می‌آورد؟بیماری پروانه‌ای را بهتر بشناسیدمدل های لباس مجلسی کوتاه دخترانهجدیدترین مدل لباس شب زنانه 99پاستیل و خواص آن برای استخوان، مفاصل و سایر فوایدتست شخصیت شناسی از روی تصویر ماهطرز تهیه‌ی شامی هویجماجرای ابتلا به کرونا با ماهی قرمز شب عیدرینو‌پلاستی چیست و چگونه انجام می‌شود؟چگونه شوره‌ سر را نابود کنیم؟آجیلی که لاغرتان می‌کندروش‌های تشخیص کم کاری تیروئیدمیکروب معده علائم بالینی نداردآموزش ساخت عروسک موشطرز تهیه‌ی حلوای خرما مجلسی؛ با شیر و بدون شیرآتروفی واژن و راه‌های درمان آنبهترین روش‌های جوان‌سازی پوستنفخ؛ نشانه اصلی بیماری کبد چربدلیل وجود لکه­ هاى سفید (لوکونیشیا) روى ناخن­‌هایمان چیست؟شما هم به وسواس شمارش موزاییک‌ها دچارید؟ترکیب "عسل" و "ماست"، درمانی مؤثر برای یک مشکل زنانهراهکارهای طب سنتی برای ترک سیگارغذا‌ها و نوشیدنی‌هایی برای کنترل قند خونمحرمانه بودن تست تشخیص HIV دلیل اعتماد مردم استصفحه اینستاگرام شهره صولتی و ندا جناب هک شددرشت نشان دادن چشمان ریز با آرایش + آموزشمدل مانتو اسپرت ۹۹طرز تهیه‌ی زرشک‌پلو دمی با مرغ و کرفساشتباهاتی که به موهایتان آسیب می‌زند!
شهروندان به پارکبان ها پول ندهندماجرای جمع‌آوری سردیس‌ شهدا از بوستان جوانمردان چیست؟مدارس تهران شنبه سوم اسفند تعطیل است؟نگرانی ۴۰۰۰ دستفروش پارکینگ پروانه از فروش مکان امرار معاش خودجزئیات افزایش نرخ کرایه تاکسی‌های اینترنتی در سال ۹۹آپارتمان‌های ۵۰ متری در تهران را چند بخریمجریمه ۵۰ هزار تومانی برای استعمال هر نخ سیگار در یک مجتمع تجاری تهران + عکسآیا مدارس تهران روز بعد از انتخابات مجلس تعطیل هستند؟یک واحد آپارتمان در منطقه سید خندان را چند بخریم؟وجود ۱۲۰ گود پرخطر در تهران/پایش مداوم ۳۱۸ گود رها شدهتعیین تکلیف جدایی ری از تهران تا پایان مجلس دهمرهن و اجاره خانه های نقلی در تهران چند؟تعطیلی مدارس ابتدایی و پیش دبستانی در فیروزکوه دوشنبه 21 بهمن 98نحوه محاسبه عوارض طرح ترافیک ۹۹ در روز‌های آلوده پایتخت چگونه است؟قهر دوباره آروین در جریان نامگذاری معابر در شورای شهر تهران + فیلمعوارض ورود به محدوده طرح ترافیک ابطال شد/ممنوعیت فروش طرح ترافیک مازاد بر سقفتوضیحات عضو شورای شهر تهران درباره کج شدگی برج طغرلاستدلال سخنگوی شورای شهر برای پولی شدن پارک حاشیه‌ای در تهرانآخرین جزئیات از میزان افزایش کرایه تاکسی‌ها در سال ۹۹۶ تغییر در طرح ترافیک سال ۹۹+ لیست قیمت‌هاکشف مار‌های پیتون غول‌پیکر از خانه مرد معرکه‌گیرخرید آپارتمان ۲ خوابه در تهران چقدر تمام می‌شود؟قیمت آپارتمان در محدوده تهرانسرمرکز قرنطینه بیماران مشکوک به کروناویروس در تهرانسرقت ۳۰ ثانیه‌ای پراید در تهران + فیلمعلت مطرح کردن موضوع «رزرو پارک حاشیه‌ای» چه بود؟توضیحات شهردار منطقه ۹ درباره افتتاح ناقص زیرگذر استاد معینآخرین جزئیات از ریزش آوار در خیابان دماوندهاشمی: اولین باربود این سبک اعتراض برای پروژه های عمرانی می‌دیدمهزینه ورود به طرح کاهش گران شد/ تعیین سقف تردد خودروها در حلقه دومنرخ جدید مسکن در منطقه طرشت تهرانارسال لایحه افزایش نرخ کرایه تاکسی به شورای شهرعلت افزایش قیمت مسکن در مناطق شمالی تهرانتصادف مرگبار پژو ۲۰۶ با یک کشته و ۲ زخمی در غرب تهران + تصاویرسلب عضویت رئیس شورای شهر لواسان به دلیل تخلف/ در برخورد با تخلفات تعارف نداریم
گام‌های عقب‌مانده رسانه از انتخاباتسهم ناچیز فارس از بازار تجارت الکترونیک کشورفارس| پیش‌بینی 682 شعبه اخذ رأی در شیرازخراسان رضوی| شهدای حرم همچون فاطمه زهرا (س) جان خود را نثار ولایت کردندلرستان| نصب بیش از ۲۰ هزار انواع علائم ایمنی در استانگیلان| ظرفیت بالای نوار ساحلی برای اجرای پروژه‌های ماهی در قفسگیلان| برپایی نمایشگاه بهاره از ۱۸ اسفندماهگیلان| عضویت ۳۵۸ زن گیلانی در گروه‌های خودیارگیلان| اصل بی‌طرفی در انتخابات رعایت شودگیلان| پویش «اهدای کتاب، اهدای آگاهی» اجرا می‌شودگیلان| اجاره آب‌بندان‌های گیلان برای اجرای طرح‌های گردشگریکل منطقه میانکاله تا اطلاع ثانوی قرنطینه است/ ممنوعیت صیدوشکار در میانکالهبرنامه سینما‌های سمنان در روز دو شنبه۲۸ بهمن ۱۳۹۸تعطیلی مدارس استان زنجان در نوبت بعدازظهر دوشنبه 28 بهمن 98شهرداری متولی جمع آوری کودکان کار نیست /"گود زباله" ارتباطی با شهرداری نداردمرگ مردی با سقوط از پل لاله در اصفهانشهروندان به پارکبان ها پول ندهندتعطیلی مدارس آذربایجان غربی در شیفت بعد از ظهر دوشنبه 28 بهمن 98 + جزییاتتعطیلی مدارس شیفت بعد از ظهر تبریز دوشنبه 28 بهمن 98ماجرای جمع‌آوری سردیس‌ شهدا از بوستان جوانمردان چیست؟برنامه سینمای آبادان در روز دوشنبه بیست و هشتم بهمن ۹۸سرهنگ محمدی: نصب پوسترهای تبلیغاتی بر روی علائم راهنمایی و رانندگی ممنوع استمدارس کدام شهرهای آذربایجان شرقی امروز تعطیل هستند؟ + جزئیات‌‌تعطیلی مدارس اردبیل دوشنبه 28 بهمن 98۲۵ میلیارد تومان برای تجهیز و تهیه زیر ساختها پیست فریدونشهر نیاز استسه کاندیدای شاخص مجمع بزرگ پیروان امام و رهبری در قم اعلام شدفعال سازی سرویس صدقه روزانه با ارسال پیامک علت مرگ پرندگان میانکاله را لاپوشانی کرده‌اند؛ شیوه دفن هم فاجعه بودنمایش «شاهین و گرگ های بلا» در شهر قم به روی صحنه رفتآسفالت و ساخت و ساز بدون مجوز بیشترین موضوعات مردمی سامانه افتتاح پروژه های اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان پاوه به مناسبت ایام الله دهه فجرطراحی بیش از 1/212/568 متر خطوط گازرسانی روستایی در سال جاری توسط گاز استان کرمانشاه۱۲۰۰ کمک جهیزیه به نوعروسان تحت حمایت کمیته امداد قم اهدا شدصنعت قم ظرفیت بالایی برای بومی‌سازی محصولات وارداتی داردنمایش 120 عکس منتخب جشنواره خیام در قم

روزنامه رویداد امروز دوشنبه۲۸ بهمن 1398 پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ویژه استان ها
گام‌های عقب‌مانده رسانه از انتخاباتسهم ناچیز فارس از بازار تجارت الکترونیک کشورفارس| پیش‌بینی 682 شعبه اخذ رأی در شیرازخراسان رضوی| شهدای حرم همچون فاطمه زهرا (س) جان خود را نثار ولایت کردندلرستان| نصب بیش از ۲۰ هزار انواع علائم ایمنی در استانگیلان| ظرفیت بالای نوار ساحلی برای اجرای پروژه‌های ماهی در قفسگیلان| برپایی نمایشگاه بهاره از ۱۸ اسفندماهگیلان| عضویت ۳۵۸ زن گیلانی در گروه‌های خودیارگیلان| اصل بی‌طرفی در انتخابات رعایت شودگیلان| پویش «اهدای کتاب، اهدای آگاهی» اجرا می‌شودگیلان| اجاره آب‌بندان‌های گیلان برای اجرای طرح‌های گردشگریکل منطقه میانکاله تا اطلاع ثانوی قرنطینه است/ ممنوعیت صیدوشکار در میانکالهبرنامه سینما‌های سمنان در روز دو شنبه۲۸ بهمن ۱۳۹۸تعطیلی مدارس استان زنجان در نوبت بعدازظهر دوشنبه 28 بهمن 98شهرداری متولی جمع آوری کودکان کار نیست /"گود زباله" ارتباطی با شهرداری نداردمرگ مردی با سقوط از پل لاله در اصفهانشهروندان به پارکبان ها پول ندهندتعطیلی مدارس آذربایجان غربی در شیفت بعد از ظهر دوشنبه 28 بهمن 98 + جزییاتتعطیلی مدارس شیفت بعد از ظهر تبریز دوشنبه 28 بهمن 98ماجرای جمع‌آوری سردیس‌ شهدا از بوستان جوانمردان چیست؟برنامه سینمای آبادان در روز دوشنبه بیست و هشتم بهمن ۹۸سرهنگ محمدی: نصب پوسترهای تبلیغاتی بر روی علائم راهنمایی و رانندگی ممنوع استمدارس کدام شهرهای آذربایجان شرقی امروز تعطیل هستند؟ + جزئیات‌‌تعطیلی مدارس اردبیل دوشنبه 28 بهمن 98۲۵ میلیارد تومان برای تجهیز و تهیه زیر ساختها پیست فریدونشهر نیاز است