• زمان انتشار: 6 بهمن 1398, 10:47
  • / کد خبر: 23282

انگشت اتهام آلودگی هوا به سوی بنزین

انگشت اتهام آلودگی هوا به سوی بنزین

اگرچه برخی کارشناسان آلودگی هوای کلان‌شهر اصفهان به خصوص در آذر ماه را ناشی از پدیده وارونگی هوا و صنایع اعلام کردند، اما برخی انگشت اتهام را به سمت کیفیت بنزین برده اند.

بسیاری از کارشناسان پیش بینی کرده بودند که پس از دی ماه با کاهش آلودگی اصفهان، وضعیت هوای این شهر رو به بهبود می رود، اما شرایط اینگونه نشد و این کلان‌شهر به خصوص در ساعات ابتدایی روز همچنان با آلودگی دست و پنجه نرم می کند تا جایی که حشمتی-مدیر کل محیط زیست استان اصفهان، دو هفته گذشته در جلسه شورای اداری استان، تاکید کرد که حال محیط زیست استان خوب نیست و متاسفانه در میان هشت کلان‌شهر کشور، اصفهان رتبه اول آلودگی هوا را دارد به طوری که در ۱۰ ماه گذشته اصفهان حتی یک روز هم هوای پاک نداشته است.
از سوی دیگر برخی کارشناسان منشا آلودگی کلانشهرهایی همچون اصفهان را خودروها و به خصوص خودروهای فرسوده و همچنین کیفیت بنزین می دانند.
رئیس انجمن جایگاه داران استان اصفهان در این خصوص معتقد است که کیفیت بنزین پایین آمده و با قاطعیت به ایسنا، می گوید: از ۱۰ آذر ماه به این طرف، به نظر می رسد که فراورده بنزین و نفت گاز در اصفهان دارای تبخیر بیش از حدمجاز بود که این مسئله در این فصل غیر طبیعی است، اما اینکه مربوط به کیفیت این فراورده است باید در آزمایشگاه های موسسه ملی استاندارد پایش و گزارش شود.
پیمان کامران تاکید می کند: بنزین توزیعی در اصفهان از پالایشگاه اصفهان تامین می شود و در حال حاضر در کلان‌شهر اصفهان، بنزین یورو چهار توزیع می شود و اجازه خرید بنزین معمولی نداریم.
او با بیان اینکه شرکت پخش فراورده های نفتی عنوان می کند که کیفیت بنزین ایرادی ندارد، می گوید: موسسه استاندارد باید به طور مداوم کیفیت بنزین را کنترل کند، اما آنچه مبرهن است تنها سالی دو تا سه بار کیفیت بنزین را مورد بررسی و آزمایش قرار می دهد.
به گفته کامران، تاکنون چندین بار به صورت حضوری و حتی مکاتبه از اداره کل استاندارد استان اصفهان درخواست بررسی مجدد کیفیت بنزین را دادیم، چراکه معتقدیم کیفیت بنزین این کلانشهر تغییر کرده است.
کیفیت بنزین اصفهان تغییری نکرده است
البته سخنگوی شرکت پالایشگاه اصفهان در خصوص برخی ادعاها مبنی بر تغییر کیفیت بنزین تولیدی این مجموعه به ایسنا، می‌گوید: پالایشگاه اصفهان در تولید بنزین استانداردهای یورو ۴ و یورو ۵ را رعایت می کند و به هیچ وجه در کیفیت بنزین آن، تغییری حاصل نشده است.
محمدصادق حاجیان تاکید می کند: باید منشا صحبت های تغییر کیفیت بنزین و افزایش آلودگی هوای اصفهان به خصوص در آبان و آذر امسال را پیدا کرد و شاید این گفته ها در جهت تشویش اذهان عمومی است، با این وجود بنزین تولیدی پالایشگاه اصفهان مطابق با استانداردهای روز دنیاست و تاکنون هیچ مشکلی نداشته ایم.
او درباره برخی ادعاها مبنی بر اینکه برای تبخیر و یا درجه آرام سوزی بنزین یورو چهار در پالایشگاه اصفهان از بَنزِن استفاده می شود، توضیح می دهد: میزان بَنزِن، بنزین یورو چهار و پنج کاهش یافته و استفاده از این ماده کمتر از ۵۰ پی پی ام است و حتی به درصد هم نمی رسد.
سخنگوی شرکت پالایشگاه اصفهان تصریح می کند: پالایشگاه نمی تواند محصولات خود را خارج از بحث استانداردها تولید کند.
کیفیت بنزین اصفهان خوب است
اما مدیرکل استاندارد استان اصفهان در خصوص استاندار بودن بنزین این کلان شهر به ایسنا، می گوید: در نمونه برداری و آزمایشات انجام شده از بنزین اصفهان کیفیت بنزین این استان خوب و مطلوب است.
غلامحسین شفیعی، توضیح می دهد: نمونه بنزین از جایگاه های پمپ بنزین و پالایشگاه گرفته و به آزمایشگاه ارسال می شود.
وی با بیان اینکه آزمایش ها بر نمونه های بنزین در آزمایش های سازمان ملی استاندارد انجام و نمونه ها مورد بررسی قرار می گیرد، تاکید می کند: از ابتدای امسال تاکنون سه مرحله بنزین اصفهان نمونه برداری و آزمایش شده که خوشبختانه تاکنون مشکل خاصی نداشته است.   
وی در خصوص صحبت رئیس انجمن جایگاه داران اصفهان که پیش از این یکی از سه فاکتور موجود در بنزین اصفهان، شرایط استاندارد را نداشته است، توضیح می دهد: این اتفاق مربوط به سال ۱۳۶۹ بود که خوشبختانه مرتفع شد و در حال حاضر بنزین اصفهان هیچ مشکلی ندارد.
وی تاکید می کند: در بررسی های صورت گرفته در سال ۱۳۹۸ تاکنون بنزین اصفهان هیچ مشکلی نداشته و مورد تایید اداره کل استاندارد است.
نمی توان ادعای کاهش کیفیت بنزین را کرد
با وجود این ادعا و صحبت ها یک کارشناس فرآورده‌های نفتی با تأکید بر اینکه افراد عادی نمی‌توانند ادعای کاهش کیفیت بنزین کنند و یا آن را تخمین بزنند، چراکه با دستگاه‌ها و وسایل خاص می‌توان کیفیت این فراورده نفتی را اندازه‌گیری کرد، معتقد است، حتی استفاده یک‌درصدی بَنزَن در بنزین یورو چهار، در آلودگی هوا بسیار مؤثر است و نمی‌توان این موضوع را کتمان کرد.
علی قلعه گلاب در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص تأثیر کیفیت پایین بنزین در افزایش آلودگی کلان شهرها از جمله اصفهان، می گوید: زمانی می‌گوییم کیفیت بنزین پایین آمده که پیش از آن، ۱۱ تست بر روی بنزین انجام می‌شود و نتیجه یکی از این آزمایش‌ها با خطا مواجه شود. در این آزمایش‌ها باید مشخص شود که یکی از این خاصیت‌های بنزین از جمله اُکتان آن کمتر شده یا قدرت موتور در اثر استفاده از این بنزین پایین آمده است.
او توضیح می دهد: در تمام دنیا ازجمله ایران، تنها موتورهای واکوشا آمریکایی است که آزمایش‌های کیفیت بنزین را انجام می‌دهند تا درنهایت نتیجه تست مورد قبول قرار گیرد، در غیر این صورت پذیرفته نیست. در ایران نیز این نوع موتورها تنها در پالایشگاه‌ها موجود است و آزمایشات لازم را بر روی کیفیت بنزین انجام می‌دهند.
این کارشناس فرآورده‌های نفتی در خصوص ادعای برخی مبنی بر استاندارد نبودن درجه آرام‌سوزی بنزین‌های موجود در جایگاه‌های سوخت، اظهار می کند: اُکتان نامبر یا درجه آرام‌سازی بنزین با اضافه کردن ماده‌ای به آن تا سال ۱۳۸۰ عدد ۸۷ بود که از پس‌ازآن به دلیل اینکه سرب آن با سوخت‌های بنزین از اگزوز خارج و موجب آلودگی هوا و درنهایت سرطان دهان، حلق، نای، شش و ... می‌شد، استفاده از آن در تمام دنیا ازجمله ایران منسوخ شد و به‌جای آن از ماده‌ای به نام MTBE (متیل ترشری بوتیل اتر) استفاده می‌شود.
وی در خصوص اینکه آیا استاندارد MTBE در پالایشگاه‌ها رعایت می‌شود یا خیر، می گوید: MTBE تنها در بندر امام و یکی از کارخانه‌ها تولید و با تانکر تحویل دیگر پالایشگاه‌ها می‌شود و تنها در صورت آنالیز آن از طریق دستگاه‌های مختلف می‌توان از استاندارد و یا غیراستاندارد بودن آن سخن گفت.
خودرو فرسوده مقصر آلودگی هوا
قلعه گلاب در خصوص اینکه آیا بنزین مورد استفاده در خودروها عامل آلودگی کلانشهرها است یا خیر، تاکید می کند: بر اساس استانداردهای شرکت ملی نفت ایران و مطابق استانداردهای جهانی، آزمایشات لازم در پالایشگاه‌ها انجام و سپس مخازن پر و تحویل جایگاه‌ها می‌شود.
وی با بیان اینکه شرکت ملی پخش هیچ مسئولیتی در قبال این آزمایش‌ها ندارد، افزود: اگر بنزین در خودروی فرسوده باشد و یا هوای آن تنظیم نباشد، مقصر بنزین نیست، بلکه همان خودرو است.
این کارشناس درباره بنزین یورو چهار نیز، توضیح می دهد: به بنزین یورو چهار، یک درصد «بَنزَن» افزوده می‌شود که نباید اضافه شود، چراکه سرطان‌زا است.
وی در خصوص دلایل اضافه کردن بَنزَن به بنزین یورو چهار می گوید: اکتان بَنزَن بالا است و پالایشگاه‌ها برای درجه آرام‌سوزی بنزین ناچار به اضافه کردن آن هستند، البته با هزینه و استفاده بیشتر از MTBE، می‌توان بَنزَن را به‌طور کامل حذف کرد. البته استفاده یک‌درصدی بَنزَن در بنزین یوروچهار، در آلودگی هوا مؤثر است و نمی‌توان این موضوع را کتمان کرد.


منبع: ایسنا
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
چگونه عمر باتری‌ موبایل خود را افزایش دهیم؟مدل شینیون ۹۹تزیین سیب سفره هفت سین 99عکس نوشته پروفایل سپندارمذگان مبارک با جملات تبریکترفند‌های ساده برای تشخیص کیفیت لباس در هنگام خریدغذا‌های ضد اضطراب را بشناسیدرصد سلامت مسافران ورودی به کشور / منفی بودن تست "کرونا" تمام موارد مشکوک ایده هایی برای سبزه عیدصفر تا صد آزمایش ازدواج/ این آزمایش‌ها چقدر هزینه دارد؟درمان ریزش مو و کم خونی با تخم مرغویولن زدن یک بیمار حین عمل جراحی مغز + فیلمخوردنی‌هایی که مصرف آن‌ها پس از ساعت ۱۶ توصیه نمی‌شودکاهش استرس با نفس کشیدن های عمیقانتخابات نماد برجسته نقش‌آفرینی مردم استنقش مردم در نظام اسلامی فقط رأی نیستاختلاف اصولگرایان در آستانه انتخاباترئیس‌جمهور: دولت در محاصره تبلیغاتی قرار داردچرا نباید شب‌ها برنج و ماکارونی بخوریم؟گروه خونی شما گویای چیست؟«نوشابه» چه بلایی بر سرتان می‌آورد؟بیماری پروانه‌ای را بهتر بشناسیدمدل های لباس مجلسی کوتاه دخترانهجدیدترین مدل لباس شب زنانه 99پاستیل و خواص آن برای استخوان، مفاصل و سایر فوایدتست شخصیت شناسی از روی تصویر ماهطرز تهیه‌ی شامی هویجماجرای ابتلا به کرونا با ماهی قرمز شب عیدرینو‌پلاستی چیست و چگونه انجام می‌شود؟چگونه شوره‌ سر را نابود کنیم؟آجیلی که لاغرتان می‌کندروش‌های تشخیص کم کاری تیروئیدمیکروب معده علائم بالینی نداردآموزش ساخت عروسک موشطرز تهیه‌ی حلوای خرما مجلسی؛ با شیر و بدون شیرآتروفی واژن و راه‌های درمان آن
برای خرید مسکن در مناطق مختلف تهران چقدر هزینه کنیم؟شهروندان به پارکبان ها پول ندهندماجرای جمع‌آوری سردیس‌ شهدا از بوستان جوانمردان چیست؟مدارس تهران شنبه سوم اسفند تعطیل است؟نگرانی ۴۰۰۰ دستفروش پارکینگ پروانه از فروش مکان امرار معاش خودجزئیات افزایش نرخ کرایه تاکسی‌های اینترنتی در سال ۹۹آپارتمان‌های ۵۰ متری در تهران را چند بخریمجریمه ۵۰ هزار تومانی برای استعمال هر نخ سیگار در یک مجتمع تجاری تهران + عکسآیا مدارس تهران روز بعد از انتخابات مجلس تعطیل هستند؟یک واحد آپارتمان در منطقه سید خندان را چند بخریم؟وجود ۱۲۰ گود پرخطر در تهران/پایش مداوم ۳۱۸ گود رها شدهتعیین تکلیف جدایی ری از تهران تا پایان مجلس دهمرهن و اجاره خانه های نقلی در تهران چند؟تعطیلی مدارس ابتدایی و پیش دبستانی در فیروزکوه دوشنبه 21 بهمن 98نحوه محاسبه عوارض طرح ترافیک ۹۹ در روز‌های آلوده پایتخت چگونه است؟قهر دوباره آروین در جریان نامگذاری معابر در شورای شهر تهران + فیلمعوارض ورود به محدوده طرح ترافیک ابطال شد/ممنوعیت فروش طرح ترافیک مازاد بر سقفتوضیحات عضو شورای شهر تهران درباره کج شدگی برج طغرلاستدلال سخنگوی شورای شهر برای پولی شدن پارک حاشیه‌ای در تهرانآخرین جزئیات از میزان افزایش کرایه تاکسی‌ها در سال ۹۹۶ تغییر در طرح ترافیک سال ۹۹+ لیست قیمت‌هاکشف مار‌های پیتون غول‌پیکر از خانه مرد معرکه‌گیرخرید آپارتمان ۲ خوابه در تهران چقدر تمام می‌شود؟قیمت آپارتمان در محدوده تهرانسرمرکز قرنطینه بیماران مشکوک به کروناویروس در تهرانسرقت ۳۰ ثانیه‌ای پراید در تهران + فیلمعلت مطرح کردن موضوع «رزرو پارک حاشیه‌ای» چه بود؟توضیحات شهردار منطقه ۹ درباره افتتاح ناقص زیرگذر استاد معینآخرین جزئیات از ریزش آوار در خیابان دماوندهاشمی: اولین باربود این سبک اعتراض برای پروژه های عمرانی می‌دیدمهزینه ورود به طرح کاهش گران شد/ تعیین سقف تردد خودروها در حلقه دومنرخ جدید مسکن در منطقه طرشت تهرانارسال لایحه افزایش نرخ کرایه تاکسی به شورای شهرعلت افزایش قیمت مسکن در مناطق شمالی تهرانتصادف مرگبار پژو ۲۰۶ با یک کشته و ۲ زخمی در غرب تهران + تصاویر
دومین گردهمایی دو سالانه فعالان سواد رسانه ای سراسر کشور" تل تهماچی " دیلم بوشهر ثبت ملی شدتعطیلی مدارس آذربایجان غربی در نوبت بعدازظهر سه شنبه 29 بهمن 98افزایش ۱۰ درصدی نرخ کرایه سرویس مدارس در اصفهاناراذل و اوباشی که قصد برهم زدن امنیت انتخابات ایذه را داشتند دستگیر شدندیخ زدن پرندگان در سرمای کم سابقه خلخالبرنامه اکران سینما‌های مازندران سه شنبه 29 بهمنبرای خرید مسکن در مناطق مختلف تهران چقدر هزینه کنیم؟اعلام برنامه پرواز‌های فرودگاه سردار جنگل رشت 29 بهمنآزادراه زنجان به قزوین مسدود شدتعطیلی مدارس ابتدایی شهرستان بیجار سه شنبه 29 بهمن 98کاهش استرس با نفس کشیدن های عمیقبازگشت دوباره لک لک های مهاجر به تالاب زریباربارش برف و برودت هوا برخی مدارس آذربایجان شرقی را تعطیل کرد + جزئیاتمدارس کدام استان‌ها سه شنبه ۲۹ بهمن ماه تعطیل است؟شستشوی فرش های بیش از یکصد مسجد شهر کرمانشاه پیش از آغاز سال نومسکن ملی کارگران در حال ورود به مرحله‌ی اجراگام‌های عقب‌مانده رسانه از انتخاباتسهم ناچیز فارس از بازار تجارت الکترونیک کشورفارس| پیش‌بینی 682 شعبه اخذ رأی در شیرازخراسان رضوی| شهدای حرم همچون فاطمه زهرا (س) جان خود را نثار ولایت کردندلرستان| نصب بیش از ۲۰ هزار انواع علائم ایمنی در استانگیلان| ظرفیت بالای نوار ساحلی برای اجرای پروژه‌های ماهی در قفسگیلان| برپایی نمایشگاه بهاره از ۱۸ اسفندماهگیلان| عضویت ۳۵۸ زن گیلانی در گروه‌های خودیارگیلان| اصل بی‌طرفی در انتخابات رعایت شودگیلان| پویش «اهدای کتاب، اهدای آگاهی» اجرا می‌شودگیلان| اجاره آب‌بندان‌های گیلان برای اجرای طرح‌های گردشگریکل منطقه میانکاله تا اطلاع ثانوی قرنطینه است/ ممنوعیت صیدوشکار در میانکالهبرنامه سینما‌های سمنان در روز دو شنبه۲۸ بهمن ۱۳۹۸تعطیلی مدارس استان زنجان در نوبت بعدازظهر دوشنبه 28 بهمن 98شهرداری متولی جمع آوری کودکان کار نیست /"گود زباله" ارتباطی با شهرداری نداردمرگ مردی با سقوط از پل لاله در اصفهانشهروندان به پارکبان ها پول ندهندتعطیلی مدارس آذربایجان غربی در شیفت بعد از ظهر دوشنبه 28 بهمن 98 + جزییات

روزنامه رویداد امروز  سه شنبه ۲۹ بهمن 1398 پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ویژه استان ها
دومین گردهمایی دو سالانه فعالان سواد رسانه ای سراسر کشور" تل تهماچی " دیلم بوشهر ثبت ملی شدتعطیلی مدارس آذربایجان غربی در نوبت بعدازظهر سه شنبه 29 بهمن 98افزایش ۱۰ درصدی نرخ کرایه سرویس مدارس در اصفهاناراذل و اوباشی که قصد برهم زدن امنیت انتخابات ایذه را داشتند دستگیر شدندیخ زدن پرندگان در سرمای کم سابقه خلخالبرنامه اکران سینما‌های مازندران سه شنبه 29 بهمنبرای خرید مسکن در مناطق مختلف تهران چقدر هزینه کنیم؟اعلام برنامه پرواز‌های فرودگاه سردار جنگل رشت 29 بهمنآزادراه زنجان به قزوین مسدود شدتعطیلی مدارس ابتدایی شهرستان بیجار سه شنبه 29 بهمن 98کاهش استرس با نفس کشیدن های عمیقبازگشت دوباره لک لک های مهاجر به تالاب زریباربارش برف و برودت هوا برخی مدارس آذربایجان شرقی را تعطیل کرد + جزئیاتمدارس کدام استان‌ها سه شنبه ۲۹ بهمن ماه تعطیل است؟شستشوی فرش های بیش از یکصد مسجد شهر کرمانشاه پیش از آغاز سال نومسکن ملی کارگران در حال ورود به مرحله‌ی اجراگام‌های عقب‌مانده رسانه از انتخاباتسهم ناچیز فارس از بازار تجارت الکترونیک کشورفارس| پیش‌بینی 682 شعبه اخذ رأی در شیرازخراسان رضوی| شهدای حرم همچون فاطمه زهرا (س) جان خود را نثار ولایت کردندلرستان| نصب بیش از ۲۰ هزار انواع علائم ایمنی در استانگیلان| ظرفیت بالای نوار ساحلی برای اجرای پروژه‌های ماهی در قفسگیلان| برپایی نمایشگاه بهاره از ۱۸ اسفندماهگیلان| عضویت ۳۵۸ زن گیلانی در گروه‌های خودیار