• زمان انتشار: 2 بهمن 1398, 15:16
  • / کد خبر: 23005

7 کرسی خبرگان رهبری در پنج استان خالی است

کرسی‌های خالی در انتظار نمایندگان جدید

کرسی‌های خالی در انتظار نمایندگان جدید نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات اولین میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری از سوی شورای نگهبان اعلام شد، انتخاباتی که قرار است همزمان با یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی دوم اسفندماه برگزار و جایگزین افرادی که دار فانی را وداع کردند، تعیین شود.

 خبرگان رهبری مجلسی متشکل از ۸۸ فقیه واجد شرایط است که اکنون به دلیل درگذشت تعدادی از این نمایندگان ۷ کرسی در پنج استان خالی است. بر اساس اصل ۱۰۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مسئولیت تعیین ولی‌فقیه (رهبر جمهوری اسلامی) را دارد. مدت هر دوره این مجلس که اعضای آن به‌وسیله انتخابات و توسط رأی مستقیم و مخفی مردم انتخاب می‌شوند، هشت سال است. شورای نگهبان که این روزها بسیار پرکار است و مسئولیت بررسی صلاحیت داوطلبان مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری را دارد، در استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی، تهران، قم و شیراز اقدام به اعلام وضعیت ثبت‌نام و تائید یا رد نامزدها کرده که تا آخر وقت امروز نتایج به اطلاع آن‌ها می‌رسد تا در صورت اعتراض، افراد درخواست خود را ارائه دهند. بر اساس قوانین داوطلبان پس از اعلام نتایج روزهای سوم تا پنجم بهمن‌ماه فرصت دارند با حضور در دفاتر نظارت و بازرسی بر انتخابات استان مربوطه اعتراض خود را اعلام کنند و نتیجه نهایی تائید صلاحیت‌ها و بررسی اعتراض‌ها ۱۵ بهمن‌ماه از طریق شورای نگهبان به وزارت کشور و ۱۶ همین ماه اسامی داوطلبان نهایی از طریق رسانه‌ها اعلام می‌شود. مهلت قانونی تبلیغات برای انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان نیز از ۱۷ بهمن تا ۳۰ همین ماه به مدت دو هفته تعیین‌شده است و داوطلبان شرکت در انتخابات می‌توانند برای تبلیغات به‌طور برابر از ظرفیت صداوسیما استفاده کنند. برای انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری ۳۰۳ نفر برای ۵ حوزه انتخابیه استان‌های تهران، خراسان رضوی، خراسان شمالی، فارس و قم که شامل ۷ کرسی نمایندگی خبرگان است، ثبت‌نام کردند که تاکنون نتایج تعیین صلاحیت داوطلبان در چهار استان خراسان شمالی، خراسان رضوی، قم و تهران مشخص و اعلام‌شده است.

تهران با ۱۶ نفر آماده رقابت در انتخابات خبرگان

رئیس ستاد انتخابات استان تهران گفت: از ۱۴۴ داوطلب که ۷۰ نفر آنان انصراف داده بودند صلاحیت ۱۶ نفر برای شرکت در انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری استان تهران تائید شد. شکراله حسن بیگی افزود: ۵۸ نفر از مجموع ۱۴۴ داوطلب ثبت‌نام کننده رد صلاحیت شدند و ۱۶ نفر برای رقابت بر سر سه کرسی استان تهران باقی ماندند. او اظهار داشت: آن دسته از داوطلبانی که صلاحیت آنان رد شده است می‌توانند برای ثبت تقاضای رسیدگی مجدد خود از سوم تا پنجم بهمن‌ماه به دفاتر هیئت نظارت یا فرمانداری تهران مراجعه کنند. در حوزه انتخابیه تهران، به دلیل درگذشت مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و آیت‌الله نصرالله شاه‌آبادی و آیت‌الله سید ابوالفضل میرمحمدی باید انتخابات میان‌دوره‌ای برگزار شود.

تائید صلاحیت چهار داوطلب در خراسان رضوی

محمدرضا هاشمی رئیس حوزه انتخابیه انتخابات میان‌دوره‌ای خبرگان رهبری در خراسان رضوی نیز با بیان اینکه از میان ۲۹ نامزد شرکت در نخستین میان‌دوره‌ای صلاحیت چهار نفر تائید شده است، گفت: از مجموع ۲۹ داوطلب شرکت در این انتخابات در خراسان رضوی ۱۲ نفر انصراف دادند و از میان ۱۷ داوطلب باقی‌مانده صلاحیت چهار نفر توسط شورای نگهبان تائید شده است.۶ نفر از ۸۸ نماینده مجلس خبرگان رهبری، نمایندگان مردم استان خراسان رضوی در جمع خبرگان هستند و ازآنجاکه سال گذشته آیت‌الله سید محمود شاهرودی نماینده این استان و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام درگذشت باید یک نفر جایگزین او شود.

تائید صلاحیت ۲ نامزد خبرگان در قم

مرتضی حیدری فرماندار قم نیز از تائید صلاحیت ۲ نفر و رد صلاحیت ۲۶ نفر از میان ۵۷ نفر ثبت‌نام کننده برای شرکت در رقابت‌های اولین دوره انتخابات میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در این استان خبر داد. او با اشاره به اینکه از میان این ثبت‌نام کنندگان همچنین ۲۹ نفر پیش‌تر اعلام انصراف کرده بودند، تصریح کرد: بنابر آیین‌نامه انتخابات، فرمانداری تا امروز دوم بهمن‌ماه مراتب به داوطلبان اعلام می‌شود و آن‌ها نیز طبق تبصره ۲ ماده ۱۶ این آیین‌نامه سه روز (از ۳ تا ۵ بهمن‌ماه) فرصت خواهند داشت اعتراض مکتوب خود را ارائه کنند.

آیت‌الله محمد مؤمن از فقهای شورای نگهبان و نماینده مردم قم دوم اسفند سال ۹۷ به دلیل بیماری در بیمارستان تهران درگذشت و به همین علت مردم استان قم باید یک نفر را جایگزین او در مجلس خبرگان رهبری کنند.

تائید صلاحیت پنج داوطلب انتخابات خبرگان در خراسان شمالی

با توجه به درگذشت آیت‌الله حبیب‌الله مهمان‌نواز، نماینده چهار دوره استان خراسان شمالی در مجلس خبرگان رهبری در اردیبهشت سال گذشته جایگزین او در انتخابات اسفندماه باید انتخاب شود. رئیس هیئت نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و میان‌دوره‌ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری خراسان شمالی از تائید پنج نفر از داوطلبان نامزدی در انتخابات در این حوزه با برگزاری آزمون تخصصی و سنجش توان علمی آنان خبر داد و گفت: از مجموع ۳۶ نفری که برای نامزدی از حوزه این استان نام‌نویسی کرده بودند ۱۵ نفر طبق بند ب ماده ۳ قانون انتخابات این مجلس موفق به کسب امتیاز لازم در امتحان تخصصی نشدند و ۱۶ نفر از داوطلبان نیز از ادامه حضور در این عرصه انصراف دادند. عابدین عابدی‌مقدم افزود: در اولین فرصت نتایج بررسی صلاحیت این داوطلبان توسط فرمانداری‌ها به آنان اعلام خواهد شد که پس از ابلاغ می‌توانند نسبت به رأی صادره اعتراض کنند تا بررسی شود. او یادآور شد: داوطلبان معترض می‌توانند تا پنجم بهمن اعتراض‌های خود را تحویل دفتر نظارت و بازرسی انتخابات خراسان شمالی و یا تهران بدهند.


منبع: ایرنا
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
برای کاهش اضطراب ناشی از کرونا چه باید کرد؟افراد مشکوک به کرونا از خوددرمانی پرهیز کنندویروس کرونا؛ راه های انتقال را بشناسیدنسخه طب سنتی برای کروناسئوالات کرونایی با ۴۰۳۰ پاسخ داده می شود"لیلة‌الرغائب" چه شبی است؟ +اعمال۱۰ روش طبیعی برای درمان زخم‌های بدنویروس کرونا؛ چگونه از ماسک یکبار مصرف استفاده کنیم؟مردم به جای توجه به شایعات فضای مجازی، بهداشت را رعایت کنند۵ نکته درباره نحوه دفع زباله‌های ویروسیدرمان‌های خانگی برای خشکی پوستدر مکان‌های عمومی چطور با کرونا مقابله کنیم؟ + فیلمویروس کرونا؛ افراد بهبودیافته دوباره به کرونا مبتلا می‌شوند؟چرا نباید از کرونا بترسیم؟اعمال لیلة الرغائب؛ شب آرزو‌هاتبریک روز وکیل ۹۸ + عکس و متنطرز تهیه‌ی جوجه کباب رستورانی با ماستنمی‌توان به طورقطعی گفت با اتمام فصل سرما کرونا از بین می‌رودبا مشاهده علایم آنفلوآنزا اول به بیمارستان مراجعه نکنیدموارد ابتلا به کرونا افزایش یافت/۱۳۹ نفر مبتلاآیا ویروس کرونا در هوای گرم غیر فعال می شود؟ویروس کرونا؛ حیوانات چقدر آلوده و خطرساز هستند؟نحوه صحیح ضدعفونی کردن دست‌هاچیزی به نام تست کرونا درب منزل نداریم/فریب نخوریدبررسی تفاوت های سه ویروس شایع/از آنفلوانزا تا کروناویروس کرونا؛ پس از ورود به خانه باید لباس‌ها را ضدعفونی کنیم؟چگونه قرنطینه خانگی داشته باشیم؟بخش ویژه «بیماران کرونا» بیمارستان بقیه الله(عج)کرونا مگه همون ماشین خارجیه نبود؟! /به کرونا بگیم دستاش رو بشوره!۶ راهکار ساده برای تقویت ریه‌ها و دستگاه تنفسیچند راه سلامت روان در برابر کروناباید و نبایدهای تغذیه‌ای برای مقابله با "کرونا" هیچ نوع داروی گیاهی در پیشگیری از کرونا موثر نیستاینفوگرافی؛ علائم اولیه ابتلا به کروناتست کرونای حریرچی مثبت اعلام شد
قیمت آپارتمان در شهرک آزادیجمع‌آوری دستگیره‌های مترو از ترس کروناقیمت میوه و تره‌بار ‌و مواد پروتئینی در تهران؛ چهارشنبه ۷ اسفندماه + جدولقیمت روز مسکن در ۷ اسفندرییس پلیس راه شرق استان تهران: محور هراز بسته شدمدارس تهران روز چهارشنبه 7 اسفند تعطیل است؟!درخواست غربالگری برای ورود به دروازه‌های تهراناعتراض مردم به سوءاستفاده مالی برخی از تالارهای عروسی برای فسخ قرارداد برگزاری مراسم ازدواجقیمت روز مسکن در ۶ اسفندهزینه خرید مسکن در امیرآبادپاسخ به شبهه نحوه دفن متوفیان مبتلا به کرونامدارس تهران فردا سه شنبه ۶ اسفند تعطیل است؟پاسخ به ابهامات طرح ترافیک خبرنگارینگرانی رانندگان اتوبوس سراسر کشور از شیوع کروناقیمت روز مسکن در ۵ اسفندنحوه اخذ عوارض طرح ترافیک باید مبتنی بر منافع شهروندان تهرانی باشدقیمت روز مسکن در ۴ اسفندنتیجه تست کرونای محسن هاشمی مشخص نشده استتعلیق سامانه حضور و غیاب با اثرانگشت در دستگاه های اجرایی استان تهران تا 15 اسفندجنس فروشنده‌ها در بازار شب عید مسکنریتم معاملات مسکن تندتر شدسخنگوی شهرداری: رحمان زاده مشکوک به کرونا و بستری استابتلاء شهردار منطقه ۱۳ تهران به کرونا تکذیب شدهزینه خرید مسکن در میردامادتعطیلی مدارس تهران فردا شنبه 3 اسفند ۹۸خرید و فروش و نگهداری گونه‌های جانوری وحشی ممنوعتهیه دستورالعمل ویژه مقابله با کروناویروس برای مترو و اتوبوس/ نصب مواد ضدعفونی در ایستگاه‌هاخرید آپارتمان در منطقه دولتخواه چقدر تمام می‌شود؟توضیحات سخنگوی اورژانس کشور درباره انتقال یک بیمار مشکوک به کرونا از بیمارستان فرمانیهقیمت میوه و تره‌بار ‌و مواد پروتئینی در تهران؛ چهارشنبه ۳۰ بهمن‌ماه + جدولاکران تصاویری بر برج آزادی برای همدردی ایران با ملت چین در مبارزه با ویروس کروناکاهش ۵۰ درصدی مسافران بی‌آر‌تی با وجود افزایش ۱۰۰ درصدی خطوط در تهران!افزایش نظارت‌ها بر میادین میوه و تره بار تهران از ابتدای اسفندبرای خرید مسکن در مناطق مختلف تهران چقدر هزینه کنیم؟شهروندان به پارکبان ها پول ندهند
وضعیت بیمارستان کامکار قمروش عجیب یک آرایشگر برای مبتلا نشدن به کرونا! + فیلمافراد مشکوک به کرونا از خوددرمانی پرهیز کنندمنفی بودن آزمایش ۱۸ مورد بیمار مشکوک به ویروس کرونا در جنوب استان کرمانراه‌اندازی آزمایشگاه تشخیص کرونا در گلستان؛ احتمال تعطیلی ۳ روزه مدارس استان وجود داردکاهش تقاضای مرغ در همدان قیمت را نزولی کردباید بین مترو و درخت یکی را انتخاب کرد"لیلة‌الرغائب" چه شبی است؟ +اعمالپاسخگویی آنلاین پزشکان اصفهانی درباره کرونا؛ تست کرونا از امروز در اصفهان انجام می‌شودتکذیب شایعه ۴ مورد ابتلا به کرونا در گلپایگانمشکل شکر به‌دلیل طولانی بودن فرایند توزیع در صنعت و صنف استیک مورد مثبت کرونا در ارومیه/کرونا قابلیت درمان داردمردم به جای توجه به شایعات فضای مجازی، بهداشت را رعایت کنندقیمت آپارتمان در شهرک آزادیشناسایی 3 نفر با علایم مشکوک به کرونا در تبریز۱۲ بیمار مبتلا به کرونا در استان گیلان بهبود یافتندتعطیلی مدارس شهرستان مشگین‌شهر تا عید نوروزمرگ سه نفر بر اثر ابتلا به کرونا ویروس در لاهیجان/ یک مورد مثبت کرونا در ارومیه و 24 بیمار مشکوک در بابل(عکس) واکنش جهانبخش به درگذشت پرستار گیلانی ۴ فرد مبتلا به ویروس کرونا در گلپایگان شناسایی شدندبخش «بیماران کرونا» بیمارستان فرقانی - قمنمی‌توان به طورقطعی گفت با اتمام فصل سرما کرونا از بین می‌رودبا مشاهده علایم آنفلوآنزا اول به بیمارستان مراجعه نکنیدسایه کرونا بر رکود بازار طلادفن دو بیمار مشکوک به کرونا در آرامستان باغ رضوان اصفهانکرونا گریبان ۳ خوزستانی را گرفت/یک نفر در اندیمشک جان باختزندان های هرمزگان مرتب ضدعفونی می شود۴۴ مورد جدید مبتلا به کرونا/ قربانیان کرونا به ۱۹ نفر رسیدنمایشگاه بهاره در قم لغو شدحفظ سلامتی مراجعه کنندگان از مهم ترین اولویت های مجموعه اصفهان سیتی سنترقم سیلابی نمی شودجمع‌آوری دستگیره‌های مترو از ترس کرونانتیجه تست کرونای آیت‌الله شبیری زنجانی اعلام شد(عکس) ماجرای مرگ تلخ نرجس خانعلی زاده پرستار بیمارستان میلاد لاهیجانقاتل شب انتخابات گچساران دستگیر شد/ شلیک به یک زن با کلاشینکف

روزنامه اصفهان امروز پنج شنبه ۸ اسفند 1398 پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ویژه استان ها
وضعیت بیمارستان کامکار قمروش عجیب یک آرایشگر برای مبتلا نشدن به کرونا! + فیلمافراد مشکوک به کرونا از خوددرمانی پرهیز کنندمنفی بودن آزمایش ۱۸ مورد بیمار مشکوک به ویروس کرونا در جنوب استان کرمانراه‌اندازی آزمایشگاه تشخیص کرونا در گلستان؛ احتمال تعطیلی ۳ روزه مدارس استان وجود داردکاهش تقاضای مرغ در همدان قیمت را نزولی کردباید بین مترو و درخت یکی را انتخاب کرد"لیلة‌الرغائب" چه شبی است؟ +اعمالپاسخگویی آنلاین پزشکان اصفهانی درباره کرونا؛ تست کرونا از امروز در اصفهان انجام می‌شودتکذیب شایعه ۴ مورد ابتلا به کرونا در گلپایگانمشکل شکر به‌دلیل طولانی بودن فرایند توزیع در صنعت و صنف استیک مورد مثبت کرونا در ارومیه/کرونا قابلیت درمان داردمردم به جای توجه به شایعات فضای مجازی، بهداشت را رعایت کنندقیمت آپارتمان در شهرک آزادیشناسایی 3 نفر با علایم مشکوک به کرونا در تبریز۱۲ بیمار مبتلا به کرونا در استان گیلان بهبود یافتندتعطیلی مدارس شهرستان مشگین‌شهر تا عید نوروزمرگ سه نفر بر اثر ابتلا به کرونا ویروس در لاهیجان/ یک مورد مثبت کرونا در ارومیه و 24 بیمار مشکوک در بابل(عکس) واکنش جهانبخش به درگذشت پرستار گیلانی ۴ فرد مبتلا به ویروس کرونا در گلپایگان شناسایی شدندبخش «بیماران کرونا» بیمارستان فرقانی - قمنمی‌توان به طورقطعی گفت با اتمام فصل سرما کرونا از بین می‌رودبا مشاهده علایم آنفلوآنزا اول به بیمارستان مراجعه نکنیدسایه کرونا بر رکود بازار طلادفن دو بیمار مشکوک به کرونا در آرامستان باغ رضوان اصفهان