• زمان انتشار: 2 بهمن 1398, 15:09
  • / کد خبر: 23003

۱۵ هزارمیلیارد ریال خسارت سیل در استان برآورد شد

هرمزگان| خسارت سنگین سیل به هرمزگان

هرمزگان| خسارت سنگین سیل به هرمزگان سیل بنیان‌کن اخیر باوجوداینکه نعمت‌های فراوانی را برای هرمزگان به همراه داشت، اما خسارت‌های هنگفتی نیز به زیرساخت‌های استان تحمیل کرد که طبق برآوردهای اولیه بیش از بودجه عمرانی یک‌ساله استان است. 

در بودجه امسال پیش‌بینی اختصاص ۱۰ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای طرح‌های عمرانی از محل تملک دارایی برای هرمزگان شده بود اما هنوز تا پایان سال مالی فرصت باقی‌مانده و مشخص نیست که چه میزان از این اعتبار برای طرح‌های استان محقق می‌شود که خسارت‌های سیل اخیر نیز با ۵ هزار میلیارد ریال بیشتر به آن اضافه شد.

ثبت بیشترین بارش هفته شانزدهم سال آبی در هرمزگان

 استان هرمزگان که در طول ۲ دهه اخیر روند خشکسالی آن را به‌شدت با مشکل بی‌آبی مواجه کرده بود یک‌دفعه با بارندگی اخیر یک خیز بزرگی برداشت که بر اساس گزارش هواشناسی مجموع بارش هفته شانزدهم سال آبی (۱۶ تا ۲۲ دی‌ماه) در ایستگاه قشم (ساحلی) در استان به میزان 215/3 میلیمتر ثبت‌شده است. بر اساس این گزارش، در هفته شانزدهم از سال زراعی امسال، تمام استان‌های کشور بارشی از 20 تا 150 میلی‌متر داشته‌اند که بیشترین بارندگی مربوط به استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بخش‌هایی از استان‌های فارس، کرمان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، مازندران و گیلان بوده است. همچنین در این هفته بیشینه دمای کشور در ایستگاه زرآباد (استان سیستان و بلوچستان) با ۲۸.۷ درجه سلسیوس ثبت‌شده است، این درحالی است که در هفته گذشته هم‌وطنان ما در ایستگاه کوهرنگ (استان چهارمحال و بختیاری) دمای ۲۰.۸ درجه زیر صفر را تجربه کرده‌اند و نسبت به درازمدت بیشترین دما در اهواز (استان خوزستان) با ۴۹.۳ و کمترین دما نوژه (استان همدان) با دمای ۳۴ درجه زیر صفر گزارش‌شده است.

برآورد ۱۵ هزارمیلیارد ریالی خسارت سیل در هرمزگان

استاندار هرمزگان گفت: بر اساس برآوردهای نهایی، سیل اخیر ۱۵ هزار و ۶۱ میلیارد و ۷۵۴ میلیون ریال به استان خسارت وارد کرد که بیشتر آن مربوط به بخش راه، ارتباطات، آموزش‌وپرورش، کشاورزی، بهداشت و درمان، شهرداری‌ها، مسکن، برق، حمل‌ونقل و آب و فاضلاب بوده است.

فریدون همتی افزود: هم‌اکنون گزارش خسارت‌ها به دولت اعلام‌شده و در نشست هیئت دولت مطرح و در خصوص آن تصمیم‌گیری می‌شود. او تصریح کرد: مجموعه دولت پیگیر شرایط مناطق سیل‌زده جنوب کشور ازجمله هرمزگان هستند و با حمایت‌های ویژه، خسارت‌های سیل در کوتاه‌ترین زمان جبران می‌شود. همتی در خصوص آخرین وضعیت مناطق سیل‌زده استان گفت: هم‌اکنون شرایط تا حدودی به حالت عادی بازگشته و امدادرسانی به مردم این مناطق همچنان ادامه دارد. استاندار هرمزگان بیان داشت: در حال حاضر آب همه روستاها به‌جز ۳۰ روستای شهرستان جاسک و ۶ روستای شهرستان بشاگرد و ۲ روستای سندرک میناب وصل شده و درمجموع از ۳۳۵ روستایی که دچار قطعی آب بود، مشکل ۲۹۷ روستا برطرف شده است.

همتی ابراز داشت: هم‌اکنون مشکل عمده‌ای در برقراری ارتباط در مناطق سیل‌زده نداریم و تنها در روستاهایی که بدون برق هستند، هنوز مسیر دسترسی آن‌ها بازگشایی نشده و امکان انتقال دیزل ژنراتور جهت تأمین برق اضطراری نیست و مشکل ارتباط تلفن ثابت و همراه وجود دارد. او، بیشترین خسارت وارده در سیل اخیر را به حوزه راه عنوان کرد و گفت: ۶ محور شریان اصلی، ۱۰ محور فرعی و ۳۷ مسیر روستایی خاکی دچار خسارت‌های بسیاری شد. استاندار هرمزگان بیان داشت: با تلاش‌های شبانه‌روزی صورت گرفته همه مسیرها به‌جز سه مسیر روستایی در شهرستان جاسک و ۲ مسیر روستایی در شهرستان بشاگرد بازگشایی‌شده است. همتی ابراز داشت: بخش راه‌ها به دلیل نقش زیرساختی آن در جهت تداوم فعالیت سایر بخش‌های امدادی حیاتی بوده و ازاین‌رو در صدر فعالیت‌های ستاد پاسخ به بحران قرار دارد.

خسارت ۹ هزار میلیارد ریالی سیل به زیرساخت‌های هرمزگان

یکی از تأسیسات زیربنایی استان هرمزگان که در جریان این سیل خسارت دید راه‌های ارتباطی بود که به گفته معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری هرمزگان ۹ هزار میلیارد ریال سیل به زیرساخت‌های 2 منطقه سیل‌زده جاسک و بشاگرد در شرق خسارت زد.رضا مدرس دراین‌باره افزود: سیل اخیر به زیرساخت‌های برق، آب، راه، ارتباطات در این شهرستان‌های جاسک و بشاگرد خسارت وارد کرده که رقم آن قابل‌ملاحظه است و هنوز خسارت‌های واردشده به واحدهای مسکونی در مناطق سیل‌زده به‌صورت کامل ارزیابی نشده و نمی‌توان رقمی در این خصوص اعلام کرد. بنا به اظهار او، با توجه به حضور جهادی و شبانه‌روزی دستگاه‌ها و بخش‌های مختلف و سرعت‌بالای کار برای امدادرسانی و رفع مشکلات مردم در این شهرستان‌ها، پیش‌بینی می‌کنیم که اوضاع مناطق سیل‌زده تا روز شنبه هفته آینده عادی شود و کار بازسازی پس‌ازآن آغاز می‌گردد. این مقام مسئول در خصوص وضعیت راه‌های مناطق سیل‌زده نیز گفت: اکنون همه محورهای اصلی در این شهرستان‌ها بازگشایی و در مسیر جاده جاسک به کنارک در محدوده استان هرمزگان رفت‌وآمد برقرار و برای ۱۰ روستای در مجاورت جاده جاسک- کنارک نیز راه‌های موقت ایجادشده است.

آسیب سنگین جاده جاسک

وزیر راه و شهرسازی نیز که یکشنبه هفته جاری از مناطق سیل‌زده شرق هرمزگان بازدید کرده بود، گفت که آسیب شدید به جاده‌های جاسک واردشده و ابنیه فنی تا حدود زیادی خسارت‌دیده‌اند اما پل‌های ساخته‌شده از اعتبارات دفتر رهبری و پل‌های مصوب سفر رئیس‌جمهوری آسیبی ندیده‌اند و پل‌های جدید به‌زودی جایگزین پل‌های تخریب‌شده خواهند شد. محمد اسلامی در خصوص منطقه سیل‌زده بشاگرد هم یادآور شد: باوجود کارهای انجام‌شده، بشاگرد یک محرومیت تاریخی دارد و در حوزه راه نیز راه‌های روستایی بشاگرد باید بهسازی و تکمیل شود که تا پایان دولت ۴۰۰ کیلومتر راه روستایی در بشاگرد ساخته و آسفالت خواهد شد. وزیر راه و شهرسازی با اشاره به نیاز فوری به پل بر روی رودخانه جگین اظهار داشت: یک پل متحرک و یک پل ثابت بر رودخانه جگین ساخته خواهد شد که موجب سهولت در رفت‌وآمد و برقراری راه ارتباطی ۵۶ روستا در این منطقه می‌شود.
منبع: ایرنا
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
مجازات حمل سلاح سرد در قانون چیست؟کدام گوشت بهتر است؟ شترمرغ، بوقلمون یا بلدرچین؟اختلال مو کنی چیست ؟علل و درمان آنگشنیز کباب آذربایجانیزمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد به تعویق افتادماندگاری ۲ تا ۳ روزه ویروس کرونا در محیط مرطوب/رعایت نکات بهداشتی جدی گرفته شودتوضیح اورژانس درباره تصاویر ماموران با لباس‌های مخصوصدرباره هپاتیت B چه می‌دانید؟چگونه دعوتنامه مهمان‌سرای حضرت رضا (ع) را بگیریم؟معاون وزیر بهداشت: مردم نگران نباشند؛ کرونا کشنده‌تر از آنفلوانزا نیستسرماخوردگی، آنفلوآنزا و کرونا را چگونه از هم تشخیص بدهیم؟حالا رو در رو با کرونا / شناسایی 2 مبتلا به کرونا، از چه رفتارهایی پرهیز کنیم؟فواید و معایب روش‌های خشک‌کردن میوه‌هاکرونا ویروس جدید چگونه منتقل می‌شود؟خطر شیوع کرونا در ایران/ هر آنچه باید در مورد ویروس تازه وارد بدانیدچگونه بفهمیم در واتساپ بلاک شده‌ایم؟اینفوگرافیک؛چند گام برای استفاده صحیح از ماسکطالع بینی اسفند ماه 98مدل گیفت به شکل موشتزیین حنای حنابندان به شکل گل + تصاویرهمه چیز درباره کراتینه کردن موعکس پروفایل متولدین اسفندآزمایش مثبت دو مورد کرونا ویروس در ایرانطرح های جذاب ناخن با لاک قرمزطرز تهیه‌ی سالاد سیب‌زمینی و گردوماندگاری مادام‌العمر میکروب تب مالت در بدن/لبنیات غیرپاستوریزه نخوریدطرز تهیه ته‌چین کدو حلوایی۱۰ خاصیت باورنکردنی بادام هندیماجرای "کرونا" و ماهی قرمز چینی عیدچکاپ‌های قبل از بارداری؛ کدام واکسن را بزنیم؟کیست تخمدان سراغ کدام زنان می‌آید؟واکنش قلعه‌نویی به شکست سنگین تیمش مقابل ژاوی و السدوقتی کرونا نیامده به ایران همه را مبتلا می‌کند/ اسم کرونا خطرناکتر از ویروسلحظه تحویل سال ۹۹ چه ساعتی است؟ رئیس سازمان غذا ودارو: چطور بگوییم کرونا در کشور نداریم؟!
خرید و فروش و نگهداری گونه‌های جانوری وحشی ممنوعتهیه دستورالعمل ویژه مقابله با کروناویروس برای مترو و اتوبوس/ نصب مواد ضدعفونی در ایستگاه‌هاخرید آپارتمان در منطقه دولتخواه چقدر تمام می‌شود؟توضیحات سخنگوی اورژانس کشور درباره انتقال یک بیمار مشکوک به کرونا از بیمارستان فرمانیهقیمت میوه و تره‌بار ‌و مواد پروتئینی در تهران؛ چهارشنبه ۳۰ بهمن‌ماه + جدولاکران تصاویری بر برج آزادی برای همدردی ایران با ملت چین در مبارزه با ویروس کروناکاهش ۵۰ درصدی مسافران بی‌آر‌تی با وجود افزایش ۱۰۰ درصدی خطوط در تهران!افزایش نظارت‌ها بر میادین میوه و تره بار تهران از ابتدای اسفندبرای خرید مسکن در مناطق مختلف تهران چقدر هزینه کنیم؟شهروندان به پارکبان ها پول ندهندماجرای جمع‌آوری سردیس‌ شهدا از بوستان جوانمردان چیست؟مدارس تهران شنبه سوم اسفند تعطیل است؟نگرانی ۴۰۰۰ دستفروش پارکینگ پروانه از فروش مکان امرار معاش خودجزئیات افزایش نرخ کرایه تاکسی‌های اینترنتی در سال ۹۹آپارتمان‌های ۵۰ متری در تهران را چند بخریمجریمه ۵۰ هزار تومانی برای استعمال هر نخ سیگار در یک مجتمع تجاری تهران + عکسآیا مدارس تهران روز بعد از انتخابات مجلس تعطیل هستند؟یک واحد آپارتمان در منطقه سید خندان را چند بخریم؟وجود ۱۲۰ گود پرخطر در تهران/پایش مداوم ۳۱۸ گود رها شدهتعیین تکلیف جدایی ری از تهران تا پایان مجلس دهمرهن و اجاره خانه های نقلی در تهران چند؟تعطیلی مدارس ابتدایی و پیش دبستانی در فیروزکوه دوشنبه 21 بهمن 98نحوه محاسبه عوارض طرح ترافیک ۹۹ در روز‌های آلوده پایتخت چگونه است؟قهر دوباره آروین در جریان نامگذاری معابر در شورای شهر تهران + فیلمعوارض ورود به محدوده طرح ترافیک ابطال شد/ممنوعیت فروش طرح ترافیک مازاد بر سقفتوضیحات عضو شورای شهر تهران درباره کج شدگی برج طغرلاستدلال سخنگوی شورای شهر برای پولی شدن پارک حاشیه‌ای در تهرانآخرین جزئیات از میزان افزایش کرایه تاکسی‌ها در سال ۹۹۶ تغییر در طرح ترافیک سال ۹۹+ لیست قیمت‌هاکشف مار‌های پیتون غول‌پیکر از خانه مرد معرکه‌گیرخرید آپارتمان ۲ خوابه در تهران چقدر تمام می‌شود؟قیمت آپارتمان در محدوده تهرانسرمرکز قرنطینه بیماران مشکوک به کروناویروس در تهرانسرقت ۳۰ ثانیه‌ای پراید در تهران + فیلمعلت مطرح کردن موضوع «رزرو پارک حاشیه‌ای» چه بود؟
سقوط جزیی بهمن در محور کرج ـ چالوس / تردد ‌بدون مشکل در حال انجام است‌مدارس مشهد شنبه 3 اسفند تعطیل استتماس رییس مجلس با وزیران بهداشت و آموزش و پرورش درباره کروناخرید و فروش و نگهداری گونه‌های جانوری وحشی ممنوعدو فرد مشکوک به کرونا در بابل تحت مراقبت قرار گرفتندتعطیلی مدارس تبریز در شیفت بعداز ظهر پنجشنبه 1 اسفند 98تهیه دستورالعمل ویژه مقابله با کروناویروس برای مترو و اتوبوس/ نصب مواد ضدعفونی در ایستگاه‌هاچگونه دعوتنامه مهمان‌سرای حضرت رضا (ع) را بگیریم؟برنامه سینما‌های سمنان در روز پنج شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸برنامه امروز پنجشنبه ۱ اسفند ماه سینما‌های گلستانتخلیه بیمارستان فرقانی قم به خاطر کروناخرید آپارتمان در منطقه دولتخواه چقدر تمام می‌شود؟توضیحات سخنگوی اورژانس کشور درباره انتقال یک بیمار مشکوک به کرونا از بیمارستان فرمانیهمدارس کرمان شنبه ۳ اسفند تعطیل است؟آخرین جزئیات خروج قطار بندر امام خمینی-اهوازاحتمال قرنطینه‌شدن شهر قم وجود ندارد/ بیمارستان‌های قم آماده مواجهه با کروناگزارش تصویری مراسم گرامیداشت مادر آیت الله نجاح طائی در مسجد امام رضا (ع)نقش کانون پرورش فکری در تربیت کودکان، تعیین‌کننده استپذیرش ۲ هزار و ۱۵۵ نفر در طرح اقدام ملی مسکن استان قماکران ۲هزار مترمربع بنر اطلاع‌رسانی انتخابات با شعار «رای ما سلیمانی»سرمایه گذاری ۳۶ میلیارد تومانی کمیته امداد استان کرمانشاه در حوزه مسکن و فرهنگ خانوارهای مددجوفوت ۲ مبتلا به کرونا در قمگزارش تصویری تشییع و اقامه نماز برپیکر مادر علامه نجاح طائیبرخورد با ۳۲ واحد صنفی بدلیل فروش اقلام ولنتاین در قمتشکیل 10 کمیته تخصصی آماده خدمات‌رسانی نوروزی در قمواکنش دادستانی قم به منتقدین برخوردهای ولنتاینیقم | کرونا کشنده‌تر از آنفلوانزا نیستسرانه فضای سبز قم از ۲۰ مترمربع فراتر رفتپرتاب گلوله برفی به سمت نماینده مجلسدستگیری سارقان منزل با 40 فقره سرقت در قممثبت اعلام شدن آزمایش اولیه دو مورد مشکوک به کرونا در قمماندگاری مادام‌العمر میکروب تب مالت در بدن/لبنیات غیرپاستوریزه نخوریدبرای جریان زاینده‌رود در نوروز برنامه‌ای نداریمقیمت میوه و تره بار در بازار امروز ۳۰ بهمن+ جدولقیمت میوه و تره‌بار ‌و مواد پروتئینی در تهران؛ چهارشنبه ۳۰ بهمن‌ماه + جدول

روزنامه رویداد امروز  سه شنبه ۲۹ بهمن 1398 پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ویژه استان ها
سقوط جزیی بهمن در محور کرج ـ چالوس / تردد ‌بدون مشکل در حال انجام است‌مدارس مشهد شنبه 3 اسفند تعطیل استتماس رییس مجلس با وزیران بهداشت و آموزش و پرورش درباره کروناخرید و فروش و نگهداری گونه‌های جانوری وحشی ممنوعدو فرد مشکوک به کرونا در بابل تحت مراقبت قرار گرفتندتعطیلی مدارس تبریز در شیفت بعداز ظهر پنجشنبه 1 اسفند 98تهیه دستورالعمل ویژه مقابله با کروناویروس برای مترو و اتوبوس/ نصب مواد ضدعفونی در ایستگاه‌هاچگونه دعوتنامه مهمان‌سرای حضرت رضا (ع) را بگیریم؟برنامه سینما‌های سمنان در روز پنج شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸برنامه امروز پنجشنبه ۱ اسفند ماه سینما‌های گلستانتخلیه بیمارستان فرقانی قم به خاطر کروناخرید آپارتمان در منطقه دولتخواه چقدر تمام می‌شود؟توضیحات سخنگوی اورژانس کشور درباره انتقال یک بیمار مشکوک به کرونا از بیمارستان فرمانیهمدارس کرمان شنبه ۳ اسفند تعطیل است؟آخرین جزئیات خروج قطار بندر امام خمینی-اهوازاحتمال قرنطینه‌شدن شهر قم وجود ندارد/ بیمارستان‌های قم آماده مواجهه با کروناگزارش تصویری مراسم گرامیداشت مادر آیت الله نجاح طائی در مسجد امام رضا (ع)نقش کانون پرورش فکری در تربیت کودکان، تعیین‌کننده استپذیرش ۲ هزار و ۱۵۵ نفر در طرح اقدام ملی مسکن استان قماکران ۲هزار مترمربع بنر اطلاع‌رسانی انتخابات با شعار «رای ما سلیمانی»سرمایه گذاری ۳۶ میلیارد تومانی کمیته امداد استان کرمانشاه در حوزه مسکن و فرهنگ خانوارهای مددجوفوت ۲ مبتلا به کرونا در قمگزارش تصویری تشییع و اقامه نماز برپیکر مادر علامه نجاح طائیبرخورد با ۳۲ واحد صنفی بدلیل فروش اقلام ولنتاین در قمتشکیل 10 کمیته تخصصی آماده خدمات‌رسانی نوروزی در قم