• زمان انتشار: 2 بهمن 1398, 11:31
 • / کد خبر: 22950

قبل از تزریق بوتاکس بخوانید

قبل از تزریق بوتاکس بخوانید بوتاکس بیشتر در توانایی‌اش برای کاهش چین و چروک‌های صورت شهرت دارد، اما در واقع از بوتاکس برای درمان عوارضی مانند اسپاسم‌های گردن، تعریق زیاد و پُرکاری مثانه و تنبلی چشم نیز به کار می‌رود. تزریق بوتاکس می‌تواند به جلوگیری از سردرد‌های ناشی از میگرن مزمن نیز کمک کند.
در تزریق بوتاکس از سمی به نام بوتولینوم نوع A استفاده می‌شود تا به طور موقت جلوی حرکت یک عضله گرفته شود. این سم توسط میکروبی تولید می‌شود که عامل بوتولیسم یعنی نوعی مسمومیت غذایی است.

چرا بوتاکس تزریق می‌شود؟
تزریق بوتاکس جلوی سیگنال‌های بخصوصی از جانب عصب‌ها را می‌گیرد که اساسا سیگنال‌هایی هستند که سبب انقباض عضله می‌شوند. معمول‌ترین کاربرد تزریق بوتاکس، ریلکس کردن موقتی عضلات صورت است که سبب چین و چروک‌های پیشانی و اطراف چشم‌ها می‌شوند. تزریق بوتاکس برای درمان عوارضی که بر عملکرد‌های بدن اثر می‌گذارند نیز به کار می‌رود، مانند:
تزریق بوتاکس برای دیستونی گردن
در این عارضه‌ی دردناک، عضلات گردن به طور غیرارادی منقبض شده و باعث می‌شوند سر بچرخد یا در وضعیتی بسیار دردناک و ناراحت کننده قرار بگیرد.
تزریق بوتاکس برای تنبلی چشم
شایع‌ترین علت تنبلی چشم، وجود یک عدم تعادل در عضلات مسئول وضعیت دهی به چشم‌هاست.
تزریق بوتاکس برای انقباضات موضعی
برخی از عوارض نورولوژیکی مانند فلج مغزی می‌توانند باعث شوند دست‌ها یا پا‌ها به سمت مرکز بدن کشیده و جمع شوند. در برخی موارد، این عضلاتِ منقبض شده می‌توانند با تزریق بوتاکس شُل شوند.
تزریق بوتاکس برای هایپرهیدروسیز
در این عارضه، فرد زیاد عرق می‌کند حتی زمانی که دمای هوا زیاد نیست و فعالیت بدنی نیز انجام نمی‌شود.
تزریق بوتاکس برای میگرن مزمن
اگر بیشتر از ۱۵ روز در ماه دچار سر درد‌های میگرنی می‌شوید، تزریق بوتاکس ممکن است بتواند از تعداد دفعات سر دردهای‌تان کم کند.

 بیشتر بخوانید: 

چه کسانی مجاز به بوتاکس هستند/شرط سنی افراد
تعریق زیاد زیر بغل را با این ترفند‌ها از بین ببرید
چگونه درد ناشی از تزریق انسولین را کم کنیم؟
تزریق پروفایلو؛ جدیدترین روش جوان‌سازی پوست
اثرگذاری واکسن آنفولانزا چه زمانی بعد از تزریق است؟

تزریق بوتاکس برای نقص عملکرد مثانه
تزریق بوتاکس می‌تواند به کاهش تکرر ادرار ناشی از پُرکاری مثانه کمک کند.
تزریق بوتاکس برای پرش چشم
تزریق بوتاکس می‌تواند به کاهش انقباض یا پرش غیر ارادی عضلات اطراف چشم کمک کند.
خطرات احتمالی تزریق بوتاکس
تزریق بوتاکس در صورتی که توسط یک پزشک با تجربه انجام شود نسبتا بی‌خطر و ایمن است. اما به هر حال احتمال عوارضی نیز وجود دارد:
 • درد، تورم یا کبودی در ناحیه‌ی تزریق
 • سر درد یا علائمی شبیه آنفلوآنزا
 • افتادگی پلک یا کج شدن ابرو
 • کج شدن لبخند یا دهان
 • خشکی چشم یا آبریزش چشم
هر چند بسیار نادر است، اما این احتمال وجود دارد که سم بوتاکس تزریق شده در بدن پخش شود. اگر چند ساعت تا چند هفته بعد از تزریق بوتاکس متوجه علائم زیر شدید فورا با پزشک‌تان تماس بگیرید:
 • ضعف عضله
 • مشکلات بینایی
 • مشکل در تکلم یا بلع
 • مشکلات تنفسی
 • از دست دادن کنترل مثانه
پزشکان توصیه می‌کنند زمانی که باردار هستید یا به کودک‌تان شیر می‌دهید بوتاکس تزریق نکنید. ضمنا تزریق بوتاکس برای افرادی که به پروتئین شیر گاو حساسیت دارند مناسب نمی‌باشد.
چگونه برای تزریق بوتاکس آماده شوید؟
اگر طی چند ماه گذشته هر نوع تزریق بوتاکسی انجام داده‌اید پزشک‌تان را در جریان بگذارید. همچنین اگر داروی شُل کننده‌ی عضلات، داروی خواب آور یا داروی آلرژی مصرف می‌کنید پزشک‌تان را مطلع کنید. اگر داروی رقیق کننده‌ی خون مصرف می‌کنید، ممکن است لازم باشد چند روز قبل از تزریق بوتاکس مصرف آن را متوقف کنید تا خطر خونریزی یا کبودی را به حداقل برسانید.
 

بیشتر افراد حین تزریق بوتاکس چندان احساس ناراحتی نمی‌کنند، اما ممکن است مایل باشید قبل از تزریق، پوست‌تان را بی‌حس کنید، خصوصا اگر کف دست یا کف پای‌تان به دلیل تعریق زیاد قرار است تحت درمان با بوتاکس قرار بگیرد. پزشک شما ممکن است از یک یا چند متد مختلف برای بی‌حس کردن ناحیه‌ی مورد نظر استفاده کند، مثلا بی‌حسی موضعی یا منجمد کردن.
حین تزریق بوتاکس
تزریق بوتاکس معمولا در مطب پزشک یا در کلینیک انجام می‌شود. پزشک شما از یک سوزن بسیار ریز برای تزریق مقداری از بوتولینوم به پوست یا عضله‌تان استفاده می‌کند. تعداد تزریق‌های لازم بستگی به چند فاکتور دارد، از جمله وسعت ناحیه‌ی مورد نظر.
بعد از تزریق بوتاکس
ناحیه‌ی تزریق بوتاکس را به مدت ۲۴ ساعت دست نزنید یا ماساژ ندهید. این کار کمک می‌کند تا سم تزریق شده در نواحی دیگر پخش نشود. شما می‌توانید بعد از تزریق به فعالیت‌های معمول خود ادامه دهید.
چند حقیقت جالب در مورد بوتاکس
سلاحی به نام بوتاکس
هر چند بوتاکس اسلحه‌ای در برابر چین و چروک پوست است، اما سم بوتولینوم نوعی سلاح بیولوژیکی طی جنگ جهانی دوم بوده است.
بوتاکس می‌تواند افسردگی را درمان کند
مطالعاتی نشان داده‌اند که یک بار تزریق بوتاکس ممکن است بتواند افسردگی را درمان کند. عجیب به نظر می‌رسد؟ اگر علت این ارتباط را بفهمید چندان عجیب نخواهد بود. هیجانات و احساسات ما ارتباط بسیار تنگاتنگی با حالات چهره مان دارند. شُل کردن عضلات صورت می‌تواند این ارتباط را مختل کند. پژوهش‌ها نشان می‌دهند بوتاکس می‌تواند بازخورد عضلات صورت به مغز را مختل کرده و در نتیجه حالات منفی را کاهش بدهد.
بوتاکس می‌تواند میگرن را درمان کند
سازمان غذا و داروی آمریکا در سال ۲۰۱۳ بوتاکس را به عنوان درمانی برای میگرن تائید کرد. هر چند هنوز کاملا مشخص نیست سم بوتاکس چگونه می‌تواند علائم میگرن را کاهش بدهد، اما برخی از کارشناسان عقیده دارند بوتاکس جلوی رسیدن سیگنال‌های درد به پایانه‌های عصبی را می‌گیرد.
بوتاکس می‌تواند درد‌های مزمن را تسکین بدهد
بوتاکس، سیگنال‌هایی را که سبب سفتی و گرفتگی عضلات می‌شوند مهار می‌کند و در نتیجه جلوی درد‌های مزمن را می‌گیرد. تزریق بوتاکس به میزان قابل توجهی می‌تواند میزان درد را تخفیف داده و در نتیجه کیفیت زندگی فرد بیمار را بالا ببرد.

بوتاکس نام یک برند است
بوتاکس تنها نام یکی از بسیار محصولات حاوی سم بوتولینوم است.
تزریق بوتاکس دیرتر از تزریق فیلر نتیجه را نشان می‌دهد
فیلر‌ها به محض اینکه تزریق می‌شوند اثر خود را نشان می‌دهند. اما بوتاکس تقریبا به ۷۲ روز زمان نیاز دارد تا اثر کامل خود را نشان بدهد. البته آشکار شدن نتیجه در هر کسی متفاوت است و معمولا بعد از تقریبا پنج ماه به یک جلسه تزریق دیگر هم نیاز است.
پاسخ به چند سوال متداول در مورد تزریق بوتاکس
آیا تزریق بوتاکس فقط برای خانم‌هاست؟
ابدا! خیلی از آقایان نیز برای بهبود چهره‌ی خود سراغ تزریق بوتاکس می‌روند. تعداد مرد‌هایی که درمان با بوتاکس را با هدف زیبایی انتخاب می‌کنند رو به افزایش است. بیشتر مرد‌هایی که تزریق بوتاکس را انتخاب می‌کنند می‌خواهند بهتر به نظر برسند و از بابت تغییراتی که در آینه می‌بینند ناراحت‌اند. ۸۰ درصد از آقایان تصمیم می‌گیرند که اول پنجه کلاغی‌های گوشه‌ی چشم‌ها را درمان کنند و ۷۴ درصدشان نیز از خطوط پیشانی خود ناراضی‌اند و ۶۰ درصد نیز ترجیح می‌دهند خط اخم خود را نیز اصلاح کنند. بیشتر این مرد‌ها در سنین ۳۰ تا ۶۵ سال هستند.
آیا حتما باید ۴۰ سالگی را رد کرده باشید تا بوتاکس تزریق کنید؟
این سن شما نیست که تعیین می‌کند چه زمانی بوتاکس تزریق کنید، بلکه شدت خطوط صورت‌تان تعیین کننده است. در واقع ۶۴ درصد از جراحان پلاستیک گزارش می‌کنند که خیلی از بیماران آن‌ها در اوایل ۳۰ سالگی خود به آن‌ها مراجعه می‌کنند. واقعیت این است که خطوط چهره‌ی هر کسی متفاوت است.
زمان مناسب برای تزریق بوتاکس می‌تواند تحت تاثیر چند عامل باشد؛ از تغییرات سلولی که به مرور زمان روی می‌دهند گرفته تا کاهش تولید کلاژن و عوامل ژنتیکی یا آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد در اثر نور خورشید و محیط. هر وقت خطوط چهره‌تان شروع کردند به آزار دادن شما، با پزشک مشورت کنید. او می‌تواند کمک‌تان کند تصمیم بگیرید آیا درمان با بوتاکس برای‌تان لازم است یا نه.

چه کسانی نباید بوتاکس تزریق کنند؟
 • خانم‌های باردار و شیرده
 • افرادی که دارو‌های ضد انقعاد از قبیل هپارین و وارفاین مصرف می‌کنند.
 • بیماران مبتلا به نارسایی حاد کلیوی
 • افراد مبتلا به بیماری‌هایی نظیر میاستنی گراویس، سندرم ایتون لامبرت و ALS
 • افرادی که هفته‌ی قبل از تزریق بوتاکس از آمینو گلیکوزید استفاده کرده‌اند
مراقبت‌های بعد از تزریق بوتاکس چیست؟
 • تورم کوتاه مدت پوست پس از تزریق بوتاکس مسئله‌ای طبیعی بوده و با رعایت برخی نکات رفع می‌شود. ممکن است در محل درمان، پس از تزریق بوتاکس کمی تورم ایجاد شود که جای نگرانی نیست و پس از مدتی بهبود می‌یابد.
 • پس از تزریق بوتاکس به صورت خمیده قرار نگیرید و در حین استراحت زیر سر خود دو بالشت قرار دهید.
 • از انجام فعالیت‌های سنگین در این دوران خودداری کنید، ولی می‌توانید فعالیت‌های روزمره خود را به راحتی و بلافاصله پس از تزریق آغاز کنید.
 • در صورت بروز سردرد نگران نباشید و جهت تسکین درد، مسکن‌های تجویز شده توسط متخصص را مصرف نمایید.
 • پس از تزریق بوتاکس از کمپرس سرد جهت پیشگیری از کبودی و تورم استفاده کنید.

منبع: برترین ها
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
 • آخرین اخبار
 • تهران
 • شهرستان ها
مجازات حمل سلاح سرد در قانون چیست؟کدام گوشت بهتر است؟ شترمرغ، بوقلمون یا بلدرچین؟اختلال مو کنی چیست ؟علل و درمان آنگشنیز کباب آذربایجانیزمان برگزاری کنکور کارشناسی ارشد به تعویق افتادماندگاری ۲ تا ۳ روزه ویروس کرونا در محیط مرطوب/رعایت نکات بهداشتی جدی گرفته شودتوضیح اورژانس درباره تصاویر ماموران با لباس‌های مخصوصدرباره هپاتیت B چه می‌دانید؟چگونه دعوتنامه مهمان‌سرای حضرت رضا (ع) را بگیریم؟معاون وزیر بهداشت: مردم نگران نباشند؛ کرونا کشنده‌تر از آنفلوانزا نیستسرماخوردگی، آنفلوآنزا و کرونا را چگونه از هم تشخیص بدهیم؟حالا رو در رو با کرونا / شناسایی 2 مبتلا به کرونا، از چه رفتارهایی پرهیز کنیم؟فواید و معایب روش‌های خشک‌کردن میوه‌هاکرونا ویروس جدید چگونه منتقل می‌شود؟خطر شیوع کرونا در ایران/ هر آنچه باید در مورد ویروس تازه وارد بدانیدچگونه بفهمیم در واتساپ بلاک شده‌ایم؟اینفوگرافیک؛چند گام برای استفاده صحیح از ماسکطالع بینی اسفند ماه 98مدل گیفت به شکل موشتزیین حنای حنابندان به شکل گل + تصاویرهمه چیز درباره کراتینه کردن موعکس پروفایل متولدین اسفندآزمایش مثبت دو مورد کرونا ویروس در ایرانطرح های جذاب ناخن با لاک قرمزطرز تهیه‌ی سالاد سیب‌زمینی و گردوماندگاری مادام‌العمر میکروب تب مالت در بدن/لبنیات غیرپاستوریزه نخوریدطرز تهیه ته‌چین کدو حلوایی۱۰ خاصیت باورنکردنی بادام هندیماجرای "کرونا" و ماهی قرمز چینی عیدچکاپ‌های قبل از بارداری؛ کدام واکسن را بزنیم؟کیست تخمدان سراغ کدام زنان می‌آید؟واکنش قلعه‌نویی به شکست سنگین تیمش مقابل ژاوی و السدوقتی کرونا نیامده به ایران همه را مبتلا می‌کند/ اسم کرونا خطرناکتر از ویروسلحظه تحویل سال ۹۹ چه ساعتی است؟ رئیس سازمان غذا ودارو: چطور بگوییم کرونا در کشور نداریم؟!
خرید و فروش و نگهداری گونه‌های جانوری وحشی ممنوعتهیه دستورالعمل ویژه مقابله با کروناویروس برای مترو و اتوبوس/ نصب مواد ضدعفونی در ایستگاه‌هاخرید آپارتمان در منطقه دولتخواه چقدر تمام می‌شود؟توضیحات سخنگوی اورژانس کشور درباره انتقال یک بیمار مشکوک به کرونا از بیمارستان فرمانیهقیمت میوه و تره‌بار ‌و مواد پروتئینی در تهران؛ چهارشنبه ۳۰ بهمن‌ماه + جدولاکران تصاویری بر برج آزادی برای همدردی ایران با ملت چین در مبارزه با ویروس کروناکاهش ۵۰ درصدی مسافران بی‌آر‌تی با وجود افزایش ۱۰۰ درصدی خطوط در تهران!افزایش نظارت‌ها بر میادین میوه و تره بار تهران از ابتدای اسفندبرای خرید مسکن در مناطق مختلف تهران چقدر هزینه کنیم؟شهروندان به پارکبان ها پول ندهندماجرای جمع‌آوری سردیس‌ شهدا از بوستان جوانمردان چیست؟مدارس تهران شنبه سوم اسفند تعطیل است؟نگرانی ۴۰۰۰ دستفروش پارکینگ پروانه از فروش مکان امرار معاش خودجزئیات افزایش نرخ کرایه تاکسی‌های اینترنتی در سال ۹۹آپارتمان‌های ۵۰ متری در تهران را چند بخریمجریمه ۵۰ هزار تومانی برای استعمال هر نخ سیگار در یک مجتمع تجاری تهران + عکسآیا مدارس تهران روز بعد از انتخابات مجلس تعطیل هستند؟یک واحد آپارتمان در منطقه سید خندان را چند بخریم؟وجود ۱۲۰ گود پرخطر در تهران/پایش مداوم ۳۱۸ گود رها شدهتعیین تکلیف جدایی ری از تهران تا پایان مجلس دهمرهن و اجاره خانه های نقلی در تهران چند؟تعطیلی مدارس ابتدایی و پیش دبستانی در فیروزکوه دوشنبه 21 بهمن 98نحوه محاسبه عوارض طرح ترافیک ۹۹ در روز‌های آلوده پایتخت چگونه است؟قهر دوباره آروین در جریان نامگذاری معابر در شورای شهر تهران + فیلمعوارض ورود به محدوده طرح ترافیک ابطال شد/ممنوعیت فروش طرح ترافیک مازاد بر سقفتوضیحات عضو شورای شهر تهران درباره کج شدگی برج طغرلاستدلال سخنگوی شورای شهر برای پولی شدن پارک حاشیه‌ای در تهرانآخرین جزئیات از میزان افزایش کرایه تاکسی‌ها در سال ۹۹۶ تغییر در طرح ترافیک سال ۹۹+ لیست قیمت‌هاکشف مار‌های پیتون غول‌پیکر از خانه مرد معرکه‌گیرخرید آپارتمان ۲ خوابه در تهران چقدر تمام می‌شود؟قیمت آپارتمان در محدوده تهرانسرمرکز قرنطینه بیماران مشکوک به کروناویروس در تهرانسرقت ۳۰ ثانیه‌ای پراید در تهران + فیلمعلت مطرح کردن موضوع «رزرو پارک حاشیه‌ای» چه بود؟
سقوط جزیی بهمن در محور کرج ـ چالوس / تردد ‌بدون مشکل در حال انجام است‌مدارس مشهد شنبه 3 اسفند تعطیل استتماس رییس مجلس با وزیران بهداشت و آموزش و پرورش درباره کروناخرید و فروش و نگهداری گونه‌های جانوری وحشی ممنوعدو فرد مشکوک به کرونا در بابل تحت مراقبت قرار گرفتندتعطیلی مدارس تبریز در شیفت بعداز ظهر پنجشنبه 1 اسفند 98تهیه دستورالعمل ویژه مقابله با کروناویروس برای مترو و اتوبوس/ نصب مواد ضدعفونی در ایستگاه‌هاچگونه دعوتنامه مهمان‌سرای حضرت رضا (ع) را بگیریم؟برنامه سینما‌های سمنان در روز پنج شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸برنامه امروز پنجشنبه ۱ اسفند ماه سینما‌های گلستانتخلیه بیمارستان فرقانی قم به خاطر کروناخرید آپارتمان در منطقه دولتخواه چقدر تمام می‌شود؟توضیحات سخنگوی اورژانس کشور درباره انتقال یک بیمار مشکوک به کرونا از بیمارستان فرمانیهمدارس کرمان شنبه ۳ اسفند تعطیل است؟آخرین جزئیات خروج قطار بندر امام خمینی-اهوازاحتمال قرنطینه‌شدن شهر قم وجود ندارد/ بیمارستان‌های قم آماده مواجهه با کروناگزارش تصویری مراسم گرامیداشت مادر آیت الله نجاح طائی در مسجد امام رضا (ع)نقش کانون پرورش فکری در تربیت کودکان، تعیین‌کننده استپذیرش ۲ هزار و ۱۵۵ نفر در طرح اقدام ملی مسکن استان قماکران ۲هزار مترمربع بنر اطلاع‌رسانی انتخابات با شعار «رای ما سلیمانی»سرمایه گذاری ۳۶ میلیارد تومانی کمیته امداد استان کرمانشاه در حوزه مسکن و فرهنگ خانوارهای مددجوفوت ۲ مبتلا به کرونا در قمگزارش تصویری تشییع و اقامه نماز برپیکر مادر علامه نجاح طائیبرخورد با ۳۲ واحد صنفی بدلیل فروش اقلام ولنتاین در قمتشکیل 10 کمیته تخصصی آماده خدمات‌رسانی نوروزی در قمواکنش دادستانی قم به منتقدین برخوردهای ولنتاینیقم | کرونا کشنده‌تر از آنفلوانزا نیستسرانه فضای سبز قم از ۲۰ مترمربع فراتر رفتپرتاب گلوله برفی به سمت نماینده مجلسدستگیری سارقان منزل با 40 فقره سرقت در قممثبت اعلام شدن آزمایش اولیه دو مورد مشکوک به کرونا در قمماندگاری مادام‌العمر میکروب تب مالت در بدن/لبنیات غیرپاستوریزه نخوریدبرای جریان زاینده‌رود در نوروز برنامه‌ای نداریمقیمت میوه و تره بار در بازار امروز ۳۰ بهمن+ جدولقیمت میوه و تره‌بار ‌و مواد پروتئینی در تهران؛ چهارشنبه ۳۰ بهمن‌ماه + جدول

روزنامه رویداد امروز سه شنبه ۲۹ بهمن 1398 پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ویژه استان ها
سقوط جزیی بهمن در محور کرج ـ چالوس / تردد ‌بدون مشکل در حال انجام است‌مدارس مشهد شنبه 3 اسفند تعطیل استتماس رییس مجلس با وزیران بهداشت و آموزش و پرورش درباره کروناخرید و فروش و نگهداری گونه‌های جانوری وحشی ممنوعدو فرد مشکوک به کرونا در بابل تحت مراقبت قرار گرفتندتعطیلی مدارس تبریز در شیفت بعداز ظهر پنجشنبه 1 اسفند 98تهیه دستورالعمل ویژه مقابله با کروناویروس برای مترو و اتوبوس/ نصب مواد ضدعفونی در ایستگاه‌هاچگونه دعوتنامه مهمان‌سرای حضرت رضا (ع) را بگیریم؟برنامه سینما‌های سمنان در روز پنج شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸برنامه امروز پنجشنبه ۱ اسفند ماه سینما‌های گلستانتخلیه بیمارستان فرقانی قم به خاطر کروناخرید آپارتمان در منطقه دولتخواه چقدر تمام می‌شود؟توضیحات سخنگوی اورژانس کشور درباره انتقال یک بیمار مشکوک به کرونا از بیمارستان فرمانیهمدارس کرمان شنبه ۳ اسفند تعطیل است؟آخرین جزئیات خروج قطار بندر امام خمینی-اهوازاحتمال قرنطینه‌شدن شهر قم وجود ندارد/ بیمارستان‌های قم آماده مواجهه با کروناگزارش تصویری مراسم گرامیداشت مادر آیت الله نجاح طائی در مسجد امام رضا (ع)نقش کانون پرورش فکری در تربیت کودکان، تعیین‌کننده استپذیرش ۲ هزار و ۱۵۵ نفر در طرح اقدام ملی مسکن استان قماکران ۲هزار مترمربع بنر اطلاع‌رسانی انتخابات با شعار «رای ما سلیمانی»سرمایه گذاری ۳۶ میلیارد تومانی کمیته امداد استان کرمانشاه در حوزه مسکن و فرهنگ خانوارهای مددجوفوت ۲ مبتلا به کرونا در قمگزارش تصویری تشییع و اقامه نماز برپیکر مادر علامه نجاح طائیبرخورد با ۳۲ واحد صنفی بدلیل فروش اقلام ولنتاین در قمتشکیل 10 کمیته تخصصی آماده خدمات‌رسانی نوروزی در قم