• زمان انتشار: 24 دی 1398, 15:12
  • / کد خبر: 22137

محمد صادق جوادی حصار و جلال جلالی زاده بررسی کردند؛

اوضاع و احوال اصلاح‌طلبان بعد از رد صلاحیت

اوضاع و احوال اصلاح‌طلبان بعد از رد صلاحیت
۳۶ روز پس از پایان ثبت نام انتخابات مجلس شورای اسلامی، بالاخره صلاحیت نامزد‌ها از سوی شورای نگهبان اعلام شد. اما در میان رد صلاحیت شده‌ها نام بسیاری از اصلاح طلبان شاخص به چشم می‌خورد.
 محمود صادقی، علی مطهری، بهرام پارسایی محمدرضا تابش، الیاس حضرتی، بهروز نعمتی، غلامرضا حیدری، عبدالکریم حسین‌زاده، محمدعلی وکیلی، غلامرضا تاجگردون، طیبه سیاوشی، فاطمه سعیدی، مهدی شیخ، قاسم میرزایی نیکو، ابوالفضل موسوی، سیده‌حمیده زرآبادی، معصومه آقاپور، سکینه الماسی، جلیل رحیمی جهان‌آبادی و محمد فیضی از چهره‌های برجسته فراکسیون امید هستند که صلاحیت آن‌ها تایید نشده است. البته بجز نمایندگان فعلی مجلس برخی چهره‌های سیاسی اصلاح‌طلب نیز مثل حجت‌الاسلام قدرت‌ا... علیخانی رد صلاحیت شده‌اند.

بر اساس برخی گزارش‌ها، حجت الاسلام مجید انصاری، مسعود پزشکیان، مصطفی کواکبیان، سهیلا جلودارزاده، الهام امین زاده، احمد مازنی، پروانه مافی، فریده اولاد قباد، مهدی شیخ، ابوالفضل سروش، علیرضا رحیمی از جمله چهره‌های اصلاح طلبی هستند که صلاحیت شان از سوی شورای نگهبان تایید شده است.

در حالی که بسیاری از چهره‌های اصولگرا صلاحیت شان تاییده شده، اما در میان آن‌ها تعدادی اندکی هم رد شده اند. برخی ناظران سیاسی معتقدند که رد صلاحیت گسترده اصلاح طلبان و تایید وسیع اصولگرایان یک خطای استراتژیک از سوی شورای نگهبان درشرایط فعلی کشور است.
 

محمدصادق جوادی حصار

شورای نگهبان دچار خطای محاسباتی شده است

محمدصادق جوادی حصار، فعال سیاسی اصلاح طلب در گفتگو با فرارو، گفت: "فرصتی برای اصلاح طلبان در انتخابات پیش رو هم باقی مانده و هم نمانده است. مانده از این جهت که به اصلاح طلبان گفته شده که به محل استقرارشان برگردند و برای مراحل بعدتر آماده شوند. در چنین شرایطی اصلاح طلبان اقدام به بازسازی و از بین بردن اختلاف می‌کنند. از طرفی هم فرصتی می‌شود تا قوای خود را تجمیع کنند، از این جهت برای اصلاح طلب خوب است. "

وی ادامه داد: "برای جریان سیاسی مسلط و حاکم به نام اصولگرایان که انتخابات را مهندسی می‌کنند باید تاسف خورد. چراکه چنین رفتار‌هایی را اصولگرایان اصیل قبول ندارند. "

جوادی حصار افزود: " آن‌ها باز هم دچار خطای محاسباتی شده اند، خطای محاسباتی آن‌ها به این دلیل است که بعد از اتفاقات گسترده‌ای که در طول چند ماه اخیر در سطح جامعه اتفاق افتاد؛ از اعتراضات آبان ماه تا شهادت سردار سلیمانی، از طرفی شرکت میلیونی مردم به تشییع سردار و از طرف دیگر حمله ایران به پایگاه عین الاسد و سقوط هواپیما و اعتراضاتی که به دنبال آن به دلیل پنهان کاریی که صورت گرفته بود، شکل گرفت. دوستان برنامه ساز و برنامه ریز در اتاق فکر مهندسی انتخابات دچار خطای محاسباتی شده اند. "

وی تصریح کرد:" آن‌ها فکر کرده اند، افرادی که برای تشییع سردار سلیمانی آمده اند، همه آن‌ها طرفدار سیاست‌های انتخاباتی ایران هستند و اگر فردا یک موج گسترده‌ای از اصلاح طلبان را کنار بزنند، به همان اندازه مردم پای صندوق رای حاضر می‌شوند. "

این فعال سیاسی اصلاح طلب اذعان داشت: "معتقدم که انتخابات مجلس پیش رو، نوعی رفراندوم برای جریان اقتدارگراست که حاضر نیست واقعیت‌های جامعه را بپذیرد وسواد لازم برای تحلیل رخداد‌های لحظه‌ای در جامعه را ندارد. "

وی خاطرنشان کرد: " به نظرم آن‌ها دچار خطا و توهم شده اند. به همین دلیل به صورت گسترده و عجیب همه اصلاح طلبان را رد صلاحیت کرده اند و اندک اصلاح طلبی هم تایید شده اند که نمی‌شود نام آن را تایید اصلاح طلبان نامید. "

جوادی حصار گفت: "آن‌ها اکثر نیرو‌های اصلاح طلب در شهر‌های بزرگ و حتی شهر‌های کوچک رد صلاحیت کرده اند. این مهندسی انتخابات است و ضرر آن اول برای همین مهندسان و در ثانی برای نظام خواهد بود."

وی اضافه کرد: "نظامی که در شرایط کنونی نیازمند حمایت، پشتیبانی یکپارچه و گسترده ملی است و رهبری هم به آن اشاره کردند وذگفتند: " وحدتی که در کنار تشییع شهید سردار سلیمانی به وجود آمده، باید حفظ شود.» به نظرم مدعیان ولایتمداری اولین تیر را به این هدف زدند و این هدف شمارش شده را ساقط کردند و آن‌ها با این کارشان نشان دادند که برسر اهداف سیاسی، اقتصادی و مادی خود حاضرند منافع ملی را قربانی کنند. "
آیا اصلاح طلبان با رد صلاحیت‌های گسترده توان رقابت دارند؛ تضعیف یا تیر خلاص به اصلاح طلبان؟جلال جلالی زاده

شورای نگهبان بنزین را بر آتش بی اعتمادی ریخته است

جلال جلالی زاده عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت و نماینده مجلس ششم شورای اسلامی که در این دوره هم جز رد صلاحیت شدگان بوده، درگفتگو با فرارو گفت: " دلایلی که برای رد صلاحیتم اعلام کرده اند هم خنده آور وهم گریه آور است. شورای نگهبان به استناد بند ۱ و ۲ و ۴ ماده ۲۸ قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی رد صلاحیت را به من اعلام کرده است. "

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت تصریح کرد: "جالب است که بند ۲ تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران است ودر بند دیگر نوشته حداقل مدرک فوق دیپلم و معادل آن، این درحالی ست که مدرک دکتری دارم و ۳۰ است که در دانشگاه تدریس می‌کنم و در مجلس ششم نیز نماینده مجلس شورای اسلامی بوده ام. "

وی اضافه کرد: " زمانی که سابقه نمایندگی در کارنامه نامزد انتخاباتی باشد، بنا به تبصره ۲ ماده ۲۸ از بند ۴ مستثنی می‌شود. با این حال زمانی که چنین دلایلی برای رد صلاحیت فرد اعلام می‌شود، ناگزیر وادار به خنده می‌شود. "

این فعال سیاسی اصلاح طلب گفت: "شورای نگهبان نشان داد که بی طرف نیست. آن‌ها یا تمایل به جناح اصولگرا دارند و یا به صورت کلی مخالف اصلاح طلب هستند. البته اصلاح طلبانی که در مجلس حضور داشته و تایید هم شده اند، کسانی بودند که چهره سیاسی نیستند ومردم آن‌ها را نمی‌شناسند. "

وی افزود: "آن‌ها به دنبال کسانی هستند که در مجلس سکوت کرده اند و یا هیچ عکس العملی در طول دوران نمایندگی شان نشان نداده اند. "

منبع: فرارو
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
جدیدترین مدل لباس بارداری 99فواید شلغم برای کم خونی/انار و انگور شیرین بخوریدچه بیماری‌هایی با خون بندناف درمان می‌شود؟ماجرای توریست‌های مشکوک به کرونا در یزد چه بود؟آتش زدن کتاب مرجع پزشکی توسط چهره طالبانی، وهن اسلام و تشیع استراهکار جلوگیری از اضافه شدن به گروه‌های تلگرامیوقتی تاندون شانه آسیب می‌بیند...ویروس کرونا کشنده تر از آنفلوآنزای امسال نیست۱۱ خوراکی که شما را چاق می‌کندویروس کرونا منجر به سقط جنین می‌شودگلچین مداحی فاطمیه ۹۸ با صدای مهدی رسولیراهکارهای خانگی برای بهبود آنفلوآنزا«لیزر مو» به هیچ عنوان رشد موهای زائد بدن را متوقف نمی‌کندانتقاد سخنگوی دولت از صداوسیماروحانیت راه حق‌پرستی را به جامعه نشان دهندچرا چشم‌ها خسته می‌شوند؟(تصاویر) آموزش نظامی زنان و مردان پیشمرگه در برفشب امتحان، قرص ریتالین و باقی قضایاقرص ترفنادین چرا تجویز می شود؟ و مصرف آن چه عوارضی دارد؟علت لرزش دست چیست و چرا باید لرزش دست را جدی بگیریم؟فروش توالت با روکش طلای «فرانک سیناترا» در حراجی آتلانتیکعلت گُرگرفتگی چیست؟طرز تهیه‌ی ورقه کدوچگونه از ابتلا به کرونا پیشگیری کنیم؟کربوکسی‌تراپی؛ روشی برای رفع سیاهی دور چشم آموزش کاشت هسته خرما برای سبزه عیدچرا باتری گوشی سریع تخلیه می‌شود؟زخم معده و ۱۰ نشانه مهم آن۸ دلیل برای مصرف اسید فولیکگلچین مداحی فاطمیه ۹۸ با صدای حاج منصور ارضیاز ازدواج با جن تا آتش زدن کتاب پزشکیمدعی طب اسلامی از دادگاه روحانیت حکم محکومیت گرفته بودشیک ترین مدل پیراهن دکلته مجلسیجدیدترین سفره هفت سین ۹۹درمان میگرن با تحریک عصب واگ
ماجرای مانکن‌های انسانی در خیابان ولیعصرواژگونی مرگ‌بار اتوبوس در اصفهان / ‌۱۸ نفر مصدوم و ۹ نفر جان باختند ‌+ اسامی مصدومان و تصاویرقیمت آپارتمان در محله اقدسیه تهرانیک کارشناس: مسکن تنها بازار جذاب در شرایط فعلی اقتصاد ایران است9کشته و ۱۸ مصدوم در فاجعه مرگبار در اتوبوس تهران-شیرازقیمت آپارتمان ۵۰ متری در تهران +جدولسود برخی افراد دربی انضباطی ملکی در شهرداری است/ لیستی از املاک شهرداری تهران نداریمآپارتمان در منطقه توحید تهران چند؟مسکن در تهران رکورد زد؛ متوسط قیمت متری ۱۳میلیون‌ و ۸۸۰ هزار تومان!واژگونی مینی بوس در جنوب تهران/۱۱ نفر مصدوم شدندعلت تعلل شهرداری تهران برای تغییر نام بزرگراه رسالت به نام "شهید سلیمانی" چیست؟!رئیس پلیس تهران: ادعای تخریب اکوسیستم با بازسازی "دره فرحزاد" کذب استپیرزن ۷۵ ساله زیر چرخ های بونکر سیمان جان باختقمار سفته‌بازها در بازار ملکوکیل الیاس قالیباف: توطئه نجفی را یاشار سلطانی ادامه دادقیمت آپارتمان سه خوابه در تهرانافزایش ۳درصدی قیمت مسکن در دی‌ماه ۹۸/ کاهش قیمت در برخی مناطق تهرانظرفیت خالی گرمخانه‌ها در شب‌های سرد زمستانخرید آپارتمان در منطقه چیتگر چقدر تمام می‌شود؟شهردار درباره فروش ملک اقدسیه تجدیدنظر کند/ لزوم حفاظت از خانه‌های فاخرِ در اختیار شهرداریبازار خانه‌های خوش‌فروش در تهرانمرگ گوزن «مرال» در مرکز نگهداری پارک ملت تهرانسوگواری خانواده شهدای آتش‌نشان مقابل پلاسکوبلاتکلیفی پیکر ۵ شهید سانحه هواپیمای اوکراینی/ علت؛ مراجعه نکردن خانواده‌هاقیمت جدید آپارتمان در حوالی منطقه مرزدارانمدارس تهران فردا سه شنبه 1 بهمن 98 تعطیل نیستتعطیلی شیفت عصر مدارس پردیس دوشنبه 30 دی 98توضیح درباره ممنوعیت برف‌بازی در «آب و آتش»قیمت مسکن در محله‌های محبوب تهرانکدام مدارس امروز تعطیل هستند؟/ مدارس ابتدایی پایتخت تعطیل شداحتمال تعطیلی مدارس تهران فردا دوشنبه 30 دی 98محسن هاشمی: قرارداد شهرداری با جشنواره فیلم فجر به مصوبه شورای شهر نیاز نداردتعطیلی مدارس شهرستانهای تهران ۲۹ دی ۹۸ در نوبت عصرقیمت آپارتمان نوساز در تهران/ بالاترین قیمت مال کدام منطقه است؟فعالیت ٢۴ ساعته گرمخانه‌ها در روز برفی پایتخت
لرستان| کوچک‎سازی زمین‎های زراعی، بزرگ‎ترین تهدید کشاورزی لرستانقم| افزایش 197 درصدی جرائم سایبریالبرز| جداسازی آب شرب از آب خام در ۱۷۰ هکتار از فضای سبز کرجمرکزی| خمین چشم‌به‌راه رونق گردشگریصنعت زعفران خانه‌نشین شدپیست تیوپ سواری آبعلی امن نیست/چاره کار تعطیلی یا استانداردسازیچه بیماری‌هایی با خون بندناف درمان می‌شود؟دادستان تبریز علیه هتاکان بازی تراکتورسازی و پرسپولیس اعلام جرم کردماجرای مانکن‌های انسانی در خیابان ولیعصرشایعه ابتلا به کرونا در جنوب سیستان و بلوچستان تکذیب شدممنوعیت خرید و فروش گیاهان مهاجم در گیلان؛ «خطر نابودی کامل» تالاب انزلی را تهدید می‌کنداصفهان| خواب‌آلودگی راننده دلیل واژگونی اتوبوس تهران- شیرازواژگونی مرگ‌بار اتوبوس در اصفهان / ‌۱۸ نفر مصدوم و ۹ نفر جان باختند ‌+ اسامی مصدومان و تصاویرویروس کرونا کشنده تر از آنفلوآنزای امسال نیستسگ‌های سرگردان در تبریز با آمپول بی‌هوشی جمع آوری می‌شوندقیمت آپارتمان در محله اقدسیه تهرانپایان مرمت گنبد مدرسه چهارباغ نزدیک استیک کارشناس: مسکن تنها بازار جذاب در شرایط فعلی اقتصاد ایران است«لیزر مو» به هیچ عنوان رشد موهای زائد بدن را متوقف نمی‌کندصید و شکار پرندگان در استان گلستان ممنوع شد9کشته و ۱۸ مصدوم در فاجعه مرگبار در اتوبوس تهران-شیرازقم | افزایش 20 درصدی تعرفه بهای سازمان آتش نشانی در سال آیندهصادرات ۴۰ میلیون دلاری کالا از استان به خارج از کشورچهارمحال و بختیاری| افزایش پرونده‌های صلح و سازش در خانواده‌هاچهارمحال و بختیاری| سومین سینمای شهرکرد افتتاح می‌شودچهارمحال و بختیاری| برنامه‌ریزی بیش از صد برنامه در نوروز باستانیچهارمحال و بختیاری | 30طرح اقتصاد مقاومتی اجرا می‌شودچهارمحال و بختیاری| طرح بازسازی بقعه امامزاده حمزه علی بلداجی تصویب شدکردستان برای اجرای طرح ارتزاق کولبران آماده نیستخراسان رضوی| موضوع مقاومت بروکرات ها در مقابل تغییر فرآیندها باید حل شودقم| چهارمین یادواره شهدای مدافع حرم برگزار می‌شودهمدان| تویسرکان، شهر ملی منبت گلریززنگ خطر طاعون نشخوارکنندگان در خراسان جنوبی به صدا درآمد/ ۷۰ رأس قوچ و میش تلف شددومین همایش تجلیل از نخبگان شاهد و ایثارگر در قم برگزار شدقم | ارسال 510 اثر به دبیرخانه جشنواره سراسری شعر کبوتران حرم

روزنامه رویداد امروز دوشنبه ۷ بهمن 1398 پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ویژه استان ها
لرستان| کوچک‎سازی زمین‎های زراعی، بزرگ‎ترین تهدید کشاورزی لرستانقم| افزایش 197 درصدی جرائم سایبریالبرز| جداسازی آب شرب از آب خام در ۱۷۰ هکتار از فضای سبز کرجمرکزی| خمین چشم‌به‌راه رونق گردشگریصنعت زعفران خانه‌نشین شدپیست تیوپ سواری آبعلی امن نیست/چاره کار تعطیلی یا استانداردسازیچه بیماری‌هایی با خون بندناف درمان می‌شود؟دادستان تبریز علیه هتاکان بازی تراکتورسازی و پرسپولیس اعلام جرم کردماجرای مانکن‌های انسانی در خیابان ولیعصرشایعه ابتلا به کرونا در جنوب سیستان و بلوچستان تکذیب شدممنوعیت خرید و فروش گیاهان مهاجم در گیلان؛ «خطر نابودی کامل» تالاب انزلی را تهدید می‌کنداصفهان| خواب‌آلودگی راننده دلیل واژگونی اتوبوس تهران- شیرازواژگونی مرگ‌بار اتوبوس در اصفهان / ‌۱۸ نفر مصدوم و ۹ نفر جان باختند ‌+ اسامی مصدومان و تصاویرویروس کرونا کشنده تر از آنفلوآنزای امسال نیستسگ‌های سرگردان در تبریز با آمپول بی‌هوشی جمع آوری می‌شوندقیمت آپارتمان در محله اقدسیه تهرانپایان مرمت گنبد مدرسه چهارباغ نزدیک استیک کارشناس: مسکن تنها بازار جذاب در شرایط فعلی اقتصاد ایران است«لیزر مو» به هیچ عنوان رشد موهای زائد بدن را متوقف نمی‌کندصید و شکار پرندگان در استان گلستان ممنوع شد9کشته و ۱۸ مصدوم در فاجعه مرگبار در اتوبوس تهران-شیرازقم | افزایش 20 درصدی تعرفه بهای سازمان آتش نشانی در سال آیندهصادرات ۴۰ میلیون دلاری کالا از استان به خارج از کشورچهارمحال و بختیاری| افزایش پرونده‌های صلح و سازش در خانواده‌هاچهارمحال و بختیاری| سومین سینمای شهرکرد افتتاح می‌شود