• زمان انتشار: 23 دی 1398, 08:45
  • / کد خبر: 21928

گفتگو با خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراین/ پیکرها را تحویل‌مان بدهید، مقصران را محاکمه کنید

گفتگو با خانواده‌های جانباختگان هواپیمای اوکراین/ پیکرها را تحویل‌مان بدهید، مقصران را محاکمه کنید خانواده مسافران بوئینگ پس از گزارش ستاد کل نیروهای مسلح خواستار محاکمه مسببان این حادثه شدند .
چهار روز پس از سانحه هوایی پرواز تهران-کی‌یف که جان 176 مسافر و خدمه آن را گرفت، خانواده قربانیان همچنان چشم انتظار تحویل پیکر عزیزانشان هستند. آنها همچنین از مسؤولان به خاطر پیگیری نکردن مطالباتشان گلایه دارند و می گویند در این مدت هیچ مسؤولی از ما دلجویی نکرده است. خانواده‌ها همچنین در گفت‌وگو با جام‌جم تحویل سریع پیکر جانباختگان و رسیدگی قضایی به ماجرا و محاکمه مقصر یا مقصران این سانحه هوایی را مهم‌ترین مطالبه خود اعلام‌‌ کردند.
 
 با مقصر یا مقصران برخورد کنند
  صدایش می لرزد و بغض فروخفته هنوز راه گلویش رابسته است. آن‌قدر دراین چند روزهمراه اعضای خانواده خود و برادرش بی‌تابی کرده که نای حرف زدن ندارد و صدای گرفته اش گواه این موضوع است. می گویدعموی دختری به نام دریاست که درحادثه سقوط مرگبار هواپیما جان باخته است.
 «برادرم یک پسرداشت که ازدواج کرده بود.دریا،دومین فرزند برادرم بود. او فقط 21بهار اززندگی‌اش گذشته بود. خانواده‌اش هزاران امیدوآرزو داشتند که با مرگ او در این حادثه تلخ همه آرزوها وامیدهایشان رنگ باخت. برادرزاده‌ام دریکی ازدانشگاه‌های کانادا در رشته گرافیک مقطع کارشناسی درس می‌خواند. اعتبار گذرنامه دریا تمام شده و برای تمدید آن به ایران سفر کرده بود. من و خانواده دریا از طریق خبری که درتلویزیون منتشر شد متوجه جان باختن او در این سانحه هواپیمایی شدیم. باورمان نمی‌شد.»
 وی افزود: من وبرادرم برای انجام آزمایش دی‌ان‌ای به پزشکی قانونی تهران رفتیم. مسؤولان آنجا بعدازبررسی‌های لازم گفتند لازم نیست من آزمایش دی‌ان‌ای را انجام دهم .
 بنابراین پدر دریا آزمایش‌های دی‌ان‌ای را انجام داد. مسؤولان پزشکی قانونی به ما گفته اند پاسخ نتیجه انجام آزمایش‌های دی‌ان‌ای را تا یک هفته دیگر به ما اعلام می کنند. از زمانی که حادثه رخ داده هیچ مسؤولی سراغ خانواده‌های داغدیده از جمله برادرم و دیگر خانواده‌های داغدیده نرفته اند و حتی از خانواده‌های جانباختگان دلجویی نشده است.
 وی افزود: خانواده برادرم نیز مثل دیگر خانواده‌های قربانیان بابت مرگ عزیزانشان شکایت دارند و در محاکم قضایی شکایت خود را مطرح می کنند. از مسؤولان قضایی می‌خواهیم پاسخگوی خانواده‌ها باشند و قاطعانه با عامل و عاملان این حادثه که باعث مرگ افراد بسیاری شد و خانواده‌‌ها را در داخل و خارج از کشور داغدار کرد، برخورد کنند. امیدواریم پزشکی قانونی هر‌چه زودتر نتایج آزمایش‌های دی‌ان‌ای را به پایان برساند تا بتوانیم اجساد عزیزان خود را تحویل بگیریم.


تشییع جنازه خواهرم مشخص نیست
پگاه صفرزاده دانشجوی 20 ساله رشته داروسازی در هواپیمای اوکراین جان خود را از دست داد.چند ماه قبل بود که پگاه بعد از قبولی در رشته داروسازی دانشگاه تهران و گذراندن چند ترم دانشگاه در ایران، تصمیم گرفت برای ادامه تحصیل به کشور کانادا برود.
پانیذ صفر زاده،خواهر پگاه در گفت و گو با روزنامه جام جم گفت:«شش ماه قبل بود که کار پذیرش خواهرم در دانشگاه کانادا درست شد و پگاه برای ادامه تحصیل به آن کشور رفت.از چند وقت قبل او تصمیم گرفت برای تعطیلات ژانویه به ایران بیاید و می گفت دلش برای ما تنگ شده است.ما سه خواهر هستیم که خیلی به همدیگر وابسته ایم.در طول دو هفته ای که او در ایران بود،تمام وقتش را با من و خواهرم و پدر و مادرم گذراند و جایی نرفتیم و در خانه بودیم.اما فکرش را نمی کردیم که پگاه موقع برگشت به کانادا برای همیشه از پیش ما برود.»
پانیذ صفرزاده خواهر پگاه در مورد تشییع جنازه خواهرش می گوید:«پدر و مادرم دو روز قبل برای انجام آزمایش دی‌ان‌ای و شناسایی جسد به پزشکی قانونی رفته اند و از آن روز حال بدی دارند.اما معلوم نیست شناسایی جسد چقدر طول می کشد و برای همین زمان تشییع جنازه خواهرم هم مشخص نیست.»
صفرزاده در ادامه گفت:«تا به حال هیچ مسؤولی برای دلجویی با ما تماس نگرفته است.»

بیشتر بخوانید: 
درخواست خانواده جان‌باختگان ۷۳۷ از مسئولان
شناسایی هویت جانباختگان چقدر طول می کشد؟
تیم اوکراینی بررسی سانحه پرواز ۷۵۲ وارد تهران شد
تصاویری از خانواده‌های جانباختگان پرواز کیف
عابدزاده : درباره امکان تروریستی بودن سقوط هواپیمای اوکراینی نمی‌توان اظهارنظر کرد


پیکر عزیزانمان را زودتر بدهند
مهندس عمران جوان و همسر و فرزندش بعد از سفر دو هفته‌ای به ایران در برگشت به کانادا،در پرواز بوئینگ به اوکراین جان خود را از دست دادند.
میرمحمدمهدی صادقی بعد از این‌که برای ادامه تحصیل به کانادا رفت تا کنون برای دیدار خانواده‌اش به ایران نیامده بود.در تعطیلات کریسمس برای اولین بار راهی ایران شد و دو هفته را در کنار اقوام گذراند و سفری هم به جزیره کیش داشت.
صادقی و همسر و فرزندش در برگشت به کانادا در هواپیمای تهران-کی‌یف جان خود را از دست دادند.
علی آبنار پسرخاله محمد مهدی به جام‌جم گفت:«پسرخاله‌ام مهندس عمران بود.دو سال قبل برای ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه‌های کانادا پذیرش گرفت ولی از زمانی که با همسر و فرزندش به کانادا مهاجرت کردند تا حالا به ایران نیامده بود.زمانی که او برای اولین بار با خانواده‌اش به تهران آمد،ما فکرش را هم نمی‌کردیم که بعداز دو هفته خوشگذرانی در کنار اقوام در یک سانحه هوایی جانشان را از دست دهند و حالا همه خانواده در شوک از دست دادن آنها هستند.»
آبنار در ادامه گفت:«امروز وقتی متوجه شدیم که هواپیما به خاطر خطای انسانی سقوط کرده بوده،حالمان بدتر از قبل شد.این‌که باور داشته باشیم عزیزانمان را به خاطر مشیت الهی از دست داده‌ایم با این‌که آنها به‌خاطر خطای انسانی جان باختند فرق زیادی دارد و بروز خطای انسانی ماجرا را برایمان دردناک تر کرده است.حال مادر پیر محمدمهدی خیلی بد است و با کمک قرص و دارو سرپاست.»
او در ادامه گفت:«تا به حال هیچ یک از مسؤولین برای تسلیت با ما تماس نگرفته‌اند.پزشکی قانونی گفته که جواب آزمایش دی‌ان‌ای لااقل دو هفته دیگر آماده می شود و تنها خواسته ما این است که شناسایی اجساد زودتر انجام شود تا بتوانیم مراسم تشییع پیکر قربانیان را زودتر برگزار کنیم.مطالبه دیگری هم نداریم چون هیچ چیز نمی تواند عزیزان ما را به ما برگرداند.»آب برآسیاب دشمن نریزیم
همچنین دیروز خانم مولایی که مدیر مدرسه بشری در شهر قم است و در سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی دخترش حسنی سعدی ودامادش محمد صالحه به شهادت رسیده‌اند،در واکنش به بیانیه نیروهای مسلح درمورد علت سقوط هواپیمای اوکراینی گفت: بنده خودم یکی از داغداران ومصیبت دیدگان این حادثه بودم. ولی به همه عزیزان توصیه می کنم که مباداحرفی بگویید که ذره‌ای به نیروهای مسلح و سپاه ومقام ولایت خدشه ای وارد شود. کشور در شرایط حساس جنگی، موشکی و تهدیدات زیاد است. دوستان سعی کنیم، آب برآسیاب دشمن نریزیم.


شناسایی اجساد را زودتر انجام دهید
مهندس پدرام موسوی و خانواده اش که از 20سال قبل تا به حال مقیم کشور کانادا بودند،زمانی که در تعطیلات کریسمس برای ملاقات خانواده‌هایشان به تهران آمدند،در راه برگشت به محل زندگی شان در سانحه هوایی جان خود را از دست دادند.
پدرام موسوی و همسرش پروفسور مژگان دانشمند، 20سال قبل مهندسی الکترونیک گرایش مخابرات را در دانشگاه علم و صنعت خواندند و برای ادامه تحصیل به کانادا رفتند و در همان جا مشغول کار شدند.مژگان دانشمند استاد دانشگاه آلبرتا بود.
برادر پروفسور دانشمند در گفت‌وگو با جام جم گفت: هر‌از گاهی خواهرم و همسرش و دو دخترشان دریا و درینا، برای دیدن خانواده به ایران می آمدند و دو هفته قبل در تعطیلات اول سال میلادی به ایران آمده بودند.باور مرگ خواهرم و خانواده اش برای ما خیلی سخت و دردناک است.اما کسی از مسؤولین برای ابراز همدردی با ما تماس نگرفته است.
ما هیچ توقعی از دولت نداریم و حالا که عزیزانمان را از دست داده‌ایم دیگر فرقی نمی‌کند که دلیل سقوط هواپیمای آنها نقص فنی بوده و یا خطای انسانی.تنها چیزی که الان برای ما تسلی بخش خواهد بود این است که اجساد آنها زودتر شناسایی و تحویل خانواده داده شود تا با تشییع جنازه‌ها،کمی آرام‌تر شویم.شناسایی هویت قربانیان 10 تا 14 روز طول می کشد
در حالی که یکی از گلایه‌های خانواده مسافران، تحویل ندادن اجساد است دکتر مهدی فروزش، مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران درباره آخرین وضعیت شناسایی اجساد قربانیان گفت: ازابتدای اعلام حادثه سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ در شهرستان شهریار، همکاران ما در قالب گروه مدیریت بحران در محل حادثه حضور داشتند و بر‌نحوه جمع آوری اجساد نظارت کردند. همه اجساد در کاور قرار گرفت و برای نمونه برداری به مرکز تشخیصی و آزمایشگاهی پزشکی قانونی استان تهران واقع در کهریزک منتقل شد.
 وی افزود: نمونه برداری از بقایای اجساد به پایان رسیده است. این در حالی است که نمونه گیری از بستگان افراد شده در این هواپیما در حال انجام است و از ۱۴۷ مسافر ایرانی، تاکنون ۱۳۰ نفر از بستگان جانباختگان به پزشکی قانونی مراجعه کرده‌اند و از بقیه بستگان درخواست می‌کنیم در نزدیک‌ترین زمان به ادارات کل پزشکی قانونی استان محل سکونت افراد فوت شده مراجعه کنند تا انجام آزمایش‌های دی‌ان‌ای انجام گیرد و در تطبیق نهایی و تحویل اجساد به بستگان با تاخیر مواجه نشویم.
فروزش ادامه داد: البته در این هواپیما ۱۷۶مسافر و خدمه جان‌باختند که ۲۹نفر از این مسافران اتباع خارجی هستند که به بستگان آنها دسترسی نداریم و در مذاکره با پلیس بین الملل قرارشده است نمونه‌های دی ان‌ای بستگان آنها برای ما ارسال شود تا تطبیق نهایی انجام شود. علاوه بر آن، از دیروز تیمی از مجموعه تشخیص هویت پلیس اوکراین نیز به ایران آمده‌ و بنا شده تا آنها در شناسایی هویت قربانیان اوکراینی که ۹ خدمه پرواز و دو مسافر بودند، همکاری کنند، این تیم اعلام کرد اطلاعات ژنتیک برخی از افراد حاضر در هواپیما را دارند و بنا شد آنها را در اختیار ما قرار دهند و اقدامات مربوط به شناسایی هویت انجام شود. همچنین بر اساس اصول فنی باید همه نمونه‌های بستگان احصاء شود تا از طریق نمونه‌های اجساد بتوانیم تطبیق را انجام دهیم و همه هدف ما این است که تحویل اجساد کامل باشد تا اشکالات بعدی در تعیین هویت ایجاد نشود. وی خاطر نشان کرد: از همه قربانیان هواپیمای اوکراینی نمونه ژنتیک اخذ شده، اما با توجه به زمانبر بودن فرآیند تشخیص هویت تاکنون هیچ یک از این جانباختگان شناسایی نشده‌اند. برخی خانواده‌ها در خارج از کشور هستند، مثلا با خانواده‌ای خود من صحبت کردم و گفتند همسر و فرزند مرحوم از طریق امارات به کانادا رفته‌ بودند و حالا باید برای نمونه دوباره به ایران بازگردند که این امر کمی زمانبر است. مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران گفت: چهار نفر شهروند سوئد، دو نفر شهروند کانادایی - ایرانی و ۱۲نفر نیز شهروند افغانستان بودند که اقدامات برای تشکیل پروفایل دی‌ان‌ای این افراد نیز در حال انجام است. از میان شهروندان افغانستانی نیز خانواده سه نفر از آنان که در ایران بودند برای دریافت نمونه مراجعه کرده‌اند.   وی ادامه داد: فرآیند تشخیص هویت امری زمانبر است و با توجه به این‌که دقت کار برای ما بسیار مهم است، امکان دارد بین ده تا ۱۴ روز این فرآیند طول بکشد، البته ممکن است برخی قربانیان نیز زودتر شناسایی شوند که اقدامات لازم در مورد این افراد با هماهنگی مقام قضایی انجام خواهدشد. تا کنون هویت هیچ یک از قربانیان این هواپیما شناسایی نشده است، اما نمونه‌های ژنتیک از تمامی جانباختگان اخذ شده است. متخصصان و کارشناسان پزشکی قانونی در شیفت‌های ۲۴ ساعته در حال انجام اقدامات لازم برای شناسایی و تشخیص هویت قربانیان هستند.

منبع: روزنامه جام‌جم
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
شیک ترین مدل پیراهن دکلته مجلسیجدیدترین سفره هفت سین ۹۹درمان میگرن با تحریک عصب واگکاربردهای غیرخوراکی نوشابه‌های گازدار! + فیلم۱۰ خاصیت قارچ؛ از کاهش وزن تا سلامت استخواناینفوگرافیک/ ویروس خبرساز کرونای چینی را بیشتر بشناسیم آشنایی با خواص گندم8 اشتباه در مراقبت از دندانها که باعث ازبین رفتن دندانها می شود!استفاده از دستگاه بخور، چرا و چگونه؟توصیه متخصصین پوست: تَتو نکنیدشب ادراری کودکان نوعی اختلال قابل درمان/با علل و راه‌های درمان آن آشنا شویدگیاهی برای درمان اضطرابابروی پرپشت می‌خواهید؟!(تصاویر) ساخت بیمارستان ۱۰۰۰ تختخوابی در ۱۰ روزامگا-۶ در چه غذاهایی وجود دارد؟هشدارِ "وضعیت وخیم" در چین/ افزایش قربانیان کروناویروس به ۵۶ نفرکروناویروس و راهکارهای مؤثر برای پیشگیری آنتمرینات ورزشی برای درمان درد زانوگلچین مداحی فاطمیه ۹۸ با صدای جواد مقدمحرکات اصلاحی برای رفع گودی کمرخطر اخراج قشم از یونسکو جدی شدزنان ۴ برابر مردان در معرض ابتلا به اختلالات عاطفی فصلی هستند"اضطراب و استرس" باعث خاکستری شدن مو می‌شودشباهت زیاد ویروس کرونا به آنفلوآنزای شدیدمنشاء ویروس کرونا؛ از سوپ خفاش و مار تا توله گرگ و غذای دریاییاینفوگرافیک/ در هوای برفی و بارانی چگونه رانندگی کنیم؟پیام تبریک ولنتاین 98جدیدترین مدل لباس مجلسی 99انواع پلو‌های مخلوط بدون گوشتویروس مرگبار «کرونا» چیست و چگونه انتقال می‌یابد؟نجات از عفونت سالمونا با یک دست شستن سادهروش‌های نگهداری و کاشت گل نرگسبرای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا چکار کنیم؟روزه آب؛ از فواید تا خطراتوجود سم آفلاتوکسین در شیر تولیدی تکذیب شد
رئیس پلیس تهران: ادعای تخریب اکوسیستم با بازسازی "دره فرحزاد" کذب استپیرزن ۷۵ ساله زیر چرخ های بونکر سیمان جان باختقمار سفته‌بازها در بازار ملکوکیل الیاس قالیباف: توطئه نجفی را یاشار سلطانی ادامه دادقیمت آپارتمان سه خوابه در تهرانافزایش ۳درصدی قیمت مسکن در دی‌ماه ۹۸/ کاهش قیمت در برخی مناطق تهرانظرفیت خالی گرمخانه‌ها در شب‌های سرد زمستانخرید آپارتمان در منطقه چیتگر چقدر تمام می‌شود؟شهردار درباره فروش ملک اقدسیه تجدیدنظر کند/ لزوم حفاظت از خانه‌های فاخرِ در اختیار شهرداریبازار خانه‌های خوش‌فروش در تهرانمرگ گوزن «مرال» در مرکز نگهداری پارک ملت تهرانسوگواری خانواده شهدای آتش‌نشان مقابل پلاسکوبلاتکلیفی پیکر ۵ شهید سانحه هواپیمای اوکراینی/ علت؛ مراجعه نکردن خانواده‌هاقیمت جدید آپارتمان در حوالی منطقه مرزدارانمدارس تهران فردا سه شنبه 1 بهمن 98 تعطیل نیستتعطیلی شیفت عصر مدارس پردیس دوشنبه 30 دی 98توضیح درباره ممنوعیت برف‌بازی در «آب و آتش»قیمت مسکن در محله‌های محبوب تهرانکدام مدارس امروز تعطیل هستند؟/ مدارس ابتدایی پایتخت تعطیل شداحتمال تعطیلی مدارس تهران فردا دوشنبه 30 دی 98محسن هاشمی: قرارداد شهرداری با جشنواره فیلم فجر به مصوبه شورای شهر نیاز نداردتعطیلی مدارس شهرستانهای تهران ۲۹ دی ۹۸ در نوبت عصرقیمت آپارتمان نوساز در تهران/ بالاترین قیمت مال کدام منطقه است؟فعالیت ٢۴ ساعته گرمخانه‌ها در روز برفی پایتختهمه پرواز‌های فرودگاه مهرآباد لغو شدترافیک در آزادراه تهران-کرج سنگین استبرف برخی واحدهای دانشگاه آزاد را تعطیل کردمدارس کدام استان‌ها یکشنبه ۲۹ دی ماه تعطیل است؟تعطیلی مدارس تهران یکشنبه ٢٩ دی ٩٨ و تعطیلی مدارس کرجآرادکوه منبع انتشار بوی نامطبوع تهران نیستتهران| حکم پلمب ۳۴ قلیان‌سرا و قهوه‌خانه متخلف صادر شدتعطیل مدارس ابتدایی پردیس رودهن و جاجرود در نوبت عصر شنبه 28 دی 98تعطیلی مقاطع پیش دبستانی و ابتدایی دماوند در نوبت عصر شنبه 28 دی 98واکنش عضو شورای شهر تهران به کمک ۸میلیارد تومانی شهرداری به جشنواره فجرمتروی تهران "فردا" رایگان است
گزارش تصویری نشست خبری فرماندهی انتظامی استان قمبرگزاری چهارمین یادواره شهدای مدافع حرم در قمآتش سوزی در مدرسه دخترانه همدان ۱۱ نفر را راهی بیمارستان کردآتش سوزی چهار لنج صیادی در جاسکاز شایعه تا واقعیت تلفات آنفلوانزای پرندگان در میانکاله؛ مازندران عاری از بیماری استرئیس پلیس تهران: ادعای تخریب اکوسیستم با بازسازی "دره فرحزاد" کذب استسهمیه‌بندی طلاق، برای عدالت توزیع درآمد بین دفترخانه‌هاتأمین زمین 4000 واحد مسکونی طرح اقدام ملی/ آغاز ثبت نام مرحله دوم بعد از پالایش اولیه220 هزار میلیارد تومان مالیات به بیت المال برگردانده شداهدای اعضای بدن مادر قمی به بیماران نیازمندقم | قانونمند شدن حضور 560 تبعه خارجی در قمناکامی تنها شانس المپیکی کاراته قم در پاریسقم | سرانه مصرف آب در قم کاهش یافتقم | ضرورت ارتقاء سواد فرهنگی جامعه براي اصلاح الگوي مصرف آب / منابع آبی در حال ورود به نقطه بحرانی استاعتراض به کرایه‌ها، دلیل تیراندازی به اتوبوس پرسنل پتروشیمی ماهشهرمدیر سابق شهرداری مشهد به اتهام «پولشویی» دستگیر شدمحور ایلام -سرابله به مدت ۵ روز مسدود می‌شودپیرزن ۷۵ ساله زیر چرخ های بونکر سیمان جان باختگزارشی از تلفات پرندگان وحشی به دامپزشکی ارائه نشده استانگشت اتهام آلودگی هوا به سوی بنزینبرنامه پروازهای فرودگاه اصفهان یکشنبه 6 بهمنقیمت مرغ و گوشت در بازار کوثر امروز ۶ بهمن+جدولقمار سفته‌بازها در بازار ملکخطر اخراج قشم از یونسکو جدی شدزنان ۴ برابر مردان در معرض ابتلا به اختلالات عاطفی فصلی هستندوکیل الیاس قالیباف: توطئه نجفی را یاشار سلطانی ادامه دادشباهت زیاد ویروس کرونا به آنفلوآنزای شدیدمدارس کدام استان‌ها امروز ۶ بهمن تعطیل است؟کتاب «فرنگیس» در نشست پرچم‌داران نقد و بررسی شدمروجان فرهنگ وقف در قم تجلیل شدندتوسعه شبکه فاضلاب در قم با بررسی جوانب زیست‌محیطی باشدسرانه ۳۷ مترمربعی فضای سبز منطقه دو قمپاداش خوش مصرفی به مشترکین کم مصرف انرژی در قممدیرعامل سازمان توسعه و عمران منصوب شدنوزاد عجول در پایگاه بهداشت قم به دنیا آمد

روزنامه رویداد امروزیکشنبه ۶ بهمن 1398 پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ویژه استان ها
گزارش تصویری نشست خبری فرماندهی انتظامی استان قمبرگزاری چهارمین یادواره شهدای مدافع حرم در قمآتش سوزی در مدرسه دخترانه همدان ۱۱ نفر را راهی بیمارستان کردآتش سوزی چهار لنج صیادی در جاسکاز شایعه تا واقعیت تلفات آنفلوانزای پرندگان در میانکاله؛ مازندران عاری از بیماری استرئیس پلیس تهران: ادعای تخریب اکوسیستم با بازسازی "دره فرحزاد" کذب استسهمیه‌بندی طلاق، برای عدالت توزیع درآمد بین دفترخانه‌هاتأمین زمین 4000 واحد مسکونی طرح اقدام ملی/ آغاز ثبت نام مرحله دوم بعد از پالایش اولیه220 هزار میلیارد تومان مالیات به بیت المال برگردانده شداهدای اعضای بدن مادر قمی به بیماران نیازمندقم | قانونمند شدن حضور 560 تبعه خارجی در قمناکامی تنها شانس المپیکی کاراته قم در پاریسقم | سرانه مصرف آب در قم کاهش یافتقم | ضرورت ارتقاء سواد فرهنگی جامعه براي اصلاح الگوي مصرف آب / منابع آبی در حال ورود به نقطه بحرانی استاعتراض به کرایه‌ها، دلیل تیراندازی به اتوبوس پرسنل پتروشیمی ماهشهرمدیر سابق شهرداری مشهد به اتهام «پولشویی» دستگیر شدمحور ایلام -سرابله به مدت ۵ روز مسدود می‌شودپیرزن ۷۵ ساله زیر چرخ های بونکر سیمان جان باختگزارشی از تلفات پرندگان وحشی به دامپزشکی ارائه نشده استانگشت اتهام آلودگی هوا به سوی بنزینبرنامه پروازهای فرودگاه اصفهان یکشنبه 6 بهمنقیمت مرغ و گوشت در بازار کوثر امروز ۶ بهمن+جدولقمار سفته‌بازها در بازار ملکخطر اخراج قشم از یونسکو جدی شدزنان ۴ برابر مردان در معرض ابتلا به اختلالات عاطفی فصلی هستند