• زمان انتشار: 20 آذر 1398, 09:09
  • / کد خبر: 19095

مهمان ناخوانده کشور ‏‪ را بیشتر بشناسیم

مهمان ناخوانده کشور ‏‪ را بیشتر بشناسیم کمیته تحقیقات دانشجویی دانشکده علوم پزشکی با همکاری باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد واحد تبریز همایشی با عنوان" آنفلوآنزا، مهمان ناخوانده کشور" برگزار کرده و به معرفی این ویروس و نحوره مقابله با آن پرداختند.

 آنفلوآنزا یا گریپ (Grippe) شایعترین بیماری ویروسی فصل سرماست که دستگاه‌ تنفسی ‌را درگیـر می‌کند و شدیدا مسری است. ‌با توجه به حساسیت این بیماری و ابتلای بسیاری از هم مردم جهان از جمله هم وطنان ما به این بیماری نشستی تخصصی با حضور دانشجویان ترم آخر پزشکی دانشگاه آزاد تبریز و جمعی از علاقمندان به شناسایی این بیماری در سالن همایش های استاد شهریار این دانشگاه برگزار شد.
در ابتدا آرمین اصلانی دانشجوی سال آخر پزشکی دانشگاه آزاد واحد تبریز با بیان اینکه مدت‌ زمان‌ شروع‌ علائم‌ آنفلوآنزا  از زمان‌ وارد شدن‌ ویروس‌ به‌ بدن‌ 24 الی 48 ساعت‌ است‌، گفت: ویروس آنفلوآنزا  در سال 1918 شیوع پیدا کرد و تا امروز آمار مرگ و میر یک سیر نزولی را طی کرده است،  به این صورت که در آغاز فعالیت این ویروس مرگ های دسته جمعی حتی 40 میلیون نفر در یکسال گزارش شده است اما به مرور کاهش یافت.
وی با اشاره به اینکه  آنفلوآنزا  هر ساله در مکان‌های مختلف و با شیوع مختلف رخ می‌دهد،  افزود: این الگوی اپیدمیولوژیک منعکس کننده ماهیت در حال تغییر خواص آنتی ژنی ویروس‌های آنفلوآنزا  و گسترش بعدی آنها بستگی به عوامل مختلفی از جمله انتقال ویروس و حساسیت جمعیت دارد.
این دانشجوی ترم آخر پزشکی به علت بیماری آنفلوآنزا  پرداخت و گفت: ویروس‌های عامل آنفلوآنزا  از گروه اورتومیکسو ویروس‌ها هستند و این بیماری  شامل ویروس آنفلوآنزا ی A، آنفلوآنزا ی B و آنفلوآنزا ی C و D است.
اصلانی با بیان اینکه الگوی اپیدمیولوژی سه تیپ آنفلوآنزا  به طور قابل ملاحظه ای با هم تفاوت دارند، اظهار کرد: نوع B  صرفاً باعث ایجاد بیماری در انسان شده و به طور معمول هر دو تا چهار سال یک بار منجر به ایجاد همه گیری محدودی می شود. این ویروس گاهی موجب اپیدمی می شود ، نوع C  این ویروس نیز تنها منجر به ایجاد بیماری در انسان و خوک شده و عامل بیماری های اپیدمی نبوده و فقط عفونت های خفیف تنفسی را به طور اسپورادیک ایجاد می کند و در اکثر مواقع علامت بالینی آشکاری وجود ندارد.
وی ادامه داد:  ویروس های آنفلوآنزا ی نوع D  موجب آلودگی خوک و گاو می شوند، هیچ عفونت انسانی از این ویروس مشاهده نشده است، اما ویروس آنفلوآنزای تیپ A  بسیار شایع بوده و به سرعت قاره‌ها را می پیماید و اپیدمی‌های گسترده ای را به نام پاندمی به وجود می آورد و قادر است منجر به ابتلای گونه های مختلف پستانداران و پرندگان شود.


بیشتر بخوانید: 

خوددرمانی در آنفلوانزا ممنوع
آیا درمان آنفلوآنزا به دارو نیاز دارد؟
۵ استان در صدر شیوع آنفلوآنزا / دارو تامین است
۷ خوردنی برای مقابله با سرماخوردگی و آنفلوآنزا

*ویروس آنفلوآنزا ی A را بهتر بشناسیم
وی با بیان اینکه معمولاً بدن انسان و حیوانات در برخورد با ویروس، علیه این دو آنتی ژن واکنش نشان داده و آنتی بادی تولید می کند، تصریح کرد: ویروس آنفلوآنزای A  قادر است در سطح خود یکی یکی از 16 نوع هماگلوتینین (H1 تا H16) و یکی از نه نوع نورآمینیداز (N1 تا N9 ) را داشته باشد.
 این پزشک با اشاره به اینکه ویروس آنفلوآنزای A  به طور همه ساله و یا هر چند سال یک بار دستخوش یک یا چند دریفت آنتی ژنی می شود، افزود: از آنجایی که یکی دیگر از ویژگی‌های ویروس آنفلوآنزای نوع A  تبادل ژنی در بین گونه‌های مختلف حیوانات و انسان است، گاهی اوقات تغییرات آنتی ژن بسیار شدیدی رخ می دهد، در اثر آمیزش و مخلوط شدن ژنوم دو نوع ویروس آنفلوآنزای مختلف انسانی و پرندگان، ویروسی جدید تولید شده که اصطلاحاً به این حالت ”شیفت آنتی ژنی“ گفته می شود،  از سوی دیگر، به دلیل عدم تماس قبلی بدن افراد با ویروس جدید، مصونیت قبلی نیز نسبت به این ویروس در جوامع انسانی دیده نمی شود، لذا ویروس به سرعت میان انسان ها گسترش یافته و قادر به بروز یک همه گیری جهانی و خطرناک است.
*ویروس  H1N1 چیست؟
اصلانی گفت: این ویروس از آنفلوآنزای نوع A  است که اولین بار در سال 1918 میلادی در آمریکا شناخته شد و پس از یک دوره طولانی در آوریل 2009 (سال جاری) بار دیگر این بیماری به نام Swine flu  یا آنفلوآنزای خوکی با شکل، قدرت و توانایی بیماری‌زایی متفاوت از گذشته، در ایالت کالیفرنیای جنوبی کشور آمریکا گزارش شد.
وی  یادآور شد:   اگر چه Swine flu  آنفلوآنزای خوکی نام گرفته، اما این به آن معنا نیست که این بیماری از خوک به انسان انتقال می‌یابد، بلکه در آزمایش‌های انجام شده از این ویروس، مشخص شده که تعدادی از ژن‌های آن شبیه به آنفلوآنزای ویروسی است که در خوک‌های شمال آمریکا یافته‌اند، قدرت بیماری‌زایی این ویروس، سه برابر ویروس آنفلوآنزای معمولی بوده و بیشترین شیوع آن در فصول سرد سال است،  انتقال آن از انسان به انسان است (نه حیوان به انسان) که معمولاً قسمت فوقانی سیستم تنفسی را درگیر می‌کند. 
وی با اشاره به اینکه  تنها  در یک تا دو درصد می‌تواند منجر به مرگ شود، متذکر شد: این ویروس ها در اثر تماس مستقیم یا غیرمستقیم گسترش می یابند، انتقال این بیماری از انسان به انسان از طریق سرفه، عطسه، تخلیه ترشحات بینی و دهان است که ویروس می‌تواند حداکثر تا فاصله 1.5 متری از طریق سرفه یا عطسه منتقل شود.
وی تاکید کرد:  ویروس‌های آنفلوآنزا  موجود در قطرات تنفسی از طریق سرفه و عطسه منتشر می شوند در اغلب موارد این انتشار از فرد به فرد و معمولا از طریق تماس دست با آنچه که به ویروس  آنفلوآنزا  آلوده شده است و سپس تماس دست آلوده با دهان و بینی فرد منتقل می شود.
اصلانی ادامه داد: بزرگسالان ممکن است دیگران را روز قبل از شروع علائم تا روز پس از بروز بیماری مبتلا نمایند که این امر به این معنی است که شما می توانید فردی را قبل از آنکه بیماری در شما ایجاد شده باشد مبتلا کنید.
وی گفت:  براساس آخرین اطلاعات این ویروس می‌تواند از طریق صحبت کردن نیز انتقال یابد، زیرا ذرات ویروس از طریق تنفس بخصوص در زمان صحبت کردن که دم و بازدم با قدرت بیشتری هوای مجاری تنفسی را به خارج منتقل می‌نماید باعث انتقال بیماری به فرد مقابل شود.
اصلانی عنوان کرد: در آنفلوآنزا  یک روز بعد از شروع، بیماری قابل انتقال است و تاکید می شود انتقال و سرایت بیماری ویروسی را باید بر اساس میزان ابتلای منطقه‌ای و محلی ارزیابی کرد. 
وی اضافه کرد:  اگر فردی در خانواده مبتلا به بیماری آنفلوآنزا شده، باید دوموضوع را در نظر داشت، اوّل نزدیکترین افراد به او از یک تا دو روز قبل شروع بیماری چه کسانی بودند؟  دوّم اینکه از این نزدیکترین افراد به او چه کسانی در گروه خطر (کودکان زیر 5 سال، افراد بالای 64 سال، خانم‌های حامله و افراد با بیماری‌های زمینه‌ای و مزمن) هستند و با این محاسبه می‌توانیم حلقه اوّل مبتلایان احتمالی را شناسایی و با هشدار به آنان، هم آنها را تحت نظر داشته باشیم و هم رفت و آمدهای آنان را با دیگران برای جلوگیری از انتقال بیماری به زنجیره دوّم محدود و کنترل کنیم.
وی به علائم این بیماری پرداخت و گفت:علائم بیماری مشابه آنفلوآنزا ی فصلی همانند تب، سرفه، گلودرد، آب ریزش بینی، کوفتگی و درد بدن، سر درد، لرز و خستگی و در موارد مشخص اسهال، تهوع و استفراغ است،  در مواردی ممکن است این بیماری ویروسی پیشرفت کرده و عفونت‌های شدید ریوی، گوشی و سینوسی ایجاد کند.
وی یادآور شد: سرماخوردگی معمولا با سوزش و درد گلو آغاز می‌شود و با سرفه، آبریزش بینی و بعضی مواقع با خروج خلط ادامه پیدا می‌کند. البته گاهی مواقع کودکان سرماخورده دچار تب نیز می شوند اما تب به‌ندرت بزرگسالان را درگیر می‌کند، بنابراین در سرماخوردگی دردهای شدید عضلانی و تب‌های بالا همچنین سردردهای شدید و سرفه و کوفتگی عضلات برخلاف آنفولانزا بسیار کمتر دیده می‌شود.
این پزشک خاطر نشان کرد: علائم و نشانه های پیشرفت به سمت فرم شدید بیماری تنفسی شامل کوتاه شدن تنفس (در فعالیت یا استراحت)، مشکل در تنفس، خلط رنگی یا خونی، تنفس سریع ، درد قفسه صدری، افت فشار خون، هیپوکسی ،92 درصد در اطفال زیر 5 سال تغییر سطح هوشیاری، عدم هوشیاری ، خواب آلودگی، مشکل در بیدار شدن ، تشنج، کانفیوژن، ضعف شدید یا فلج است. علائم ادامه تکثیر ویروس یا عفونت باکتریال ثانویه شامل تداوم تب یا برگشت تب بالا بوده و سایر علائم که بیشتر از سه روز علی رغم دریافت تب بر یا مسکن ادامه یابد.
احسان شیری دیگر دانشجوی ترم آخر پزشکی دانشگاه آزاد تبریز نیز با بیان اینکه کاهش فعالیت، گیجی، کاهش حجم ادرار، دیسترس شدید تنفسی، نفس نفس زدن شدید، (ناتوانی در بیان یک جمله کامل در یک تنفس) استفاده از عضلات تنفسی کمکی، احساس خفه شدن، تنفس صدا دار در حالت استراحت یا فرورفتگی استرنوم در حالت استراحت از دیگر علائم بیماری است،  افزود:  افزایش تعداد تنفس حداقل 30 تنفس در دقیقه در بالغین، بالای 50 تا در دقیقه در اطفال زیر یکسال و بالای 40 تنفس در دقیقه در اطفال بالای یکسال، اشباع اکسیژن زیر 92 درصد، خستگی تنفسی، فشار سیستولیک 90 و دیاستول زیر 60 mmHg) ، علائم دهیدرتاسیون شدید یا شوک، کاهش تورگور پوستی، فرو رفتن فونتانل در شیر خواران،  تغییر سطح هوشیاری، کانفیوژن، آژیتاسیون، تشنج، تحریک پذیری، بی قراری از علایم این بیماری است.
* درمان های حمایتی بیماران سرپایی:
وی درباره درمان های حمایتی این بیماران گفت:  مسکن یا تب بر (اجتناب از تجویز آسپرین و ترکیبات سالیسیلات مانند بیسموت در بیماران زیر 18 سال) استراحت در منزل و رعایت اصول پیشگیری به این بیماران توصیه می شود، این افراد باید فاصله یک متر را رعایت کنند،  در منزل در تماس با بیماران قرار نگیرند و در صورت مواجه افراد   با ریسک بالا از ماسک استفاده کنند، بیماران در منزل نباید ملاقات کننده داشته باشند، در صورت امکان فقط یک نفر در منزل مسئولیت مراقبت از بیمار را بر عهده بگیرد،  افراد بیمار نباید در منزل از اطفال یا افراد در معرض خطر مراقبت کنند و مصرف مایعات گرم و فراوان نیز توصیه می شود.
شیری درخصوص دیگر نکات قابل توجه گفت:  پوشاندن صورت، بینی و دهان در زمان سرفه و عطسه با دستمال کاغذی یک بار مصرف و پس از آن قرار دادن آن در سطل در بسته مخصوص، شستشوی دست و صورت با آب و صابون بعد از هر عطسه و سرفه تا ویروس‌ها زدوده شوند همچنین دستها را می‌توان با پنبه و الکل ضدعفونی نمود،  در خارج از منزل، محیط کار و معابر عمومی از تماس دستهایتان با صورت یا چشم، بینی و دهانتان خودداری نمایید،  استفاده از ماسک در محیط خارج از منزل بخصوص در مراکز شلوغ و پر رفت و آمد، ماسک تا بیش از 50 درصد از ابتلا به بیماری پیشگیری می‌کند.
وی ادامه داد:  بر اساس استاندارد جهانی ماسک N95  برای مبارزه با بیماری‌ های ویروسی است و باید بدانیم اندازه‌های مختلف از آن برای افراد و گروه‌های سنی مختلف باید در دسترس باشد. 


منبع: ایسنا
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی‌شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
خوراکی که نباید در یخچال نگهداری کنیدگرگی که به انسان پناه برد!تب بالا، مهم‌ترین علامت بیماری کاوازاکیویتامین D چگونه بر روحیه شما اثر می‌گذارد؟برنامه برای فروش گوشی‌های قسطی با امکانات اپراتورهاسهم مردان در ناباروری/عارضه ای به نام واریسکولمیان‌ وعده‌های سالم و کم‌کالریچه کسانی نباید گوجه سبز بخورند؟تاکید بر نوشیدن آب در روزهای گرم سالراهکار‌های طلایی برای رفع خروپفسهم دولت الکترونیک در تعیین تکلیف سهام عدالت پیش بینی شدت علائم بیماری فرد در صورت ابتلا به کوویدبرای اولین بار / سفر 2 فضانورد با فضاپیمای خصوصی (عکس)خطرات کرونا برای سیگاری‌ها بیشتر استتصادف دلخراش در یاسوج با سه فوتی + جزئیاتریزش مو را با این گیاه معجزه گر درمان کنیدهرآنچه از ابتلا به کرونا از سطوح باید بدانیدچند نکته کلیدی برای رفتن به رستوران در شرایط کروناشرایط رفتن به رستوران پس از بازگشایی‌ها/ نشستن روبروی هم ممنوع"کرونا" بیماری تنفسی است یا مشکل خونی؟همه‌گیری کووید ۱۹ و مراقبت از چشم‌هاچای تُرش قاتل فشار خون بالااز دلایل تغییر ناگهانی بوی بدنهشدار نسبت به مرده‌زایی در بانوان باردار سیگاریامکان ابتلا به کووید ۱۹ از راه چشم وجود دارد؟شرایط سنی اهدا‌کنندگان سلول‌های بنیادی کاهش یافتپزشکان داروهای در دسترس را تجویز کنندکاهش وزن با مصرف زنجبیل۱۳ علت درد گودی کمر که ممکن است شما را شگفت زده کند۱۰ خاصیت شگفت انگیز دانه ماش برای سلامتیبا علائم بیماری فیبرومیالژیا، راه تشخیص و درمانش آشنا شوید"دستکش" بپوشیم، یا نپوشیم؟کرونا بهانه‌ای برای خاموشی کولر اتوبوس‌ها/ ابتلا به کووید ۱۹ با روشنی تهویه مترو و BRT صحت دارد؟جلوگیری از چاقی با دانستن میزان کالریِ میوه‌هاعادت، قاعدگی یا پریود؛ این‌ها فحش نیست!
لیست کرایه ۸۰۲ خط ون و تاکسی در شهر تهران منتشر شدعلیخانی: مردم برای رفتن به پارک چیتگر به زحمت می‌افتندکنترل دقیق‌تر استفاده شهروندان از ماسک در اتوبوس‌ها/ کاهش ۶۳ درصدی مسافران اتوبوسآخرین وضعیت افزایش کرایه تاکسی تهران با شیوع کروناتش‌سوزی تانکر حمل سوخت در محور جاجرود/ تردد تنها از مسیر آزادراه تهران- پردیس امکان‌پذیر استاز شایعه تا واقعیت حمله ملخ‌ها به پردیس/ هیچ‌ آسیبی ‌‌به اراضی کشاورزی مشاهده نشد‌زلزله ۴ ریشتری تهران را لرزاندمتوسط قیمت هر متر آپارتمان در تهران اعلام شد/ افزایش ۳۴ درصدی قیمتقتل همسر به خاطر اختلاف خانوادگیاجاره خانه در مناطق مختلف تهران چقدر است؟آخرین وضعیت نوزاد رهاشده در تهران اعلام شداجاره نشینی در منطقه ۵ تهران چقدر تمام می‌شود؟قیمت خرید آپارتمان در یوسف آبادتلاش برای فعال کردن یک هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت سال ۹۸واکنش شهرداری تهران به فیلم ضرب و شتم یک دستفروشقیمت خرید آپارتمان در مرزداراننرخ بلیت مترو از ابتدای خرداد افزایش می‌یابدخرید آپارتمان در نیرو هوایی چقدر تمام می‌شود؟پول مورد نیاز برای خرید خانه در منطقه نواب چقدر است؟هزینه خرید مسکن در لویزان۸۸ درصد مبتلایان کرونا در پایتخت بهبود یافتنداجرای قطعی طرح ترافیک بعد از عید فطر / شروع طرح از ساعت ۸ تا ۱۶عمارت تاریخی هرمز پیرنیا مرمت و احیاء می‌شودقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۹ اردیبهشت ۹۹خرید آپارتمان در جمالزاده چقدر تمام می‌شود؟تشنج در شورای شهر؛ اعتراض به مدیریت هاشمی/ سالاری: بلد نیستند شورا را اداره کنند!قیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۸ اردیبهشت ۹۹تصادف نیسان و اتوبوس در اتوبان قم/۶نفر مصدوم شدندقیمت خرید آپارتمان در حکیمیهقیمت آپارتمان در تهران؛ ۲۵ اردیبهشت ۹۸قیمت خرید آپارتمان در دزاشیب زالی: منحنی مبتلایان تهرانی کرونا در سراشیبی قرار دارداطلاعات دستفروشان در نرم‌افزار سامان بازار ثبت می‌شودضرب‌الاجل فرماندار پردیس بر مقاوم‌سازی بناهاقیمت خربد آپارتمان در دروازه شمیران
افزایش بیماران کرونایی در استان بوشهر/ بی‌توجهی مردم به رعایت بهداشتافزایش ۱۰۰ درصدی اجاره بها در برخی مناطق مشهدپیام تسلیت مدیر عامل شركت بهره برداری نفت و گاز گچساران در پی درگذشت حاج رضا طاهریواکنش شهرداری گوراب زرمیخ به انتشار تصاویر سگ کشیبسیاری از پوشاک نامتعارف تولید داخل است/ عرضه در شوهای لباساخطار دادستان قم به محتکران خودروافزایش چشم‌گیر ضریب تخلف در سطح اشغال ساختمان‌ها در قمقیمت گوشت و مرغ در بازارهای کوثر امروز ۱۲خردادماهنشست خبری مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز داری قم به روایت تصویرتصادف زنجیره‌ای و عجیب در اهوازقم| نشست خبری مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) قم به روایت تصویرشیراز| استفاده از ماسک در اتوبوس و مترو اجباری شدافزایش 44 درصدی درآمد کمیته امداد قم در سال 98۹۵ درصد از حریق های جنگل عامل انسانی دارنداعلام وضعیت هشدار در کرمانشاه بسیار نگران کننده استحضورنیروی زمینی در لیگ برتر وزنه برداری به عنوان نماینده کرمانشاهتقدیر استاندار کرمانشاه از خدمات مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاهآتش سوزی منطقه حفاظت شده خائیز مهار شدوضعیت کرونا در ارومیه «قرمز» شد؛ برخی شهروندان اعتقادی به بیماری کرونا ندارندسایت دفن زباله شهرکرد ساماندهی می‌شودنقص فنی هواپیما را به اهواز برگرداندعلت افزایش موارد مثبت ابتلا به کرونا در آذربایجان شرقیبیشتر شهرها همچنان در وضعیت «هشدار»/ بقاع متبرکه مجدداً تعطیل شدزلزله ۴.۷ ریشتری خنج در استان فارس را لرزاندضرب و شتم یک شهروند توسط شهرداری کرمانشاهبازگشایی کامل حرم حضرت معصومه(س) اجرایی شودافزایش شمار مبتلایان به کرونا در استان ایلام به ۱۰۰۴ نفر۶ بیمار جدید مبتلا به کرونا در چهارمحال و بختیاری شناسایی شدپذیرش ۲۲ بیمار مشکوک به کرونا در قم/ حال ۳۵ نفر وخیم استبرخورد قطار با عابر پیاده در جوین حادثه آفریدلیست کرایه ۸۰۲ خط ون و تاکسی در شهر تهران منتشر شدکهگیلویه و بویراحمد| تصاویر فضای مجازی ربطی به آتش سوزی ارتفاعات خاییز نداردماجرای فیلم تخلیه یک منزل و انتقال اثاثیه به داخل کوچه در بردسیر کرمان چی بود؟علت فوت مرحوم "آسیه پناهی" از سوی دادستان کرمانشاه بررسی و اعلام می شوددستگیری عاملان نزاع دسته‌جمعی در اردبیل

روزنامه رویداد امروز دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
روابط عمومی و جهش تولید
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
افغانستان سازی عراق و شعارهای دروغین دموکراسی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ویژه استان ها
افزایش بیماران کرونایی در استان بوشهر/ بی‌توجهی مردم به رعایت بهداشتافزایش ۱۰۰ درصدی اجاره بها در برخی مناطق مشهدپیام تسلیت مدیر عامل شركت بهره برداری نفت و گاز گچساران در پی درگذشت حاج رضا طاهریواکنش شهرداری گوراب زرمیخ به انتشار تصاویر سگ کشیبسیاری از پوشاک نامتعارف تولید داخل است/ عرضه در شوهای لباساخطار دادستان قم به محتکران خودروافزایش چشم‌گیر ضریب تخلف در سطح اشغال ساختمان‌ها در قمقیمت گوشت و مرغ در بازارهای کوثر امروز ۱۲خردادماهنشست خبری مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز داری قم به روایت تصویرتصادف زنجیره‌ای و عجیب در اهوازقم| نشست خبری مدیرکل کمیته امداد امام خمینی(ره) قم به روایت تصویرشیراز| استفاده از ماسک در اتوبوس و مترو اجباری شدافزایش 44 درصدی درآمد کمیته امداد قم در سال 98۹۵ درصد از حریق های جنگل عامل انسانی دارنداعلام وضعیت هشدار در کرمانشاه بسیار نگران کننده استحضورنیروی زمینی در لیگ برتر وزنه برداری به عنوان نماینده کرمانشاهتقدیر استاندار کرمانشاه از خدمات مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان کرمانشاهآتش سوزی منطقه حفاظت شده خائیز مهار شدوضعیت کرونا در ارومیه «قرمز» شد؛ برخی شهروندان اعتقادی به بیماری کرونا ندارندسایت دفن زباله شهرکرد ساماندهی می‌شودنقص فنی هواپیما را به اهواز برگرداندعلت افزایش موارد مثبت ابتلا به کرونا در آذربایجان شرقیبیشتر شهرها همچنان در وضعیت «هشدار»/ بقاع متبرکه مجدداً تعطیل شدزلزله ۴.۷ ریشتری خنج در استان فارس را لرزاندضرب و شتم یک شهروند توسط شهرداری کرمانشاه