• زمان انتشار: 17 آذر 1398, 11:29
 • / کد خبر: 18863

آموزش بافت ژاکت نوزاد

آموزش بافت ژاکت نوزاد در این مطلب  برای دوستدان هنر بافندگی، آموزش مرحله به مرحله بافت ژاکت نوزاد را به اشتراک گذاشته ایم که با دقت در هر مرحله و رعایت نکات آن می توانید ژکت های زیبا با رنگ های متنوع برای نوزاد ببافید.
با آمدن فصل پاییز و زمستان، بازار هنر بافتنی گرم می شود و بسیاری از علاقمندان هنر بافندگی بخصوص مادران هنرمند شروع به بافت دستکش، بافت شال گردن، بافت کلاه دخترانه و پسرانه می کنند. به همین منظور در مطلب پیش رو، نحوه بافت ژاکت نوزاد را آموزش خواهیم داد، که امیدواریم از این آموزش نهایت استفاده را ببرید.

آموزش بافت ژاکت نوزاد

برای این که ژاکت نوزاد را ببافید باید از یقه لباس بافت را شروع کنید که البته برای نوزاد با سنین مختلف، تعداد دانه های که باید سر بندازید، متفاوت می باشد. در اینجا با استفاده از میله و کاموا با ضخامت متوسط، نحوه بافتن ژاکت برای نوزادان را آموزش می دهیم.

ژاکت برای نوزاد تا شش ماه

 1. در ابتدا باید پنجاه و چهار دانه سر بندازید.
 2. بعد چهار دانه به عنوان نشانه در بین تقسیم بندی ها انتخاب کنید.
 3. ده دانه را برای هر کدام از جلوها بندازید.
 4. از قسمت جلو پنج دانه را برای سجاف در نظر داشته باشید.
 5. هر آستینی را با شش دانه شروع کنید.
 6. برای قسمت پشت نیز هجده دانه بندازید.
طریقه بافت ژاکت نوزاد

ژاکت برای نوزاد بزرگتر از شش ماه تا یک سال

 1. برای بافت ژاکت نوازد باید شصت و چهار دانه را سر بیندازید.
 2. در بین تقسیم بندی ها، چهار دانه را به عنوان نشانه انتخاب کنید.
 3. جلوها را با دوازده دانه شروع کنید.
 4. برای هر یک از جلوها، پنج دانه به عنوان سجاف در نظر بگیرید.
 5. برای هر کدام از آستین ها هشت دانه بیندازید.
 6. بیست دانه برای قسمت پشت کافی می باشد.
نکته: در صورتی که علاقمندید برای نوزادان و کودکان بزرگتر از یک سال ژاکت ببافید، در تقسیم بندی ها باید به ازای هر یک سال، ده دانه بیشتر سر بیندازید و این دانه دها را به قسمت پشت، آستین و جلوها اضافه کنید.

نحوه بافتن ژاکت

برای بافت ژاکت نوزاد باید تا انتهای حلقه آستین به ۲ طرف دانه های نشانه، بر تعداد دانه ها اضافه کنید و به اصطلاح ژته بزنید و به صورت زیر عمل کنید:
 ۱۸ جلو + ۱ ژته + ۱ دانه نشانه + ۱ ژته + ۷ استین + ۱ ژته + ۱ دانه نشانه + ۱ ژته + ۲۶ پشت + ۱ ژته + ۱ دانه نشانه + ۱ ژته + ۷ استین + ۱ ژته + ۱ دانه نشانه + ۱ ژته + ۱۸ دانه جلو.
که در واقع در اولین رج باید هشت دانه به آن اضافه کنید.
همچنین می توانید هشت دانه را به عنوان نشانه در نظر بگیرید و در عوض یک نشانه، دو نشانه قرار دهید و مابقی دانه ها را تقسیم بندی نمایید.
نکته: توجه داشته باشید که این مدل تقسیم بندی از بالا، یک محاسبه تقریبی می باشد.
بافت آسان لباس نوزاد

قد حلقه آستین برای نوزاد

برای نوزدان تا حدود یک سال، قد حلقه آستین باید تقریبا ۱۲ سانت در نظر گرفته شود. ضمن این که برای کودکان ۱ الی ۳ سال این اندازه باید حدودا ۱۴ سانت و کودکان ۳ تا ۷ سال، تقریبا ۱۶ سانت باشد و برای کودکان بزرگتر در حدود ۲۰ تا ۲۲ سانت است.
در این مرحله از بافت ژاکت نوزاد باید ژته بزنید یعنی دانه ها را اضافه کنید و پس از بافتن دانه های قسمت آستین، هر دو قسمت آستین را از یکدیگر جدا نمایید و  آنگاه هر آستین باید جداگانه بافته شود.
به هنگام بافتن آستین ژاکت، باید در هر ۶ رج، یک دانه از هر دو طرف کم شود. ضمن این که در بافت پایین آستین، تقریبا ۶ الی ۸ رج آن به صورت کشباف ببافید و کور کنید.
در گام بعدی پشت و هر دو قسمت جلوی ژاکت را به شکل جدا و یا با هم ببافید و بعد از رسیدن به اندازه مورد نظر، بافتن را با ۶ الی ۸ رج کشباف به پایان برسانید.

بیشتر بخوانید: 
آموزش ژاکت بافتنی دخترانه
جدیدترین مدل کلاه بافتنی دخترانه 2019 + آموزش بافت کلاه


نحوه بافت یقه لباس

برای بافت دور یقه ژاک نوزاد، ایتدا دانه گیری نمایید. بعد برای بافتن یقه گرد معمولی به اندازه ۳ سانتی متر به حالت کشباف ببافید و همچنین برای یقه برگرد باید ۸ الی ۱۰ سانتی متر کشباف بافته شود.
برای بافتن یقه به صورت چین دار باید در زمان دانه گیری در اولین رج، بعد از هر ۲ دانه، یک ژته کور و یا بالعکس بزنید و این عمل را تا انتهای رج ادامه دهید. آنگاه ۷ الی ۸ سانتی متر ساده ببافید و در انتها ۳ رج را به صورت رکن ببافید.
نکات حائز اهمیت
۱- در صورت شروع بافتن لباس از قسمت یقه باید بافت یقه کشباف نباشد.
۲- در نخستین رج باید دانه ها رو بافته شوند و در رج دوم تقسیم بندی دانه ها صورت گیرد.
۳- پس از بایان بافت، مجددا از لبه سر انداخته شده، دانه گیری گردد تا یقه به اندازه مورد نظر بافته گردد.
مدل بافتن یقه ژاکت نوزاد

طریقه گود کردن یقه لباس

در بافت ژاکت نوزاد در صورتی که می خواهید یقه لباس گودتر باشد باید از دومین رج، ۲ دانه-۲ دانه آخر هر رج رفت و رج برگشت را نبافید یعنی در میل نگه داشته شود.
این عمل را برای ژاکت نوزاد ۳ مرتبه تکرار نمایید و سپس تعداد بافت ۲ قسمت جلو لباس را تا انتهای رج ادامه دهید، یعنی نباید از این قسمت کار به بعد نباید دانه ای را نگه دارید و در زمان بافتن همه دانه ها تا انتهای رج از در فاصله میان ۲دانه-۲ دانه، یک دانه اضافی بگیرید و برای ایجاد نشدن فاصله آن را با دانه بعد کور نمایید.
اکنون یقه لباس حالت گودی خواهد داشت و از رج بعدی می توانید برای سجاف به میزان دلخواه از هر دو طرف، دانه بندازید و این دانه های اضافی را رکن ببافید، بعد جا دکمه را ایجاد کنید.

نحوه ایجاد جا دکمه

آسان ترین راه برای ایجاد جا دکمه برای بافت ژاکت نوزاد این است که باید به هنگام بافتن رج رفت، ۲ دانه را یکی ببافید و در بافتن رج برگشت، روی همین دو دانه، ژته بندازید. سپس در رج رفت بعد، ژته باید به شکل باز بافته شود.
بافتن ژاکت نوزادان کوچکتر از یک سال

طریقه بافت از یقه

برای نوزاد زیر یک سال و بالای یک سال نحوه بافت از یقه متفاوت می باشد که در زیر با این دو نوع بافت از یقه آشنا می شوید.

بافت از یقه برای نوزاد زیر یک ساله

۶۸ تا سر بندازین. ۸ سانت کشباف ۱ زیر ۱ رو ببافین.
در پایان کشباف ۱ رج کامل را ببافین و بعد به ترتیب زیر رج به رج انجام بدین.
۱۲ تا زیر ، ۱ ژته ، ۱ زیر، ۱ ژته
۱۰ تا زیر ، ۱ ژته ، ۱ زیر، ۱ ژته
۲۰ تا زیر ، ۱ ژته ، ۱ زیر، ۱ ژته
۱۰ تا زیر ، ۱ ژته ، ۱ زیر، ۱ ژته
۱۲ تا زیر
رج بعد۴تا زیر.بقیه رو.۴تای آخر زیر
رج بعد
۱۳ تا زیر ، ۱ ژته ، ۱ زیر، ۱ ژته
۱۲ تا زیر ، ۱ ژته ، ۱ زیر، ۱ ژته
۲ تا زیر ، ۱ ژته ، ۱ زیر، ۱ ژته
۱۲ تا زیر ، ۱ ژته ، ۱ زیر، ۱ ژته
۱۳ تا زیر
رج بعد ۴تا زیر.بقیه رو.۴تای آخر زیر
رج بعد
۱۴ تا زیر ، ۱ ژته ، ۱ زیر، ۱ ژته
۱۴ تا زیر ، ۱ ژته ، ۱ زیر، ۱ ژته
۲۴ تا زیر ، ۱ زیر، ۱ زیر، ۱ ژته
۱۴ تا زیر ، ۱ ژته ، ۱ زیر، ۱ ژته .
۱۴ تا زیر
رج بعد ۴ تا زیر .بقیه رو.۴تای آخری زیر
رج بعد
۱۵ تا زیر ، ۱ ژته ، ۱ زیر، ۱ ژته
۱۶ تا زیر ، ۱ ژته ، ۱ زیر، ۱ ژته
۲۶ تا زیر ، ۱ ژته ، ۱ زیر، ۱ ژته
۱۶ تا زیر ، ۱ ژته ، ۱ زیر، ۱ ژته
۱۵ تا زیر
رج بعد ۴تای اولی زیر.بقیه رو.۴تای آخری زیر
بافت ژاکت نوزاد با میله بافتنی

بافت از یقه برای نوزاد یک ساله تا دو ساله

تا سر بیندازید. ۱۰سانت کشباف ۱ زیر ۱رو ببافید. در پایان کشباف ۱رج کامل رو و بعد به ترتیب زیر ببافید.
۱۳ تا زیر ، ۱ ژته ، ۱ زیر، ۱ ژته
۱۱ تا زیر ، ۱ ژته ، ۱ زیر، ۱ ژته
۲۲ تا زیر ، ۱ ژته ، ۱ زیر، ۱ ژته
۱۱ تا زیر ، ۱ ژته ، ۱ زیر، ۱ ژته
۱۳ تا زیر
رج بعد ۵تای اولی زیر.بقیه رو.۵تای اخری زیر
رج بعد
۱۴ تا زیر ، ۱ ژته ، ۱ زیر، ۱ ژته
۱۳ تا زیر ، ۱ ژته ، ۱ زیر، ۱ ژته
۲۴ تا زیر ، ۱ ژته ، ۱ زیر، ۱ ژته
۱۳ تا زیر ، ۱ ژته ، ۱ زیر، ۱ ژته
۱۴ تا زیر
رج بعد ۵ تای اولی زیر بقیه رو ۵ تای آخری هم زیر
رج بعد
۱۵ تا زیر ، ۱ ژته ، ۱ زیر، ۱ ژته
۱۵ تا زیر ، ۱ ژته ، ۱ زیر، ۱ ژته
۲۶ تا زیر ، ۱ ژته ، ۱ زیر، ۱ ژته
۱۵ تا زیر ، ۱ ژته ، ۱ زیر، ۱ ژته
۱۵ تا زیر
رج بعد ۵تا زیر.بقیه رو.۵تای آخر زیر
رج بعد
۱۶ تا زیر ، ۱ ژته ، ۱ زیر، ۱ ژته
۱۷ تا زیر ، ۱ ژته ، ۱ زیر، ۱ ژته
۲۸ تا زیر ، ۱ ژته ، ۱ زیر، ۱ ژته
۱۷ تا زیر ، ۱ ژته ، ۱ زیر، ۱ ژته
۱۶ تا زیر
رج بعد ۵ تا زیر .بقیه رو.۵تای اخری زیر

منبع: مجله آرگا
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
 • آخرین اخبار
 • تهران
 • شهرستان ها
علت خواب رفتن دست چیست؟واتس‌اپ محبوب ‎ترین اپلیکیشن در سال ۲۰۱۹۱۵خاصیت شگفت انگیز لیمو ترش؛ از خاصیت سم زدایی تا کاهش وزن آمبره چیست؟ مدل هایی زیبا از رنگ موی آمبرهخوردن برف چه بلایی سر بدنمان می‌آورد؟موقع دندان‌درد چه قرصی بخوریم؟روش‌های تهیه‌ی رب انار خانگیبا خواص موز آشنا شویدسماق چه خواصی دارد؟کیست مثانه چیست و چه علائمی دارد؟با موج دوم آنفولانزا چه کنیم؟"شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید / آفلاتوکسین در لبنیات همیشه و همه جا بوده و هستیاسمن مقبلی؛ یک زن ایرانی که به مریخ می‌روددر چه صورت زن می‌تواند شوهر خود را ممنوع الخروج کند؟مضرات نوشیدن چای کهنه دمافسردگی بعد از زایمان را جدی بگیریدخط‌کشی مردم به انقلابی و غیرانقلابی کار غلطی استمردم از پنهان کردن واقعیت عصبانی شدنددولت در کنار مردم سیل‌زده استافسردگی بعد از زایمان را جدی بگیریدجدیدترین مدل دسته گل عروس ۲۰۲۰درمان خانگی ترک پاجدیدترین مدل مانتو عید ۹۹وجود سم آفلاتوکسین در مواد غذایی مسئله‌ای جهانی است/روند کاهشی آفلاتوکسین در لبنیات و خشکبار 14 تمرین موثر برای درمان تنبلی چشمعکس پروفایل بهمنطرز تهیه خورشت به و آلوحقایق جالب درباره‌ی پیاده‌رو مشاهیر هالیوودشستشوی مکرر پوست در زمان آلودگی هوا۵ علامتی که نشان دهنده سلامت انسان استخواص باور نکردنی گل مینالاغری معجزه‌آسا با دمنوش‌های خانگی + طرز تهیهمعرفی ۶ روش آسان و سریع انتقال فایل از تلفن هوشمند به رایانه و بالعکسرعایت نکات بهداشتی، مهمترین راه پیشگیری از آنفولانزاتشخیص کمبود ویتامین B۱۲ با معاینه چشم
احتمال تعطیلی مدارس تهران فردا دوشنبه 30 دی 98محسن هاشمی: قرارداد شهرداری با جشنواره فیلم فجر به مصوبه شورای شهر نیاز نداردتعطیلی مدارس شهرستانهای تهران ۲۹ دی ۹۸ در نوبت عصرقیمت آپارتمان نوساز در تهران/ بالاترین قیمت مال کدام منطقه است؟فعالیت ٢۴ ساعته گرمخانه‌ها در روز برفی پایتختهمه پرواز‌های فرودگاه مهرآباد لغو شدترافیک در آزادراه تهران-کرج سنگین استبرف برخی واحدهای دانشگاه آزاد را تعطیل کردمدارس کدام استان‌ها یکشنبه ۲۹ دی ماه تعطیل است؟تعطیلی مدارس تهران یکشنبه ٢٩ دی ٩٨ و تعطیلی مدارس کرجآرادکوه منبع انتشار بوی نامطبوع تهران نیستتهران| حکم پلمب ۳۴ قلیان‌سرا و قهوه‌خانه متخلف صادر شدتعطیل مدارس ابتدایی پردیس رودهن و جاجرود در نوبت عصر شنبه 28 دی 98تعطیلی مقاطع پیش دبستانی و ابتدایی دماوند در نوبت عصر شنبه 28 دی 98واکنش عضو شورای شهر تهران به کمک ۸میلیارد تومانی شهرداری به جشنواره فجرمتروی تهران "فردا" رایگان استقیمت رهن و اجاره خانه‌های ۲۰۰ متری به بالا در تهرانخرید واحد مسکونی در محله گیشا چقدر تمام می‌شود؟پرداخت ۸ میلیارد تومانی شهرداری تهران به جشنواره فجر "غیرقانونی" استمعمای مرگ دلفین‌ها در تهران/ پیمانکار چه چیز را مخفی می‌کند؟مناسب‌ترین مقصد خانه اولی‌ها در بازار مسکن کجاست؟دیوارنگاره میدان ولیعصر تغییر کرد/آه از غمی که تازه شود با غمی دگرمظنه قیمت خرید آپارتمان در منطقه دیباجی چقدر است؟جایگزین مناسب برای آپارتمان‌های رهن کاملهمدردی دانشجویان و مردم با خانواده جانباختگان هواپیمای اوکراینی۴ شهربازی غیراستاندارد در تهران پلمب شدآپاتمان‌های ۱۰ ساله در تهران چند قیمت است؟واکنش محیط زیست به علت مرگ دلفین برج میلاد / صدور مجوز برای مراکز دلفیناریوم‌ ممنوع شدچند قبرستان جدید در تهران احداث می شوندقیمت آپارتمان‌های ۴۰ متری در نقاط مختلف تهراناجاره بهای خانه های۸۰ متری در تهران چند؟واکنش مردم به #انتقام_سخت در ساعت ۴ بامداد؛ میدان انقلاب تهرانمحل سقوط هواپیمای اوکراینی منطقه مسکونی نبوده استقیمت مسکن در مناطق مختلف پایتختآرایش برج آزادی تهران با تصویر حاج قاسم
برگزاری آئین تودیع و معارفه مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه قمخشک‌سالی روند فرونشست در جعفریه قم را سرعت بخشیده است۱۴۳۰ طرح صنعتی در قم در حال اجراست133 نفر در محورهای مواصلاتی قم جان باختندتخفیف ۲۰ درصدی مراکز معاینه فنی خودرو در قمقم | وقوع قریب به ۲۸۰۰ حریق در شهر در ۹ ماهه سال جاریکسب رتبه نخست شهرداری منطقه 8 قم در پاسخگویی به درخواست های مردمیقم| خاکبرداری، زیرسازی و آسفالت فرعی‌های خیابان شهید شمسقم | قوانین مجلس باید باعث کاهش طلاق و آسیب‌های اجتماعی شودافزایش بودجه شهرداری در سال آیندهکرمان| طرح جامع احیای راسته‌بازار قلعه محمود کرمان تدوین می‌شودالبرز| ۱۶۷ هکتار از اراضی ملی البرز رفع تصرف شدقم| 30 واحد آلاینده قم اخطار کتبی دریافت کردندحرکات آئینی سنتی خراسان رضوی در نمایشگاه گردشگری فیتور اسپانیا اجرا می‌شودآذربایجان غربی| ۸ هزار میلیارد ریال مالیات وصول شدآذربایجان غربی| ایرانی بودن سرفصل مشترک اقلیت‌های دینیآذربایجان غربی| سهم ناچیز سیب در صادراتروزانه ۷۰۰ تن زباله در قم جمع‌آوری می‌شودواژگونی اتوبوس در محور «هشترود-مراغه»ارسال ۹ پرونده واحدهای آلاینده در قم به مراجع قضاییتعطیلی مدارس نوبت بعدازظهر قزوین یکشنبه 29 دی 98بیشترین اعتراض حذف شدگان از بسته معیشتی به خاطر چیست؟عاملان انتشار تصاویر خانوادگی در کردستان بازداشت شدندکف‌سازی‌ صفوی‌ها در چهارباغ رو آمد + تصویرتعطیلی مدارس تبریز امروز در شیفت بعدازظهر یکشنبه 29 دی 98تعطیل مدارس کرج، فردیس و ساوجبلاغ در نوبت عصر یکشنبه 29 دی 98ارتش بیش از ۲۵ برنامه ویژه را در ایام دهه فجر تدارک دیده استتعطیلی مدارس شیفت عصر ابهر و خرم‌دره یکشنبه 29 دی 98تعطیلی مدارس آذربایجان‌غربی در نوبت بعداز ظهر یکشنبه 29 دی 98مدارس ابتدایی شهری و روستایی زرندیه در نوبت عصر تعطیل شد‌احتمال تعطیلی مدارس تهران فردا دوشنبه 30 دی 98محسن هاشمی: قرارداد شهرداری با جشنواره فیلم فجر به مصوبه شورای شهر نیاز نداردتعطیلی مدارس شهرستانهای تهران ۲۹ دی ۹۸ در نوبت عصرتعطیلی مدارس ابتدایی عمارلو و ماسوله یکشنبه 29 دی 98تعطیلی مدارس نوبت بعداز ظهر اردبیل یکشنبه 29 دی 98

روزنامه رویداد امروز یکشنبه 29 دی 1398 پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
آمریکای دروغگو و اشغال دوستانه کشورهای عربی
آمریکای دروغگو و اشغال دوستانه کشورهای عربی
آمریکای دروغگو و اشغال دوستانه کشورهای عربی
ویژه استان ها
برگزاری آئین تودیع و معارفه مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه قمخشک‌سالی روند فرونشست در جعفریه قم را سرعت بخشیده است۱۴۳۰ طرح صنعتی در قم در حال اجراست133 نفر در محورهای مواصلاتی قم جان باختندتخفیف ۲۰ درصدی مراکز معاینه فنی خودرو در قمقم | وقوع قریب به ۲۸۰۰ حریق در شهر در ۹ ماهه سال جاریکسب رتبه نخست شهرداری منطقه 8 قم در پاسخگویی به درخواست های مردمیقم| خاکبرداری، زیرسازی و آسفالت فرعی‌های خیابان شهید شمسقم | قوانین مجلس باید باعث کاهش طلاق و آسیب‌های اجتماعی شودافزایش بودجه شهرداری در سال آیندهکرمان| طرح جامع احیای راسته‌بازار قلعه محمود کرمان تدوین می‌شودالبرز| ۱۶۷ هکتار از اراضی ملی البرز رفع تصرف شدقم| 30 واحد آلاینده قم اخطار کتبی دریافت کردندحرکات آئینی سنتی خراسان رضوی در نمایشگاه گردشگری فیتور اسپانیا اجرا می‌شودآذربایجان غربی| ۸ هزار میلیارد ریال مالیات وصول شدآذربایجان غربی| ایرانی بودن سرفصل مشترک اقلیت‌های دینیآذربایجان غربی| سهم ناچیز سیب در صادراتروزانه ۷۰۰ تن زباله در قم جمع‌آوری می‌شودواژگونی اتوبوس در محور «هشترود-مراغه»ارسال ۹ پرونده واحدهای آلاینده در قم به مراجع قضاییتعطیلی مدارس نوبت بعدازظهر قزوین یکشنبه 29 دی 98بیشترین اعتراض حذف شدگان از بسته معیشتی به خاطر چیست؟عاملان انتشار تصاویر خانوادگی در کردستان بازداشت شدندکف‌سازی‌ صفوی‌ها در چهارباغ رو آمد + تصویرتعطیلی مدارس تبریز امروز در شیفت بعدازظهر یکشنبه 29 دی 98