• زمان انتشار: 17 آذر 1398, 11:20
  • / کد خبر: 18861

همه چیز درباره داروی آسبوتولول؛ داروی فشار خون و ضربان قلب نامنظم

همه چیز درباره داروی آسبوتولول؛ داروی فشار خون و ضربان قلب نامنظم داروی آسبوتولول به عنوان یک داروی عمومی تحت نام تجاری «سکترال» در دسترس است؛ این دارو به صورت کپسول خوراکی برای درمان فشار خون بالا و ضربان قلب نامنظم مورد استفاده قرار می‌گیرد. 
داروی آسبوتولول برای درمان فشار خون بالا و ضربان قلب نامنظم (آریتمی) تولید و روانه‌ بازار شده است. کاهش فشار خون بالا از مشکلات جدی و خطرناکی چون سکته مغزی، حمله قلبی و مشکلات کلیوی جلوگیری کرده و با درمان ضربان قلب نامنظم، به قلب کمک می‌کند تا بهتر و با فشار کمتری کار کند. همان‌طور که می‌دانید، ضربان نامنظم می‌تواند گاهی ممکن منجر به حمله قلبی شود. در این مطلب به معرفی این کامل داروی آسبوتولول، موارد مصرف آن، تداخل‌های دارویی و تمام دانستنی‌های مربوط به آن می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

داروی آسبوتولول چیست؟

آسبوتولول یک داروی خوراکی و بدون نسخه است که با نام تجاری سکترال و به عنوان یک داروی عمومی (ژنریک) و یک بتابلاکر در دسترس همگان قرار دارد و می‌تواند به عنوان بخشی از یک درمان ترکیبی در کنار سایر داروها مصرف شود. این دارو در طبقه‌بندی داروهای قلبی – عروقی قرار گرفته است. این دارو پس از گذشت ۱ تا ۲ ساعت کم کم اثر کرده و مدت زمان اثربخشی آن بین ۱۲ تا ۲۴ ساعت خواهد بود.


نحوه اثربخشی داروی آسبوتولول

آسبوتولول یک داروی بتابلاکر است که از فعال شدن گیرنده‌های بتای موجود در رگ‌های خونی و قلب توسط هورمون‌هایی چون آدرنالین جلوگیری می‌کند. زمانی که فعالیت این گیرنده‌ها مسدود می‌شود، رگ‌های خونی و قلب فرد آرام شده و در نتیجه فشار خون و ضربان قلب او کاهش می‌یابد. کاهش فشار خون، نیاز قلب به اکسیژن را کمتر می‌کند.

 

نحوه مصرف داروی آسبوتولول

دوز مصرف دارو، فواصل زمانی بین مصرف و فرم دارو، همه و همه به مواردی از قبیل سن بیمار، مورد مصرف دارو، شدت وضعیت بیمار، سایر شرایط پزشکی و واکنش بیمار به اولین دوز بستگی دارد. در این بخش دوز مصرفی به تفکیک موارد مصرف و سن بیمار آورده شده است:
 

دوز مصرفی برای درمان فشار خون بالا

گروه سنیدوز مصرفی
دوز کودکان (تا ۱۸ سال)تأثیر این دارو بر کودکان مورد مطالعه قرار نگرفته و نباید در افراد زیر ۱۸ سال مصرف شود.
دوز میانسالان (سنین ۱۸ تا ۶۴ سال)دوز آغازین: کپسول ۴۰۰ میلی‌گرمی یک بار در روز یا کپسول ۲۰۰ میلی‌گرمی دو بار در روز مصرف می‌شود.
افزایش دوز: در صورت نیاز ممکن است پزشک دوز مصرفی را تا ۲ کپسول ۶۰۰ میلی‌گرمی در روز افزایش دهد. محدوده پیشنهاد شده ۴۰۰ تا ۸۰۰ میلی‌گرم در روز است.
دوز افراد مسن (۶۵ سال و بالاتر)در افراد مسن حتی دوز پایین دارو تأثیر زیادی دارد و معمولاً مصرف آن‌ها کمتر از میان‌سالان است. به طور کلی دوز مصرفی روزانه نباید از ۸۰۰ میلی‌گرم بیشتر شود.


 بیشتر بخوانید: 
قرص گریپین ۳ چیست؟
قرص پوزارکس چیست و در چه مواردی تجویز می شود؟
هرآنچه درباره قرص گلوریپا داروی کاهش قند خون باید بدانید!
قرص وروژست؛ موارد مصرف، تداخل دارویی و عوارض

دوز مصرفی برای درمان ضربان قلب نامنظم

گروه سنیدوز مصرفی
دوز میانسالان (سنین ۱۸ تا ۶۴ سال)دوز آغازین: ۲۰۰ میلی‌گرم دو بار در روز
افزایش دوز: در صورت نیاز ممکن است پزشک دوز مصرفی را تا ۲ کپسول ۶۰۰ میلی‌گرمی در روز افزایش دهد. محدوده پیشنهاد شده ۶۰۰ تا ۱۲۰۰ میلی‌گرم در روز است.
کودکان و افراد مسنمشابه مورد قبل

 

ملاحظات ویژه (بروز مشکلات کلیوی)

  • در صورت بروز مشکلات قابل کنترل در کلیه (CrCl <۵۰ میلی‌لیتر در دقیقه)، پزشک دوز مصرفی را ۵۰٪ کاهش می‌دهد.
  • در صورت بروز مشکلات شدید کلیوی (CRCl <۲۵ میلی‌لیتر در دقیقه)، پزشک دوز مصرفی را ۷۵ درصد کاهش می‌دهد.


نام تجاری، موارد مصرف، عوارض جانبی و تداخل دارویی

نام تجاریسکترال
موارد مصرفدرمان فشار خون بالا، ضربان قلب نامنظم (انقباض زودرس بطنی یا آریتمی قلبی PVS)
عوارض جانبیضربان قلب پایین‌تر از حد طبیعی، سرگیجه، خستگی، سردرد، یبوست، اسهال، ناراحتی معده (سوءهاضمه)، درد عضلانی، فشار خون بسیار پایین، گردش خون ضعیف، اختلال نعوظ، افسردگی، آسیب کبدی، لوپوس اریتماتوز سیستمیک (SLE)
تداخل داروییکریتینیب، فلوکتافنین، متاکولین، ریواستیگمین، آمیفوستین، دروندارون، اوبینوتوزوماب، آگونیست‌های آلفا و بتا، ایبوپروفن، ناپروکسن، دیکلوفناک، اتودولاک، ایندومتاسین، نابومتون و داروی رزرپین (کاهش فشار خون)
 

هشدارهای مهم در ارتباط با مصرف داروی آسبوتولول

پیش از شروع مصرف داروی آسبوتولول، پزشک را در جریان تمام شرایط سلامتی خود از جمله ابتلا به آسم، بیماری انسداد مزمن ریوی (COPD)، دیابت، گردش خون ضعیف، نارسایی قلبی یا سایر مشکلات قلبی، تیروئید پرکار و ... قرار دهید. قبل از قطع مصرف این دارو ابتدا با پزشک خود صحبت کنید. اگر بیمارانی که از شرایط خاصی رنج می‌برند، به طور ناگهانی مصرف این دارو را قطع کنند، احتمال بروز مشکلات تیروئیدی یا درد قفسه سینه وجود دارد.


هشدار آلرژی

مصرف داروی آسبوتولول در برخی مواقع با آلرژی شدید همراه است. علائم این آلرژی عبارت‌اند از تنفس دشوار، تورم گلو یا زبان، کهیر و بثورات پوستی که در صورت بروز این موارد، قطع مصرف توصیه می‌شود. توجه داشته باشید که مصرف مجدد دارو پس از واکنش آلرژیک می‌تواند کشنده باشد.هشدارها برای افراد با شرایط خاص پزشکی

۱) مبتلایان به آسم یا COPD
بسیاری از مبتلایان به آسم یا بیماری انسداد مزمن ریوی (COPD) نباید داروی آسبوتولول را مصرف کنند و حتی در صورت تجویز، دوزهای بسیار کم تحت نظارت مستقیم پزشک مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ زیرا دوزهای بالاتر این دارو می‌تواند گیرنده‌های موجود در معابر تنفسی را مسدود کند که خود علائم آسم را تشدید خواهد کرد. ضمناً این دارو در عملکرد داروهای تنفسی اختلال ایجاد می‌کند.

۲) مبتلایان به دیابت
داروی آسبوتولول علائم قند خون پایین مانند لرزش و افزایش ضربان قلب را پنهان می‌کند. این مسئله تشخیص قند خون پایین را با مشکل مواجه خواهد کرد.
۳. مبتلایان به گردش خون ضعیف
این دارو با کاهش فشار خون، گردش ضعیف خون در پاها و دستان فرد را به مراتب ضعیف‌تر می‌کند.
۴. مبتلایان به نارسایی قلبی
در صورت ابتلا به نارسایی قلبی کنترل نشده، مصرف داروی آسبوتولول توصیه نمی‌شود؛ اگر نارسایی قلبی فرد تحت کنترل باشد، در برخی موارد پزشک با احتیاط فراوان از این دارو استفاده می‌کند.۵. مبتلایان به تیروئید پرکار

قطع ناگهانی مصرف این دارو در افراد مبتلا به تیروئید پرکار، علائم پرکاری تیروئید از قبیل گیجی، ضربان قلب بسیار بالا، لرزیدن، تعریق یا پریشانی را به گونه‌ای باورنکردنی شدت می‌بخشد.


۶. مبتلایان به مشکلات کلیوی

دفع داروی آسبوتولول توسط کلیه‌ها انجام می‌شود؛ اگر کلیه‌ها عملکرد خوبی نداشته باشند، دارو مدت زمان طولانی‌تری در بدن مانده و فرد را در معرض عوارض جانبی قرار می‌دهد. معمولاً دوز مصرفی در این افراد بسیار کم است.
۷. مبتلایان به مشکلات کبدی
از آنجایی که این دارو توسط کبد پردازش می‌شود؛ اگر کبد عملکرد خوبی نداشته باشد، دارو مدت زمان طولانی‌تری در بدن مانده و فرد را در معرض عوارض جانبی قرار می‌دهد. این افراد نیز درست مانند مبتلایان به مشکلات کلیوی، معمولاً دوز کمتری از این دارو مصرف خواهند کرد.
 

مصرف آسبوتولول در بارداری و شیردهی

طی مطالعات انجام شده بر روی حیوانات باردار، این دارو خطر سقط جنین را افزایش می‌دهد؛ اما تحقیقات کافی برای تأثیر آن بر جنین انسان انجام نشده است. بارداری یا تصمیم به باردار شدن را به پزشک اطلاع دهید. این دارو از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل شده و می‌تواند عوارض جدی به دنبال داشته باشد. معمولاً شیردهی در دوره مصرف این دارو توصیه نمی‌شود و باید به کمک پزشک در مورد آن تصمیم گرفت.
 
مصرف داروی آسبوتولول توسط افراد مسن و کودکانبدن افراد مسن برای پردازش این دارو به زمان بیشتری نیاز دارد؛ از این رو پزشک با دوزهای پایین‌تر شروع می‌کند تا از عدم تجمع دارو در بدن اطمینان حاصل گردد. مصرف داروی آسبوتولول در کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال توصیه نمی‌شود.


داروی آسبوتولول را مطابق دستور پزشک مصرف کنید!

۱. در صورت قطع مصرف یا عدم آغاز مصرف
 فشار خون بالا یا ضربان قلب نامنظم بهبود نخواهد یافت. این مسئله خطر حمله قلبی یا آسیب رگ‌های خونی ریه‌ها، قلب و کبد را افزایش می‌دهد.
۲. در صورت قطع مصرف ناگهانی
 خطر حمله قلبی تا حد زیادی افزایش می‌یابد. دوز مصرف این دارو باید رفته رفته کم شده و در نهایت قطع شود.
۳. در صورت فراموش کردن یک دوز یا بی‌برنامگی مصرف دارو
 تأثیر دارو در کاهش فشار خون و تنظیم ضربان قلب بی‌اثر شده و حمله قلبی در کمین بیمار خواهد بود.
۴. در صورت مصرف زیاد
 بیمار در معرض خطر کاهش شدید و خطرناک فشار خون و ضربان قلب قرار می‌گیرد. همچنین ممکن است باعث کاهش سطح قند خون، تنفس دشوار، نارسایی قلبی یا تشنج شود.
 

نگهداری از داروی آسبوتولول

این دارو را در دمای اتاق بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد و به دور از نور خورشید نگهداری کرده و از قرار دادن آن در مناطق مرطوب مانند حمام خودداری کنید.

منبع: ستاره
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
علت خواب رفتن دست چیست؟واتس‌اپ محبوب ‎ترین اپلیکیشن در سال ۲۰۱۹۱۵خاصیت شگفت انگیز لیمو ترش؛ از خاصیت سم زدایی تا کاهش وزن آمبره چیست؟ مدل هایی زیبا از رنگ موی آمبرهخوردن برف چه بلایی سر بدنمان می‌آورد؟موقع دندان‌درد چه قرصی بخوریم؟روش‌های تهیه‌ی رب انار خانگیبا خواص موز آشنا شویدسماق چه خواصی دارد؟کیست مثانه چیست و چه علائمی دارد؟با موج دوم آنفولانزا چه کنیم؟"شیر" را از سبد غذایی حذف نکنید / آفلاتوکسین در لبنیات همیشه و همه جا بوده و هستیاسمن مقبلی؛ یک زن ایرانی که به مریخ می‌روددر چه صورت زن می‌تواند شوهر خود را ممنوع الخروج کند؟مضرات نوشیدن چای کهنه دمافسردگی بعد از زایمان را جدی بگیریدخط‌کشی مردم به انقلابی و غیرانقلابی کار غلطی استمردم از پنهان کردن واقعیت عصبانی شدنددولت در کنار مردم سیل‌زده استافسردگی بعد از زایمان را جدی بگیریدجدیدترین مدل دسته گل عروس ۲۰۲۰درمان خانگی ترک پاجدیدترین مدل مانتو عید ۹۹وجود سم آفلاتوکسین در مواد غذایی مسئله‌ای جهانی است/روند کاهشی آفلاتوکسین در لبنیات و خشکبار 14 تمرین موثر برای درمان تنبلی چشمعکس پروفایل بهمنطرز تهیه خورشت به و آلوحقایق جالب درباره‌ی پیاده‌رو مشاهیر هالیوودشستشوی مکرر پوست در زمان آلودگی هوا۵ علامتی که نشان دهنده سلامت انسان استخواص باور نکردنی گل مینالاغری معجزه‌آسا با دمنوش‌های خانگی + طرز تهیهمعرفی ۶ روش آسان و سریع انتقال فایل از تلفن هوشمند به رایانه و بالعکسرعایت نکات بهداشتی، مهمترین راه پیشگیری از آنفولانزاتشخیص کمبود ویتامین B۱۲ با معاینه چشم
احتمال تعطیلی مدارس تهران فردا دوشنبه 30 دی 98محسن هاشمی: قرارداد شهرداری با جشنواره فیلم فجر به مصوبه شورای شهر نیاز نداردتعطیلی مدارس شهرستانهای تهران ۲۹ دی ۹۸ در نوبت عصرقیمت آپارتمان نوساز در تهران/ بالاترین قیمت مال کدام منطقه است؟فعالیت ٢۴ ساعته گرمخانه‌ها در روز برفی پایتختهمه پرواز‌های فرودگاه مهرآباد لغو شدترافیک در آزادراه تهران-کرج سنگین استبرف برخی واحدهای دانشگاه آزاد را تعطیل کردمدارس کدام استان‌ها یکشنبه ۲۹ دی ماه تعطیل است؟تعطیلی مدارس تهران یکشنبه ٢٩ دی ٩٨ و تعطیلی مدارس کرجآرادکوه منبع انتشار بوی نامطبوع تهران نیستتهران| حکم پلمب ۳۴ قلیان‌سرا و قهوه‌خانه متخلف صادر شدتعطیل مدارس ابتدایی پردیس رودهن و جاجرود در نوبت عصر شنبه 28 دی 98تعطیلی مقاطع پیش دبستانی و ابتدایی دماوند در نوبت عصر شنبه 28 دی 98واکنش عضو شورای شهر تهران به کمک ۸میلیارد تومانی شهرداری به جشنواره فجرمتروی تهران "فردا" رایگان استقیمت رهن و اجاره خانه‌های ۲۰۰ متری به بالا در تهرانخرید واحد مسکونی در محله گیشا چقدر تمام می‌شود؟پرداخت ۸ میلیارد تومانی شهرداری تهران به جشنواره فجر "غیرقانونی" استمعمای مرگ دلفین‌ها در تهران/ پیمانکار چه چیز را مخفی می‌کند؟مناسب‌ترین مقصد خانه اولی‌ها در بازار مسکن کجاست؟دیوارنگاره میدان ولیعصر تغییر کرد/آه از غمی که تازه شود با غمی دگرمظنه قیمت خرید آپارتمان در منطقه دیباجی چقدر است؟جایگزین مناسب برای آپارتمان‌های رهن کاملهمدردی دانشجویان و مردم با خانواده جانباختگان هواپیمای اوکراینی۴ شهربازی غیراستاندارد در تهران پلمب شدآپاتمان‌های ۱۰ ساله در تهران چند قیمت است؟واکنش محیط زیست به علت مرگ دلفین برج میلاد / صدور مجوز برای مراکز دلفیناریوم‌ ممنوع شدچند قبرستان جدید در تهران احداث می شوندقیمت آپارتمان‌های ۴۰ متری در نقاط مختلف تهراناجاره بهای خانه های۸۰ متری در تهران چند؟واکنش مردم به #انتقام_سخت در ساعت ۴ بامداد؛ میدان انقلاب تهرانمحل سقوط هواپیمای اوکراینی منطقه مسکونی نبوده استقیمت مسکن در مناطق مختلف پایتختآرایش برج آزادی تهران با تصویر حاج قاسم
برگزاری آئین تودیع و معارفه مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه قمخشک‌سالی روند فرونشست در جعفریه قم را سرعت بخشیده است۱۴۳۰ طرح صنعتی در قم در حال اجراست133 نفر در محورهای مواصلاتی قم جان باختندتخفیف ۲۰ درصدی مراکز معاینه فنی خودرو در قمقم | وقوع قریب به ۲۸۰۰ حریق در شهر در ۹ ماهه سال جاریکسب رتبه نخست شهرداری منطقه 8 قم در پاسخگویی به درخواست های مردمیقم| خاکبرداری، زیرسازی و آسفالت فرعی‌های خیابان شهید شمسقم | قوانین مجلس باید باعث کاهش طلاق و آسیب‌های اجتماعی شودافزایش بودجه شهرداری در سال آیندهکرمان| طرح جامع احیای راسته‌بازار قلعه محمود کرمان تدوین می‌شودالبرز| ۱۶۷ هکتار از اراضی ملی البرز رفع تصرف شدقم| 30 واحد آلاینده قم اخطار کتبی دریافت کردندحرکات آئینی سنتی خراسان رضوی در نمایشگاه گردشگری فیتور اسپانیا اجرا می‌شودآذربایجان غربی| ۸ هزار میلیارد ریال مالیات وصول شدآذربایجان غربی| ایرانی بودن سرفصل مشترک اقلیت‌های دینیآذربایجان غربی| سهم ناچیز سیب در صادراتروزانه ۷۰۰ تن زباله در قم جمع‌آوری می‌شودواژگونی اتوبوس در محور «هشترود-مراغه»ارسال ۹ پرونده واحدهای آلاینده در قم به مراجع قضاییتعطیلی مدارس نوبت بعدازظهر قزوین یکشنبه 29 دی 98بیشترین اعتراض حذف شدگان از بسته معیشتی به خاطر چیست؟عاملان انتشار تصاویر خانوادگی در کردستان بازداشت شدندکف‌سازی‌ صفوی‌ها در چهارباغ رو آمد + تصویرتعطیلی مدارس تبریز امروز در شیفت بعدازظهر یکشنبه 29 دی 98تعطیل مدارس کرج، فردیس و ساوجبلاغ در نوبت عصر یکشنبه 29 دی 98ارتش بیش از ۲۵ برنامه ویژه را در ایام دهه فجر تدارک دیده استتعطیلی مدارس شیفت عصر ابهر و خرم‌دره یکشنبه 29 دی 98تعطیلی مدارس آذربایجان‌غربی در نوبت بعداز ظهر یکشنبه 29 دی 98مدارس ابتدایی شهری و روستایی زرندیه در نوبت عصر تعطیل شد‌احتمال تعطیلی مدارس تهران فردا دوشنبه 30 دی 98محسن هاشمی: قرارداد شهرداری با جشنواره فیلم فجر به مصوبه شورای شهر نیاز نداردتعطیلی مدارس شهرستانهای تهران ۲۹ دی ۹۸ در نوبت عصرتعطیلی مدارس ابتدایی عمارلو و ماسوله یکشنبه 29 دی 98تعطیلی مدارس نوبت بعداز ظهر اردبیل یکشنبه 29 دی 98

روزنامه رویداد امروز یکشنبه 29 دی 1398 پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
قاسم سلیمانی؛ از سردار امنیت تا نماد وحدت ملی
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
ترامپ، مردی کوچک با هزینه‌های بزرگ برای آمریکا
آمریکای دروغگو و اشغال دوستانه کشورهای عربی
آمریکای دروغگو و اشغال دوستانه کشورهای عربی
آمریکای دروغگو و اشغال دوستانه کشورهای عربی
ویژه استان ها
برگزاری آئین تودیع و معارفه مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه قمخشک‌سالی روند فرونشست در جعفریه قم را سرعت بخشیده است۱۴۳۰ طرح صنعتی در قم در حال اجراست133 نفر در محورهای مواصلاتی قم جان باختندتخفیف ۲۰ درصدی مراکز معاینه فنی خودرو در قمقم | وقوع قریب به ۲۸۰۰ حریق در شهر در ۹ ماهه سال جاریکسب رتبه نخست شهرداری منطقه 8 قم در پاسخگویی به درخواست های مردمیقم| خاکبرداری، زیرسازی و آسفالت فرعی‌های خیابان شهید شمسقم | قوانین مجلس باید باعث کاهش طلاق و آسیب‌های اجتماعی شودافزایش بودجه شهرداری در سال آیندهکرمان| طرح جامع احیای راسته‌بازار قلعه محمود کرمان تدوین می‌شودالبرز| ۱۶۷ هکتار از اراضی ملی البرز رفع تصرف شدقم| 30 واحد آلاینده قم اخطار کتبی دریافت کردندحرکات آئینی سنتی خراسان رضوی در نمایشگاه گردشگری فیتور اسپانیا اجرا می‌شودآذربایجان غربی| ۸ هزار میلیارد ریال مالیات وصول شدآذربایجان غربی| ایرانی بودن سرفصل مشترک اقلیت‌های دینیآذربایجان غربی| سهم ناچیز سیب در صادراتروزانه ۷۰۰ تن زباله در قم جمع‌آوری می‌شودواژگونی اتوبوس در محور «هشترود-مراغه»ارسال ۹ پرونده واحدهای آلاینده در قم به مراجع قضاییتعطیلی مدارس نوبت بعدازظهر قزوین یکشنبه 29 دی 98بیشترین اعتراض حذف شدگان از بسته معیشتی به خاطر چیست؟عاملان انتشار تصاویر خانوادگی در کردستان بازداشت شدندکف‌سازی‌ صفوی‌ها در چهارباغ رو آمد + تصویرتعطیلی مدارس تبریز امروز در شیفت بعدازظهر یکشنبه 29 دی 98