• زمان انتشار: 27 آبان 1398, 14:59
  • / کد خبر: 16981

وزارت میراث فرهنگی

راز‌های الواح هخامنشی، پارسیان زبان عیلامی را دگرگون کردند

راز‌های الواح هخامنشی، پارسیان زبان عیلامی را دگرگون کردند

مدت طولانی چنین تصور می‌شد که کاتبان بومی عیلامی‌زبان، نویسنده متون عیلامی باروی تخت جمشید بودند، اما تحلیل دقیق‌تر زبان عیلامی هخامنشی نشان می‌دهد که این زبان، گونه ایرانی‌شده زبان عیلامی بوده که به وسیله گویش‌وران پارسی باستان دگرگون شده است.
به‌گزارش صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، با بازگشت الواح بارو به ایران بعد از ۸۴ سال فرصتی فراهم شده است تا بتوان به تحقیقات پیشین نگاهی داشته باشیم و برخی از موضوعات عمده را در حوزه مطالعات هخامنشی، که با این منابع ارزشمند در حال دگرگون هستند، تأکید کنیم. به نظر می‌رسد که این مدارک تنها بخش محدودی از گنجینه‌های بایگانی باروی تخت جمشید را در بر می‌گیرند.
برای پارسیانی که پیش از شاهنشاهی هخامنشی در پارسه زندگی می‌کردند، تمدن شهرنشینی و سنت‌های کهن کتابت در عیلام، قطب‌های فرهنگی به‌حساب می‌آمدند، پارسیان متقدم برای بیان مقاصد مکتوب خود از زبان عیلامی که به نسخه عیلامی خط میخی نگارش می‌شد، استفاده می‌کردند. مهر حاوی کتیبه (کورش انشانی، فرزند ششپش) که متعلق به دورانی بین اواخر قرن هفتم و اوایل قرن ششم پیش از میلاد بوده، شاهدی بر این مسأله است.
برای مدت طولانی چنین تصور می‌شد که کاتبان بومی عیلامی زبان، نویسنده متون عیلامی باروی تخت جمشید بودند. تحلیل دقیق‌تر زبان عیلامی هخامنشی نشان می‌دهد که این زبان، گونه ایرانی شده زبان عیلامی بوده که به‌وسیله گویش‌وران پارسی باستان دگرگون شده است. این دسته از گویش‌وران، زبان عیلامی را به‌عنوان زبان دوم خود برای ثبت نوشته‌ها و به‌احتمال زیاد برقراری ارتباط با مراکز شهری در بخش پست (کم‌ارتفاع) منطقه عیلام برگزیدند. این‌گونه متأخر از زبان عیلامی، سرشار از عناصری است که از زبان پارسی باستان سرچشمه گرفته‌اند.
عناصر مذکور نه‌تن‌ها تعداد زیادی وام‌واژه و واژگان پارسی باستان را که به خط عیلامی حرف نویسی شده‌اند در بر می‌گیرند، بلکه شامل ساختار‌های نحوی پارسی باستان نیز هستند. این ساختار‌ها در گونه‌های کهن‌تر زبان عیلامی وجود نداشته‌اند.
در بایگانی باروی تخت جمشید، عناوین قومی بسیاری مانند سکایی، سغدی و گنداری، مصری، تراکیه‌ای و یونانی به چشم می‌خورد؛ عنوان پارسی چندان معمول نیست چراکه بیشتر صحنه‌گردانان اقتصاد تخت جمشید پارسی بوده و نیازی به شناساندن خود به این شکل نداشته‌اند.
با وجود این هرگاه که ضرورت ایجاب می‌کرد، جهت ممانعت از آشفتگی احتمالی در اشاره به کاتبانی که متون عیلامی را به خط میخی بر روی الواح گلی می‌نوشتند، برای اینکه ابهامی در آن وجود نداشته باشد، کاتبان موردنظر را به‌عنوان پارسی می‌خواندند، زیرا عیلامی، شیوه بیان مکتوب پارسیان بوده است. برای تشخیص کاتبانی که به زبان آرامی و به خط الفبایی می‌نوشته‌اند، قاعده بر این بوده که آنان را کاتبان بابلی بخوانند، به این دلیل که زبان آرامی به شکل گسترده‌ای در دوران هخامنشی در بابل تکلم و نوشته می‌شده است.
کاتبانی که به عیلامی و آرامی می‌نوشتند، در سطوح مختلفی عمل می‌کردند. کاتبان متون عیلامی بخش بزرگی از بایگانی باروی تخت جمشید را که در دسترس ما قرار دارد نوشته‌اند. برخی از کاتبانی که تعلیم بهتری دیده بودند گاهی از نشانه‌های میخی کم‌بسامد و پیچیده یا نحو عیلامی پیچیده استفاده می‌کردند. درست برخلاف این دسته، برخی از کاتبان نیز بوده‌اند که به‌سختی موفق می‌شدند تا مقصود خود را به عیلامی بنویسند. بااین‌حال، بیشتر کاتبان یک دسته مشابه از قواعد با واژگان تقریباً یکسان و نحو ساده‌سازی شده به کار می‌بردند. این مسأله می‌تواند نمایانگر وجود نوعی نظام آموزشی باشد.
عبارت (که بر روی پوست حیوان می‌نویسند) یعنی چرم، اغلب برای اشاره به کاتبان متون آرامی به کار برده می‌شد. این کاتبان پیش‌نویس‌های مرتبط با فرمان‌های مدیر، مجوز‌های سفر، مکاتبات رسمی و دیگر اسنادی را که امروز از بین رفته‌اند، تحریر می‌کرده‌اند. مکاتبات ارشامه از مصر (که اکنون در کتابخانه بودلین در آکسفورد نگهداری می‌شوند) یا اسناد آرامی از بلخ دوران هخامنشی (که اکنون در مجموعه خلیلی در لندن نگهداری می‌شوند) نشانی هستند از این سطح بالای دیوان اداری که در این دوران می‌توانسته است به چه شکل باشد. تنها شواهد باقی‌مانده استفاده از زبان آرامی در تخت جمشید به دو گروه تقسیم می‌شوند: نوشته‌های آرامی بر روی متون عیلامی و حدود ۸۴۰ لوح که بر روی آن‌ها اغلب متون بسیار کوتاه آرامی با مرکب نوشته شده یا بر روی گل نرم کنده شده است.

اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
همه آنچه باید از پالتوهای مردانه بدانید۸ علامت کمبود ویتامین ث در بدنجدیدترین لباس عروس گل برجسته20 رنگ موی جدید مناسب آمبره موی کوتاهانواع شلوار جین فاق‌بلند و روش ست‌کردن آن‌هاواگیری آنفلوانزا در منازل بیش از مدارس است۱۵ ایده شب یلدا برای مدرسه؛ چگونه سفره یلدای زیبایی بچینیم؟داروی آسیترتین چیست و در چه مواردی تجویز می‌شود؟جاسازی قرصها در محصولات بیش‌ از۱۰ شرکت تولید کیکدرمان کاتاراکت چشم چیست؟ماجرای وجود قرص برنج در کیک؛ دانشگاه علوم پزشکی تکذیب کردخواصی حیرت انگیز دمنوش گل محمدیانواع دیابت و نحوه تشخیص آناصلی‌ترین علت ابتلا به سرطان دهانعابدی: بیماری آنفلوآنزا تحت کنترل استماجرای قرص های مشکوک در کیک های خوراکی چیست ؟تلگرام در رایتل بدون فیلتر در دسترس است!ماجرای کیک‌های آلوده به قرص در سیستان و بلوچستان و تشکیل پرونده قضایی + تصاویربهترین مسکن های گیاهی را بشناسیدسرماخوردگی را در همان ساعات اول سرکوب کنید!آنفلوانزا و حمل و نقل عمومیاگر این نشانه‌ها را دارید دچار احتباس مایع در بدن شده‌ایداز بین بردن جرم دندان با روش‌های طبیعیچه رنگ مویی مناسب رنگ پوست و رنگ چشم من است؟طرز تهیه شیرینی شب یلداسالم‌ترین روغن‌ها برای کاهش درد آرتروزطرز تهیه ذرت مکزیکیعکس نوشته عاشقانه شب یلداصبحانه های چاق کننده و طرز تهیه آن هاشیک ترین تزیینات شب یلدای عروسبا خواص نخود فرنگی و مضرات آن آشنا شویدمعرفی قطره برومفناک (Bromfenac) برای رفع التهاب چشمطرز تهیه خورش مرغ و انار؛ غذای یلداییراهنمای جامع فعال‌سازی رمز یک‌بارمصرفکاسبی با سلامت مردم در مطب های لاکچری
تصاویر رسانه خارجی از استقبال تهران از کریسمس‌بازداشت ۱۳۵ دختر و پسر با شمایل شیطان‌پرستی در دماوند + جزئیاتآتش‌سوزی گسترده انبار لباس در همسایگی پلاسکومظنه خرید آپارتمان در منطقه ونک چند قیمت است؟(جدول) قیمت اجاره آپارتمان‌های بزرگ متراژقیمت میوه و تره‌بار ‌و مواد پروتئینی در تهران؛ چهارشنبه ۲۰ آذرماه+ جدولازدحام جمعیت در خط یک مترو پایتخت طبیعی استمظنه خرید آپارتمان نقلی در تهران + جدولپاسخ هاشمی به اظهارات قالیباف در مورد ریاست ۲۰ ساله خاندان هاشمی بر متروبرای خرید خانه در منطقه فرمانیه چقدر هزینه کنیم؟قیمت روز اجاره مسکن/ رهن ۱۹۰ میلیون تومانی آپارتمان ۷۰ متری در فرمانیه تهرانبرای خرید آپارتمان در منطقه حکیمیه چقدر باید پرداخت کرد؟تکذیب ادعای فروش صندلی اتوبوس‌ها از زبان معاون شهردارخرید واحد مسکونی در مجیدیه چقدر تمام می‌شود؟٥١ نفر از عاملان اصلی اغتشاشات در تهران دستگیر شدندشوخی محسن هاشمی در خصوص بوی بد تهران: مثل اینکه قضیه امنیتی است!مدارس استان تهران فردا سه شنبه ۱۲ آذر 98 تعطیل نیستانتشار مجدد بوی نامطبوع در تهرانفردا مدارس استان تهران دایر استدستگیری ۲۰ نفر از عاملان اصلی اغتشاشات اخیر در شرق استان تهرانکدام مدارس امروز 10 آذر 98 تعطیل هستند؟تعطیلی مدارس پیش دبستانی، ابتدایی و متوسطه اول و دوم در تهران | یکشنبه10 آذر 98تعطیلی تمام مدارس پیش دبستانی، ابتدایی و متوسطه اول و دوم و دانشگاه ها در تهران | شنبه 9 آذر 98مدارس ابتدایی استان تهران فردا تعطیل است | چهارشنبه 6 آذر 98تهران| زمین خالی که استراحتگاه سگ‌های ولگرد شددستگیری یکی از عوامل اصلی اغتشاش در شهریار و ملاردقیمت آپارتمان‌های ۵۰ متری در تهران +جدولقم| بهشت زهرا بزرگ‌ترین آرامستان بعد از وادی السلام است(تصاویر) تخریب گسترده در اسلامشهر و شهر قدسلیدرهای اصلی اغتشاشات ‌بهارستان دستگیر شدند/ دستگیری‌ها همچنان ادامه داردخرید واحد مسکونی در میرداماد چقدر تمام می‌شود؟مجروحان حوادث اخیر تهران در بیمارستان‌ها +تصاویرمدارس تهران فردا چهارشنبه ۲۹ آبان تعطیل است؟خسارات وارده در شهریار و البرز درپی گرانی بنزینشهادت سه بسیجی و پاسدار در ناآرامی‌های غرب استان تهران
قم| پویش های مردمی « گران نخریم» و «بی قیمت نخریم» در قم راه اندازی شدقم|مرجع تشخیص بیماری آنفلوانزا پزشک است/عدم استفاده از دارو به صورت خودسرانه در مواجه با بیماری آنفلوانزاتصاویر رسانه خارجی از استقبال تهران از کریسمس‌بازداشت ۱۳۵ دختر و پسر با شمایل شیطان‌پرستی در دماوند + جزئیاتاطلاعات مراکز ترک اعتیاد خراسان رضوی (مشهد، سبزوار و ...)قم| ارابه مرگ 44 درصد تصادف ها را در قم به خود اختصاص دادواگیری آنفلوانزا در منازل بیش از مدارس استجاسازی قرصها در محصولات بیش‌ از۱۰ شرکت تولید کیکدرمان کاتاراکت چشم چیست؟کوهستان گردی خانوادگی،پاکسازی منطقه چندران سمنان وبرنامه فرهنگیآتش‌سوزی گسترده انبار لباس در همسایگی پلاسکوماجرای وجود قرص برنج در کیک؛ دانشگاه علوم پزشکی تکذیب کردجدول پرواز‌های فرودگاه بوشهر در ۲۱ آذر ۹۸مظنه خرید آپارتمان در منطقه ونک چند قیمت است؟بازار مرغ در شرایط عادی قرار دارد + جدول قیمت مرغ(جدول) قیمت اجاره آپارتمان‌های بزرگ متراژتحقق کشاورزی پایدار در گرو حفظ خاک استآیا از خانه‌های خالی و ماشین دوم مالیات اخذ می‌شود؟ماجرای قرص های مشکوک در کیک های خوراکی چیست ؟ماجرای کیک‌های آلوده به قرص در سیستان و بلوچستان و تشکیل پرونده قضایی + تصاویرقم|لزوم راه اندازی دانشگاه جامع طب سنتی و مکمل در قمپاکیزگی از ویژگی‌های مهم یک شهر ایده‌آل استقم|اعضای ستاد اجرایی و کمیته‌های جشنواره ابوذر در قم معرفی شدندقیمت گوشت گوسفندی شکسته شدبیمارستان گیلانغرب به ۱۱ دستگاه سونوگرافی و تجهیزات پزشکی مجهز شدعملیات اجرایی دو تصفیه خانه فاضلاب درکرمانشاه آغازشدآمادگی کامل لازم، جهت ساخت مدارس استثنایی در سطح استان کرمانشاه وجود داردمجمع خیرین اشتغال در کشور تشکیل می شودنوزاد رها شده در شهرضا نزد بهزیستی استمعجزه طبیعت در درمان آنفلوآنزاقیمت میوه و تره‌بار ‌و مواد پروتئینی در تهران؛ چهارشنبه ۲۰ آذرماه+ جدول‌آمار جان‌باختگان تالار عروسی سقز به ۱۲ نفر افزایش یافتقم|پیش بینی بارش پراکنده باران در قمقیمت انواع میوه و تره بار در بازار امروز ۲۰ آذر +جدولبرنامه سینمای آبادان در روزچهارشنبه بیستم آذر ماه ۹۸

روزنامه رویداد امروز پنج شنبه 21 آذر ۱۳۹۸ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
ترس و طمع دو حاکم سرزمین بورس
ترس و طمع دو حاکم سرزمین بورس
ترس و طمع دو حاکم سرزمین بورس
ورود به بازار بورس بدون برنامه معاملاتی ممنوع
ورود به بازار بورس بدون برنامه معاملاتی ممنوع
ورود به بازار بورس بدون برنامه معاملاتی ممنوع
داعش پس از ابوبکر بغدادی
داعش پس از ابوبکر بغدادی
داعش پس از ابوبکر بغدادی
ویژه استان ها
قم| پویش های مردمی « گران نخریم» و «بی قیمت نخریم» در قم راه اندازی شدقم|مرجع تشخیص بیماری آنفلوانزا پزشک است/عدم استفاده از دارو به صورت خودسرانه در مواجه با بیماری آنفلوانزاتصاویر رسانه خارجی از استقبال تهران از کریسمس‌بازداشت ۱۳۵ دختر و پسر با شمایل شیطان‌پرستی در دماوند + جزئیاتاطلاعات مراکز ترک اعتیاد خراسان رضوی (مشهد، سبزوار و ...)قم| ارابه مرگ 44 درصد تصادف ها را در قم به خود اختصاص دادواگیری آنفلوانزا در منازل بیش از مدارس استجاسازی قرصها در محصولات بیش‌ از۱۰ شرکت تولید کیکدرمان کاتاراکت چشم چیست؟کوهستان گردی خانوادگی،پاکسازی منطقه چندران سمنان وبرنامه فرهنگیآتش‌سوزی گسترده انبار لباس در همسایگی پلاسکوماجرای وجود قرص برنج در کیک؛ دانشگاه علوم پزشکی تکذیب کردجدول پرواز‌های فرودگاه بوشهر در ۲۱ آذر ۹۸مظنه خرید آپارتمان در منطقه ونک چند قیمت است؟بازار مرغ در شرایط عادی قرار دارد + جدول قیمت مرغ(جدول) قیمت اجاره آپارتمان‌های بزرگ متراژتحقق کشاورزی پایدار در گرو حفظ خاک استآیا از خانه‌های خالی و ماشین دوم مالیات اخذ می‌شود؟ماجرای قرص های مشکوک در کیک های خوراکی چیست ؟ماجرای کیک‌های آلوده به قرص در سیستان و بلوچستان و تشکیل پرونده قضایی + تصاویرقم|لزوم راه اندازی دانشگاه جامع طب سنتی و مکمل در قمپاکیزگی از ویژگی‌های مهم یک شهر ایده‌آل استقم|اعضای ستاد اجرایی و کمیته‌های جشنواره ابوذر در قم معرفی شدندقیمت گوشت گوسفندی شکسته شدبیمارستان گیلانغرب به ۱۱ دستگاه سونوگرافی و تجهیزات پزشکی مجهز شد