• زمان انتشار: 29 مهر 1398, 15:38
  • / کد خبر: 14596

گزارشی از برگزاری کارگاه گردشگری کودک در راستای سمنان شهر دوستدار کودک

گزارشی از برگزاری  کارگاه گردشگری کودک  در راستای سمنان شهر دوستدار کودک 25 نفر از  از فعالان و علاقه مندان گردشگری کودک در کارگاهی با عنوان "گردشگری کودک "  که در  موزه حضرت سمنان برگزار شد، ضمن بهره گیری از آموخته های گردشگری استاد امیر سهرابی ، تجربه های خود در این زمینه  به اشتراک گذاشتند.
25 نفر از  از فعالان و علاقه مندان گردشگری کودک در کارگاهی با عنوان "گردشگری کودک "  که در  موزه حضرت سمنان برگزار شد، ضمن بهره گیری از آموخته های گردشگری استاد امیر سهرابی ، تجربه های خود در این زمینه  به اشتراک گذاشتند.
چرا گردشگری کودک ؟ 
مریم معتمدی معاون شهرسازی و معماری  شهرداری سمنان گفت : یکی از موارد مهم در توسعه گردشگری، برنامه ریزی در خصوص گردشگری کودکان و مطابق با نیازهای آنان  است که به دنبال آن نیاز به راهنمایان مخصوص گردشگری کودک احساس می شود. 
وی گفت : به این منظور سلسله کارگاه‌هایی با کمک اساتید مجرب و در موضوعات مختلف گردشگری کودک طراحی شده که اولین سری از این کارگاه‌ها در موضوع کودکان و شناخت بافت های تاریخی است . 
معتمدی افزود : موضوعات کارگاه های بعدی در محورهای گردشگری طبیعت ، گردشگری موزه ها،روایت گری و طراحی قصه و بازی در گردشگری است که بصورت عملی و در فضای مربوطه اجرا می شود . 
وی فرهنگ‌سازی در زمینه گردشگری و آشنایی کودکان و نوجوانان با میراث فرهنگی را یکی از موضوعات مهم تربیتی کودکان بیان کرد و از همکاری اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی شهرستان سمنان در برگزاری این کارگاه ها تشکر کرد . 
تورهای گردشگری برای کودکان و نوجوانان
امروزه بیش از هر زمان دیگر فقدان تورهای گردشگری برای کودکان و نوجوانان در رده های سنی مختلف حس می شود. سفرهایی که می توانند با اهداف مختلف آموزشی و تفریحی در قالب فعالیت هایی چون نمایش و قصه گویی، بازی های گروهی، کارگاه های آموزشی و … نکات بسیاری را به کودکان منتقل کند.
کودکی که با گردشگری آشنایی دارد بهتر می تواند خود، محیط و کشورش را بشناسد و در نتیجه به هویت اصلی و ملی خود دست یابد. در این زمینه آشنایی کودک با میراث تاریخی نقش بسیار مهمی دارد، کودک با گذشته خودش آشنا شده و بهتر می تواند به آینده خود مسلط شود، آشنایی با هویت ملی در بسیاری از جنبه ها حتی در امنیت ملی تأثیر دارد. افزایش هوش هیجانی در کودک از دیگر نتایج فعالیت در حوزه گردشگری کودک است. هرچه کودک در معرفی مراودات و مناسبات اجتماعی قرار بگیرد هوش هیجانی او بهبود یافته و کنش و واکنش بهتری خواهد داشت.
سمانه محمدیان رییس اداره شهر دوستدار کودک شهرداری سمنان :
یادگیری کودکان بر اساس تجربه است، و اگر این تجربه همراه با لذت باشد، منجر به یادگیری می شود و در واقع کودک چیزی را یاد می گیرد که از آن لذت ببرد و گردشگری کودک تاثیر بسزایی در یادگیری آنان دارد . 
متاسفانه کودکان تاکنون خیلی نادیده گرفته شدند، چنانکه می‌بینیم در نگرش های علمی در زمینه گردشگری  و کودک به گروه‌هایی مانند زنان، سالمندان و ... توجه شده است، اما سهم کودکان، از این پژوهش‌ها بسیار اندک است.
گردشگری کودک یک موضوع جدید ونوپاست که کمتر به آن توجه شده است. برگزاری دوره های گردشگری کودک تاثیر بسزایی در توسعه و رونق دوره های گردشگری کودک داشته و سبب رشد کودکان می شود . 
امیر سهرابی مدرس دوره : 

برای اینکه یک تور یا یک سفر کوتاه با بچه ها داشته باشیم و چگونه نکات تاریخی و نکات فنی را به کودکان منتقل کنیم از قالب های کودکانه قصه، نمایش ،بازی و آواز کمک میگیریم . در این ارتباط از  فعالیتهای دستی هم  کمک می گیریم تا بچه ها تجربه ملموس تری را با بنا داشته باشند. 
در واقع در گردشگری کودک چند موضوع را پیش می بریم . 1- مفرح بودن 2_ بچه ها در فضای گروهی کارهای گروهی را انجام دهند تمرین حضور جمع در کودکان را تمرین می کنیم 3_بحث میراث فرهنگی را با کودکان کار می کنیم 4- ایجاد کنجکاوی در کودکان که بچه ها دوست دارند کشف کنند تجربه کنند که ما در سفر براشون فراهم می کنیم و نکته آخر احساس تعلق به شهر است که کودک با کسب تجارب احساس تعلق بیشتری به شهر محل سکونتش  پیدا  کرده و در افزایش امید به زندگی موثر است . 


سخن مخاطبان :
مریم عزیزی که خود مربی سفال کودک است می گوید : گردشگری و سفر در تکامل عواطف و احساسات و روابط اجتماعی ما انسانها نقش به سزایی دارد و دوری از طبیعت برای کودکان امروز، باعث بروز مواردی خواهد شد که هنوز خیلی از آنها بر ما پوشیده است و زندگی بشر در آینده آنها را آشکار خواهد ساخت .
گردش و سفر  بهترین تجربه‌ای است که کودکان می‌توانند داشته باشند،در زندگی امروزی ما به‌ ندرت می‌توانیم بیش از چند لحظه کوتاه با کودکان‌مان باشیم. در حالی‌که در سفر والدین فرصت بودن کنار کودکان را در تمام‌روز پیدا خواهند کرد. این زمان مناسبی برای ایجاد ارتباط با کودکان است.
وی گفت : گردشگری کودکان نقش بسزایی در شادابی، سلامت و تندرستی کودکان ایفا می‌کند. تجربه ارتباطات تازه و بازی‌ های گروهی موجب ارتقای مهارت‌ های اجتماعی و عاطفی آنان شده و حضور در گروه، بر گسترش روحیه مسوولیت‌پذیری و همکاری آنان بسیار تاثیرگذار است. اکتشاف و مشاهدات عینی و تجربه حضور در محیط‌های مختلف شهری و طبیعی موجب افزایش پایداری اطلاعات عمومی آنان شده و علاقه به یادگیری را در کودکان افزایش می‌دهد. 
در کارگاه گردشگری کودک چگونه عملیاتی کردن موارد فوق با گروه کودکان به صورت عملی انجام شد و تمامی مخاطبان از نزدیک در جریان روند اجرای یک تور گردشگری کودک قرار گرفتند . 
سخن پایانی : 
سید محمد ناظم رضوی شهردار سمنان در حاشیه بازدید از برگزاری این کارگاه با بیان اینکه فلسفه اصلی طرح شهر دوستدار كودك در شهرهای دنیا، براساس پیمان حقوق كودك، شامل عدالت در دسترسی همه كودكان فارغ از جنسیت، توان مالی و.. به تمام خدمات زیربنایی و روبنایی شهر است، افزود: گفت: با تلاش در حوزه مسائل کودکان، می توان آینده بهتری را برای آنان رقم زد .اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
۶ خطری که در کمین پرخواب‌هاست!عکس پروفایل ولادت پیامبر 98عکس پروفایل 17 ربیع الاولزیباترین پیامک‌های تبریک به مناسبت ۱۷ ربیع الاولفرق فولیک اسید با آهن چیست ؟این خوراکی‌ها را با معده خالی نخوریدچگونه می‌توان از شر بوی نامطبوع لباس‌ها خلاص شد؟خواص باور نکردنی آب گلابیچطور شپشِ سر را از شوره تشخیص دهیم؟با این دمنوش پاییزی از دردهای سیاتیک در امان باشیداثبات درمان سرطان پوست با نوعی ویروسکیت استخراج DNA از ژل و خون در سطح صنعتی تولید شد«خط فقر» معاش تهرانی‌ها اعلام شدفرود بیش از ۳۰ هزار قطعه پرنده مهاجر در تالاب «کانی‌برازان» مهابادهمه آنچه باید درباره‌ی سرگیجه و دلایل آن بدانیداز بین بردن کک‌ومک با روغن کرچکنحوه خشک کردن سیب با روش های ساده خانگیعلائم "اعتیاد به غذاخوردن" چیست؟ + راهکارهای درمانی۳۷ مدل لباس مجلسی آستین دار برای خانم‌های شیک پوشدرباره قرص اسپیرولینا و عوارض آن چه می‌دانید؟لیست مواد غذایی مخصوص افراد کم خونآلرژی مرکبات چیست و چه علائمی دارد؟"پاکسازی سموم بدن" در روزهای آلودگی هوا با مصرف این روغن!راهکارهایی ساده برای رفع خشکی بینیتمام چیز‌هایی که باید درباره‌ی شبکه‌ اجتماعی TikTok بدانیدخواص شگفت انگیز لبو؛ از لاغری تا پاکسازی کبدهنگام آلودگی هوا چه خوراکی‌هایی بخوریم؟استرس را با این دمنوش‌ها درمان کنیدقلب با این خوردنی‌ها مثل ساعت کار می‌کندچگونه جوش‌های سرسیاه را از بین ببریم؟علائم هشدار دهنده بیماری روانی چیست؟سموم حشره‌کش و دفع آفات در توتون‌های معطر / وزارت صمت همکاری نداردحضور ۷۰ شرکت دانش‌بنیان ایرانی در نشست تجاری و فناوری شانگهای23 آبان؛ آغاز تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزادبهره‌مندی ۱۵ استان کشور از نانو محلول ضدعفونی‌کننده دام و طیور
زمان ثبت نام طرح ملی مسکن در تهران مشخص شدتعطیلی مدارس پیش دبستانی و ابتدایی در اسلامشهرمدارس تهران فردا چهارشنبه 22 آبان تعطیل استتعطیلی پیش دبستان؛ ابتدایی و مهدهای کودک شهر تهران | چهارشنبه 22 آبان 98تهران| اسناد بدهی‌های گذشته شهرداری در رسانه‌ها منتشر نمی‌شودتهران| جلب مشارکت شهروندان منجر به افزایش تاب‌آوری شهری می‌شودتهران| کتاب‌های آسیب‌دیده توسط شهروندان تهرانی خریداری می‌شودآتش‌سوزی در مجتمع ۷طبقه اقامتی + تصاویر‌فردا مدارس تهران تعطیل می‌شود؟تهران| پایتخت اسیر وارونگی دمااجاره نشینی در منطقه تیموری چقدر هزینه دارد؟ + قیمتتعطیلی شیفت عصر مدارس ورامین به دلیل آلودگی هوامدارس ابتدایی پیشوا و ورامین فردا تعطیل شداحتمال تعطیلیِ مدارس تهران در پیِ تداوم آلودگی هوازنگ ورزش مدارس تهران تا پایان هفته تعطیل استنقص فنی، علت ازدحام جمعیت در خط ۲ متروقیمت آپارتمان در مناطق مختلف تهرانخرید واحد مسکونی در صادقیه چقدر تمام می‌شود؟نجات زن جوان پس از آتش‌سوزی در اتاق‌خواب + تصاویربلیعده شدن هیوندا در گودال ۳ متری خیابان ایران + تصاویربرای خرید آپارتمان در منطقه ستارخان چقدر باید پرداخت کرد؟نجات ۲ کودک و یک زن جوان از میان آتش + تصاویرحمله خونین به ۷ نفر و خسارت به ۹ خودرو توسط اوباش + تصاویرتهران| کلوگان، آبشاری بکر در تهرانقیمت اجاره مسکن در منطقه افسریه چقدر است؟ + جدولقیمت مسکن در ۱۴ منطقه تهران ارزان شد + جدولقیمت آپارتمان در منطقه سبلان + جدولاطلاعیه شرکت فاضلاب تهران در باره تخلفات نصب انشعاب فاضلابقیمت مسکن در شرق تهران + جدولتهران| کاهش ۱۴ درصدی جرائم در شرق تهرانقیمت روز مسکن ۱۳۹۸/۷/۲۸| قیمت خانه‌های ۵۰ متری در تهرانخرید خانه در مشیریه چقدر تمام می‌شود؟ + جدولقیمت مسکن در ارزان‌ترین منطقه تهران+ نموداررهن و اجاره آپارتمان‌ در تهران +جدولتهران| جولان آزادانه موتورسوارها در پایتخت
جشنواره تئاتر استان قم به جوان گرایی توجه داردارائه گزارش عملکرددوساله شهرداری درنماز جمعه امروز شاهرودتئاتری ها خود را محدود به جشنواره استانی نکنندقم| اجرای ۱۱ پروژه عمرانی کلان در شهر قم توسط سازمان توسعه و عمرانایجاد نواحی سه گانه در مناطق شهرداری سمنانتقدیر از خدمات فرهنگی، مذهبی و عمرانی شهردار سمنانخدمات شهرداری سمنان ارزنده و قابل تقدیر استدوسال فعالیت جهادی شهرداری شاهرود/ سرمایه گذاری گامی بلنددرتوسعه پروژه های شهریقم| پرونده ۲ میلیارد دلاری پای سه دولت را به میان آوردقم| پرونده‌های سنگین قضایی باید به صورت شفاف اطلاع‌رسانی شودآثار فعالیتهای ناظم رضوی شهردار سمنان ماندگار می شود.جشنواره ها گردهمایی هنرمندان تئاتر در استان هاستمازندران| بومی سازی شناور بدون سرنشینبرای موضوعات گام دوم انقلاب نقشه راه تعریف شودلکه‌گیری وترمیم آسفالت بیش از ۲ هزار کیلومتر از راه‌های استان کرمانشاهشرکت گاز کرمانشاه 200 میلیارد تومان از مشترکان طلب داردمدیریت کارآمد شرکت گاز شهرستان صحنهبرنامه امروز سینما‌ها در سمناناحیای بافت‌های فرسوده قم بدون اصلاح طرح تفصیلی ممکن نیستزمان ثبت نام طرح ملی مسکن در تهران مشخص شدبا این دمنوش پاییزی از دردهای سیاتیک در امان باشیدمرگ ۲۸ تبعه افغان در یک تصادف در زاهدانجایی برای افراد مجرم و خلافکار در کرمانشاه وجود ندارد۱۹ میلیارد تومان کمک معیشت به خانوارهای مددجو کرمانشاهی پرداخت شدجشنواره بازی های بومی محلی برای مهردخت های شهرسمنان برگزارمی شودقم| توجه به کیفیت مهمترین ویژگی پنجمین جشنواره ابوذرقم| توجه به کیفیت آثار رسانه ای از مهمترین ویژگی های پنجمین جشنواره ابوذر در قمقم| 37فیلم جشنواره فیلم کوتاه تهران در قم به روی پرده می‌رود«خانه زنیان» لرزیدنجات دختر همدانی پس از اقدام به خودکشییکی از میادین شهرهای استان با عنوان کتاب نام‌گذاری شودچهارمحال و بختیاری| سهمیه آرد نانوایی‌های شهرستان شهرکرد بازنگری می‌شودکتاب‌خوانی هنوز به فرهنگ عمومی تبدیل نشده استچهارمحال و بختیاری| مهارت‌ آموزشی باعث ایجاد و توسعه مشاغل پایدار می‌شودبه نام چهارمحال و بختیاری به کام دیگران

روزنامه رویداد امروز پنج شنبه 23 آبان ۱۳۹۸ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
ورود به بازار بورس بدون برنامه معاملاتی ممنوع
ورود به بازار بورس بدون برنامه معاملاتی ممنوع
ورود به بازار بورس بدون برنامه معاملاتی ممنوع
داعش پس از ابوبکر بغدادی
داعش پس از ابوبکر بغدادی
داعش پس از ابوبکر بغدادی
خشک‌سالی و سیل کنار هم
خشک‌سالی و سیل کنار هم
خشک‌سالی و سیل کنار هم
ویژه استان ها
جشنواره تئاتر استان قم به جوان گرایی توجه داردارائه گزارش عملکرددوساله شهرداری درنماز جمعه امروز شاهرودتئاتری ها خود را محدود به جشنواره استانی نکنندقم| اجرای ۱۱ پروژه عمرانی کلان در شهر قم توسط سازمان توسعه و عمرانایجاد نواحی سه گانه در مناطق شهرداری سمنانتقدیر از خدمات فرهنگی، مذهبی و عمرانی شهردار سمنانخدمات شهرداری سمنان ارزنده و قابل تقدیر استدوسال فعالیت جهادی شهرداری شاهرود/ سرمایه گذاری گامی بلنددرتوسعه پروژه های شهریقم| پرونده ۲ میلیارد دلاری پای سه دولت را به میان آوردقم| پرونده‌های سنگین قضایی باید به صورت شفاف اطلاع‌رسانی شودآثار فعالیتهای ناظم رضوی شهردار سمنان ماندگار می شود.جشنواره ها گردهمایی هنرمندان تئاتر در استان هاستمازندران| بومی سازی شناور بدون سرنشینبرای موضوعات گام دوم انقلاب نقشه راه تعریف شودلکه‌گیری وترمیم آسفالت بیش از ۲ هزار کیلومتر از راه‌های استان کرمانشاهشرکت گاز کرمانشاه 200 میلیارد تومان از مشترکان طلب داردمدیریت کارآمد شرکت گاز شهرستان صحنهبرنامه امروز سینما‌ها در سمناناحیای بافت‌های فرسوده قم بدون اصلاح طرح تفصیلی ممکن نیستزمان ثبت نام طرح ملی مسکن در تهران مشخص شدبا این دمنوش پاییزی از دردهای سیاتیک در امان باشیدمرگ ۲۸ تبعه افغان در یک تصادف در زاهدانجایی برای افراد مجرم و خلافکار در کرمانشاه وجود ندارد۱۹ میلیارد تومان کمک معیشت به خانوارهای مددجو کرمانشاهی پرداخت شدجشنواره بازی های بومی محلی برای مهردخت های شهرسمنان برگزارمی شود