• زمان انتشار: 29 مهر 1398, 15:37
  • / کد خبر: 14595

دفن غیربهداشتی زباله به طبیعت گیلان آسیب رسانده است

گیلان| حل مشکل پسماند سراوان نیازمند عزم ملی

گیلان| حل مشکل پسماند سراوان نیازمند عزم ملی

مشکل پسماند زباله سراوان تا آنجا پیش رفته که استاندار می‌گوید این مشکل درد مشترک همه گیلانیان است. مردم سراوان در این زمینه تاکنون سختی‌های بسیار زیادی را تحمل کرده‌اند و چوب بی‌تدبیری‌ها را خورده‌اند، بیش از سی سال است زباله‌های بیش از ۱۱ شهر رشت و برخی دهیاری‌ها در آنجا انباشته می‌شود اما سراوانی‌ها امید دارند با همفکری مسئولین مشکل به‌زودی حل شود.

به گزارش رویداد امروز، فرماندار شهرستان رشت با اشاره به ظرفیت‌های ملی و استانی برای حل مشکل پسماند در سراوان، گفت: غفلت و قصوری که درگذشته برای تخلیه زباله در دل طبیعت به وجود آمد ما را وارث وضعیت موجود کرد، اکنون یک اراده ملی برای حل مشکل پسماند در سراوان ایجادشده است. میر شمس مومنی‌زاده در خصوص روند احداث تصفیه‌خانه شیرابه در سایت سراوان و اقدامات اخیر جهت رفع معضل پسماند در منطقه، اظهار کرد: علاوه بر زباله شهرستان رشت، زباله شهرهای فومن، صومعه‌سرا و ماسال طبق قرارداد با شهرداری رشت جهت بازیافت به کارخانه کود آلی در لاکان منتقل می‌شوند. فرماندار شهرستان رشت با بیان اینکه مدیریت پسماند یکی از معضلات اجتماعی است که در کشور با آن مواجه هستیم البته در استان‌های شمالی بیشتر است، افزود: در شهرستان رشت هم از 30 قبل به دلیل دفن غیراصولی و غیربهداشتی زباله در سراوان، مشکلات زیست‌محیطی فراوانی برای مردم منطقه ایجاد کرده و دستگاه‌های اجرایی خصوصا شهرداری هم در این قضیه درگیر شده است. مومنی‌زاده گفت: دفن غیربهداشتی زباله در سایت سراوان آب‌های سطحی و زیرزمینی، مزارع، تالاب و دریا را آلوده کرده است و به همین جهت تبدیل به یک دغدغه اصلی شده که در اولویت امور قرار دارد لذا بنابر تأکید استاندار، مدیران اجرایی باید از همه ظرفیت‌های ملی و استانی برای حل این مشکل بهره‌مند شویم. فرماندار شهرستان رشت ادامه داد: غفلت و قصوری که درگذشته برای تخلیه زباله در دل طبیعت به وجود آمد ما را وارث وضعیت موجود کرد، با دستور استاندار کارگروهی با حضور مدیران استانی و شهرستانی برای ساماندهی وضعیت موجود تشکیل‌شده و هر هفته وضعیت و پیشرفت پروژه‌ بررسی می‌شود تا با رفع موانع کار شتاب گیرد. او با بیان اینکه برای ساماندهی معضل پسماند در سایت سروان سه هدف‌گذاری در دستور کار قرار گرفت، تصریح کرد: اولین اقدام شن‌ریزی و سم‌پاشی بود که توسط همکاران شهرداری انجام گرفت تا فضای عمومی محیط از جهت بو و وجود حشرات موذی برای ساکنین منطقه قابل‌تحمل شود، راه‌اندازی تأسیسات تصفیه‌خانه شیرابه دومین اقدام در حال انجام است، سومین اقدام که باید انجام گیرد راه‌اندازی زباله‌سوز در سایت زباله است. مومنی‌زاده ضمن قدردانی از زحمات شهرداری در ساماندهی سایت زباله سراوان، بیان کرد: بعد از انتصاب حاج محمدی شهردار رشت، پروژه با شتاب بیشتری دنبال می‌شود، قطعا اگر با همین روند در دو سال گذشته کار پیگیری می‌شد، الان بسیاری از مشکلات مرتفع شده بودند، اکنون نیازمند این هستیم تا از ظرفیت‌های موجود بهره گیریم و پروژه با شتاب بیشتری دنبال شود.

فرماندار شهرستان رشت تصریح کرد: انشاله در زمان‌بندی پیش‌بینی‌شده بتوانیم بخشی از مشکل را حل کنیم، فونداسیون تصفیه‌خانه شیرابه انجام‌شده و پیمانکار طبق قراردادی که با شهرداری منعقد کرده در حال آماده‌سازی سوله است و تأسیسات تصفیه‌خانه پس از اتمام فونداسیون نصب می‌شود.

ایجاد اراده ملی برای حل مشکل پسماند رشت

او با اشاره به اینکه یک اراده ملی برای حل مشکل پسماند شهرستان رشت ایجادشده و از دکتر نوبخت به جهت پیگیری و مساعدت‌هایی در این زمینه قدردانی می‌کنیم، افزود: دولت هزار میلیارد تومان از محل درآمدهای صنایع آلاینده کشور در بودجه 98 برای حل مشکل پسماند پیش‌بینی کرده که امیدواریم بتوانیم بخش قابل‌توجهی از این اعتبار را برای حل مشکل پسماند در استان جذب کنیم. مومنی‌زاده با اشاره به اینکه 35 میلیارد تومان از محل اعتبارات دولتی به شهرداری رشت در جهت حل مشکل پسماند و تأسیس زباله‌سوز کمک شده است، گفت: 180 میلیارد تومان اعتبار نیز به پسماند استان‌های شمالی اختصاص‌یافته که با پیگیری استاندار و مساعدت دکتر نوبخت، 50 میلیارد تومان به شهرستان رشت اختصاص یافت. فرماندار رشت اضافه کرد: در سفر سال گذشته رئیس‌جمهور به گیلان، حل مشکل پسماند اولین مطالبه مدیران استانی بود که 230 میلیارد تومان هم از این محل اختصاص پیداکرده و امیدواریم بتوانیم با جذب این اعتبار هر چه سریع‌تر معضل پسماند را در سطح شهرستان برطرف کنیم. او تصریح کرد: همه مدیران و حتی شخص رئیس‌جمهور در تلاش هستند تا مشکل پسماند در استان‌های شمالی به‌ویژه شهرستان رشت و استان گیلان برطرف شود.

مومنی‌زاده گفت: مردم سراوان و روستاهای حومه در طی این سالیان اخیر بسیار اذیت شدند لذا ما نسبت به آن‌ها مدیون و متعهد هستیم، وظیفه ذاتی ما و دستگاه‌های اجرایی ارائه خدمات رفاهی ویژه به مردم منطقه است که در این راستا هم خدماتی در حال انجام است. فرماندار رشت بیان کرد: جهت تأمین آب شرب سالم به مردم منطقه سراوان، 14 کیلومتر خطوط لوله‌کشی انتقال آب انجام‌شده و حدود 16 کیلومتر دیگر هم در حال انجام است. همچنین تعبیه مخازن آب را هم در دست اجرا داریم، تقویت شبکه برق‌رسانی و نصب سه دستگاه ترانس برق، کمک نقدی به ساخت حسینیه در منطقه، احداث مجتمع فرهنگی و هنری، آسفالت 4 کیلومتر از معابر، پیگیری تأمین زمین برای احداث بوستان ازجمله دیگر اقدامات در حال انجام است. او اضافه کرد: اگر بناست ما در ارتباط با مدیریت پسماند کار مهم و اثرگذاری انجام دهیم باید قبل از مقابله، پیشگیری کنیم، مهم‌ترین کار در این زمینه هم فرهنگ‌سازی، آموزش و گسترش فرهنگ تفکیک از مبدأ است؛ در حال حاضر متأسفانه کمتر از 30 درصد این کار در حال انجام است اما با توجه به ضرورتی که وجود دارد بناست تا از همه ظرفیت‌ها استفاده کنیم و در این راستا باید فرآیند فرهنگ‌سازی از مهدهای کودک، مدارس و دانشگاه‌ها و جامعه آغاز شود و همچنین باید از ظرفیت رسانه‌ها و فضای مجازی هم بهره گیریم.

تصفیه‌خانه شیرابه‌های زباله سراوان در اسرع وقت به بهره‌برداری می‌رسد

شهردار رشت درباره اقداماتی که در دفنگاه زباله‌های سراوان در حال انجام است تأکید کرد: پیش از هر چیز باید از صبر و حوصله اهالی منطقه قدردانی کنم و اینکه درک کرده‌اند که این معضل مربوط به امروز و دیروز نبوده و حدود بیش از سی سال است زباله‌های بیش از ۱۱ شهر و برخی دهیاری‌ها در آنجا انباشته می‌شود. به گزارش رشت 20، ناصر حاج محمدی افزود: از زمانی که تصدی شهرداری رشت را بر عهده گرفتم یکی از مسائل اصلی این شهر را مدیریت زباله دانستم. شهردار رشت گفت: در کوتاه‌مدت ما عملیات شن‌ریزی و ایجاد تصفیه‌خانه شیرابه‌های زباله‌های دفنگاه را پیگیری کردیم و امیدواریم با سرعت عملی که در این زمینه وجود دارد در اسرع وقت تصفیه‌خانه یادشده به بهره‌برداری برسد. او ادامه داد: همچنین کار شن‌ریزی و سم‌پاشی برای جلوگیری از تکثیر حشرات موذی خوب پیش می‌رود.


منبع: رویداد امروز
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
۶ خطری که در کمین پرخواب‌هاست!عکس پروفایل ولادت پیامبر 98عکس پروفایل 17 ربیع الاولزیباترین پیامک‌های تبریک به مناسبت ۱۷ ربیع الاولفرق فولیک اسید با آهن چیست ؟این خوراکی‌ها را با معده خالی نخوریدچگونه می‌توان از شر بوی نامطبوع لباس‌ها خلاص شد؟خواص باور نکردنی آب گلابیچطور شپشِ سر را از شوره تشخیص دهیم؟با این دمنوش پاییزی از دردهای سیاتیک در امان باشیداثبات درمان سرطان پوست با نوعی ویروسکیت استخراج DNA از ژل و خون در سطح صنعتی تولید شد«خط فقر» معاش تهرانی‌ها اعلام شدفرود بیش از ۳۰ هزار قطعه پرنده مهاجر در تالاب «کانی‌برازان» مهابادهمه آنچه باید درباره‌ی سرگیجه و دلایل آن بدانیداز بین بردن کک‌ومک با روغن کرچکنحوه خشک کردن سیب با روش های ساده خانگیعلائم "اعتیاد به غذاخوردن" چیست؟ + راهکارهای درمانی۳۷ مدل لباس مجلسی آستین دار برای خانم‌های شیک پوشدرباره قرص اسپیرولینا و عوارض آن چه می‌دانید؟لیست مواد غذایی مخصوص افراد کم خونآلرژی مرکبات چیست و چه علائمی دارد؟"پاکسازی سموم بدن" در روزهای آلودگی هوا با مصرف این روغن!راهکارهایی ساده برای رفع خشکی بینیتمام چیز‌هایی که باید درباره‌ی شبکه‌ اجتماعی TikTok بدانیدخواص شگفت انگیز لبو؛ از لاغری تا پاکسازی کبدهنگام آلودگی هوا چه خوراکی‌هایی بخوریم؟استرس را با این دمنوش‌ها درمان کنیدقلب با این خوردنی‌ها مثل ساعت کار می‌کندچگونه جوش‌های سرسیاه را از بین ببریم؟علائم هشدار دهنده بیماری روانی چیست؟سموم حشره‌کش و دفع آفات در توتون‌های معطر / وزارت صمت همکاری نداردحضور ۷۰ شرکت دانش‌بنیان ایرانی در نشست تجاری و فناوری شانگهای23 آبان؛ آغاز تکمیل ظرفیت کارشناسی ارشد دانشگاه آزادبهره‌مندی ۱۵ استان کشور از نانو محلول ضدعفونی‌کننده دام و طیور
زمان ثبت نام طرح ملی مسکن در تهران مشخص شدتعطیلی مدارس پیش دبستانی و ابتدایی در اسلامشهرمدارس تهران فردا چهارشنبه 22 آبان تعطیل استتعطیلی پیش دبستان؛ ابتدایی و مهدهای کودک شهر تهران | چهارشنبه 22 آبان 98تهران| اسناد بدهی‌های گذشته شهرداری در رسانه‌ها منتشر نمی‌شودتهران| جلب مشارکت شهروندان منجر به افزایش تاب‌آوری شهری می‌شودتهران| کتاب‌های آسیب‌دیده توسط شهروندان تهرانی خریداری می‌شودآتش‌سوزی در مجتمع ۷طبقه اقامتی + تصاویر‌فردا مدارس تهران تعطیل می‌شود؟تهران| پایتخت اسیر وارونگی دمااجاره نشینی در منطقه تیموری چقدر هزینه دارد؟ + قیمتتعطیلی شیفت عصر مدارس ورامین به دلیل آلودگی هوامدارس ابتدایی پیشوا و ورامین فردا تعطیل شداحتمال تعطیلیِ مدارس تهران در پیِ تداوم آلودگی هوازنگ ورزش مدارس تهران تا پایان هفته تعطیل استنقص فنی، علت ازدحام جمعیت در خط ۲ متروقیمت آپارتمان در مناطق مختلف تهرانخرید واحد مسکونی در صادقیه چقدر تمام می‌شود؟نجات زن جوان پس از آتش‌سوزی در اتاق‌خواب + تصاویربلیعده شدن هیوندا در گودال ۳ متری خیابان ایران + تصاویربرای خرید آپارتمان در منطقه ستارخان چقدر باید پرداخت کرد؟نجات ۲ کودک و یک زن جوان از میان آتش + تصاویرحمله خونین به ۷ نفر و خسارت به ۹ خودرو توسط اوباش + تصاویرتهران| کلوگان، آبشاری بکر در تهرانقیمت اجاره مسکن در منطقه افسریه چقدر است؟ + جدولقیمت مسکن در ۱۴ منطقه تهران ارزان شد + جدولقیمت آپارتمان در منطقه سبلان + جدولاطلاعیه شرکت فاضلاب تهران در باره تخلفات نصب انشعاب فاضلابقیمت مسکن در شرق تهران + جدولتهران| کاهش ۱۴ درصدی جرائم در شرق تهرانقیمت روز مسکن ۱۳۹۸/۷/۲۸| قیمت خانه‌های ۵۰ متری در تهرانخرید خانه در مشیریه چقدر تمام می‌شود؟ + جدولقیمت مسکن در ارزان‌ترین منطقه تهران+ نموداررهن و اجاره آپارتمان‌ در تهران +جدولتهران| جولان آزادانه موتورسوارها در پایتخت
جشنواره تئاتر استان قم به جوان گرایی توجه داردارائه گزارش عملکرددوساله شهرداری درنماز جمعه امروز شاهرودتئاتری ها خود را محدود به جشنواره استانی نکنندقم| اجرای ۱۱ پروژه عمرانی کلان در شهر قم توسط سازمان توسعه و عمرانایجاد نواحی سه گانه در مناطق شهرداری سمنانتقدیر از خدمات فرهنگی، مذهبی و عمرانی شهردار سمنانخدمات شهرداری سمنان ارزنده و قابل تقدیر استدوسال فعالیت جهادی شهرداری شاهرود/ سرمایه گذاری گامی بلنددرتوسعه پروژه های شهریقم| پرونده ۲ میلیارد دلاری پای سه دولت را به میان آوردقم| پرونده‌های سنگین قضایی باید به صورت شفاف اطلاع‌رسانی شودآثار فعالیتهای ناظم رضوی شهردار سمنان ماندگار می شود.جشنواره ها گردهمایی هنرمندان تئاتر در استان هاستمازندران| بومی سازی شناور بدون سرنشینبرای موضوعات گام دوم انقلاب نقشه راه تعریف شودلکه‌گیری وترمیم آسفالت بیش از ۲ هزار کیلومتر از راه‌های استان کرمانشاهشرکت گاز کرمانشاه 200 میلیارد تومان از مشترکان طلب داردمدیریت کارآمد شرکت گاز شهرستان صحنهبرنامه امروز سینما‌ها در سمناناحیای بافت‌های فرسوده قم بدون اصلاح طرح تفصیلی ممکن نیستزمان ثبت نام طرح ملی مسکن در تهران مشخص شدبا این دمنوش پاییزی از دردهای سیاتیک در امان باشیدمرگ ۲۸ تبعه افغان در یک تصادف در زاهدانجایی برای افراد مجرم و خلافکار در کرمانشاه وجود ندارد۱۹ میلیارد تومان کمک معیشت به خانوارهای مددجو کرمانشاهی پرداخت شدجشنواره بازی های بومی محلی برای مهردخت های شهرسمنان برگزارمی شودقم| توجه به کیفیت مهمترین ویژگی پنجمین جشنواره ابوذرقم| توجه به کیفیت آثار رسانه ای از مهمترین ویژگی های پنجمین جشنواره ابوذر در قمقم| 37فیلم جشنواره فیلم کوتاه تهران در قم به روی پرده می‌رود«خانه زنیان» لرزیدنجات دختر همدانی پس از اقدام به خودکشییکی از میادین شهرهای استان با عنوان کتاب نام‌گذاری شودچهارمحال و بختیاری| سهمیه آرد نانوایی‌های شهرستان شهرکرد بازنگری می‌شودکتاب‌خوانی هنوز به فرهنگ عمومی تبدیل نشده استچهارمحال و بختیاری| مهارت‌ آموزشی باعث ایجاد و توسعه مشاغل پایدار می‌شودبه نام چهارمحال و بختیاری به کام دیگران

روزنامه رویداد امروز پنج شنبه 23 آبان ۱۳۹۸ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
ورود به بازار بورس بدون برنامه معاملاتی ممنوع
ورود به بازار بورس بدون برنامه معاملاتی ممنوع
ورود به بازار بورس بدون برنامه معاملاتی ممنوع
داعش پس از ابوبکر بغدادی
داعش پس از ابوبکر بغدادی
داعش پس از ابوبکر بغدادی
خشک‌سالی و سیل کنار هم
خشک‌سالی و سیل کنار هم
خشک‌سالی و سیل کنار هم
ویژه استان ها
جشنواره تئاتر استان قم به جوان گرایی توجه داردارائه گزارش عملکرددوساله شهرداری درنماز جمعه امروز شاهرودتئاتری ها خود را محدود به جشنواره استانی نکنندقم| اجرای ۱۱ پروژه عمرانی کلان در شهر قم توسط سازمان توسعه و عمرانایجاد نواحی سه گانه در مناطق شهرداری سمنانتقدیر از خدمات فرهنگی، مذهبی و عمرانی شهردار سمنانخدمات شهرداری سمنان ارزنده و قابل تقدیر استدوسال فعالیت جهادی شهرداری شاهرود/ سرمایه گذاری گامی بلنددرتوسعه پروژه های شهریقم| پرونده ۲ میلیارد دلاری پای سه دولت را به میان آوردقم| پرونده‌های سنگین قضایی باید به صورت شفاف اطلاع‌رسانی شودآثار فعالیتهای ناظم رضوی شهردار سمنان ماندگار می شود.جشنواره ها گردهمایی هنرمندان تئاتر در استان هاستمازندران| بومی سازی شناور بدون سرنشینبرای موضوعات گام دوم انقلاب نقشه راه تعریف شودلکه‌گیری وترمیم آسفالت بیش از ۲ هزار کیلومتر از راه‌های استان کرمانشاهشرکت گاز کرمانشاه 200 میلیارد تومان از مشترکان طلب داردمدیریت کارآمد شرکت گاز شهرستان صحنهبرنامه امروز سینما‌ها در سمناناحیای بافت‌های فرسوده قم بدون اصلاح طرح تفصیلی ممکن نیستزمان ثبت نام طرح ملی مسکن در تهران مشخص شدبا این دمنوش پاییزی از دردهای سیاتیک در امان باشیدمرگ ۲۸ تبعه افغان در یک تصادف در زاهدانجایی برای افراد مجرم و خلافکار در کرمانشاه وجود ندارد۱۹ میلیارد تومان کمک معیشت به خانوارهای مددجو کرمانشاهی پرداخت شدجشنواره بازی های بومی محلی برای مهردخت های شهرسمنان برگزارمی شود