• زمان انتشار: 23 مهر 1398, 15:13
  • / کد خبر: 14277

‌ حدود سه میلیون موتورسوار در تهران زندگی می‌کنند

تهران| جولان آزادانه موتورسوارها در پایتخت

تهران| جولان آزادانه موتورسوارها در پایتخت موتورسیکلت‌ها در پایتخت سال‌هاست حاشیه‌ساز شده‌اند و کاربردهایی فراتر از جابه‌جایی چند راکب دارند، بعضی از موتورسواران در طول روز بیشتر از یک وانت یا تاکسی، بار یا مسافر جابه‌جا می‌کنند، از هرجایی و به هر شکلی هم که دلشان بخواهد عبور می‌کنند.

 به گزارش ایرنا، آن‌قدر در سال‌های اخیر همه فضاهای شهری پایتخت ازجمله خط ویژه اتوبوس‌ها، پیاده راه‌ها و مسیرهای خلاف جهت حرکت در خیابان‌ها به‌راحتی در اختیار موتورسواران قرار داده‌شده و برخوردها با آن‌ها بازدارنده نبوده است که بیشتر موتورسواران به خودشان اجازه می‌دهند به هیچ‌یک از قوانین راهنمایی و رانندگی و حتی سلامت و جان خودشان پایبند نباشند. شمار موتورسواران پایتخت افزون بر سه میلیون برآورد شده و برخی اخبار نیز حاکی است که بعد از اجرای طرح کنترل آلودگی هوا بعد از حذف زوج و فرد از تیرماه امسال، تعداد موتورسواران هم زیادتر از قبل شده است. یکی از مهم‌ترین مشکلات مربوط به موتورسواران، جولان آنان در پیاده راه‌ها و خطوط اتوبوس‌های تندرو (بی آر تی) به شمار می‌رود که به معضلی تبدیل‌شده است. خطوط ویژه مختص اتوبوس‌هاست و دیگر وسایل نقلیه نباید از آن‌ها عبور کنند؛ چه اینکه تردد سایر وسایل ضمن ایجاد اختلال در این خطوط و حرکت اتوبوس‌ها، سبب بروز تصادف‌هایی هم می‌شود که تلفات یا مجروحانی برجا می‌گذارد.

صرف‌نظر از رانندگی خطرناک عمده موتورسواران و آلودگی صوتی که سبب مزاحمت برای شهروندان می‌شود، موتورسیکلت‌ها منبع بسیار مهم آلایندگی هوا هم محسوب می‌شوند. پیروز حناچی شهردار تهران که بارها از وضعیت موتورسواران پایتخت گلایه کرده خواهان تشدید برخورد با این وضعیت نیز شده است.

او چندی پیش در جمع خبرنگاران اظهار داشت:‌ حدود سه میلیون موتورسوار (در پایتخت)‌داریم که بخش اعظم آن‌ها چندان قائل به قانون نیستند و نباید بگذاریم خطوط دوچرخه هم به تصرف موتورها درآید. این سخنان زمانی انجام شد که طی چند ماه اخیر شهرداری تهران مسیرهای ویژه دوچرخه را افزایش داده و موتورسواران از خیر این مسیرها هم نمی‌گذرند و برای رسیدن زودتر به مقصد، به دوچرخه‌سواران هم احترام نمی‌گذارند.

نگاه ترحمی به موتورسواران؟

ضرورت برخورد با موتورسواران متخلف در حالی است که گاها شنیده می‌شود بعضی متولیان ازجمله پلیس می‌گویند برخی موتورسواران معیشت خانواده‌هایشان را از این راه تأمین می‌کنند و لذا برخورد با آنان قدری باید با لحاظ این مؤلفه باشد. اگرچه همین افراد خودشان هم معترف‌اند که وضعیت نابسامان موجود که جان و سلامت موتورسواران را هم تهدید می‌کند، زیبنده و مناسب نیست و باید کاری کرد. سلمان خدادادی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اجتماعی نیز با تأکید بر اینکه نگاه ترحمی به موتورسواران باعث سلب آرامش و آسایش مردم می‌شود، گفت: پایتخت نیاز جدی به تدوین طرح ساماندهی موتورسواران دارد. او در مورد تداوم تخلفات موتورسواران افزود: اگر پلیس مقررات را اعمال و در جامعه موردحمایت قرار گیرد شاهد تخلفات کمتری از سوی موتورسواران خواهیم بود. عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، ساماندهی تردد راکبان موتورسیکلت را وظیفه پلیس دانست و با تأکید بر ضرورت اجتناب از نگاه‌های ترحمی به این قشر ادامه داد: بهانه‌هایی مانند ایجاد درآمد و مسائل اقتصادی نباید به بی‌تفاوتی نسبت به برخورد با موتورسواران متخلف منجر شود. او تأکید کرد:‌ نباید نگاه ترحمی داشته باشیم زیرا این نوع نگاه باعث سلب آرامش و آسایش مردم می‌شود؛ در سایر کشورها قوانین مشخصی برای تردد موتورسواران وضع‌شده و این قشر مانند سایر رانندگان ملزم به رعایت قوانین و ضوابط هستند. خدادادی با انتقاد از اینکه فرهنگ استفاده از موتورسیکلت در کشور به‌خوبی جا نیفتاده است و متأسفانه موتورسواران با بی‌توجهی به قوانین و حرکت‌های غیرقانونی با ایجاد رعب و وحشت خیابان‌ها و پیاده‌روها را قبضه و آرامش مردم را سلب کرده‌اند، گفت: این وسیله نقلیه در اغلب شهرهای جهان تردد دارند و کوچک‌ترین مزاحمت و مشکلی را نیز برای مردم ایجاد نمی‌کنند زیرا فرهنگ‌سازی مناسبی انجام‌شده و موتورسیکلت به‌عنوان یک وسیله نقلیه محسوب می‌شود اما متأسفانه در ایران راکبان از هر فرصتی برای تخلف استفاده می‌کنند.

چرا پلیس برخورد نمی‌کند؟

در این شرایط نخستین پرسشی که مطرح می‌شود این است که چرا پلیس راهور (راهنمایی و رانندگی) با موتورسواران متخلف در سطح شهر تهران برخورد نمی‌کند و اجازه داده شرایط به وضع موجود برسد؟ سردار حسین رحیمی فرمانده انتظامی تهران بزرگ در خصوص برخورد با موتورسیکلت‌های متخلف تهران اظهار داشت: مقدمات برای برخورد با موتورسیکلت‌سوارهای متخلف آغازشده اما بپذیرید که دیگر زمان شروع و اجرای طرح‌ها بدون مطالعه، گذشته است. او تأکید کرد: طرح ساماندهی و برخورد با موتورسیکلت‌سواران متخلف به‌زودی اجرا می‌شود.

سردار محمدرضا مهماندار رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ نیز درباره دلایل برخورد نکردن مناسب با موتورسواران مصاحبه کرد که او اگرچه تأکید دارد بیشتر موتورسواران اقشار ضعیف جامعه هستند، تصریح می‌کند که البته برخورد هم می‌شود. او اظهار داشت: باید پذیرفت که امروز موتورسیکلت‌سواران به‌طورمعمول از اقشار آسیب‌پذیر جامعه هستند و موتورسیکلت وسیله امرارمعاش آن‌هاست که نیروی انتظامی در برخورد با این مسئله باید این ملاحظه را نیز مدنظر قرار دهد.

او درعین‌حال با بیان اینکه «پلیس در اجرای قانون به وظیفه خود عمل و طرح برخورد با موتورسیکلت‌سواران متخلف را اجرا کرده» اظهار داشت: تخلفات مندرج در ماده ۲۰ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، اعمال قانون و موتورسیکلت‌های متخلف به توقفگاه منتقل می‌شوند. مهماندار افزود: طرح برخورد با راکبان موتورسیکلت‌های سنگین فاقد مجوز نیز که اقدام به تردد در معابر شهری (بخصوص در شب‌ها) می‌کنند، با جدیت در حال اجراست.

شهرداری ورودی‌های خطوط ویژه را ببندد

او در خصوص اهم اقدامات پلیس راهور پیرامون برخورد با موتورسیکلت‌سواران متخلف در خطوط ویژه اتوبوس به‌ویژه خیابان ولیعصر نیز ادامه داد: طرح برخورد با موتورسیکلت‌سواران متخلف در همه خطوط ویژه اجرا می‌شود اما یکی از مهم‌ترین مشکلات موجود در آن‌ها به‌ویژه خیابان ولیعصر (عج)، وجود بریدگی‌های فراوانی است که باعث می‌شود موتورسیکلت‌سواران از آن‌ها به خطوط ویژه ورود کنند. مهماندار گفت:‌ پلیس راهور از شهرداری تهران درخواست کرده نسبت به تقلیل بریدگی‌ها در خطوط ویژه با در نظر داشتن دسترسی مردم اقدام کند. او بیان کرد:‌ پلیس راهور تهران در زمان رؤیت تخلف مُر قانون را اجرا می‌کند و هیچ فرقی بین آحاد جامعه وجود ندارد؛ اما اولویت، برخورد با تخلفات حادثه‌ساز اعم از حرکات نمایشی، سرعت، عبور ممنوع حرکت خلاف جهت، عبور از چراغ‌قرمز و ... است.

پیشنهاد خط ویژه موتور

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ در پاسخ به این سؤال که آیا برنامه‌ای برای ایجاد خط ویژه موتورسواران در تهران در دستور کار پلیس قرار دارد یا خیر گفت: برابر برنامه‌ریزی و هماهنگی‌های صورت گرفته بین پلیس و شهرداری، پیشنهاد احداث خط ویژه برای موتورسواران در محورهای پرتردد شهر تهران نظیر خیابان‌های مولوی و جمهوری داده‌شده که در صورت تائید از سوی مسئولان ارشد حوزه ترافیک، در آتی اجرایی می‌شود.


منبع: ایرنا
اخبار مرتبط

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
مدل کیک شب یلدادرمان میگرن با دمنوش های گیاهیآبسه لثه چیست و چگونه درمان می شود؟۸ گیاهی که حکم مُسکن و آرامبخش را دارندتعطیلی مدارس در روز شنبه ۱۶ آذرماهجدیدترین مدل لباس بچه گانه شب یلداکم فروشی اینترنت توسط اپراتورها ثابت نشدعوارض فشارخون بالا چیست؟قم| شفاف سازی کدر / دانشگاه صنعتی یا باشگاه سیاسی10 روش رفع شپش سرهرآنچه درباره قرص گلوریپا داروی کاهش قند خون باید بدانید!سودِ سیگار در جیب مافیا / بی‌توجهی به درآمد ۲۰هزار میلیاردیِ مالیات بر سیگارآبگوشت را با پیاز یا ترشی بخورید!سردی انگشتان از وجود کدام بیماری‌ خبر می‌دهد؟خوددرمانی در آنفلوانزا ممنوعچند توصیه به دانش‌آموزان برای پیشگیری از آنفلوآنزااگر کودک به آنفلوآنزا دچار شد چه باید کرد؟چگونه از بروز تبخال پیشگیری کنیم؟مفیدترین نوشیدنی‌ها برای درمان آنفلوانزاآموزش بافت پاپوش مربعیتوصیه طب سنتی برای پیشگیری از آنفلوانزا پیام تبریک ولادت امام حسن عسکری علیه السلامجدیدترین تزیین شب یلدا عروستزیین آجیل شب یلدا برای عروسجدیدترین دیزاین ناخن شب یلداکاردستی کودکانه شب یلداطرز تهیه ته چین انار۱۶ رقم روی کارت بانکی چه معنایی دارد؟همه‌چیز درباره‌ی آنفلوآنزا؛ بیماری شایع این فصلروش‌‌های پیشگیری از «آنفلوآنزا» در مدارسخوددرمانی و مراجعه دیرهنگام به پزشک از علل اصلی مرگ ناشی از آنفلوانزاستنمکی : قیمت واقعی واکسن آنفولانزا زیر ۴۰ هزار تومان استتست مزاج‌شناسی: سرد یا گرم؟ خشک یا تر؟الزامات تسریع در بهبود آنفولانزا چیست؟شیک ترین مدل لباس عروس پوشیده
خرید واحد مسکونی در مجیدیه چقدر تمام می‌شود؟٥١ نفر از عاملان اصلی اغتشاشات در تهران دستگیر شدندشوخی محسن هاشمی در خصوص بوی بد تهران: مثل اینکه قضیه امنیتی است!مدارس استان تهران فردا سه شنبه ۱۲ آذر تعطیل نیستانتشار مجدد بوی نامطبوع در تهرانفردا مدارس استان تهران دایر استدستگیری ۲۰ نفر از عاملان اصلی اغتشاشات اخیر در شرق استان تهرانکدام مدارس امروز تعطیل هستند؟تعطیلی مدارس پیش دبستانی، ابتدایی و متوسطه اول و دوم در تهران | یکشنبه10 آذر 98تعطیلی تمام مدارس پیش دبستانی، ابتدایی و متوسطه اول و دوم و دانشگاه ها در تهران | شنبه 9 آذر 98مدارس ابتدایی استان تهران فردا تعطیل است | چهارشنبه 6 آذر 98تهران| زمین خالی که استراحتگاه سگ‌های ولگرد شددستگیری یکی از عوامل اصلی اغتشاش در شهریار و ملاردقیمت آپارتمان‌های ۵۰ متری در تهران +جدولقم| بهشت زهرا بزرگ‌ترین آرامستان بعد از وادی السلام است(تصاویر) تخریب گسترده در اسلامشهر و شهر قدسلیدرهای اصلی اغتشاشات ‌بهارستان دستگیر شدند/ دستگیری‌ها همچنان ادامه داردخرید واحد مسکونی در میرداماد چقدر تمام می‌شود؟مجروحان حوادث اخیر تهران در بیمارستان‌ها +تصاویرمدارس تهران فردا چهارشنبه ۲۹ آبان تعطیل است؟خسارات وارده در شهریار و البرز درپی گرانی بنزینشهادت سه بسیجی و پاسدار در ناآرامی‌های غرب استان تهرانتعطیلی مدارس استان تهران تکذیب شدفوت یک بسیجی در تجمعات شهریارمدارس کدام استان دوشنبه ۲۷ آبانماه تعطیل است؟اسنپ با شهرداری تهران قرارداد نوشتتعطیلی مدارس استان‌های کشور در یکشنبه ۲۶ آبان ماه ۹۸دانشگاه‌های علامه و شهید بهشتی یکشنبه تعطیل شدندتعطیلی تمام مدارس ابتدایی و متوسطه اول در استان تهران | یکشنبه 26 آبان 98مدارس ابتدایی و متوسطه اول استان تهران فردا تعطیل استآیا مدارس شهرستان‌های استان تهران فردا تعطیل است؟کدام دانشگاه‌ها امروز تعطیل شدند؟تکذیب تعطیلی مدارس پردیس، دماوند و فیروزکوه در نوبت عصر امروزشیفت عصر مدارس شهرستان پردیس تعطیل شدتعطیلی پیش دبستان؛ ابتدایی و مهدهای کودک شهر تهران |شنبه 25 آبان 98
بازدیدسه ساعته رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود ومعاون درمان ازبیمارستان امام حسین(ع)شاهرودنمایشگاه شعرنقاشی بیت‌نگار در شاهرود گشایش یافتقم|شورای نگهبان اجازه ورود عاملان نفوذ دشمن را به مجلس ندهدقم| استان قم رتبه سوم اجاره نشینی در کشور/۶۰۰ واحد مسکن مهر قم مشکل قضایی داردتوجه به سلامت، بازگشت به راهکارهای خوب سلامتی وخوب زیستن خود یک اشاعه فرهنگ بسیارمناسبی استترویج کشت گیاهان دارویی در کوچه باغ های سمنان جهت جذب گردشگرقم|29 نفر برای نامزدی مجلس ثبت نام کردندقم|تخریب منابع طبیعی با اجرای بدون برنامه برخی پروژه‌هادر راستای شهر دوستدار کودک اولین پارک هوشمند کودک در سمنان راه اندازی می شودمرکزی| پرداخت 8 میلیارد تومان تسهیلات وام اشتغال به مددجویان بهزیستیمرکزی| شرایط آنفولوآنزا در استان تحت کنترل استمرکزی| شناخت سلایق کلید توسعه صادرات فرش دست‌بافتمرکزی| بهره‌گیری از شیوه‌های نوین در کشت‌های گلخانه‌ای استان مرکزیمرکزی| ۲ هزار داوطلب سلامت در استان به خانوارها خدمات ارائه می‌کنندقم|علما و متخصصین به عرصه هوش مصنوعی ورود کنندقم|آب تلف‌شده در بخش کشاورزی بهینه‌سازی شودقم| تفکر و پیام های انقلاب به کشورهای جهان صادر شود/راهبردهای دشمنان در تحریم ها شکست خوردتولید بیش از ۷۶ هزار تن انواع آبزیان پرورشی در سطح مازندرانجوان کر و لال ایلامی در افغانستان پیدا شددستگیری 31 عامل اصلی اغتشاشات کازرونپسر نوبخت از انتخابات انصراف دادکودک پنج ساله داخل کانال تهویه هوا آپارتمان ۵طبقه افتادپل عابر پیاده در مشهد سقوط کرد!تعطیلی مدارس در روز شنبه ۱۶ آذرماهتعطیلی مدارس سیستان و بلوچستان 16 و 17 آذرتعطیلی مدارس فریمان روز شنبه 16 آذرقم| شفاف سازی کدر / دانشگاه صنعتی یا باشگاه سیاسیقتل مشکوک یک خانواده در خرم آبادحیوانات خانگی؛ از اصلاح 260 هزار تومانی تا خانه 12 میلیونیخوددرمانی در آنفلوانزا ممنوعتوضیح استاندار خوزستان درباره ناآرامی‌های ماهشهرخرید واحد مسکونی در مجیدیه چقدر تمام می‌شود؟اطلاعیه روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز در خصوص درگذشت ۲ دانشجوبرگزاری همایش تجلیل از داوطلبان برتر هلال احمر استان به مناسبت روز جهانی داوطلبمعدوم سازی بیش از 150 کیلوگرم گوشت گوساله و مرغ غیربهداشتی در شهرستان کرمانشاه

روزنامه رویداد امروز پنج شنبه 14 آذر ۱۳۹۸ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
ورود به بازار بورس بدون برنامه معاملاتی ممنوع
ورود به بازار بورس بدون برنامه معاملاتی ممنوع
ورود به بازار بورس بدون برنامه معاملاتی ممنوع
داعش پس از ابوبکر بغدادی
داعش پس از ابوبکر بغدادی
داعش پس از ابوبکر بغدادی
خشک‌سالی و سیل کنار هم
خشک‌سالی و سیل کنار هم
خشک‌سالی و سیل کنار هم
ویژه استان ها
بازدیدسه ساعته رئیس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود ومعاون درمان ازبیمارستان امام حسین(ع)شاهرودنمایشگاه شعرنقاشی بیت‌نگار در شاهرود گشایش یافتقم|شورای نگهبان اجازه ورود عاملان نفوذ دشمن را به مجلس ندهدقم| استان قم رتبه سوم اجاره نشینی در کشور/۶۰۰ واحد مسکن مهر قم مشکل قضایی داردتوجه به سلامت، بازگشت به راهکارهای خوب سلامتی وخوب زیستن خود یک اشاعه فرهنگ بسیارمناسبی استترویج کشت گیاهان دارویی در کوچه باغ های سمنان جهت جذب گردشگرقم|29 نفر برای نامزدی مجلس ثبت نام کردندقم|تخریب منابع طبیعی با اجرای بدون برنامه برخی پروژه‌هادر راستای شهر دوستدار کودک اولین پارک هوشمند کودک در سمنان راه اندازی می شودمرکزی| پرداخت 8 میلیارد تومان تسهیلات وام اشتغال به مددجویان بهزیستیمرکزی| شرایط آنفولوآنزا در استان تحت کنترل استمرکزی| شناخت سلایق کلید توسعه صادرات فرش دست‌بافتمرکزی| بهره‌گیری از شیوه‌های نوین در کشت‌های گلخانه‌ای استان مرکزیمرکزی| ۲ هزار داوطلب سلامت در استان به خانوارها خدمات ارائه می‌کنندقم|علما و متخصصین به عرصه هوش مصنوعی ورود کنندقم|آب تلف‌شده در بخش کشاورزی بهینه‌سازی شودقم| تفکر و پیام های انقلاب به کشورهای جهان صادر شود/راهبردهای دشمنان در تحریم ها شکست خوردتولید بیش از ۷۶ هزار تن انواع آبزیان پرورشی در سطح مازندرانجوان کر و لال ایلامی در افغانستان پیدا شددستگیری 31 عامل اصلی اغتشاشات کازرونپسر نوبخت از انتخابات انصراف دادکودک پنج ساله داخل کانال تهویه هوا آپارتمان ۵طبقه افتادپل عابر پیاده در مشهد سقوط کرد!تعطیلی مدارس در روز شنبه ۱۶ آذرماهتعطیلی مدارس سیستان و بلوچستان 16 و 17 آذر