• زمان انتشار: 17 مهر 1398, 15:32
  • / کد خبر: 13922

عدم اعمال ممنوعیت واردات، بهره‌برداران طارمی را با چالش‌ مواجه کرده است

زنجان| کشاورزان چشم‌به‌راه یک امضا

زنجان| کشاورزان چشم‌به‌راه یک امضا

درحالی‌که تولید داخلی روغن‌زیتون در سال جاری نیاز بازار را تأمین می‌کند، عدم اعمال ممنوعیت و محدودیت واردات این محصول، بهره‌برداران و کشاورزان این محصول را با چالش‌های جدی مواجه کرده است.

به گزارش فارس، محصول کشاورزی زیتون و فرآورده‌های آن نیز ازجمله محصولاتی است که واردات آن به کشور کمر تولیدکنندگان داخلی را شکسته و شهرستان طارم زنجان به‌عنوان قلب تولیدات این محصول بیشترین ضرر را در این حوزه می‌بیند، این روزها روغن بی‌کیفیت و کم کیفیت زیتون وارداتی با توجه به شرایط اقتصادی کشور گوی سبقت را از روغن‌های مطلوب ایرانی ربوده است و تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان هر دو زیان واردات این محصول از خارج را می‌بینند. درحالی‌که محصولات داخلی با هزینه بالا و کیفیتی مطلوب در بازارهای داخلی در حال عرضه است اما همچنان ازنظر قیمت توان رقابت با محصولات خارجی را داشته و روغن‌زیتون باقیمت 40 تا 50 هزارتومانی در بازار عرضه می‌شود، در این میان باید پرسید با این حجم از ظرفیت تولید داخلی چرا همچنان بر واردات این محصول تأکید می‌شود.

زیتون طارم، برترین در کمیت و کیفیت

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان اظهار کرد: طبق آمار برآورد شده ۴۰ تا ۴۵ هزار تن زیتون در سال جاری از باغات شهرستان طارم برداشت می‌شود. جواد تاراسی زیتون طارم را در زمینه کمیت و کیفیت در کشور برترین خواند و افزود: کارگاه‌های فعال و موجود در شهرستان طارم بر اساس مجوزهای صادره 5/2 برابر ظرفیت تولید موجود توان فرآوری و روغن‌کشی دارد. او با اشاره به پیش‌بینی افزایش روغن‌زیتون در سال جاری عنوان کرد: تلاش می‌شود قیمت این محصول کشاورزی با توجه به فراوانی، در بازار تعدیل و کنترل شود. رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان تأکید کرد: با توجه به تأثیر منفی واردات به بازار زیتون طارم رایزنی برای پیشگیری از این اتفاق را با وزاتخانه انجام می‌دهیم.

یک برگه A4 خرج کنید

رئیس شورای ملی زیتون ایران نیز با اشاره به اینکه از آغاز اجرای طرح طوبی در کشور بحث ممنوعیت ورود روغن‌زیتون در کشور اعمال نشده است، گفت: اما بر اساس عناوین مختلف واردات این روغن بالا و پایین شده و تغییر گروه داشته و یا واردات آن محدودشده و امروز نیاز است که واردات روغن‌زیتون متوقف شود. مهدی عباسی با بیان اینکه امسال 120 هزار تن زیتون در کشور برداشت می‌شود، افزود: پیش‌بینی می‌شود 50 درصد محصول برداشتی به استحصال روغن اختصاص یابد. او با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود امسال 10 تا 11 هزار تن روغن‌زیتون در کشور تولید شود، گفت: این میزان تولید روغن‌زیتون مازاد بر نیاز کشور است. عباسی با اشاره به اینکه چند موضوع و عامل روغن‌زیتون ایران را تحت تأثیر خود قرار داده است، خاطرنشان کرد: تحریم‌های ظالمانه علیه ایران و عدم امکان صادرات روغن، اختصاص ۳۰ درصد یارانه توسط کشورهای تولیدکننده زیتون به تولیدکنندگان و اجرای اقتصاد دامپینگ موجب شده فضای رقابت‌پذیری بین تولیدکنندگان داخلی و خارجی فراهم نباشد. رئیس شورای ملی زیتون ایران با بیان اینکه بیش از ۵۰ درصد روغن‌های وارداتی کیفیت لازم مصرف را ندارند، گفت: بسیاری از این روغن‌ها نباید مصرف خوراکی شود و برای تولیدات لازم آرایشی مناسب است. او حداقل کار قابل انجام در سال تولید ملی را اعمال ممنوعیت واردات روغن‌زیتون خواند و گفت: حمایت از تولید ملی همواره یک شعار بوده و در عمل چیزی مشاهده نشده است. عباسی به اجرای اقتصاد دامپینگ توسط کشورهای صادرکننده روغن‌زیتون به ایران اشاره کرد و گفت: با از بین رفتن زیرساخت‌های تولید زیتون در کشور مقصد، قیمت کالا افزایش چند برابری خواهد داشت. رئیس شورای ملی زیتون ایران با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر تولید داخلی پاسخگوی مصرف نبود، افزود: اما با توجه به تولید سال جاری دولت با ممنوعیت واردات روغن‌زیتون پس از ۲۶ سال انتظار و در شرایط سخت تحریم‌ها می‌تواند جشن خودکفایی زیتون را برگزار کند که مبدأ آن شهرستان طارم است. او با اشاره به مشکلات فراوان صنعت‌کاران زیتون در صورت عدم ممنوعیت واردات روغن‌زیتون گفت: با این کار واحدهای استحصال روغن‌زیتون تعطیل خواهد شد و این به معنای متضرر شدن ۴۰ هزار بهره‌بردار بوده که سمی خطرناک برای صنعت زیتون کشور است. عباسی مدیریت شرایط موجود را منوط به یک نامه‌نگاری ساده و صرف یک برگه A4 خواند و گفت: دولت واردات روغن‌زیتون را ممنوع و اگر نیاز شد بار دیگر دستور واردات را صادر کند چراکه امسال مازاد تولید در کشور وجود دارد و تولید داخلی باید در اولویت باشد. رئیس شورای ملی زیتون ایران با اشاره به قدرت بالای رقابت‌پذیری روغن‌زیتون داخلی با روغن‌های خارجی افزود: بسیاری از روغن‌های زیتون وارداتی غیراستاندارد بوده و مورد تائید وزارت بهداشت نیز نیست و انتظار می‌رود تعزیرات حکومتی نیز در این زمینه ورود پیدا کند.

اهمیت نحوه قیمت‌گذاری بر قیمت روغن‌زیتون

نماینده مردم طارم و زنجان در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به اینکه تلاش می‌کنیم شرایط به نفع تولیدکنندگان داخلی باشد، اظهار کرد: سال گذشته از اختصاص ارز 4 هزار و 200 تومانی برای واردات روغن‌زیتون جلوگیری شد. علی وقفچی با اشاره به اینکه امسال نیز مکاتبه برای ممنوعیت ورود روغن‌زیتون در دستور کار قرار دارد، گفت: اما در این میان باید حفظ سلامتی جامعه نیز مورد تأکید و توجه است. او با اشاره به اینکه نمی‌توان عرضه روغن‌زیتون را در بازار حذف کرد، گفت: با وزارتخانه مکاتبه شده تا برای بهبود کمی و کیفی محصولات، تولیدات داخلی باید جایگزین محصولات خارجی شود. نماینده مردم طارم و زنجان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت مصرف روغن‌زیتون در بین افراد جامعه عنوان کرد: خیانت اصلی به تولید داخلی تقلب از سوی برخی فروشندگان است که موجب از بین رفتن اعتماد در بین خریداران می‌شود. وقفچی با بیان اینکه این اقدام ظلم مضاعف به جامعه است، بیان کرد: از یک‌سو فروشندگان درستکار متضرر می‌شوند و از سوی دیگر مردم دیگر اعتمادی به تولیدات داخلی ندارند. او تأکید کرد: ضرورت دارد مسئولان نظارتی در استان‌ها و کشور با افراد سودجو و فرصت‌طلب مقابله کنند و در این زمینه برخورد با افرادی که با سلامتی افراد سروکار دارند بیش از سایرین است. نماینده مردم طارم و زنجان در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: در مورد روغن‌زیتون باید قیمت‌گذاری به نحوی باشد که مردم برای خرید علاقه نشان داده و فروشنده نیز سود خود را ببرد.

ترس از عدم فروش روغن‌زیتون و برداشت سبز زیتون

عضو هیئت‌مدیره شهرک صنعتی طارم نیز با اشاره به اینکه 120 هزار تن تولید پیش‌بینی‌شده زیتون کشور در سال جاری است، بیان کرد: این میزان در شهرستان طارم 50 هزار تن است. رسول حیدری با بیان اینکه 10 هزار تن زیتون در ناحیه صنعتی طارم در حال فرآوری است، گفت: ظرفیت اکثر واحدها پر است. او با بیان اینکه در جهان فرآوری محصولات کشاورزی به‌صورت خانگی دیگر انجام نمی‌شود، گفت: هنوز این فرهنگ در ایران جا نیفتاده و فرآوری محصولات کشاورزی باکیفیت و نظارت پایین به‌صورت خانگی در حال انجام است که می‌تواند به اعتبار تولیدات داخلی لطمه بزند این در حالی است که اکنون واحدهای شهرک صنعتی با دریافت کارمزد کار استحصال روغن را انجام می‌دهند. عضو هیئت‌مدیره شهرک صنعتی طارم با بیان اینکه آنچه امروز به‌عنوان یک نگرانی می‌توان از آن یادکرد واردات روغن‌زیتون است، گفت: درحالی‌که همه کارخانه‌داران، زیتون را باقیمتی بین ۶ هزار و 800 تا ۸ هزار و 500 خریداری کرده و ظرفیت‌ واحدها پر است، کشاورزان واهمه فروش روغن‌زیتون دارند و عرضه زیتون به بازار افزایش می‌یابد و موجب کاهش قیمت این کالا می‌شود. او با بیان اینکه واردات زیتون ما را اذیت می‌کند، گفت: تولید داخلی نیاز بازار امسال را تأمین می‌کند ضمن اینکه تولیدات داخلی کیفیتی بالاتری نسبت به کالاهای وارداتی دارد. حیدری با اشاره به فعالیت واحدهای روغن‌کشی در شهرستان طارم در شرایط فعلی گفت: احتمال ورشکستگی این واحدها با واردات زیتون دور از انتظار نیست.


منبع: فارس

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
طرز تهیه ژله خرمالو به روشی آسانطغیان بیماری آنفلوآنزا در کشور تکذیب شدخوراکی‌های ضد پیری که پوست را مثل مروارید درخشان می‌کندچهل تیغ کردن؛ درمان زردی نوزاد با روش عجیب و وحشتناکروش های خانگی برای از بین بردن بوی بد کفشهمراه اول و ایرانسل ۲۶ میلیارد تومان به زائران اربعین پس می دهند"کبد چرب" خود را با این روش به راحتی آب خوردن درمان کنید!خوراکی هایی برای تقویت اعصاب و روان!عکس پروفایل شهادت امام رضا (ع)همه چیز درباره جرم گوشچاق شدن صورت؛ این روش‌های شگفت انگیز را امتحان کنید!جدیدترین مدل لباس مجلسی کوتاه 98آموزش کار با اپلیکیشن Gradient؛ شبیه کدام سلبریتی هستیم؟!لکه‌بینی در بارداری، چه موقع خطرناک است؟سرفه های طولانی مدت خود را جدی بگیریددرمان خانگی تپش قلب چیست؟شایع‌ترین سرطان‌ها در بین زنان ایرانی/نقش قلیان در بروز سرطان‌های زنانتلگرام فعلاً فیلتر می‌ماندچگونه حامی فرد مبتلا به افسردگی باشیم؟عکس پروفایل رحلت پیامبر 98رنگ موی بژ؛ آموزش فرمول های رنگبا خواص شگفت انگیز شلغم آشنا شویدرفع بوی بد دهان با طب سنتیسریع‌ترین روش‌ها برای تسکین انواع مختلف دردعوامل سفیدی زودرس موهاعارضه‌ای که موجب عقیم شدن مردان می‌شودجدیدترین عکس پروفایل به مناسبت اربعین 98چند توصیه برای تشویق کودکان به شستن‌ دست‌هاچگونه حالت تاریک اینستاگرام را فعال کنیم؟کدام کم ضررتر است، قهوه یا چای؟راهکار‌های خانگی برای دفع سنگ کلیهعلت ابتلا به سنگ مثانه چیست؟بهترین روش مسواک زدن چگونه است؟با مصرف جوشانده این برگ به جنگ "دیابت و سرطان" برویدپویش تنظیم موتورخانه‌ها با همکاری کسب و کار‌های نوپا
قیمت مسکن در شرق تهران + جدولتهران| کاهش ۱۴ درصدی جرائم در شرق تهرانقیمت روز مسکن ۱۳۹۸/۷/۲۸| قیمت خانه‌های ۵۰ متری در تهرانخرید خانه در مشیریه چقدر تمام می‌شود؟ + جدولقیمت مسکن در ارزان‌ترین منطقه تهران+ نموداررهن و اجاره آپارتمان‌ در تهران +جدولتهران| جولان آزادانه موتورسوارها در پایتختقیمت آپارتمان‌های نوساز در تهران +جدولقیمت خانه‌های ۴۰ متری در تهرانقیمت روز آپارتمان در منطقه مهرآباد جنوبیتهران| ۱۷ گرمخانه‌ تهران تجهیز می‌شودقیمت میوه و تره‌بار ‌و مواد پروتئینی در تهران؛ چهارشنبه ۱۷ مهر‌ماهماجرای تیراندازی دقایقی پیش در سعادت آباد چه بود؟تهران| برداشت سیب دماوند و مشکلات باغدارانقیمت‌ جدید نان در شهرستان‌های تهران اعلام شد۲ کشته و ۴ زخمی بر اثر سقوط جرثقیل روی تاکسی و عابران پیادهتهران| محور فرهنگی تاریخی تهران توسعه می‌یابدتعیین سقف کرایه برای تاکسی‌های اینترنتی/ جریمه ۵۰ هزار تومانی روزانه به خاطر تخلفتهران| آمادگی ستاد اربعین تهران برای میزبانی از زائرانتهران| عدم موفقیت طرح کنترل آلودگی هوا در کاهش ترافیک تهرانتهران| ماهانه یک ایستگاه در خطوط ۶ و ۷ متروی تهران افتتاح می‌شودتهران| بزرگ‌ترین درس اربعین زنده نگه‌داشتن فرهنگ ایستادگی در برابر ظلم استتهران| دردسر فرونشست برای پایتختتهران| واکنش شرکت کنترل کیفیت هوا به تکذیب گوگرد بالای بنزین در تهرانتهران| آیین غبار روبی حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)تهران| افزایش کمک‌های مردمی به بهزیستی ریتهران| سردرگمی بیماران در بیمارستان شهدای یافت‌آبادتهران| ‌حضور 2 میلیون تبعه خارجی در استان تهرانبررسی تاثیر بارندگی‌های تهران روی مخازن سدهاتهران| بازگشت عشایر استان تهران زودتر از موعد مقررآغاز گفت و گو با دستفروشان مترو؛ مدیریت شهری پایتخت آستین‌ها را بالا زدافزایش موقتی آلاینده‌های هوای تهرانتهران| محرومیت شهرستان‌های تهران به لحاظ امکانات فرهنگی و هنریتهران| هفت ایستگاه جدید آتش‌نشانی در تهران به بهره‌برداری می‌رسدتهران| فرمانداران استان از ظرفیت خیرین موکب دار بهره‌برداری کنند
دستگیری عامل ۲ هزار بار مزاحمت تلفنی برای پلیسدر ۴ سال گذشته قیمت نان تغییری نداشته استسمنان| احیاء و بازآفرینی باغ و باغ راه ها، در راستای توسعه پایدار شهریمصدومیت ۲۳ زائر بر اثر واژگونی اتوبوس + اسامی مصدومانزمین لرزه شب گذشته شهر ونک بدون خسارتبرخورد با خودروهای دودزا از ابتدای آبان ماه در اصفهان«گوریل وحشت‌آفرین» کرمان دستگیر شدجدول پرواز‌های فرودگاه بوشهر در ۳۰ مهر ۹۸قیمت مسکن در شرق تهران + جدولکولاک ووشو کار کرمانشاهی در رقابت های جهانیگیلان| همکاری بانک‌های خصوصی برای رونق تولید ضروری استگیلان| افزایش ۱۰ درصدی نرخ سرویس مدارس رشتگزارشی از برگزاری کارگاه گردشگری کودک در راستای سمنان شهر دوستدار کودکگیلان| حل مشکل پسماند سراوان نیازمند عزم ملیتقویت نشاط و سرزندگی شهری با پیاده‌ راه نمودن خیابان امام خمینی (ره) سمنانالبرز| ارتقای ضریب خودکفایی کشور به واکسن با تولیدات موسسه رازیکرمانشاه| موازی‌ کاری‌ها شرایط را برای صادرکنندگان سخت می‌کندمرکزی| بارندگی تهدیدی برای بازار شمس السلطنهخوزستان| نوآوری؛ مسیر گریزناپذیر برای کسب‌وکار آیندهروند پیشرفت خط دو متروی اصفهانهرمزگان لرزیدسمنان| اجراي فاز اول طرح تجميع و زيباسازی دکل‌های مخابراتی تلفن همراهجزئیات مسمومیت ۱۱۹ دانش‌آموز فامنینیکمیته انتخاب کارمند نمونه سال 98 با حضور مدیر کل تامین اجتماعی استان کرمانشاه تشکیل شدانتصاب مهندس امیرحسین شکرریز به سمت معاون بهره وری اقتصادی اداره کل اوقاف استان کرمانشاهافزایش قیمت برق در اصفهان ارتباطی با حذف قبوض کاغذی نداردخوزستان| بلوار گلفام اهواز غرق در فاضلاببخشودگی تکرار نشدنی امور مالیاتیسمنان| درخشش بانوی سخنورشاهرودی درکشورمزاحمت ۷۰ باره یک نوجوان افغانستانی برای اورژانس در یک روز!مصدومیت دانش آموز ۱۶ ساله در حادثه ریل قطار پلیس راه سراوان به سنگر برایبرنامه سینماهای آبادان در روز دوشنبه بیست و نهم مهر ۹۸قیمت مرغ و گوشت امروز ۲۹ مهرماه در بازار کوثر + جدولبرنامه امروز پروازدهای فرودگاه اصفهان 29 مهر98سردشت لرزید

روزنامه رویداد  امروز سه شنبه 30 مهر ۱۳۹۸ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
خشک‌سالی و سیل کنار هم
خشک‌سالی و سیل کنار هم
خشک‌سالی و سیل کنار هم
لحظۀ طلایی «اوه شِت!»
لحظۀ طلایی «اوه شِت!»
لحظۀ طلایی «اوه شِت!»
ویژه استان ها
دستگیری عامل ۲ هزار بار مزاحمت تلفنی برای پلیسدر ۴ سال گذشته قیمت نان تغییری نداشته استسمنان| احیاء و بازآفرینی باغ و باغ راه ها، در راستای توسعه پایدار شهریمصدومیت ۲۳ زائر بر اثر واژگونی اتوبوس + اسامی مصدومانزمین لرزه شب گذشته شهر ونک بدون خسارتبرخورد با خودروهای دودزا از ابتدای آبان ماه در اصفهان«گوریل وحشت‌آفرین» کرمان دستگیر شدجدول پرواز‌های فرودگاه بوشهر در ۳۰ مهر ۹۸قیمت مسکن در شرق تهران + جدولکولاک ووشو کار کرمانشاهی در رقابت های جهانیگیلان| همکاری بانک‌های خصوصی برای رونق تولید ضروری استگیلان| افزایش ۱۰ درصدی نرخ سرویس مدارس رشتگزارشی از برگزاری کارگاه گردشگری کودک در راستای سمنان شهر دوستدار کودکگیلان| حل مشکل پسماند سراوان نیازمند عزم ملیتقویت نشاط و سرزندگی شهری با پیاده‌ راه نمودن خیابان امام خمینی (ره) سمنانالبرز| ارتقای ضریب خودکفایی کشور به واکسن با تولیدات موسسه رازیکرمانشاه| موازی‌ کاری‌ها شرایط را برای صادرکنندگان سخت می‌کندمرکزی| بارندگی تهدیدی برای بازار شمس السلطنهخوزستان| نوآوری؛ مسیر گریزناپذیر برای کسب‌وکار آیندهروند پیشرفت خط دو متروی اصفهانهرمزگان لرزیدسمنان| اجراي فاز اول طرح تجميع و زيباسازی دکل‌های مخابراتی تلفن همراهجزئیات مسمومیت ۱۱۹ دانش‌آموز فامنینیکمیته انتخاب کارمند نمونه سال 98 با حضور مدیر کل تامین اجتماعی استان کرمانشاه تشکیل شدانتصاب مهندس امیرحسین شکرریز به سمت معاون بهره وری اقتصادی اداره کل اوقاف استان کرمانشاه