• زمان انتشار: 10 مهر 1398, 15:56
  • / کد خبر: 13493

رئیس هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها:

کشور نیازمند یافتن راه‌های نوآورانه برای مدیریت رخداد سیل است

کشور نیازمند یافتن راه‌های نوآورانه برای مدیریت رخداد سیل است

رئیس هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها، در نشستی تخصصی یافتن راه‌های نوآورانه برای مدیریت رخداد سیل را از نیازهای کشور برشمرد.


به گزارش ایسنا، دکتر محمود نیلی احمدآبادی در نشست تخصصی «تعامل علم، سیاستگذاری و اجرا برای ارتقای تاب‌آوری نظام سلامت در برابر سیل» که در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، با بیان اینکه یافتن راه‌های نوآورانه برای مدیریت رخداد سیل از نیازهای کشور محسوب می‌شود، گفت: ما نیازمند یافتن راه‌های نوآورانه برای مدیریت رخداد سیل بر اساس تجربیات و دانش خود از جهان، برای حرکت از مدیریت بحران به رویکرد مدیریت ریسک هستیم. یک سیستم انعطاف‌پذیر سیستمی است که قابلیت‌های آن شناسایی می‌شود و می‌تواند از قابلیت‌های خود استفاده کرده و فرصت‌های جدیدی را فراهم کند.

وی تصریح کرد: در طول تاریخ، سیل ثروت و مکنت سرشاری را برای تمدن‌ها به ارمغان آورده است و در عین حال باعث خسارت‌های عظیم و منجر به درد و رنج مردم شده‌است. حتی امروزه، سیل نسبت به سایر بلایای طبیعی، به افراد بیشتری آسیب می‌رساند و زیان‌های اقتصادی حاصل از آن بسیار بیشتر است و این خسارات و تلفات به شکلی هشداردهنده در سطح و مقیاسی جهانی در حال افزایش است.

به گفته دکتر نیلی احمدآبادی، جامعه باید پارادایم کنونی پاسخ پسافاجعه را تغییر دهد و برای شکستن چرخه کنونی رویداد-فاجعه باید برنامه‌ها و تلاش‌هایی اتخاذ کرد. بیش از پیش، لازم است تصمیم‌گیران برای مدیریت بحران سیل رویکردهای جامع را در دستور کار خود قرار دهند.

رئیس هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها، با عنوان اینکه سیل شدید محدود به یک منطقه نیست و بر تمامی کشورها از جمله جوامع توسعه‌یافته و در حال توسعه تأثیر می‌گذارد، افزود: معلوم شده است که ارزیابی‌های جامع خطرات ناشی از بلایای طبیعی مانند سیل برای جامعه ضروری است تا مردم خطراتی را که هر روز با آن مواجهند را دریابند. ارزیابی خطر و مشارکت مردم در فرایندهای تصمیم‌گیری، برنامه‌ریزی و اجرا می‌تواند به راه‌حل‌های پایدار بینجامد.

وی با اشاره به سیلاب‌های اخیر کشور اظهار کرد: این رخداد زیان‌های اجتماعی و اقتصادی سنگینی به بار آورد و باعث کشته و زخمی شدن عده‌ای از مردم شد و زیرساخت‌های زیادی از کشور را دچار آسیب‌دیدگی کرد. پل‌ها، جاده‌ها، مزارع و امکانات ذخیره آب از جمله موارد آسیب‌دیده از سیل هستند. دولت جمهوری اسلامی ایران، تلاش‌های بی‌وقفه و ارزشمندی به‌عمل آورد تا پیامدهای سیل را به حداقل ممکن کاهش دهد. ایران نیز مانند بسیار از کشورهای دیگر با خطر فزاینده فجایع ناشی از سیل و زیان‌های فزاینده حاصل از آن مواجه است که این مسئله توسعه اجتماعی و اقتصادی را به شدت تهدید می‌کند.

رئیس هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها، در ادامه گفت: ارزیابی خطر سیل و کاهش آن در ایران توجه بی‌سابقه‌ای به خود معطوف داشته است. ارزیابی سیل در ایران و راه‌اندازی مجموعه‌ای از سازوکارهای پیشرفته و هم‌چنین ارزیابی خطر سیل برای بهبود توان کنترل سیل در منطقه و اتخاذ شیوه مناسب در برخورد با آن و تخفیف یا جلوگیری از آسیب به مسئله‌ای مهم و یک موضوع با اولویت دانشگاهی تبدیل شده است که باید سریعاً در مدیریت آسیب سیل در ایران حل شود. این می‌تواند یک مرجع معقول برای اقدامات کنترل سیل در ایران فراهم کند.

دکتر نیلی احمدآبادی خاطر نشان کرد: «پس از سیل، رئیس دانشگاه تهران از سوی رئیس جمهور ایران، به‌عنوان مسئول یک مأموریت ویژه تحت عنوان «رئیس هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها» منصوب شد تا این رویداد، علت‌ها و پیامدهای آن را به‌منظور ارائه رهنمودها و پیشنهادهایی برای برخورداری از دیدی بهتر در مواجهه با بلایای طبیعی به‌ویژه سیل در آینده بررسی کند.

وی با بیان اینکه این اولین تجربه در ایران است که چنین کمیته‌ای علمی و با تجربه عالی برای بررسی یک فاجعه ملی سازماندهی شده‌است، مشارکت همه متخصصان ایرانی و استفاده از دانش و تجربه جهانی را از تعهدات اصلی این هیأت توصیف کرد.

رئیس هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها، در بخش دیگری از سخنان خود به بیان فعالیت‌های انجام گرفته در هیأت ویژه پرداخت و تأسیس یک تیم مدیریت پروژه و ۱۶ گروه کاری، یک دبیرخانه برای تدارکات فنی و اجرایی، ارتباطات و سیستم‌های مدیریت زمان و هزینه، برگزاری جلسات با سازمان‌های مختلف در بالاترین سطح، تشکیل کمیته همکاری بین‌المللی برای ارتقای روابط بین‌المللی و تبادل تجارب با سازمان‌های بین‌المللی، آماده‌سازی برنامه عمل و زمانبندی فعالیت‌ها، امضای تفاهم‌نامه همکاری با دانشگاه‌های بزرگ استان‌های متأثر از سیل (خوزستان، فارس، لرستان و گلستان) برای توسعه همکاری در حیطه وظایف هیأت‌مدیره را ازجمله اقدامات صورت گرفته برشمرد.

دکتر نیلی احمدآبادی، همچنین برگزاری جلسات منظم و مداوم اعضای گروه‌های کاری شامل جلسه در مناطق آسیب‌دیده و جلسه با بخش‌های مسئول، راه‌اندازی سیستم مدیریت دانش و سیستم مستندسازی، جمع‌آوری و به اشتراک‌گذاری تجارب سایر سیل‌ها و رویدادها در سطح ملی و بین‌المللی و توسعه روش‌شناسی برای انجام مطالعات موردی، راه‌اندازی وب‌سایت پروژه و سایر کانال‌های ارتباطی و شبکه‌ای، ادغام گزارش‌ها به‌منظور پاسخ به سوالات کلیدی پرسیده شده از هر گروه کاری، ادغام گزارش‌های مرحله اول از گروه‌های کاری و تشکیل یک گزارش روایت سیلاب بر اساس رویکرد چند رشته‌ای، آماده‌سازی گزارش فاز دوم فعالیت‌های گروه‌های کاری و به اشتراک گذاشتن تجربیات با برنامه‌های بین‌المللی و کشورها از قبیل کمیسیون اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل برای آسیا و اقیانوس آرام، تیم کاهش ریسک هلند و چین، به شکل فعالیت‌های مشترک، جلسه کارشناسی، کارگاه‌ها و غیره را از دیگر فعالیت‌های این هیأت دانست.

وی با بیان اینکه بیش از ۲۵۰ استاد و عضو دانشگاهی از سراسر کشور با هیأت ویژه همکاری می‌کنند، گفت: از این تعداد ۱۲۱ نفر در خارج از استان تهران و ۷۶ نفر از استان‌های خوزستان، فارس، لرستان و گلستان هستند. این هیأت شامل ۱۵۸ عضو تمام وقت، ۷۸ عضو هم‌کار و ۱۴ مشاور از ۵۴ دانشگاه در گروه‌های کاری مختلف است. افراد حرفه‌ای از سازمان‌های بین‌المللی، مراکز پژوهشی و دانشگاه‌های بین‌المللی پیوسته با هم کار می‌کنند تا یک گزارش جامع از رویداد سیل آماده کنند. این گزارش به رئیس جمهور ایران و مردم ارائه خواهد شد و این نشست تخصصی ایده‌های مفیدی را برای گزارش ملی ارائه خواهد کرد».

رئیس هیأت ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها، تصریح کرد: در نهایت، عمیق‌ترین قدردانی خود را از تلاش‌های وزارت بهداشت و آموزش پزشکی و نماینده سازمان بهداشت جهانی در جمهوری اسلامی ایران و همچنین دانشگاه علوم پزشکی تهران در سازماندهی و میزبانی این نشست تخصصی ارزشمند اعلام می‌دارم.

بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر نیلی احمدآبادی در پایان خاطر نشان کرد: مایلم از تمام محققان بین‌المللی و ملی، دانشمندان، دانشگاه‌ها، سازمان‌ها و کارشناسان شرکت‌کننده در نشست تخصصی «تعامل علم، سیاستگذاری و اجرا برای ارتقای تاب‌آوری نظام سلامت در برابر سیل» تشکر کنم و اطمینان دارم که نتایج نشست کارشناسی درک بهتری از تاب‌آوری و مدیریت در حوادث طبیعی مانند سیل به‌ویژه در سیستم سلامت ارائه خواهد کرد.

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
چه گیاهان دارویی در دوران بارداری بخوریم؟طرز تهیه ژله خرمالو به روشی آسانطغیان بیماری آنفلوآنزا در کشور تکذیب شدخوراکی‌های ضد پیری که پوست را مثل مروارید درخشان می‌کندچهل تیغ کردن؛ درمان زردی نوزاد با روش عجیب و وحشتناکروش های خانگی برای از بین بردن بوی بد کفشهمراه اول و ایرانسل ۲۶ میلیارد تومان به زائران اربعین پس می دهند"کبد چرب" خود را با این روش به راحتی آب خوردن درمان کنید!خوراکی هایی برای تقویت اعصاب و روان!عکس پروفایل شهادت امام رضا (ع)همه چیز درباره جرم گوشچاق شدن صورت؛ این روش‌های شگفت انگیز را امتحان کنید!جدیدترین مدل لباس مجلسی کوتاه 98آموزش کار با اپلیکیشن Gradient؛ شبیه کدام سلبریتی هستیم؟!لکه‌بینی در بارداری، چه موقع خطرناک است؟سرفه های طولانی مدت خود را جدی بگیریددرمان خانگی تپش قلب چیست؟شایع‌ترین سرطان‌ها در بین زنان ایرانی/نقش قلیان در بروز سرطان‌های زنانتلگرام فعلاً فیلتر می‌ماندچگونه حامی فرد مبتلا به افسردگی باشیم؟عکس پروفایل رحلت پیامبر 98رنگ موی بژ؛ آموزش فرمول های رنگبا خواص شگفت انگیز شلغم آشنا شویدرفع بوی بد دهان با طب سنتیسریع‌ترین روش‌ها برای تسکین انواع مختلف دردعوامل سفیدی زودرس موهاعارضه‌ای که موجب عقیم شدن مردان می‌شودجدیدترین عکس پروفایل به مناسبت اربعین 98چند توصیه برای تشویق کودکان به شستن‌ دست‌هاچگونه حالت تاریک اینستاگرام را فعال کنیم؟کدام کم ضررتر است، قهوه یا چای؟راهکار‌های خانگی برای دفع سنگ کلیهعلت ابتلا به سنگ مثانه چیست؟بهترین روش مسواک زدن چگونه است؟با مصرف جوشانده این برگ به جنگ "دیابت و سرطان" بروید
قیمت مسکن در شرق تهران + جدولتهران| کاهش ۱۴ درصدی جرائم در شرق تهرانقیمت روز مسکن ۱۳۹۸/۷/۲۸| قیمت خانه‌های ۵۰ متری در تهرانخرید خانه در مشیریه چقدر تمام می‌شود؟ + جدولقیمت مسکن در ارزان‌ترین منطقه تهران+ نموداررهن و اجاره آپارتمان‌ در تهران +جدولتهران| جولان آزادانه موتورسوارها در پایتختقیمت آپارتمان‌های نوساز در تهران +جدولقیمت خانه‌های ۴۰ متری در تهرانقیمت روز آپارتمان در منطقه مهرآباد جنوبیتهران| ۱۷ گرمخانه‌ تهران تجهیز می‌شودقیمت میوه و تره‌بار ‌و مواد پروتئینی در تهران؛ چهارشنبه ۱۷ مهر‌ماهماجرای تیراندازی دقایقی پیش در سعادت آباد چه بود؟تهران| برداشت سیب دماوند و مشکلات باغدارانقیمت‌ جدید نان در شهرستان‌های تهران اعلام شد۲ کشته و ۴ زخمی بر اثر سقوط جرثقیل روی تاکسی و عابران پیادهتهران| محور فرهنگی تاریخی تهران توسعه می‌یابدتعیین سقف کرایه برای تاکسی‌های اینترنتی/ جریمه ۵۰ هزار تومانی روزانه به خاطر تخلفتهران| آمادگی ستاد اربعین تهران برای میزبانی از زائرانتهران| عدم موفقیت طرح کنترل آلودگی هوا در کاهش ترافیک تهرانتهران| ماهانه یک ایستگاه در خطوط ۶ و ۷ متروی تهران افتتاح می‌شودتهران| بزرگ‌ترین درس اربعین زنده نگه‌داشتن فرهنگ ایستادگی در برابر ظلم استتهران| دردسر فرونشست برای پایتختتهران| واکنش شرکت کنترل کیفیت هوا به تکذیب گوگرد بالای بنزین در تهرانتهران| آیین غبار روبی حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)تهران| افزایش کمک‌های مردمی به بهزیستی ریتهران| سردرگمی بیماران در بیمارستان شهدای یافت‌آبادتهران| ‌حضور 2 میلیون تبعه خارجی در استان تهرانبررسی تاثیر بارندگی‌های تهران روی مخازن سدهاتهران| بازگشت عشایر استان تهران زودتر از موعد مقررآغاز گفت و گو با دستفروشان مترو؛ مدیریت شهری پایتخت آستین‌ها را بالا زدافزایش موقتی آلاینده‌های هوای تهرانتهران| محرومیت شهرستان‌های تهران به لحاظ امکانات فرهنگی و هنریتهران| هفت ایستگاه جدید آتش‌نشانی در تهران به بهره‌برداری می‌رسدتهران| فرمانداران استان از ظرفیت خیرین موکب دار بهره‌برداری کنند
سفر ۱۴ هزار کیلومتری با ژیان از پاریس تا اصفهانپرواز‌های فرودگاه پارس آباد سه شنبه ۳۰ مهر ماهدستگیری عامل ۲ هزار بار مزاحمت تلفنی برای پلیسدر ۴ سال گذشته قیمت نان تغییری نداشته استسمنان| احیاء و بازآفرینی باغ و باغ راه ها، در راستای توسعه پایدار شهریمصدومیت ۲۳ زائر بر اثر واژگونی اتوبوس + اسامی مصدومانزمین لرزه شب گذشته شهر ونک بدون خسارتبرخورد با خودروهای دودزا از ابتدای آبان ماه در اصفهان«گوریل وحشت‌آفرین» کرمان دستگیر شدجدول پرواز‌های فرودگاه بوشهر در ۳۰ مهر ۹۸قیمت مسکن در شرق تهران + جدولکولاک ووشو کار کرمانشاهی در رقابت های جهانیگیلان| همکاری بانک‌های خصوصی برای رونق تولید ضروری استگیلان| افزایش ۱۰ درصدی نرخ سرویس مدارس رشتگزارشی از برگزاری کارگاه گردشگری کودک در راستای سمنان شهر دوستدار کودکگیلان| حل مشکل پسماند سراوان نیازمند عزم ملیتقویت نشاط و سرزندگی شهری با پیاده‌ راه نمودن خیابان امام خمینی (ره) سمنانالبرز| ارتقای ضریب خودکفایی کشور به واکسن با تولیدات موسسه رازیکرمانشاه| موازی‌ کاری‌ها شرایط را برای صادرکنندگان سخت می‌کندمرکزی| بارندگی تهدیدی برای بازار شمس السلطنهخوزستان| نوآوری؛ مسیر گریزناپذیر برای کسب‌وکار آیندهروند پیشرفت خط دو متروی اصفهانهرمزگان لرزیدسمنان| اجراي فاز اول طرح تجميع و زيباسازی دکل‌های مخابراتی تلفن همراهجزئیات مسمومیت ۱۱۹ دانش‌آموز فامنینیکمیته انتخاب کارمند نمونه سال 98 با حضور مدیر کل تامین اجتماعی استان کرمانشاه تشکیل شدانتصاب مهندس امیرحسین شکرریز به سمت معاون بهره وری اقتصادی اداره کل اوقاف استان کرمانشاهافزایش قیمت برق در اصفهان ارتباطی با حذف قبوض کاغذی نداردخوزستان| بلوار گلفام اهواز غرق در فاضلاببخشودگی تکرار نشدنی امور مالیاتیسمنان| درخشش بانوی سخنورشاهرودی درکشورمزاحمت ۷۰ باره یک نوجوان افغانستانی برای اورژانس در یک روز!مصدومیت دانش آموز ۱۶ ساله در حادثه ریل قطار پلیس راه سراوان به سنگر برایبرنامه سینماهای آبادان در روز دوشنبه بیست و نهم مهر ۹۸قیمت مرغ و گوشت امروز ۲۹ مهرماه در بازار کوثر + جدول

روزنامه رویداد  امروز سه شنبه 30 مهر ۱۳۹۸ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
خشک‌سالی و سیل کنار هم
خشک‌سالی و سیل کنار هم
خشک‌سالی و سیل کنار هم
لحظۀ طلایی «اوه شِت!»
لحظۀ طلایی «اوه شِت!»
لحظۀ طلایی «اوه شِت!»
ویژه استان ها
سفر ۱۴ هزار کیلومتری با ژیان از پاریس تا اصفهانپرواز‌های فرودگاه پارس آباد سه شنبه ۳۰ مهر ماهدستگیری عامل ۲ هزار بار مزاحمت تلفنی برای پلیسدر ۴ سال گذشته قیمت نان تغییری نداشته استسمنان| احیاء و بازآفرینی باغ و باغ راه ها، در راستای توسعه پایدار شهریمصدومیت ۲۳ زائر بر اثر واژگونی اتوبوس + اسامی مصدومانزمین لرزه شب گذشته شهر ونک بدون خسارتبرخورد با خودروهای دودزا از ابتدای آبان ماه در اصفهان«گوریل وحشت‌آفرین» کرمان دستگیر شدجدول پرواز‌های فرودگاه بوشهر در ۳۰ مهر ۹۸قیمت مسکن در شرق تهران + جدولکولاک ووشو کار کرمانشاهی در رقابت های جهانیگیلان| همکاری بانک‌های خصوصی برای رونق تولید ضروری استگیلان| افزایش ۱۰ درصدی نرخ سرویس مدارس رشتگزارشی از برگزاری کارگاه گردشگری کودک در راستای سمنان شهر دوستدار کودکگیلان| حل مشکل پسماند سراوان نیازمند عزم ملیتقویت نشاط و سرزندگی شهری با پیاده‌ راه نمودن خیابان امام خمینی (ره) سمنانالبرز| ارتقای ضریب خودکفایی کشور به واکسن با تولیدات موسسه رازیکرمانشاه| موازی‌ کاری‌ها شرایط را برای صادرکنندگان سخت می‌کندمرکزی| بارندگی تهدیدی برای بازار شمس السلطنهخوزستان| نوآوری؛ مسیر گریزناپذیر برای کسب‌وکار آیندهروند پیشرفت خط دو متروی اصفهانهرمزگان لرزیدسمنان| اجراي فاز اول طرح تجميع و زيباسازی دکل‌های مخابراتی تلفن همراهجزئیات مسمومیت ۱۱۹ دانش‌آموز فامنینی