• زمان انتشار: 9 مهر 1398, 17:20
  • / کد خبر: 13411

بتن بعد از آب پرمصرف‌ترین ماده در جهان است

بتن بعد از آب پرمصرف‌ترین ماده در جهان است

دبیر یازدهمین کنفرانس بتن با اظهار تاسف از این موضوع که در کشور به کیفیت مصالح مصرفی خصوصا شن و ماسه توجه چندانی نمی‌شود، یادآور شد: در صورتی که صنعت شن وماسه، یک صنعت علمی است و امروزه در بسیاری از کشورها با تکنیک‌های نوین بدون مصرف آب مصالح تمیز و شسته شده را در اختیار پروژه‌ها قرار می‌دهند.


به گزارش ایسنا، دکتر مهدی چینی، مشاور عالی رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اظهار کرد: بتن بعد از آب پر مصرف‌ترین ماده در جهان است، در نتیجه توجه به اجزای تشکیل‌دهنده آن در کیفیت نهایی محصول بسیار حائز اهمیت است.
وی افزود: بتن آمیخته‌ای از آب، سیمان، ماسه و افزودنی‌های شیمیایی است. هر یک از این اجزای تشکیل‌دهنده می‌تواند در کیفیت بتن ساخته شده، تاثیر داشته باشد. سیمان به عنوان رکن اصلی در تهیه مواد چسبنده و اتصال شن و ماسه در تهیه بتن نقش مهمی را ایفا می‌کنند.
چینی تصریح کرد: امروزه خوشبختانه کارخانجات تولید سیمان موفقی در کشور در حال فعالیت هستند، هرچند همبستگی عملی مناسبی بین تولیدکنندگان سیمان و تولیدکنندگان بتن که در واقع مصرف کنندگان سیمان هستند، به صورت کلان و ملی وجود ندارد و اکثر این تعاملات بین کارخانجات سیمان به صورت موردی با پروژه‌های خاص است. البته در سال‌های اخیر برخی از کارخانجات بزرگ تولید سیمان مثل سیمان تهران، سپاهان، شهرکرد و دلیجان علی‌رغم شرایط موجود در کشور همکاری‌های علمی را با محققان عرصه بتن آغاز کرده‌اند و در تلاشند تا تولیدات خود را در راستای مصرف صنعت بتن ارائه دهند و در جهت ارتقای کیفیت گام بردارند.
مشاور عالی رئیس مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی اظهار امیدواری کرد که کارخانجات دیگر نیز  با تولیدکنندگان بتن همسو شوند و با حضور همگام و موثر در همایش‌های مشترک میان صنعت‌گران سیمان و تولیدکنندگان بتن نیازهای یکدیگر را بشناسند و با علم به این نیازها در جهت دستیابی به کیفیت مطلوب پیش روند.
دبیر یازدهمین کنفرانس بتن در ادامه تصریح کرد: در خصوص شن و ماسه، نکته قابل توجهی که وجود دارد، این است که علی‌رغم اینکه ۷۰ تا۸۰ درصد حجم بتن را شن و ماسه  تشکیل می‌دهد، عملا هیچ‌گونه توجهی به کیفیت آن‌ها نمی‌شود و در بسیاری از پروژه‌ها مصالح بر اساس اقتصاد پروژه بدون توجه به مقوله کیفیت پیش می‌روند و مصالح مصرفی توسط افراد ناکارآمد و بدون دانش فنی و مهندسی تهیه می‌شود.
چینی یادآور شد: هر چند مصالح با کیفیت هزینه‌های بیشتری  را در بردارد، اما در نهایت پروژه‌ای با کیفت مناسب و عمر مفید حاصل می‌شود و همچنین موجب صرفه‌جویی در منابع ملی کشور می‌شود.
دبیر یازدهمین کنفرانس بتن اظهار کرد: متاسفانه در کشور به کیفیت مصالح مصرفی خصوصا شن و ماسه توجه چندانی نمی‌شود. در صورتی که صنعت شن وماسه، یک صنعت علمی است و امروزه در بسیاری از کشورها  با تکنیک‌های نوین بدون مصرف آب مصالح تمیز و  شسته شده را در اختیار پروژه‌ها قرار می‌دهند.
وی اظهار امیدواری کرد که با تشکیل یک انجمن صنفی ملی در زمینه شن و ماسه و همکاری با سایر انجمن‌های صنفی مرتبط با اجزای تشکیل‌دهنده بتن در آینده شاهد تولید بتنی با کیفیت مناسب و با استفاده از مصالح باشیم.
چینی خاطرنشان کرد: موضوع مهم دیگر چگونگی کیفت اجرا در پروژه‌هاست و نیازمند کنترل کیفیت و نظارت کیفی بر عملکرد پروژه‌ها هستیم. آنچه مسلم است کیفیت امری، تدریجی و علمی است و بایستی همگام با دانش در مسیر آن حرکت کرد. همواره از اهمیت بتن در سازه‌ها صحبت می‌کنیم، اما گامی در جهت پیاده‌سازی این اهمیت بر نمی‌داریم. برای ارتقای کیفیت پروژه‌ها باید موضوع کنترل کیفیت (QC) با تضمین کیفیت (QA) همراه شود. گاهی در پروژه‌ها کنترل کیفیت و تضمین کیفیت با هم اشتباه گرفته می‌شود. مهر کنترل کیفیت نشان می‌دهد محصول مورد نظر بر اساس شاخصه و استانداردهای موجود تولید شده است، اما موضوع تضمین کیفیت بیشتر برای تولیدکننده است و می‌بایست تولیدکنندگان مرحله به مرحله با فراهم آوری مصالح با کیفیت به تولیدی مطلوب دست یابند.
وی با تاکید بر این که موضوع کنترل کیفیت و تضمین کیفیت باید تواما مد نظر قرار گیرند، چه به لحاظ علمی چه از لحاظ پیاده‌سازی، تصریح کرد: پیاده‌سازی مطلوب یک پروژه نیازمند آموزش و پرورش نیروی انسانی مجرب است، چه بسا در بسیاری از پروژه‌ها علی‌رغم ارائه دستورالعمل‌های کنترل کیفیت برای رسیدن به بهترین نوع بتن، اجرا و پیاده‌سازی مناسبی صورت نمی‌گیرد؛ چرا که افراد پروژه به درستی با موضوع آشنا نیستند و نمی‌توانند آنچنان که باید دستورالعمل‌های ارائه شده را در پروژه پیاده کنند.
مشاور عالی رئیس مرکز تحقیقات راه مسکن و شهرسازی اظهار امیدواری کرد: انجمن بتن ایران با همکاری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با برگزاری دوره‌های آموزشی، همایش‌های مختلف مثل همایش روز بتن، دوام، رویه‌های بتنی و... مهندسین جوان را با مقوله کنترل کیفیت و ساخت مناسب پروژه‌ها آشنا کند تا با آگاهی بیشتر پروژه‌هایی مقاوم و مطلوب در آینده داشته باشیم؛ چرا که بسیاری از اشتباهات به وجودآمده ناشی از نبود دانش لازم در این زمینه است.
هفدهمین همایش روز بتن، یازدهمین کنفرانس ملی بتن و اولین همایش ملی سنگدانه، ۱۴ تا ۱۶ مهرماه امسال در مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی برگزار می‌شود.

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
طرز تهیه ژله خرمالو به روشی آسانطغیان بیماری آنفلوآنزا در کشور تکذیب شدخوراکی‌های ضد پیری که پوست را مثل مروارید درخشان می‌کندچهل تیغ کردن؛ درمان زردی نوزاد با روش عجیب و وحشتناکروش های خانگی برای از بین بردن بوی بد کفشهمراه اول و ایرانسل ۲۶ میلیارد تومان به زائران اربعین پس می دهند"کبد چرب" خود را با این روش به راحتی آب خوردن درمان کنید!خوراکی هایی برای تقویت اعصاب و روان!عکس پروفایل شهادت امام رضا (ع)همه چیز درباره جرم گوشچاق شدن صورت؛ این روش‌های شگفت انگیز را امتحان کنید!جدیدترین مدل لباس مجلسی کوتاه 98آموزش کار با اپلیکیشن Gradient؛ شبیه کدام سلبریتی هستیم؟!لکه‌بینی در بارداری، چه موقع خطرناک است؟سرفه های طولانی مدت خود را جدی بگیریددرمان خانگی تپش قلب چیست؟شایع‌ترین سرطان‌ها در بین زنان ایرانی/نقش قلیان در بروز سرطان‌های زنانتلگرام فعلاً فیلتر می‌ماندچگونه حامی فرد مبتلا به افسردگی باشیم؟عکس پروفایل رحلت پیامبر 98رنگ موی بژ؛ آموزش فرمول های رنگبا خواص شگفت انگیز شلغم آشنا شویدرفع بوی بد دهان با طب سنتیسریع‌ترین روش‌ها برای تسکین انواع مختلف دردعوامل سفیدی زودرس موهاعارضه‌ای که موجب عقیم شدن مردان می‌شودجدیدترین عکس پروفایل به مناسبت اربعین 98چند توصیه برای تشویق کودکان به شستن‌ دست‌هاچگونه حالت تاریک اینستاگرام را فعال کنیم؟کدام کم ضررتر است، قهوه یا چای؟راهکار‌های خانگی برای دفع سنگ کلیهعلت ابتلا به سنگ مثانه چیست؟بهترین روش مسواک زدن چگونه است؟با مصرف جوشانده این برگ به جنگ "دیابت و سرطان" برویدپویش تنظیم موتورخانه‌ها با همکاری کسب و کار‌های نوپا
قیمت مسکن در شرق تهران + جدولتهران| کاهش ۱۴ درصدی جرائم در شرق تهرانقیمت روز مسکن ۱۳۹۸/۷/۲۸| قیمت خانه‌های ۵۰ متری در تهرانخرید خانه در مشیریه چقدر تمام می‌شود؟ + جدولقیمت مسکن در ارزان‌ترین منطقه تهران+ نموداررهن و اجاره آپارتمان‌ در تهران +جدولتهران| جولان آزادانه موتورسوارها در پایتختقیمت آپارتمان‌های نوساز در تهران +جدولقیمت خانه‌های ۴۰ متری در تهرانقیمت روز آپارتمان در منطقه مهرآباد جنوبیتهران| ۱۷ گرمخانه‌ تهران تجهیز می‌شودقیمت میوه و تره‌بار ‌و مواد پروتئینی در تهران؛ چهارشنبه ۱۷ مهر‌ماهماجرای تیراندازی دقایقی پیش در سعادت آباد چه بود؟تهران| برداشت سیب دماوند و مشکلات باغدارانقیمت‌ جدید نان در شهرستان‌های تهران اعلام شد۲ کشته و ۴ زخمی بر اثر سقوط جرثقیل روی تاکسی و عابران پیادهتهران| محور فرهنگی تاریخی تهران توسعه می‌یابدتعیین سقف کرایه برای تاکسی‌های اینترنتی/ جریمه ۵۰ هزار تومانی روزانه به خاطر تخلفتهران| آمادگی ستاد اربعین تهران برای میزبانی از زائرانتهران| عدم موفقیت طرح کنترل آلودگی هوا در کاهش ترافیک تهرانتهران| ماهانه یک ایستگاه در خطوط ۶ و ۷ متروی تهران افتتاح می‌شودتهران| بزرگ‌ترین درس اربعین زنده نگه‌داشتن فرهنگ ایستادگی در برابر ظلم استتهران| دردسر فرونشست برای پایتختتهران| واکنش شرکت کنترل کیفیت هوا به تکذیب گوگرد بالای بنزین در تهرانتهران| آیین غبار روبی حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)تهران| افزایش کمک‌های مردمی به بهزیستی ریتهران| سردرگمی بیماران در بیمارستان شهدای یافت‌آبادتهران| ‌حضور 2 میلیون تبعه خارجی در استان تهرانبررسی تاثیر بارندگی‌های تهران روی مخازن سدهاتهران| بازگشت عشایر استان تهران زودتر از موعد مقررآغاز گفت و گو با دستفروشان مترو؛ مدیریت شهری پایتخت آستین‌ها را بالا زدافزایش موقتی آلاینده‌های هوای تهرانتهران| محرومیت شهرستان‌های تهران به لحاظ امکانات فرهنگی و هنریتهران| هفت ایستگاه جدید آتش‌نشانی در تهران به بهره‌برداری می‌رسدتهران| فرمانداران استان از ظرفیت خیرین موکب دار بهره‌برداری کنند
در ۴ سال گذشته قیمت نان تغییری نداشته استسمنان| احیاء و بازآفرینی باغ و باغ راه ها، در راستای توسعه پایدار شهریمصدومیت ۲۳ زائر بر اثر واژگونی اتوبوس + اسامی مصدومانزمین لرزه شب گذشته شهر ونک بدون خسارتبرخورد با خودروهای دودزا از ابتدای آبان ماه در اصفهان«گوریل وحشت‌آفرین» کرمان دستگیر شدجدول پرواز‌های فرودگاه بوشهر در ۳۰ مهر ۹۸قیمت مسکن در شرق تهران + جدولکولاک ووشو کار کرمانشاهی در رقابت های جهانیگیلان| همکاری بانک‌های خصوصی برای رونق تولید ضروری استگیلان| افزایش ۱۰ درصدی نرخ سرویس مدارس رشتگزارشی از برگزاری کارگاه گردشگری کودک در راستای سمنان شهر دوستدار کودکگیلان| حل مشکل پسماند سراوان نیازمند عزم ملیتقویت نشاط و سرزندگی شهری با پیاده‌ راه نمودن خیابان امام خمینی (ره) سمنانالبرز| ارتقای ضریب خودکفایی کشور به واکسن با تولیدات موسسه رازیکرمانشاه| موازی‌ کاری‌ها شرایط را برای صادرکنندگان سخت می‌کندمرکزی| بارندگی تهدیدی برای بازار شمس السلطنهخوزستان| نوآوری؛ مسیر گریزناپذیر برای کسب‌وکار آیندهروند پیشرفت خط دو متروی اصفهانهرمزگان لرزیدسمنان| اجراي فاز اول طرح تجميع و زيباسازی دکل‌های مخابراتی تلفن همراهجزئیات مسمومیت ۱۱۹ دانش‌آموز فامنینیکمیته انتخاب کارمند نمونه سال 98 با حضور مدیر کل تامین اجتماعی استان کرمانشاه تشکیل شدانتصاب مهندس امیرحسین شکرریز به سمت معاون بهره وری اقتصادی اداره کل اوقاف استان کرمانشاهافزایش قیمت برق در اصفهان ارتباطی با حذف قبوض کاغذی نداردخوزستان| بلوار گلفام اهواز غرق در فاضلاببخشودگی تکرار نشدنی امور مالیاتیسمنان| درخشش بانوی سخنورشاهرودی درکشورمزاحمت ۷۰ باره یک نوجوان افغانستانی برای اورژانس در یک روز!مصدومیت دانش آموز ۱۶ ساله در حادثه ریل قطار پلیس راه سراوان به سنگر برایبرنامه سینماهای آبادان در روز دوشنبه بیست و نهم مهر ۹۸قیمت مرغ و گوشت امروز ۲۹ مهرماه در بازار کوثر + جدولبرنامه امروز پروازدهای فرودگاه اصفهان 29 مهر98سردشت لرزید5 کشته و مصدوم در حادثه رانندگی در گناوه

روزنامه رویداد  امروز سه شنبه 30 مهر ۱۳۹۸ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
خشک‌سالی و سیل کنار هم
خشک‌سالی و سیل کنار هم
خشک‌سالی و سیل کنار هم
لحظۀ طلایی «اوه شِت!»
لحظۀ طلایی «اوه شِت!»
لحظۀ طلایی «اوه شِت!»
ویژه استان ها
در ۴ سال گذشته قیمت نان تغییری نداشته استسمنان| احیاء و بازآفرینی باغ و باغ راه ها، در راستای توسعه پایدار شهریمصدومیت ۲۳ زائر بر اثر واژگونی اتوبوس + اسامی مصدومانزمین لرزه شب گذشته شهر ونک بدون خسارتبرخورد با خودروهای دودزا از ابتدای آبان ماه در اصفهان«گوریل وحشت‌آفرین» کرمان دستگیر شدجدول پرواز‌های فرودگاه بوشهر در ۳۰ مهر ۹۸قیمت مسکن در شرق تهران + جدولکولاک ووشو کار کرمانشاهی در رقابت های جهانیگیلان| همکاری بانک‌های خصوصی برای رونق تولید ضروری استگیلان| افزایش ۱۰ درصدی نرخ سرویس مدارس رشتگزارشی از برگزاری کارگاه گردشگری کودک در راستای سمنان شهر دوستدار کودکگیلان| حل مشکل پسماند سراوان نیازمند عزم ملیتقویت نشاط و سرزندگی شهری با پیاده‌ راه نمودن خیابان امام خمینی (ره) سمنانالبرز| ارتقای ضریب خودکفایی کشور به واکسن با تولیدات موسسه رازیکرمانشاه| موازی‌ کاری‌ها شرایط را برای صادرکنندگان سخت می‌کندمرکزی| بارندگی تهدیدی برای بازار شمس السلطنهخوزستان| نوآوری؛ مسیر گریزناپذیر برای کسب‌وکار آیندهروند پیشرفت خط دو متروی اصفهانهرمزگان لرزیدسمنان| اجراي فاز اول طرح تجميع و زيباسازی دکل‌های مخابراتی تلفن همراهجزئیات مسمومیت ۱۱۹ دانش‌آموز فامنینیکمیته انتخاب کارمند نمونه سال 98 با حضور مدیر کل تامین اجتماعی استان کرمانشاه تشکیل شدانتصاب مهندس امیرحسین شکرریز به سمت معاون بهره وری اقتصادی اداره کل اوقاف استان کرمانشاهافزایش قیمت برق در اصفهان ارتباطی با حذف قبوض کاغذی ندارد