• زمان انتشار: 28 شهریور 1398, 15:50
  • / کد خبر: 12897

عناب خراسان جنوبی هنوز هم جایگاه اصلی خود را پیدا نکرده است

خراسان جنوبی| خام فروشی تنها سهم کشاورزان از عناب

خراسان جنوبی| خام فروشی تنها سهم کشاورزان از عناب عناب، زرشک و زعفران مهم‌ترین محصولات استراتژیک خراسان جنوبی هستند و کشاورزان این استان در تولید هر سه محصول سرآمد هستند اما در فروش محصولات خود به مشکل برمی‌خورند. 

به گزارش مهر، قیمت هر کیلوگرم عناب از حالت خام فروشی تا محصول فرآوری شده حدود ۱۰ برابر افزایش می‌یابد، یعنی همان سودی که چشم‌بادامی‌ها به جیب می‌زنند اما در خراسان جنوبی با تولید بیش از ۹۷ درصد عناب کشور و نخستین تولیدکننده این محصول در ایران باوجود گذشت سال‌ها از تولید این محصول، هنوز هم صادرات به‌صورت فله‌ای و بدون ایجاد ارزش‌افزوده برای کشاورزان استان انجام می‌شود. این در حالی است که به گفته مسئولان جهاد کشاورزی قیمت هر کیلوگرم عناب از حالت خام فروشی تا محصول فرآوری شده حدود ۱۰ برابر افزایش می‌یابد، یعنی همان سودی که چشم‌بادامی‌ها به جیب می‌زنند. سازگاری بالای درخت عناب با شرایط کم‌آبی خراسان جنوبی طی سال‌های اخیر سطح زیر کشت این محصول را افزایش داده اما فرآوری این محصول، کوتاه کردن دست واسطه‌ها و جلوگیری از خام فروشی تنها خواسته عناب کاران استان از مسئولان است.

محصول خود را باقیمت بسیار پایین به دلالان می‌فروشیم

یکی از عناب کاران روستای سیوجان با انتقاد از نبود صنایع بسته‌بندی و فرآوری این محصول در استان، گفت: در حال حاضر بیشتر محصول خود را باقیمت بسیار پایین به دلالان می‌فروشیم درحالی‌که راه‌اندازی صنایع تبدیلی می‌تواند نقش زیادی در ایجاد ارزش‌افزوده این محصول داشته باشد. نخعی با تأکید بر اینکه دولت باید به فروش و تجارت عناب ورود پیدا کند، افزود: اگر دولت راهی برای تجاری‌سازی این محصول پیدا کند به‌طور حتم عناب در تمام کشور و جهان شناخته خواهد شد. این عناب کار با اشاره به جایگاه خراسان جنوبی در تولید عناب، گفت: چین تولید عناب را افزایش داده است و اگر خراسان جنوبی نتواند تولید خود را ارتقا دهد، استان جایگاه خود را از دست می‌دهد. موسوی یکی دیگر از کشاورزان این روستا نیز با بیان اینکه عناب ازنظر ارزش غذایی و دارویی میوه‌ای بسیار ارزشمند است، اظهار داشت: باید مسئولان سعی کنند تا باعرضه مواد غذایی ازجمله عناب، این محصول را در سطح ملی معرفی کرده و فرآورده‌های این محصول را بر سر سفره مردم بیاورند. او با بیان اینکه عناب خراسان جنوبی را تنها استان‌های هم‌جوار می‌شناسند، افزود: باید با برندسازی این محصول، عناب خراسان جنوبی را به دنیا معرفی کنیم.

تولید ۱۱ محصول فرآوری شده از عناب

مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی نیز اظهار داشت: در جهاد دانشگاهی برای هرکدام از مراکز استانی یک وظیفه تحقیقاتی تعیین‌شده که تحقیق در زمینه زرشک، زعفران و عناب بر عهده جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی گذاشته‌شده است. محسن پویان با بیان اینکه بیشتر فعالیت‌های جهاد دانشگاهی بر روی عناب متمرکزشده است، بیان کرد: در این مرکز فرهنگ‌سازی استفاده از عناب و تولید فرآورده‌های جانبی از این محصول در دستور کار قرارگرفته است. او با اشاره به برگزاری همایش ملی عناب در استان، بیان داشت: در این همایش محققان، پژوهشگران و تولیدکنندگانی از سراسر کشور حضور داشتند که نتایج بسیار مثبتی نیز در پی داشت. مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی ادامه داد: در این همایش چندین سرمایه‌گذار برای تولید فرآورده‌های عناب اعلام آمادگی کردند. پویان از تولید ۱۱ محصول فرآوری شده از عناب در مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی استان خبر داد و گفت: این محصولات شامل حبه عناب، کیک عناب، کلوچه، سرکه، مربا و شربت عناب بوده که برخی از این محصولات ثبت اختراع نیز شده‌اند. او با اشاره به اینکه این محصولات در مرحله برندسازی و انجام مقدمات برای مسائل اقتصادی و تولید تجاری قرار دارد، عنوان کرد: این محصولات به‌زودی به تولید انبوه خواهد رسید. مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی با بیان اینکه تاکنون بر روی محصولات استراتژیک و گیاهان دارویی استان کار اصولی و چشم‌گیری انجام‌نشده است، بیان کرد: بااین‌وجود در حال حاضر نگاه‌ها به سمت این ظرفیت بزرگ جلب شده و بر روی کارخانه‌های تولید و فرآوری عناب متمرکز هستیم. پویان همچنین به خواص بالای عناب اشاره کرد و گفت: عناب بیشتر از پرتقال و کیوی ویتامین C داشته به همین دلیل برای سلامت بدن به‌عنوان یک ضد سرطان، درمان سرماخوردگی، سرفه و بیماری‌های حنجره مفید است. او با بیان اینکه این محصول به دلیل فیبر بالا برای دستگاه گوارش بسیار مفید است، افزود: عناب بالای ۶۰ درصد کربوهیدرات داشته و از این نظر به لحاظ تغذیه‌ای بسیار میوه ارزشمندی است. مدیر مجتمع تحقیقات گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی خراسان جنوبی ادامه داد: همچنین تحقیقات جدیدی بر روی عناب برای درمان سریع‌تر زردی کودکان و استفاده به‌عنوان آرام‌بخش انجام‌شده است.

۳۶۰۰ هکتار زیر کشت عناب

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی نیز از پیش‌بینی برداشت شش هزار تن عناب در استان خبر داد و گفت: در حال حاضر سه هزار و ۶۰۰ هکتار از باغات استان زیر کشت این محصول قرار دارد.رضا رضایی عنوان کرد: عناب تولیدشده در خراسان جنوبی به استان‌های هم‌جوار ازجمله خراسان ‌رضوی، کرمان، یزد و تهران صادر می‌شود. او با بیان اینکه خراسان‌ جنوبی با تولید ۹۷ درصد عناب قطب تولید این محصول منحصربه‌فرد در کشور است، بیان کرد: بااین‌وجود محصول تولیدی استان هنوز در سطح بین‌المللی جایگاه خاصی ندارد و در داخل کشور خواص عناب به‌طور کامل برای مردم فرهنگ‌سازی نشده است. مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی خراسان جنوبی ادامه داد: متأسفانه امسال به دلیل وزش بادهای شدید و ریزش گل‌ها، گرمای هوا و زودرس شدن میوه عناب، تولید این محصول افزایش نداشته است. به گفته او برداشت عناب از باغات استان از اواخر مردادماه آغازشده و تا اواسط مهرماه ادامه دارد. استاندار خراسان جنوبی هم با اشاره به اینکه بیش از ۹۷ درصد عناب کشور در خراسان جنوبی تولید می‌شود، اظهار کرد: کشوری چون چین از فراوری عناب بیش از ۳۰ محصول تولید می‌کند ولی خراسان جنوبی از این مزیت مطلق بهره‌برداری اقتصادی نداشته است. معتمدیان بیان کرد: متأسفانه در خراسان جنوبی عناب به‌صورت فله‌ای به فروش می‌رسد و بیشتر سود و عواید آن به دلالان می‌رسد. استاندار خراسان جنوبی با بیان اینکه پیگیر تدوین سند جامع محصولات استراتژیک خراسان جنوبی هستیم، گفت: میزان درآمد و ارزش اقتصادی محصولات استراتژیک خراسان جنوبی هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان است.منبع: مهر

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
جدیدترین عکس پروفایل به مناسبت اربعین 98چند توصیه برای تشویق کودکان به شستن‌ دست‌هاچگونه حالت تاریک اینستاگرام را فعال کنیم؟کدام کم ضررتر است، قهوه یا چای؟راهکار‌های خانگی برای دفع سنگ کلیهعلت ابتلا به سنگ مثانه چیست؟بهترین روش مسواک زدن چگونه است؟با مصرف جوشانده این برگ به جنگ "دیابت و سرطان" برویدپویش تنظیم موتورخانه‌ها با همکاری کسب و کار‌های نوپادهمین دوره «جایزه شهید آوینی» پذیرای ۲۱۰ فیلم مستنددست رباتیک مکعب روبیک را به سرعت حل می کندجزئیات تولید اپلیکیشن‌های جدید و کیف الکترونیکی دانش‌آموزیپلنگ ایرانی، خرس قهوه‌ای و کفتار راه راه به کوه روشن بوانات آمدندمواد غذایی مفید و مضر برای سوداوی مزاج ها چیست؟نسخه‌ای معجزه آسا برای کاهش استرسبا خواص بی نظیر کلم بروکلی آشنا شویدروش های خانگی برای درمان موخورهچه کسانی در معرض ابتلا به خشکی چشم هستند؟معرفی دمنوش های با طبع گرمخوراکی‌های موثر در بروز آکنهدرمان سرماخوردگی‌ بدون دارو!جدیدترین مدل کت و شلوار زنانه 2019تفاوت شکر سفید و قهوه‌ای چیست؟اینفوگرافی / علائم و راه‌های پیشگیری از سرطان سینهحضور مستندسازان ۷۳ شهر در جشنواره سینما حقیقتراه‌اندازی سامانه بومی برای حذف میکروب‌ها و آلایند‌‌های بیولوژیکی از پساب‌های بیمارستانیکلیه واحدهای آموزشی به دولتی و غیردولتی منحصر می‌شودمعاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهوری استعفا داداصلاح لایحه موافقت‌نامه سرمایه‌ گذاری بین ایران و مجارستانچاق شدن صورت با شیر خشک به چه صورت است؟عکس پروفایل اربعیندستور پخت لازانيااین علائم ثابت می‌کند شما شپش دارید! + روش های درماناگر فرزندی زیبا میخواهید این مواد غذایی را بخورید!چرا گل مژه می زنیم و برای درمان گل مژه چه باید کنیم؟
قیمت مسکن در ارزان‌ترین منطقه تهران+ نموداررهن و اجاره آپارتمان‌ در تهران +جدولتهران| جولان آزادانه موتورسوارها در پایتختقیمت آپارتمان‌های نوساز در تهران +جدولقیمت خانه‌های ۴۰ متری در تهرانقیمت روز آپارتمان در منطقه مهرآباد جنوبیتهران| ۱۷ گرمخانه‌ تهران تجهیز می‌شودقیمت میوه و تره‌بار ‌و مواد پروتئینی در تهران؛ چهارشنبه ۱۷ مهر‌ماهماجرای تیراندازی دقایقی پیش در سعادت آباد چه بود؟تهران| برداشت سیب دماوند و مشکلات باغدارانقیمت‌ جدید نان در شهرستان‌های تهران اعلام شد۲ کشته و ۴ زخمی بر اثر سقوط جرثقیل روی تاکسی و عابران پیادهتهران| محور فرهنگی تاریخی تهران توسعه می‌یابدتعیین سقف کرایه برای تاکسی‌های اینترنتی/ جریمه ۵۰ هزار تومانی روزانه به خاطر تخلفتهران| آمادگی ستاد اربعین تهران برای میزبانی از زائرانتهران| عدم موفقیت طرح کنترل آلودگی هوا در کاهش ترافیک تهرانتهران| ماهانه یک ایستگاه در خطوط ۶ و ۷ متروی تهران افتتاح می‌شودتهران| بزرگ‌ترین درس اربعین زنده نگه‌داشتن فرهنگ ایستادگی در برابر ظلم استتهران| دردسر فرونشست برای پایتختتهران| واکنش شرکت کنترل کیفیت هوا به تکذیب گوگرد بالای بنزین در تهرانتهران| آیین غبار روبی حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)تهران| افزایش کمک‌های مردمی به بهزیستی ریتهران| سردرگمی بیماران در بیمارستان شهدای یافت‌آبادتهران| ‌حضور 2 میلیون تبعه خارجی در استان تهرانبررسی تاثیر بارندگی‌های تهران روی مخازن سدهاتهران| بازگشت عشایر استان تهران زودتر از موعد مقررآغاز گفت و گو با دستفروشان مترو؛ مدیریت شهری پایتخت آستین‌ها را بالا زدافزایش موقتی آلاینده‌های هوای تهرانتهران| محرومیت شهرستان‌های تهران به لحاظ امکانات فرهنگی و هنریتهران| هفت ایستگاه جدید آتش‌نشانی در تهران به بهره‌برداری می‌رسدتهران| فرمانداران استان از ظرفیت خیرین موکب دار بهره‌برداری کنندتهران| برگزاری نمایشگاه نوشت افزار ایرانیدرگذشت تهیه کننده سینما و تلویزیونمحدودیت فروش بنزین در ۴ کلان‌شهر آغاز می‌شودنجفی در دادگاه دوم: اتهام قتل عمد را قبول ندارم
بازدید رئیس سازمان دامپزشکی کشور از کشتارگاه صنعتی بیستونواژگونی اتوبوس حامل زائران کربلااقدامات انجام شده به منظور تسهیل تردد زوار اربعین حسینی (ع)اعزام مددجویان کمیته امداد امام خمینی به اردو های زیارتی مشهد مقدسبرنامه سینما و تئاتر مشهدپرواز‌های فرودگاه اردبیل پنجشنبه ۲۵ مهر ماهماجرای قتل با ۱۲ گلوله در بوشهر چه بود؟برنامه امروز پروازدهای فرودگاه اصفهانسقوطی که باعث فوت بیمار شد؛دستور استاندار هرمزگان برای رسیدگی فوریقیمت میوه، حبوبات و مواد پروتئینی در اصفهان؛ پنجشنبه ۲۵ مهر + جدولبرنامه پرواز فرودگاه بین المللی گرگان، پنجشنبه بیست و پنجم مهر ماهتصادف در محور بیستون_صحنه ۱ نفر فوتی و ۱ نفر مصدوم برجای گذاشتکاهش ۸۹ درصدی تصادفات منجر به فوت در شهرستان قصر شیرینکهگیلویه و بویراحمد| موزه یاسوج آذرماه امسال گشایش می‌یابدکهگیلویه و بویراحمد| 19طرح ورزشی در استان به بهره‌برداری می‌رسدکهگیلویه و بویر احمد| بازار یاسوج با راه‌اندازی بازارچه سنتی ساماندهی می‌شودکهگیلویه و بویراحمد| خدمات‌رسانی مطلوب به زائران در موکب‌های استانضرورت گذار از کشاورزی سنتی به مدرنقزوین| استقرار 45 واحد تولیدی دانش‌بنیان در شهرک‌های صنعتی استان قزوینکرمانشاه| معجزه قصه‌ها در زندگی انسان‌هاگیلان| خسارت بیش از ۲۰۰ میلیارد تومانی بارش باران در گیلانسمنان| اولویت در طرح‌های گردشگری سمنان با سرمایه‌گذاران بومی استالبرز| کیفیت محوری از ارکان اصلی نظام تعلیم و تربیت استفارس در رتبه سوم برداشت خرمای کشورپیاده راه سازی خیابان امام خمینی ( ره ) ، عامل رونق کسب و کار و گردشگری شهری سمنانشهرداری سمنان سالانه حدود ۴۵ میلیارد ریال برای نگهداری فضای سبز هزینه می کند۸۰ درصد معابر سمنان مناسب سازی شده است‌تأثیرات منفی باز و بسته شدن زاینده‌رود بر تالاب گاوخونیقیمت مسکن در ارزان‌ترین منطقه تهران+ نموداررهن و اجاره آپارتمان‌ در تهران +جدولپیش بینی کشت ۲۴۵ هزار هکتار گندم و جو در شهرستان کرمانشاهکرمانشاه| برق و روشنايي موردنياز زائران اربعين حسيني تأمین استکرمانشاه| برنامه‌ریزی برای داخلی سازی 400 میلیون یورو قطعات خودروکرمانشاه| تهیه و توزیع کتب پیش‌دبستانی در مؤسسات قرآنی استان کرمانشاهکرمانشاه| خدمت‌رسانی 24 ساعته به زائران اربعین

روزنامه رویداد  امروز یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
خشک‌سالی و سیل کنار هم
خشک‌سالی و سیل کنار هم
خشک‌سالی و سیل کنار هم
لحظۀ طلایی «اوه شِت!»
لحظۀ طلایی «اوه شِت!»
لحظۀ طلایی «اوه شِت!»
ویژه استان ها
بازدید رئیس سازمان دامپزشکی کشور از کشتارگاه صنعتی بیستونواژگونی اتوبوس حامل زائران کربلااقدامات انجام شده به منظور تسهیل تردد زوار اربعین حسینی (ع)اعزام مددجویان کمیته امداد امام خمینی به اردو های زیارتی مشهد مقدسبرنامه سینما و تئاتر مشهدپرواز‌های فرودگاه اردبیل پنجشنبه ۲۵ مهر ماهماجرای قتل با ۱۲ گلوله در بوشهر چه بود؟برنامه امروز پروازدهای فرودگاه اصفهانسقوطی که باعث فوت بیمار شد؛دستور استاندار هرمزگان برای رسیدگی فوریقیمت میوه، حبوبات و مواد پروتئینی در اصفهان؛ پنجشنبه ۲۵ مهر + جدولبرنامه پرواز فرودگاه بین المللی گرگان، پنجشنبه بیست و پنجم مهر ماهتصادف در محور بیستون_صحنه ۱ نفر فوتی و ۱ نفر مصدوم برجای گذاشتکاهش ۸۹ درصدی تصادفات منجر به فوت در شهرستان قصر شیرینکهگیلویه و بویراحمد| موزه یاسوج آذرماه امسال گشایش می‌یابدکهگیلویه و بویراحمد| 19طرح ورزشی در استان به بهره‌برداری می‌رسدکهگیلویه و بویر احمد| بازار یاسوج با راه‌اندازی بازارچه سنتی ساماندهی می‌شودکهگیلویه و بویراحمد| خدمات‌رسانی مطلوب به زائران در موکب‌های استانضرورت گذار از کشاورزی سنتی به مدرنقزوین| استقرار 45 واحد تولیدی دانش‌بنیان در شهرک‌های صنعتی استان قزوینکرمانشاه| معجزه قصه‌ها در زندگی انسان‌هاگیلان| خسارت بیش از ۲۰۰ میلیارد تومانی بارش باران در گیلانسمنان| اولویت در طرح‌های گردشگری سمنان با سرمایه‌گذاران بومی استالبرز| کیفیت محوری از ارکان اصلی نظام تعلیم و تربیت استفارس در رتبه سوم برداشت خرمای کشورپیاده راه سازی خیابان امام خمینی ( ره ) ، عامل رونق کسب و کار و گردشگری شهری سمنان