• زمان انتشار: 21 شهریور 1398, 15:34
  • / کد خبر: 12754

روزهای پر کار بهزیستی کرمانشاه

روزهای پر کار بهزیستی کرمانشاه بهزیستی استان کرمانشاه روزهای پرکاری را پشت سر می‌گذارد؛ تلاش شبانه‌روزی مدیران و مسؤولان بهزیستی استان ستودنی است و از جمله دستگاه‌های اجرایی است که توانسته این روزها تحول خوبی در سازمان بهزیستی ایجاد کند.
فاطمه رضوان‌مدنی، مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه خبرهای خوبی برای مددجویان بهزیستی داشت.
*با توجه به حجم بالای وظایف در بهزیستی، حیطه کاری تعریف شده برای این مرکز تا کجاست؟ و اینکه آیا قادر به انجام همه ی آن ها هستید؟
رضوان‌مدنی- کار کردن در بهزیستی سخت است؛ بهزیستی جایی است که با درد و رنج مددجوها مواجه هستیم و زمانی که در برخی موارد کاری از دست آدم بر نمی‌آید آن وقت غم و اندوهش دوچندان می‌شود.
از زمانی که مسؤولیت بهزیستی را پذیرفتم خودم را وقف کردم تا بتوانم به جامعه بهزیستی بیشتر و بهتر خدمت کنم، وظایف بهزیستی بسیار زیاد است و بیش از ۱۹۰ وظیفه و مسؤولیت برای ما تعریف کرده‌اند در واقع گره‌هایی که در برخی اداره‌ها نتوانسته‌اند با دندان باز کنند به بهزیستی سپرده‌اند تا این سازمان با دست آن‌ها را باز کند.
از طرفی تعداد نیروها و خدمه در کنار حجم عظیم کارها و تعداد بالای مددجوها بسیار کم است؛ بیش از ۱۵۰ هزار نفر مددجو و ۶۳ هزار خانوار داریم که زیر پوشش بهزیستی هستند و ۷ هزار نفر دیگر نیز پشت نوبت قرار دارند.
حیطه خدمات ما از زمان قبل از تولد شروع شده و تا پایان عمر یک مددجو ادامه می‌یابد؛ با توجه به اینکه اغلب معلولیت‌ها به ازدواج زوج‌ها بر می‌گردد، بنابراین قبل از تولد کارهای مشاوره ژنتیک را در دستور کار قرار می‌دهیم تا بتوانیم از معلولیت افراد پیشگیری کنیم همچنین مشاوره‌های قبل از زایمان و حتی مشاوره‌های قبل از بارداری را در اختیار افراد تحت پوشش بهزیستی و عموم جامعه قرار می‌دهیم.
* بهزیستی چه افرادی را تحت پوشش خود قرار داده و تاکنون چه اقداماتی برای آن‌ها انجام گرفته است؟
رضوان‌مدنی- بچه‌های غیرمعلول که پدر و مادرشان آن‌ها را در خیابان در زباله‌ها و یا در بیمارستان‌ها رها کرده‌اند بخشی از جامعه زیر پوشش بهزیستی هستند که با ایجاد شیرخوارگاه‌ها توانستیم آن‌ها را تحت حمایت خود قرار دهیم در کنار این‌ها بچه‌های معلولی هم وجود دارند که در مراکز شبانه‌روزی نگه‌داری می‌شوند.
بیماران روانی مزمن از جمله افراد جامعه زیر پوشش این نهاد حمایتی هستند که در دو مرکز مجزا متشکل از  تقریبا ۴۰۰ مرد و ۱۰۰ زن نگهداری می‌شوند بدون شک اگر بهزیستی این افراد را زیر پوشش خودش قرار نمی‌داد، بار روانی زیادی به جامعه تحمیل می‌شد.
معلولان قطع نخاعی، بینایی، شنوایی، گفتاری، جسمی حرکتی، روانی از دیگر جامعه زیر پوشش بهزیستی هستند.
با وجود آنکه وظیفه‌ای در قبال معتادان نداریم، اما خوشبختانه توانستیم ۱۰ مرکز LTM ترک اعتیاد با دارو ایجاد کنیم و جامعه معتادین را نیز تحت پوشش بگیریم.
از دیگر اقداماتی که مشغول به انجام آن هستیم جمع‌آوری کودکان کار هست؛ به کمک ۱۹ ارگان در حال رسیدگی به وضعیت کودکان کار هستیم.
حمایت از جامعه زنان خود سرپرست، بدسرپرست و بی‌سرپرست نیز بر عهده بهزیستی است، البته بخشی از این قشر را کمیته امداد زیر پوشش قرار داده، اما بهزیستی هم اهتمام ویژه برای خدمات‌دهی و دادن مستمری به این جامعه در نظر گرفته است.
سالمندان بخش دیگری از جامعه زیر پوشش بهزیستی هستند که هم به صورت شبانه‌روزی و هم به صورت مشاوره‌های روانی و توانبخشی مشغول ارائه خدمات به آن‌ها هستیم.
*آمار و ارقام دقیق معلولیت‌ها در استان کرمانشاه به چه صورت است؟
رضوان‌مدنی- ۵ هزار و ۱۴۰ نفر از نظر بینایی، ۱۴ هزار و ۹۹۷ نفر از نظر جسمی حرکتی، ۶ هزار و ۵۷۹ نفر از نظر ذهنی، ۳ هزار و ۵۷۹ نفر به لحاظ روانی، ۶ هزار و ۹۴۶ نفر از نظر شنوایی و ۴۳۸ نفر به لحاظ صوت و گفتار زیر پوشش بهزیستی استان هستند که در مجموع می‌توان گفت فقط ۴۰ هزار و ۶۷۹ نفر به صورت توانبخشی و معلولیت زیر پوشش این نهاد حمایتی قرار دارند.
علاوه بر این‌ها ۹ هزار و ۹۸۴ پرونده با موضوعیت آسیب اجتماعی داریم که زیر نظر بهزیستی رسیدگی می‌شوند.
*افرادی که از بهزیستی مستمری دریافت می‌کنند چه تعداد هستند؟
رضوان‌مدنی- به صورت کلی ۳۵ هزار و ۵۹۱ نفر جزو مستمری‌بگیران بهزیستی هستند، البته باید این نکته را هم اضافه کنم که ۶ هزار و ۵۸۶ نفر پشت نوبت هستند که باید از طرف مدیران دولتی مورد توجه قرار بگیرد و ردیف بودجه تعریف شود تا بتوانیم به آن ها هم خدمات ارائه کنیم.
*در خصوص مسکن مددجویان بهزیستی که در حوادث سیل و زلزله تخریب شده بودند چه اقداماتی انجام شده است؟
رضوان‌مدنی- از جمله کارهای مهم و ماندگار بحث ساخت مسکن برای مددجوها است و باید به صورت جدی به آن ورود کنیم؛ در مواقع سیل و زلزله خانه‌ای که سست است خانه مددجویان بهزیستی است چراکه در حاشیه شهرهاست و محکم و مقاوم ساخته نشده‌اند.
۲ هزار و ۵۹۰ خانه مددجوی بهزیستی در زلزله سال ۹۶، تخریب شد که به لطف خدا و با کمک مسؤولان توانستیم آن‌ها را بسازیم و جشن دوهزارمین خانه روستایی را در تیرماه برگزار کنیم، امیدواریم تا آخر شهریورماه امسال جشن پایان تکمیل مسکن روستایی و شهری زلزله را هم برگزار نماییم.
۱۱۱ خانه تخریب شده نیز در سیل اخیر داشتیم در تفاهم‌نامه‌ای که با بسیج سازندگی سپاه امضا کردیم امیدواریم بتوانیم ۷۰ مورد از این خانه‌ها را بسازیم و تحویل مددجویانمان بدهیم.
مورد دیگری که در قضیه مسکن آن را دنبال می کنیم ساخت کاشانه برای ۱۷۸ خانواده دارای دو و بیش از دو معلول در استان است که تا به الان موفق شدیم به کمک خیران و مسؤلان، بخشی از این هزینه‌ها را تامین و ساخت آن‌ها را شروع کنیم.
تعداد دیگری از مددجوهای بهزیستی استان که در سال‌های گذشته مسکن مهر به آن‌ها تعلق گرفته بود، اما به دلایل مختلف از جمله تورم و مسائل این چنینی قادر به پرداخت آورده نشده بودند توانستیم با کمک خیرین و برپایی جشن گلریزان وجوه لازم را در اختیارشان قرار دهیم و آن‌ها را صاحب مسکن کنیم.
پرداخت اجاره‌بها و پول پیش برخی مددجویان مستاجر از دیگر کارهایی بود که بهزیستی برای مددجویان زیر پوشش خود انجام داده است.
*اقدام خوبی که بهزیستی به آن ورود کرده بحث اشتغالزایی مددجویان است، بفرمایید که تا به حال چه اقداماتی از سوی شما انجام گرفته است؟
رضوان‌مدنی- از خدمات مهم دیگری که بهزیستی باید به آن بپردازد بحث اشتغالزایی برای مددجویان این سازمان است؛ آمار بیکاری در میان مددجویان بهزیستی بالا است و باید کار اساسی و با برنامه برای آن انجام داد، امسال در مرکز متعهد شدیم تا پایان سال ۱۵۹۰ شغل ایجاد کنیم که به لطف خدا تا به الان ۶۰۰ مورد آن محقق شده است، البته در نظر داریم تا پایان سال با برنامه‌ریزی‌هایی که انجام گرفته است نزدیک به ۳ هزار شغل ایجاد کنیم.
شب و روز به دنبال تحقق این دو مهم هستیم، چراکه معتقدیم اگر مساله مسکن و اشتغال مددجویان حل شود آن‌گاه بسیاری از مشکلات و معضلات جامعه مرتفع می‌شود؛ اگر مددجو بتواند در ماه حقوق و یا دریافتی داشته باشد و یا مسکن مناسب داشته باشد، قطعا توانمند خواهد شد و دیگر دغدغه مستمری، اجاره‌بهای مسکن نخواهد داشت.
*برخی مددجویان از وضعیت اشتغالزایی گله‌مند هستند و یا گاها موفق به اشتغالزایی نمی‌شوند، مشکل کجاست؟
رضوان‌مدنی- چند نکته در خصوص اشتغال وجود دارد اول اینکه ۵۰ میلیون تومان برای ایجاد اشتغال پایدار کافی نیست، درست است که به نسبت سال گذشته ۳۰ میلیون تومان وام بیشتری برای اشتغالزایی تخصیص داده شده است، اما این مقدار کفایت نمی‌کند. مساله دوم تقاضای بانک‌ها از مددجویان برای ضامن است که متاسفانه مددجویان قادر به آوردن ضامن نیستند و این می‌شود که وامی نمی‌توانند دریافت کنند.
*در میان مددجویان بهزیستی و معلولان علاقمندان به ورزش به فراوانی دیده می‌شود، آیا برای حمایت از این قشر برنامه‌ای در نظر دارید؟
رضوان‌مدنی- در خصوص ورزش معلولان با وجود آنکه ردیف بودجه‌ای تعریف نشده است، اما مددجویانی که در عرصه ورزش فعالیت می‌کنند را تحت حمایت خود قرار داده‌ایم و ارتباط خوبی با ورزش معلولان داریم.
*در خصوص ازدواج افراد زیر پوشش بهزیستی چه اقداماتی تا به حال در دستور کار قرار گرفته است؟
رضوان‌مدنی- خوشبختانه کاری که برای نخستین بار در کشور از سوی بهزیستی استان کرمانشاه به کمک قرارگاه سپاه نجف اشرف انجام گرفت، روانه کردن ۱۶۰ مورد جهیزیه به خانه بخت بود. در حال حاضر نیز استاندار در تلاش برای ۸۰۰ مورد دیگر است که در سال‌های گذشته پشت نوبت مانده بودند.

منبع: فارس

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
جدیدترین عکس پروفایل به مناسبت اربعین 98چند توصیه برای تشویق کودکان به شستن‌ دست‌هاچگونه حالت تاریک اینستاگرام را فعال کنیم؟کدام کم ضررتر است، قهوه یا چای؟راهکار‌های خانگی برای دفع سنگ کلیهعلت ابتلا به سنگ مثانه چیست؟بهترین روش مسواک زدن چگونه است؟با مصرف جوشانده این برگ به جنگ "دیابت و سرطان" برویدپویش تنظیم موتورخانه‌ها با همکاری کسب و کار‌های نوپادهمین دوره «جایزه شهید آوینی» پذیرای ۲۱۰ فیلم مستنددست رباتیک مکعب روبیک را به سرعت حل می کندجزئیات تولید اپلیکیشن‌های جدید و کیف الکترونیکی دانش‌آموزیپلنگ ایرانی، خرس قهوه‌ای و کفتار راه راه به کوه روشن بوانات آمدندمواد غذایی مفید و مضر برای سوداوی مزاج ها چیست؟نسخه‌ای معجزه آسا برای کاهش استرسبا خواص بی نظیر کلم بروکلی آشنا شویدروش های خانگی برای درمان موخورهچه کسانی در معرض ابتلا به خشکی چشم هستند؟معرفی دمنوش های با طبع گرمخوراکی‌های موثر در بروز آکنهدرمان سرماخوردگی‌ بدون دارو!جدیدترین مدل کت و شلوار زنانه 2019تفاوت شکر سفید و قهوه‌ای چیست؟اینفوگرافی / علائم و راه‌های پیشگیری از سرطان سینهحضور مستندسازان ۷۳ شهر در جشنواره سینما حقیقتراه‌اندازی سامانه بومی برای حذف میکروب‌ها و آلایند‌‌های بیولوژیکی از پساب‌های بیمارستانیکلیه واحدهای آموزشی به دولتی و غیردولتی منحصر می‌شودمعاون ارتباطات و اطلاع رسانی دفتر رئیس جمهوری استعفا داداصلاح لایحه موافقت‌نامه سرمایه‌ گذاری بین ایران و مجارستانچاق شدن صورت با شیر خشک به چه صورت است؟عکس پروفایل اربعیندستور پخت لازانيااین علائم ثابت می‌کند شما شپش دارید! + روش های درماناگر فرزندی زیبا میخواهید این مواد غذایی را بخورید!چرا گل مژه می زنیم و برای درمان گل مژه چه باید کنیم؟
قیمت مسکن در ارزان‌ترین منطقه تهران+ نموداررهن و اجاره آپارتمان‌ در تهران +جدولتهران| جولان آزادانه موتورسوارها در پایتختقیمت آپارتمان‌های نوساز در تهران +جدولقیمت خانه‌های ۴۰ متری در تهرانقیمت روز آپارتمان در منطقه مهرآباد جنوبیتهران| ۱۷ گرمخانه‌ تهران تجهیز می‌شودقیمت میوه و تره‌بار ‌و مواد پروتئینی در تهران؛ چهارشنبه ۱۷ مهر‌ماهماجرای تیراندازی دقایقی پیش در سعادت آباد چه بود؟تهران| برداشت سیب دماوند و مشکلات باغدارانقیمت‌ جدید نان در شهرستان‌های تهران اعلام شد۲ کشته و ۴ زخمی بر اثر سقوط جرثقیل روی تاکسی و عابران پیادهتهران| محور فرهنگی تاریخی تهران توسعه می‌یابدتعیین سقف کرایه برای تاکسی‌های اینترنتی/ جریمه ۵۰ هزار تومانی روزانه به خاطر تخلفتهران| آمادگی ستاد اربعین تهران برای میزبانی از زائرانتهران| عدم موفقیت طرح کنترل آلودگی هوا در کاهش ترافیک تهرانتهران| ماهانه یک ایستگاه در خطوط ۶ و ۷ متروی تهران افتتاح می‌شودتهران| بزرگ‌ترین درس اربعین زنده نگه‌داشتن فرهنگ ایستادگی در برابر ظلم استتهران| دردسر فرونشست برای پایتختتهران| واکنش شرکت کنترل کیفیت هوا به تکذیب گوگرد بالای بنزین در تهرانتهران| آیین غبار روبی حرم حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)تهران| افزایش کمک‌های مردمی به بهزیستی ریتهران| سردرگمی بیماران در بیمارستان شهدای یافت‌آبادتهران| ‌حضور 2 میلیون تبعه خارجی در استان تهرانبررسی تاثیر بارندگی‌های تهران روی مخازن سدهاتهران| بازگشت عشایر استان تهران زودتر از موعد مقررآغاز گفت و گو با دستفروشان مترو؛ مدیریت شهری پایتخت آستین‌ها را بالا زدافزایش موقتی آلاینده‌های هوای تهرانتهران| محرومیت شهرستان‌های تهران به لحاظ امکانات فرهنگی و هنریتهران| هفت ایستگاه جدید آتش‌نشانی در تهران به بهره‌برداری می‌رسدتهران| فرمانداران استان از ظرفیت خیرین موکب دار بهره‌برداری کنندتهران| برگزاری نمایشگاه نوشت افزار ایرانیدرگذشت تهیه کننده سینما و تلویزیونمحدودیت فروش بنزین در ۴ کلان‌شهر آغاز می‌شودنجفی در دادگاه دوم: اتهام قتل عمد را قبول ندارم
بازدید رئیس سازمان دامپزشکی کشور از کشتارگاه صنعتی بیستونواژگونی اتوبوس حامل زائران کربلااقدامات انجام شده به منظور تسهیل تردد زوار اربعین حسینی (ع)اعزام مددجویان کمیته امداد امام خمینی به اردو های زیارتی مشهد مقدسبرنامه سینما و تئاتر مشهدپرواز‌های فرودگاه اردبیل پنجشنبه ۲۵ مهر ماهماجرای قتل با ۱۲ گلوله در بوشهر چه بود؟برنامه امروز پروازدهای فرودگاه اصفهانسقوطی که باعث فوت بیمار شد؛دستور استاندار هرمزگان برای رسیدگی فوریقیمت میوه، حبوبات و مواد پروتئینی در اصفهان؛ پنجشنبه ۲۵ مهر + جدولبرنامه پرواز فرودگاه بین المللی گرگان، پنجشنبه بیست و پنجم مهر ماهتصادف در محور بیستون_صحنه ۱ نفر فوتی و ۱ نفر مصدوم برجای گذاشتکاهش ۸۹ درصدی تصادفات منجر به فوت در شهرستان قصر شیرینکهگیلویه و بویراحمد| موزه یاسوج آذرماه امسال گشایش می‌یابدکهگیلویه و بویراحمد| 19طرح ورزشی در استان به بهره‌برداری می‌رسدکهگیلویه و بویر احمد| بازار یاسوج با راه‌اندازی بازارچه سنتی ساماندهی می‌شودکهگیلویه و بویراحمد| خدمات‌رسانی مطلوب به زائران در موکب‌های استانضرورت گذار از کشاورزی سنتی به مدرنقزوین| استقرار 45 واحد تولیدی دانش‌بنیان در شهرک‌های صنعتی استان قزوینکرمانشاه| معجزه قصه‌ها در زندگی انسان‌هاگیلان| خسارت بیش از ۲۰۰ میلیارد تومانی بارش باران در گیلانسمنان| اولویت در طرح‌های گردشگری سمنان با سرمایه‌گذاران بومی استالبرز| کیفیت محوری از ارکان اصلی نظام تعلیم و تربیت استفارس در رتبه سوم برداشت خرمای کشورپیاده راه سازی خیابان امام خمینی ( ره ) ، عامل رونق کسب و کار و گردشگری شهری سمنانشهرداری سمنان سالانه حدود ۴۵ میلیارد ریال برای نگهداری فضای سبز هزینه می کند۸۰ درصد معابر سمنان مناسب سازی شده است‌تأثیرات منفی باز و بسته شدن زاینده‌رود بر تالاب گاوخونیقیمت مسکن در ارزان‌ترین منطقه تهران+ نموداررهن و اجاره آپارتمان‌ در تهران +جدولپیش بینی کشت ۲۴۵ هزار هکتار گندم و جو در شهرستان کرمانشاهکرمانشاه| برق و روشنايي موردنياز زائران اربعين حسيني تأمین استکرمانشاه| برنامه‌ریزی برای داخلی سازی 400 میلیون یورو قطعات خودروکرمانشاه| تهیه و توزیع کتب پیش‌دبستانی در مؤسسات قرآنی استان کرمانشاهکرمانشاه| خدمت‌رسانی 24 ساعته به زائران اربعین

روزنامه رویداد  امروز یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
خشک‌سالی و سیل کنار هم
خشک‌سالی و سیل کنار هم
خشک‌سالی و سیل کنار هم
لحظۀ طلایی «اوه شِت!»
لحظۀ طلایی «اوه شِت!»
لحظۀ طلایی «اوه شِت!»
ویژه استان ها
بازدید رئیس سازمان دامپزشکی کشور از کشتارگاه صنعتی بیستونواژگونی اتوبوس حامل زائران کربلااقدامات انجام شده به منظور تسهیل تردد زوار اربعین حسینی (ع)اعزام مددجویان کمیته امداد امام خمینی به اردو های زیارتی مشهد مقدسبرنامه سینما و تئاتر مشهدپرواز‌های فرودگاه اردبیل پنجشنبه ۲۵ مهر ماهماجرای قتل با ۱۲ گلوله در بوشهر چه بود؟برنامه امروز پروازدهای فرودگاه اصفهانسقوطی که باعث فوت بیمار شد؛دستور استاندار هرمزگان برای رسیدگی فوریقیمت میوه، حبوبات و مواد پروتئینی در اصفهان؛ پنجشنبه ۲۵ مهر + جدولبرنامه پرواز فرودگاه بین المللی گرگان، پنجشنبه بیست و پنجم مهر ماهتصادف در محور بیستون_صحنه ۱ نفر فوتی و ۱ نفر مصدوم برجای گذاشتکاهش ۸۹ درصدی تصادفات منجر به فوت در شهرستان قصر شیرینکهگیلویه و بویراحمد| موزه یاسوج آذرماه امسال گشایش می‌یابدکهگیلویه و بویراحمد| 19طرح ورزشی در استان به بهره‌برداری می‌رسدکهگیلویه و بویر احمد| بازار یاسوج با راه‌اندازی بازارچه سنتی ساماندهی می‌شودکهگیلویه و بویراحمد| خدمات‌رسانی مطلوب به زائران در موکب‌های استانضرورت گذار از کشاورزی سنتی به مدرنقزوین| استقرار 45 واحد تولیدی دانش‌بنیان در شهرک‌های صنعتی استان قزوینکرمانشاه| معجزه قصه‌ها در زندگی انسان‌هاگیلان| خسارت بیش از ۲۰۰ میلیارد تومانی بارش باران در گیلانسمنان| اولویت در طرح‌های گردشگری سمنان با سرمایه‌گذاران بومی استالبرز| کیفیت محوری از ارکان اصلی نظام تعلیم و تربیت استفارس در رتبه سوم برداشت خرمای کشورپیاده راه سازی خیابان امام خمینی ( ره ) ، عامل رونق کسب و کار و گردشگری شهری سمنان