• زمان انتشار: 7 شهریور 1398, 10:45
  • / کد خبر: 12501

محرم در تلویزیون

محرم در تلویزیون همزمان با فرا رسیدن ایام محرم و عزای سرور شهیدان شبکه‌های سیما لباس عزا برتن کرده و ویژه‌برنامه‌هایی متناسب با این ایام روی آنتن می‌برند.
به گزارش ایرنا، ارتباط زنده با کربلای معلی، پوشش تصویری هیات های عزادار، سخنرانی مذهبی، ویژه برنامه ادبی، مرثیه خوانی و مستندهای مربوط به این ایام از ویژه برنامه هایی است که از روز یک شنبه ( ۱۰ شهریور) و اول محرم سال ۱۴۴۱ هجری قمری، پخش خواهد شد.
شبکه یک سیما
 پخش روزانه سخنرانی مذهبی، مداحی و مقتل خوانی در کنار برنامه های «آفتاب شرقی»، «این شب ها»، «درس هایی از قرآن» از جمله برنامه هایی است که در دهه اول ماه محرم روی آنتن شبکه یک می رود. «آفتاب شرقی» به طور ویژه با اجرای ندا ملکی، هادی صلح جو و سیدعلیرضا قوامی و به تهیه کنندگی سعید عباسی هر روز ساعت ۱۰:۵۰ روی آنتن می رود.
«این شب ها» که قالبی گفت و گو محور دارد، در شب های ماه محرم با اجرای مجید یراق بافان پخش می شود. براساس برنامه ریزی های انجام شده محمدصالح هاشمی گلپایگانی در ۵ شب،  منصور لاریجانی ۴ شب و حجت الاسلام علی ثمری ۳ شب به عنوان کارشناس در این برنامه حضور خواهند داشت. «این شب ها» به تهیه کنندگی یونس قاسمی در ۱۲ قسمت، هر شب حوالی ساعت ۲۳ به طور زنده روی آنتن خواهد رفت.
«سخنرانی ویژه» از دیگر برنامه های شبکه هست که از ابتدای ماه محرم هر روز ساعت ۹ صبح و به مدت ۳۵ دقیقه پخش می شود.در این برنامه ۱۳ قسمتی، حجت الاسلام سید حسین مومنی در خصوص موضوعات مرتبط با فرهنگ عاشورا و آثار و برکات عزاداری امام حسین(ع) سخنرانی خواهد کرد. هادی حجتی تهیه کنندگی این برنامه را برعهده دارد.
«درس هایی از قرآن» به روال همیشگی روزهای پنج شنبه روی آنتن می رود. در این برنامه حجت الاسلام قرائتی پیرامون عاشورای امام حسین(ع) صحبت می کند. محمود متوسل تهیه کننده برنامه درس هایی از قرآن است.
 «دعای ندبه» به تهیه کنندگی اکبر نیکدست در صبح ۱۵ شهریور و ۲۲ شهریور از شبکه یک سیما پخش خواهد شد.
شبکه دو سیما
برنامه های «ذکر عاشوراییان»، «پیرغلامان عشق »، «تن‌های تنها»، «ایران»، «کوی محبت»، «از لاک جیغ تا خدا»، «تکیه‌گاه»، «شیرخوارگان حسینی»، «احلی من العسل»، «بانوان عاشورایی» و پخش مراسم سخنرانی و مداحی از مراکز استان‌ها از جمله برنامه های شبکه ۲ است. سخنرانی شیخ حسین انصاریان در دهه اول محرم هر روز ساعت ۱۳:۲۰ و شیخ مسعود عالی هر روز ساعت ۱۷:۴۵ پخش می شود.
«ذکر عاشوراییان» با اجرای مداحان اهل بیت در ساعات ۸:۴۵، ۱۳:۴۵، ۲۰:۱۵ ، ۲۲:۲۰و ۲۳:۳۰ سری جدید «تن‌های تنها» که در دهه اول محرم هر روز ساعت ۱۸:۳۰ روانه آنتن می شود؛ یک مجله تلویزیونی ویژه نوجوانان عاشورایی و کاری از گروه کودک و نوجوان است که در بخش‌های متنوع و گوناگونی تقدیم مخاطبان می شود.
 همچنین برنامه «تکیه‌گاه» شنبه تا سه‌شنبه ساعت ۲۱ با محوریت گفتگوی صمیمی با افرادی که هر کدام به واسطه یک اتفاق و تصمیم مهم عشق و ارادت‌شان به حضرت سیدالشهدا(ع) بیشتر شده از شبکه ۲ پخش می شود.
برنامه گفت‌وگو محور «ایران» در دهه اول و دوم محرم از چهارشنبه تا جمعه ساعت ۱۹:۱۵ روانه آنتن می‌شود؛ ابعاد شخصیتی حضرت امام سجاد (ع) و نقش ایشان در ترویج و تبلیغ نهضت حسینی پس از قیام عاشورا توسط دکتر ولایتی مروری تاریخی-مذهبی خواهد شد.
 یکی از ویژه های این شبکه برای ایام سوگواری سید و سالار شهیدان؛ پخش مستند «پیرغلامان عشق» است. این برنامه مستندی روایی از مداحان پیشکسوت و مخلص اهل بیت عصمت و طهارت (ع) است که در آن سعی شده تا با انتخاب پیرغلامانی از سراسر کشور آیین های عاشورایی در اقلیم های متفاوت با شیوه ها و منش های خاص به تصویر کشیده شود. «پیرغلامان عشق» کاری از گروه اجتماعی فرهنگی به تهیه کنندگی هادی خدادی است که در این ایام چهارشنبه تا جمعه ساعت ۲۱ از شبکه دو سیما پخش خواهد شد.
طبق روال سال‌های گذشته پخش زنده مراسم شیرخوارگان حسینی از مصلی امام خمینی (ره) جمعه ۱۵شهریور ساعت ۹ الی ۱۲ و پخش مستقیم مراسم تجمع نوجوانان عاشورایی از حرم حضرت امام خمینی (ره)؛ تحت عنوان «احلی من العسل» ویژه حضرت قاسم (ع) در روز هفتم محرم مصادف با شنبه ۱۶شهریور پیش از اذان ظهر از ساعت ۱۰ الی ۱۲ پخش خواهد شد. یکی دیگر از برنامه های پخش زنده این شبکه گزارش مراسم ویژه بانوان عاشورایی از مهدیه تهران است که روانه آنتن می شود.
از دیگر برنامه های شبکه دو سیما برنامه «کوی محبت» است که با حضور کارشناسان، شاعران و مداحان اهل بیت (ع) از شب اول تا دوازدهم ماه محرم و ظهر تاسوعا و عاشورا به صورت زنده از کربلای معلی و حرم حضرت سیدالشهدا (ع) پخش می شود. این برنامه کاری است از گروه اجتماعی فرهنگی که سید مصطفی موسوی تهیه کنندگی آن را بر عهده دارد.
برنامه «از لاک جیغ تا خدا» کاری از گروه خانواده و به تهیه کنندگی هاشم تفکری بافقی با هدف تکریم حجاب، الگوسازی برای جامعه جوان کشور و انعکاس و تصویر تحولات درونی انسان در فضای هیات‌ها و عزاداری‌های ماه محرم در جدول برنامه‌های این شبکه قرار دارد. همچنین سایر برنامه های این شبکه («ایران و آفتاب»، «زنده‌باد زندگی»، «نمادو» و ...) متناسب با سوگواری ایام محرم حال و هوایی ویژه خواهند یافت و در کنار فیلم های سینمایی و مستندهای مختلف به روی آنتن می روند.
شبکه سه سیما
«در آستان خورشید» دهه اول محرم، هر شب روانه آنتن شبکه سه سیما خواهد شد. برنامه تلویزیونی «در آستان خورشید» در ۱۰ قسمت ۶۰ دقیقه ای کاری از گروه فرهنگ و معارف اسلامی  شبکه سه سیما به تهیه کنندگی مهدی زمانی بیدختی است که از کربلای معلی پخش می شود.
این برنامه با اجرای کاظم احمد زاده میزبان دکتر حسین رجبی دوانی خواهد بود که  به مبحث امام شناسی با محوریت امام زمان می پردازد. همچنین در این ویژه برنامه پویش «اگر سال ۶۱ کربلا بودم ،چه می کردم» نیز اجرا می شود. «روایت مردم» برنامه ای است که کمک های مردم به مناطق سیلزده را نشان می دهد. این برنامه در ایام محرم روی آنتن می رود. «۴۰ شهر امام حسین» و «سیاهپوش» از دیگر برنامه های شبکه سه است که در ایام محرم روی آنتن می رود.
شبکه چهار سیما
«سرگذشت»، «مصیر»، «ضیافت عاشورایی»، «حسین سیدالشهداء»، مجموعه تلویزیونی «مختارنامه» و سخنرانی های مذهبی از برنامه های شبکه ۴ در این ایام است. «سرگذشت» عنوان مجموعه برنامه ای است که از شب اول ماه محرم طی یازده برنامه به شرح شفاهی «گنجینه الاسرار عمان سامانی» به روایت شاعر و ادیب صاحب نام (ساعد باقری) می پردازد. «سرگذشت» در گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار و به تهیه کنندگی امیر قمیشی تولید و با آغاز ماه محرم هرشب ساعت ۲۱:۳۰ پخش و تکرار آن در ساعت ۱۴:۱۵ روز بعد به روی آنتن شبکه چهار سیما می رود.
برنامه تلویزیونی «ضیافت عاشورایی» با اجرای دکتر مالک شجاعی در دهه اول محرم هر شب ساعت ۲۳ به صورت زنده از شبکه چهار سیما پخش می شود. مجموعه‌ی حسین سیدالشهدا (ع)، مستندی که در آن جمعی از کارشناسان دینی و تاریخ از ایران و سایر کشورها به واقعه‌ی کربلا می‌پردازند. نکته‌ جالب توجه، حضور پژوهشگران و افراد اهل تسنن و مسیحی و یهودی در بین کارشناسان است.
این مجموعه به تهیه کنندگی سیدرائد امیری تهرانی، از ۹ شهریورماه هر روز به جز روزهای جمعه ساعت ۱۷:۱۵ از شبکه چهار پخش می شود. مستند «معراج روح» که به احوال و سیره زندگانی مرحوم آیت الله سید رضا بهاءالدینی می پردازد، این مستند روز پنجشنبه ۱۴ شهریور ساعت ۲۰:۳۰ پخش می شود. این مستند به کارگردانی و نویسندگی احمد عبدالرحیمی است.
مستند «کربلا، جغرافیای یک تاریخ» روایتی متفاوت و غیر کلیشه‌ای از واقعه‌ی عاشورا و قیام امام حسین (علیه‌السلام) است. روایتگر این مستند، سید شهاب‌الدین حسینی است و مجید انتظامی موسیقی متن آن را ساخته است. این مستند به کارگردانی داریوش یاری، تهیه‌کنندگی بهروز مفید و به سفارش حوزه هنری ساخته شده است. این مستند جذاب و دیدنی را می توانید روز جمعه ۱۵ شهریور ماه ساعت ۲۰:۳۰ از شبکه چهار تماشا کنید.
برنامه اذانگاهی شبکه چهار سیما با عنوان «قرار» در چند روز ابتدایی دهه اول محرم به بررسی ابعاد و زمینه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی قیام کربلا می‌پردازد و سپس به بیان سیر حوادث تاریخی تا روز عاشورا و حرکت اسرا به سمت کوفه می‌پردازد. برنامه «قرار» کاری است از گروه اجتماعی شبکه چهار سیما که در سال ۹۸ هر روز از ۴۰ دقیقه مانده به اذان ظهر به افق تهران شروع شده و تا ۲۰ دقیقه بعد از اذان ادامه دارد. تهیه‌کنندگی برنامه به عهده معصومه احمدی مهیار است و سیداحمد حسینی کارگردانی برنامه را عهده دارند. همچین سخنرانی های حجت الاسلام میرباقری از ۹ شهریورماه هر روز ساعت ۹ صبح و سخنرانی حجت الاسلام میرزامحمدی نیز که هر شب ساعت ۱۹ روی انتن می روند.
شبکه پنج سیما
گروه معارف شبکه پنج، همزمان با آغاز ماه محرم و برپایی عزاداری حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، ویژه برنامه هایی همچون «عشق یعنی ....»، «تنها مسیر»، «سیاه پوشان»، «سوگواره» و.... را برای پخش در این ایام تدارک دیده است.
برنامه ترکیبی «عشق یعنی ...» به تهیه کنندگی علیرضا کرمی در ۱۳ قسمت ۲۳ دقیقه تهیه و تولید شده است. این مستند در هر قسمت به سراغ افراد موفقی در جامعه می رود که مسئولیتی در هیئت و عزاداری سید الشهدا دارد و همه این موفقیت ها را مدیون خدمت به عزا داران اباعبدالله می داند. «تنها مسیر» عنوان سخنرانی مذهبی حجت الاسلام پناهیان است که در دهه اول محرم ماه هر روز پخش می شود. این برنامه هرشب از مسجد امام صادق (ع) (میدان فلسطین) توسط عوامل برنامه ضبط و روز بعد از شبکه پنج برای مخاطبان پخش می شود.
مستند گزارشی «سیاه پوشان» به تهیه کنندگی احسان فولادی فر در ۱۴ قسمت ۲۰ دقیقه ای تهیه و تولید شده است. این مستند به معرفی و بررسی آداب و نحوه عزاداری هیات عزاداری قومیت های مختلف ساکن در تهران در ماه محرم می پردازد. «سوگواره» برنامه ترکیبی ـ تولیدی است که در ۱۳ قسمت ۲۵ دقیقه ای با رویکرد گفت‌وگو با شاعران آیینی پیرامون شعرهای آیینی برای دهه اول محرم به تهیه کنندگی علیرضا کرمی طراحی شده است. وله‌ها و نماهنگ و پخش شعرهای آیینی از دیگر بخش‌های این برنامه است که از اول ماه محرم روی آنتن می‌رود.
شبکه پنج سیما، همچون سال های گذشته همایش شیرخوارگان حسینی را (در اولین جمعه ماه محرم) به منظور پاسداشت مقام حضرت علی اصغر (ع)، از مهدیه تهران به صورت زنده و مستقیم پوشش تصویری می دهد.  دوربین های شبکه پنج سیما در روز تاسوعای حسینی، به پوشش تصویری اجتماع هیات عزاداری حسینی شهر ورامین در میدان امام خمینی (ره) می پردازد.
پوشش زنده و مستقیم مراسم عزاداری سالار شهیدان ابا عبدالله الحسین ( ع) از حرم مطهر حضرت عبدالعظیم (ع) در صبح عاشورا، پوشش تصویری مراسم عزاداری ظهر عاشورا از میدان کاج با حضور هیات عزاداری دانشجویان دانشگاه امام صادق (ع) از برنامه های روز دهم ماه محرم است. مستند «ماجرای شام» برنامه ای از واحد تامین برنامه شبکه پنج که برای ایام محرم در نظر گرفته شده است. این مستند در ۱۰ قسمت ۲۵ دقیقه محصول کشور سوریه به کارگردانی محمد حوزانی است. «ماجرای شام» به جنگ سوریه و چرایی آن می پردازد.
شبکه آموزش
همزمان با ماه محرم ویژه برنامه «هفت آسمان» با موضوع امام حسین جلوه رحمت واسعه الهی از شبکه هفت سیما پخش می شود. این برنامه از ۱۷ شهریور ماه تا ۲۱ شهریور ماه روی آنتن می رود. «هفت آسمان» به تهیه کنندگی حجت الاسلام دکتر رسولی محلاتی در ایام محرم ساعت ۲۲ از شبکه هفت سیما پخش می شود. برنامه «صبحی دیگر» نیز در این ایام رنگ و بوی محرمی می گیرد. در این برنامه در رابطه با موضوع پیام عاشورایی که در حوزه فلسفی روی بحث مقاومت و پایداری تاکید دارد بحث و گفت و گو می شود. برنامه «صبحی دیگر» به تهیه کنندگی سید رامین موسوی ملکی هر روز ساعت ۹ صبح از شبکه هفت سیما پخش می شود.
از دیگر برنامه های ایام محرم برنامه «شک مقدس» می باشد که با محوریت کتاب حماسه حسینی شهید مطهری از شبکه هفت سیما پخش می شود. برنامه «شک مقدس» به تهیه کنندگی محمد صاحب الداری و کارشناسی حجت الاسلام دکتر محمدوحید صافی در دو قسمت در ۱۴ شهریور ماه و ۲۱ شهریور ماه ساعت ۲۱ از شبکه هفت سیما پخش می شود. برنامه «مشاعره عاشورایی» با موضوع عاشورا هر شب ساعت ۲۳ از اول تا ۱۲ محرم با اجرای دکتر اسماعیل آذر مهمان خانه های ایرانی است.
همچنین پخش مستند «پیرغلامان»، شرح حال زندگی مداحان قدیمی شهرهای مختاف و پخش مداحی آنها هر شب ساعت ۱۹ از دیگر برنامه های محرمی این شبکه می باشد. مستند «حسین،سید الشهدا» هر شب ساعت ۲۱ در ماه محرم ۱۳ روایت از عاشورا را بازگو می کند.
شبکه قرآن و معارف سیما
 «نغمه عشاق» عنوان ویژه برنامه این شبکه در دهه اول محرم می باشد که با محوریت معرفی هیئت هایی که در حوزه های فرهنگی و اجتماعی فعالیت داشتند و همچنین پخش نوحه ها و نغمه های عاشورایی ماندگار به درخواست مخاطبان به صورت زنده و با اجرای رحمان نظام اسلامی هر روز از ساعت ۱۸ به روی آنتن می رود. به نمایش گذاشتن تصاویر و ویدیوهای ارسالی مخاطبان از هیئات و مراسم های عزاداری و همچنین فعالیت های جانبی هیئت ها در امور اجتماعی و... از دیگر بخش هایی می باشد که در «نغمه عشاق» معرفی و بررسی خواهد شد.
«دیار حبیب» عنوان دیگر برنامه شبکه قرآن و معارف سیما در این ایام می باشد که هرشب ساعت ۲۱ به صورت زنده و مستقیم از کربلای معلی با اجرای مهیار عبدالهی و حضور کارشناسان، مادحین و شاعران اهل بیت (ع) تقدیم مخاطبان می شود. سخنرانی های آقامجتبی تهرانی (ره) در ساعت ۳۰ دقیقه بامداد، حجت الاسلام والمسلمین نظری منفرد ساعت ۵:۳۰، آیت الله جوادی آملی ساعت ۷:۳۰، آیت الله جاودان ساعت ۱۴:۳۰ و حجت الاسلام والمسلمین انصاریان ساعت ۲۲ پخش خواهد شد.
پخش برنامه «یاد خدا» به موضوع مصاف حق علیه باطل بر مبنای آیات قرآن کریم می پردازد و قرار است همه روزه در دهه اول محرم از ساعت ۱۲ با اجرای محمد حسین صیرفی به روی آنتن برود. ویژه برنامه روزشمار دهه اول محرم با عنوان «عصر بی غروب» از دیگر برنامه های جدید این شبکه می باشد و همه روزه در ساعت ۸:۳۰ به روی آنتن رود.
«نوگلان قرآنی» عنوان ویژه برنامه کودک این شبکه می باشد که در ایام دهه اول محرم و با محوریت نام گذاری روزهای این دهه با زبان کودکانه خواهد پرداخت. این همه روزه در ساعت ۱۷:۱۵ تقدیم مخاطبان کودک و نوجوان این شبکه خواهد شد. معرفی و سبک زندگی اصحاب حضرت سیدالشهدا (ع) با عنوان «انصارالحسین (ع)» در قالب موشن گرافی از دیگر برنامه های کوتاه این شبکه می باشد که در فواصل مختلف از این شبکه قرآنی و معارفی پخش می شود.
مستندهای تولیدی ویژه این ایام با موضوعات تاریخ کربلا، دلدادگی و عشق محبان سالار شهیدان و همچنین دیگر مستندهای استانی کشور در ۴ باکس و در ساعت های ۶:۳۰، ۱۲:۳۰، ۱۴ و ۲۲ در جدول پخش شبکه قرآن و معارف سیما قرار دارد.
شبکه سلامت سیما
به مناسبت آغاز محرم و همزمان با برگزاری آئین ها و مراسم عزاداری شیعیان برنامه های این شبکه به سلامت جسمانی، روحانی و اجتماعی مردم کشورمان می پردازد. برنامه «همین امروز، همین امشب» با دعوت از پزشکان تغذیه تلاش می کند، از سنت حسنه نذر سخن گفته و در مورد سلامت این فرهنگ جاودانه در میان شیعیان مطالبی را عنوان می کنند. پخش وله، اینفوگرافی و متن های متناسب با این ایام نیز از دیگر بخش های این برنامه به شمار می رود.
«دوربین سلامت» نیز در ایام محرم علاوه بر حرکت در سرتاسر کشور پا را از مرزهایمان بیرون گذاشته و به سراغ پزشکانی می رود که در جوار کربلای معلی و بین الحرمین مستقر می شوند تا بیماران را به صورت رایگان درمان نمایند. نذری که براساس اهدای رایگان علم و دانش بنا شده و سنتی حسنه در فقه اسلام و شیعه است. همچنین دوربین سلامت در گفت و گو با پزشکان تغذیه تلاش می کند تا به بهداشت و سلامت نذورات مردم نگاهی داشته باشد و توصیه هایی در زمینه طبخ و توزیع این مواد در اختیار عموم قرار می دهد. محیط زیست و پاکیزگی موضوع دیگری است که این برنامه نیم نگاهی به آن خواهد کرد.
شبکه کودک
 انیمیشن تک قسمتی «محرم» از کانال پویا پخش می شود. این انیمیشن روایت داستان یکی از فرزندان شهید مدافع حرم است که با توجه به اینکه پدرش شهید شده با پدر دوستش و با قاب عکس و یاد پدر شهیدش در محرم به عزاداری آقا سیدالشهدا می رود و با این تفکر که پدر شهیدش راه امام حسین (علیه السلام) رو ادامه داده است.وقایع مربوط به عاشورا با شعر معروف "باز این چه شورش است" که برای خردسالان بیان می شود در نماهنگ «امیری حسین» نمایش داده می شود. نماهنگ «بنت الکرام» که وقایع مربوط به عاشورا را برای خردسال بیان می کند نیز از این شبکه پخش می شود.
برنامه «سر سفره خدا» ویژه ایام سوگواری در ماه‌های محرم و صفر، به اباعبدالله الحسین علیه‌السلام و اهل بیت ایشان علیهم‌السلام اختصاص داشته و در آن علاوه‌ بر روایاتی از زندگی ایشان، آیتم‌های نوحه‌خوانی، عزاداری و سینه‌زنی نیز پخش می‌شود که توسط عزاداران کودک و نوجوان به اجرا درمی‌آید. این برنامه از اول تا هفدهم ماه محرم روی آنتن نهال می رود. برنامه آموزشی «خوش‌مزه» یک برنامه استودیویی است که با اجرای زهره وکیلی در کانال نهال شبکه کودک برای گروه سنی کودک تولید شده است. مجری برنامه با دو بازیگر کودک در مورد یک غذای ساده، سالم، مغذی، سنتی و ایرانی صحبت می‌کنند. آنها خواص غذایی آن را بررسی کرده و سپس با کمک یکدیگر طرز پخت آن غذا را آموزش می‌دهند. این برنامه در ایام ویژه عزای سالار شهیدان به صورت ویژه از اول ماه محرم پخش می شود.
در روز تاسوعا انیمیشن «عاشورائیان، مسلم‌ابن عقیل (ع)» به مدت ۷۵ دقیقه از شبکه کودک پخش می شود. در روز عاشورا  نیز «نقش و نقاش» روی آنتن می رود.
شبکه امید
ویژه برنامه «مثل قاسم» در قالب برنامه ترکیبی همراه با نمایش گروه های عزاداری شهرهای مختلف ایران توسط نوجوانان در ۱۲ قسمت ۹۰ دقیقه ای تقدیم بینندگان شبکه امید خواهد شد. ویژه برنامه «احلی من العسل» با محوریت گردهمایی نوجوانان عاشورایی در سراسر کشور با مرکزیت و برقراری استیج شبکه امید در امامزاده صالح (ع) تهران دیگر برنامه ویژه محرم است که قرار است ششم محرم الحرام به مدت ۱۸۰ دقیقه از شبکه امید پخش شود.
پوشش زنده گردهمایی مردم سراسر کشور با مرکزیت شبکه امید در امامزاده صالح (ع) تهران همزمان با تاسوعا و عاشورای حسینی نیز از دیگر برنامه های ویژه شبکه امید خواهد بود. افزون بر این، تمامی برنامه های روتین شبکه در دهه اول محرم رنگ و بوی محرمی خواهند داشت.
برنامه « به توان خدا» در این ایام پاسخگوی سوالات نوجوانان درباره حماسه حسینی خواهد بود. اخبار نوجوانان درباره اقدامات نهادها و جشنواره ها و ...با موضوع محرم و حماسه حسینی در برنامه «پرانتز باز» تشریح خواهد شد.
گزارش روزانه جشنواره ها و هیئات نوجوانان در دهه اول محرم توسط برنامه «دوربین امید» انجام خواهد گرفت. همچنین برنامه «چاپارخانه» معرفی برنامه های محرمی شبکه امید با پخش پشت صحنه برنامه ها را به عهده خواهد داشت. برنامه «رسانش» به معرفی و تحلیل فیلم های سینمایی حوزه نوجوان با موضوع محرم و حماسه امام حسین(ع) می پردازد.
شبکه افق
با توجه به فرا رسیدن ماه محرم و ایام عزاداری دهه اول این ماه، برنامه‌های گوناگونی در قالب‌های ترکیبی، مستند و کوتاه برای پخش از شبکه افق سیما در نظر گرفته شده است. پخش سخنرانی مذهبی در دو بخش، هر روز ساعت های ۶:۴۵ و ۱۲ و ساعت ۱۸ ارتباط زنده با کربلای معلی و همچنین پخش زنده مراسم عزاداری هیأت فدائیان حسین(ع) در اصفهان با مداحی سید رضا نریمانی هر شب ساعت ۲۱:۳۰ به مدت یک ساعت، از جمله این برنامه‌ها محسوب می‌شود.
همچنین مجموعه مستند «میراث مرثیه» با تهیه کنندگی سیدمازیار هاشمی و کارگردانی مهدی زنگنه هم در ۱۴ قسمت یک ساعته طی دهه اول این ماه روی آنتن شبکه افق می‌رود؛ این برنامه ساعت ۲۲:۳۰ روی آنتن می رود و در هر قسمت این مجموعه، علاوه بر گفت‌وگو با مداحان و کارشناسان شعر آیینی، بخش هایی از زندگی این شعرا به صورت داستانی به نمایش در می آید؛ هنرمندانی همچون ثریا قاسمی، رویا تیموریان، سیاوش طهمورث، محمدرضا علیمردانی، دکتر محمود عزیزی، نیما رئیسی و مجید آقاکریمی تهیه و تولید شده است.
«بشارت» عنوان مجموعه مستند دیگری است که در پنج قسمت ۳۰ دقیقه ای آماده شده و موضوع آن زیارت نیابتی بیمارانی است که به سفر عتبات عالیات مشرف شده اند.مجموعه «حسین سیدالشهداء» هم هر شب ساعت ۲۱ از شبکه افق پخش می شود. از دیگر مستندهایی که به مناسبت ماه محرم از شبکه افق پخش خواهد شد می توان به «مسجد آبی» اشاره کرد، این مستند در دو قسمت ۴۵ دقیقه تهیه شده و به برگزاری مراسم مذهبی به ویژه عزاداری دهه اول محرم در مرکز فرهنگی اسلامی فرانکفورت می پردازد. مستندهای تک قسمتی گوناگونی هم با حال و هوای سوگواری شیعیان در اقصی نقاط جهان و عزاداری حضرت سیدالشهدا (ع) طی دهه اول محرم روی آنتن شبکه افق می رود.
«هیات زید شهید» مستندی درباره هیاتی به همین نام در خراسان رضوی که توسط افغانستانی های مقیم این استان تاسیس شده، «دلدادگان حسین»، «من به این خون ایمان دارم» روایتی از امام حسین(ع) در گفت وگو با جرج زکی الحاج شاعر و ادیب مسیحی، «معراج روح» مستندی درباره زندگی آیت الله بهاء الدینی، «شمع های روشن» درباره آیین و روسم عزاداری در بوشهر، «محرم ملکوت» پیرامون زندگی آیت الله خوشوقت، «مدح عشق» با موضوع عشق و ارادت اهل سنت به اهل بیت(ع) و «عزاداری در هند» درباره عشق و ارادت شیعیان هندوستان به امام حسین(ع)، از جمله این مستندها به شمار می روند که زمان پخش آنها هر شب ساعت ۲۰ خواهد بود.
شبکه مستند
مستند حسین سیدالشهدا (ع) به تهیه‌کنندگی و کارگردانی سیدرائد امیری‌تهرانی مجموعه مستندی است که از روز یکشنبه ۱۰ شهریور روی آنتن می‌رود، این مستند در ۱۳ قسمت تولید و در آن با بیش از ۴۰ شخصیت دینی و مذهبی از سراسر جهان مصاحبه شده است. این مستند در گفت‌وگو باشخصیت‌های جهان و اساتید حوزه و دانشگاه مانند حجت‌الاسلام طائب، حجت‌الاسلام جاودان، شیخ خالد الملا اسلام‌شناس عراقی، لزلی هزلتون نویسنده و روانشناس و .. به بررسی ابعاد مختلف قیام عاشورا می‌پردازد. 
این مستند ۱۳ قسمتی از یکشنبه، هرروز ساعت ۱۸ از شبکه مستند پخش می‌شود. در ایام محرم بسته تصویری ساعت ۲۰ شبکه مستند نیز به پخش مستندهای عاشورایی اختصاص داده است این بسته مناسبتی ویژه یکشنبه ۱۰ شهریور با پخش مستند «مردم خیال» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی جواد تقوی آغاز می‌شود. مستند «مردم خیال» تغییرات فرمی و ذهنی و خاستگاه سرو در۱۲ مکان از جمله شهرستان‌های کاشمر و نیشابور، مسجد گنبد سنگان در خواف، امام زاده سلطان احمد درگناباد، مدرسه میرزا جعفر در مشهد، دوره پوش ضریح امام رضا(ع) در دوره قاجار، تعدادی فرش در موزه آستان قدس رضوی، تخته فرش‌هایی در نیشابور، گورستانی در نغندر، علم عزاداری نیشابور و ... را بررسی و به مخاطب معرفی می‌کند.
مستند «ترکیب‌بند» به کارگردانی امیر آذین دوشنبه ۱۱ شهریور ساعت ۲۰ از شبکه مستند پخش می‌شود. این مستند در یک قسمت ۲۶ دقیقه‌ای با موضوع مروری بر آثار محتشم کاشانی و علل ماندگاری ترکیب‌بند مشهور وی در رثای امام حسین علیه‌السلام ساخته‌شده است. از دیگر مستندهای ویژه شبکه مستند برای ایام محرم «مثل سرو» است که سه‌شنبه۱۲ شهریور ساعت ۲۰ پخش می‌شود. علیرضا میررکنی کارگردان این مستند در این فیلم آیین نخل گردانی در استان یزد را به تصویر کشیده است.
مستند «دار و دل» اثر محمد صفا نیز چهارشنبه (۱۳ شهریور) ساعت ۲۰ در جدول پخش این شبکه قرارگرفته است؛ این مستند روند بافتن فرش اذن دخول حرم حضرت عباس(ع) توسط یک فرش‌باف تبریزی را روایت خواهد کرد. مستند «اسب سفید سرزمین من» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی عباس مهاجران از تولیدات شبکه مستند سیما و روایتی است از اسب سفیدی که در روستایی کویری در جنوب خراسان نگهداری می‌شود، اسبی که برای مراسم عاشورا خریداری ‌شده است و در طول سال نگهداری و تیمار می‌شود تا چند ساعتی مرکب تعزیه‌خوان‌ها شود و نقش ذوالجناح را بازی کند. این مستند پنجشنبه ۱۴ شهریور ساعت ۲۰ پخش می‌شود.
مستند «نخل شمیران» اثر علی نیک‌بخت نیز جمعه (۱۵ شهریور) ساعت ۲۰ در جدول پخش این شبکه قرارگرفته است؛ این مستند به مراسم محرم در تکایای منطقه شمیران تهران می‌پردازد. «ماجرای تایلند» به کارگردانی مشترک مجتبی رضوانی و محسن رضوانی هم پنجشنبه ۱۴ شهریور ساعت ۱۵ از شبکه مستند پخش می‌شود؛ این مستند تلاش و همت چند جوان برای تأسیس انجمن محبین ولایت ‌فقیه تایلند، انجام امور عام‌المنفعه و خیریه برای مردم این کشور، تأسیس شبکه تلویزیونی و ... را به تصویر کشیده است.
شبکه جام جم
شبکه جهانی جام جم در ماه محرم با بیش از ۲۵ برنامه در ساختار های مختلف ، همراه عزادران حسینی می شود . برنامه زنده «روشنا» جهت پوشش خبری همایش شیرخوارگان حسینی، در روز جمعه ۱۵ شهریور ماه ساعت ۱۰ پخش می شود. از شنبه ۹ شهریور برنامه «سید احرار» با اجرای رضا ابراهیمی هر شب ساعت ۲۲ روی آنتن می رود.
 «آوای عشق» برنامه ای که پای صحبت خوانندگان و اهالی موسیقی نشسته، آنهایی که در رثای امام حسین (ع) قطعاتی را ساخته و اجرا کرده اند از دوشنبه ۱۱ شهریور ماه ۴۵ دقیقه بامداد، همچنین «به رنگ آفتاب» به کارگردانی محمد هوشیاری، «با حسین حرف بزن» و «موکب ثارالله» که شامل مجموعه مداحی های مهدی رسولی و دیگر مداحان در حسینیه ثارالله می باشد، از شبکه جام جم پخش می شود. فیلم سینمایی «هیهات» به کارگردانی روح الله حجازی نیز یکشنبه ۱۹:۳۰ دقیقه به وقت تهران از جام جم پخش خواهد شد. علاقمندان به مجموعه های نمایشی می توانند سریال «هاتف» به کارگردانی داریوش یاری را از دوشنبه ۱۱ شهریور ماه هر شب ساعت ۲۳:۴۵ دقیقه به وقت تهران مشاهده نمایند.
مستند «حاج مرزوق» به کارگردانی بابک مینایی یک شنبه ۱۷ شهریور ماه ساعت ۲ بامداد به وقت تهران پخش می شود و دیگر مستندها همچون «عاشورا در خوسف» به کارگردانی محمد عبداللهی، «آوای عشق» به کارگردانی مهدی مهر آفر، «سیدالشهدا» به کارگردانی سید مصطفی سیادت، «حسین سیدالشهدا» به کارگردانی سیدرائد امیری، «شمع حرمخانه» به کارگردانی فریدون قدیری، «تعزیه» به کارگردانی عباس صالح، «میزبان» به کارگردانی مسعود دهنوی، «ترکیب بند» به کارگردانی امیر آفرین، «میقات» به کارگردانی صادق قاسمی، «حسینه امینی ها» به کارگردانی مسعود ساکت اف، «عاشقان کوی حسین» به کارگردانی مصیب کوهی، «نغمه های حسینی» به کارگردانی سلمان روغنی، «سیاه پوشان» با تهیه کنندگی احسان فولادی نیز هرشب ساعت ۲۱:۳۰ دقیقه به وقت تهران پخش می شود.
انیمیشن «عاشورائیان» از تولیدات مرکز صبا و کارگردانی ناهید صمدی امین و انیمیشن «قلب خورشید» به کارگردانی احمد علمدار در جدول پخش قرار دارد. «منبر» عنوان برنامه ای است که در برگیرنده سخنرانی های حجت الاسلام عالی در حسینیه چیذر بوده و از یکشنبه ۱۰ شهریور ماه هر شب ساعت ۱۸:۱۵ دقیقه به وقت تهران از شبکه جهانی جام جم پخش می شود .
مرکز صبا
مرکز پویانمایی صبا به مناسبت فرارسیدن محرم الحرام و ایام سوگواری سالار شهیدان، مجموعه پویانمایی تولیدی خود را برای نمایش، به شبکه های مختلف سیما پیشنهاد و ارسال کرد. برنامه های مناسبتی مرکز صبا شامل ۹۶ قسمت از ۲۶ عنوان برنامه در ۱۵ ساعت و ۵۴ دقیقه تدارک دیده شده است. که تعدادی از آنها عبارتند از : «بنت الکرام»، «تکیه» (۱۳ قسمت)، «حضرت علی اکبر(ع)»، «خورشید نینوا»، «روزنه اسرار» (۱۲ قسمت)، «طلایه» (۱۳ قسمت)، «حبیب ابن مظاهر»، «عابس ابن ابی شعیب»، «مسلم ابن عقیل»، «امام زین العابدین (ع)»، کلیپ های «اربعین»، «اشک و آب»، «خواهر عشق»، «در غروبی نفس گیر»، «ذوالجناح»، «راز پروانه ها»، «سرزمین نینوا»، «عزیز مادر»، «عصر خاتون»، «عصر عاشورا»، «کاشکی ما بچه بودیم»، «عاشورا» و همچنین «مقتل خوانی» (۲۱ قسمت)، «مهارت های زندگی»، «هیهات من الذله» و وله «محرم» (۱۰ قسمت).

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
رییس مجلس درگذشت اسدالله عسگراولادی را تسلیت گفتآغاز طرح پایش تندرستی از مهرماه در دانشگاه‌‌های سراسر کشورتولید پوست مصنوعی با قابلیت تغییر رنگ۳۹ میلیون حمله اینترنتی شناسایی شددره مجسمه‌های هرمزگان در انتظار ثبت ملیلغو روادید میان ایران و عراق تا پایان ماه صفر۲۰۰ شرکت سامانه‌های خورشیدی در آستانه تعطیلیبیش از ۴هزار شرکت دانش‌بنیان در اقتصاد کشور نقش‌آفرین شدندبهره برداری سراسری از 643 طرح تعاونی ها در کشورپای نانوفناوری به صنعت خودروسازی باز شدکاهش خوردگی تانکرها و خطوط ریلی با نانوپوشش‌های دوستدار محیط‌زیست۱۱۰ هزار هکتار از جنگل‌های کشور غنی‌سازی می‌شودکشف نشانه‌های سوزاندن اجساد در عهد باستاناستفاده از سوخت فسیلی یکی از مشکلات نیروگاه‌های کشور استکنترل کیفیت واردات تجهیزات ارتباطی افزایش می یابدآغاز جشن عاطفه‌ها از هفتم شهریورماه در سراسر کشورتجهیزات ایران ساخت نانوپودر تولید می‌کنندآب آلوده روزانه جان ۸۰۰ کودک را می‌گیردامضا تفاهم نامه ایجاد مدرسه کسب و کاردفن پسماند‌های صنعتی کشور در استان قزوین ممنوع است75مرکز تشخیص زودرس سرطان در کشورماجرای واردات لوازم آرایشی با پولِ داروخروج نخبگان از کشور کاهش یافته استتدوین طرح پایش تنوع ریستی کشورابتلای 60 نفر به تب کنگو در کشورربات «انسان‌نما» فردا به فضا می‌رودکمبود دارو برای خدمت‌رسانی به حجاج نداریمایران هیچگاه جزو ۲۰ کشور اول مهاجرفرست نبوده و نیست۱۱ علتِ استفاده نکردن از اینترنت در کشورکاهش جمعیت فوک خزری در ایرانتوصیه‌ برای خانم‌هایی که در سن بالا ازدواج می‌کنندهمکاری آزمایشگاه‌های موسسه رازی در بررسی واکسن‌های وارداتی مورد تائید سازمان دامپزشکی استآمار آلودگی سایبری در یک سال اخیر/ تهران در صدر آلودگی اینترنتیانیمیشن۱۵۰۰ساله‌ ایرانیبهسازی آبشخورها و چشمه‌های سرباز برای حیات وحش
تهران| بازگشت عشایر استان تهران زودتر از موعد مقررآغاز گفت و گو با دستفروشان مترو؛ مدیریت شهری پایتخت آستین‌ها را بالا زدافزایش موقتی آلاینده‌های هوای تهرانتهران| محرومیت شهرستان‌های تهران به لحاظ امکانات فرهنگی و هنریتهران| هفت ایستگاه جدید آتش‌نشانی در تهران به بهره‌برداری می‌رسدتهران| فرمانداران استان از ظرفیت خیرین موکب دار بهره‌برداری کنندتهران| برگزاری نمایشگاه نوشت افزار ایرانیدرگذشت تهیه کننده سینما و تلویزیونمحدودیت فروش بنزین در ۴ کلان‌شهر آغاز می‌شودنجفی در دادگاه دوم: اتهام قتل عمد را قبول ندارمتهران| برگزاری همایش دوچرخه سواری معلولینتهران| بیشترین آلودگی شهر تهران مربوط به خودروهای سنگین استتهران| پل گيشا كشش بار ترافيكي را نداردتهران| بهره‌برداری از 15 پروژه عمرانی و خدماتی پایتخت با حضور شهردارتهران| قاچاق کودک از کشورهای همسایه به تهران سیاست‌گذاری شده استتهران| دردسر تورم برای مهدکودک‌های تهرانتهران| شیطون بازار محل فروش اجناس دست دومتهران| کوچ پایتخت‌نشینان به حاشیهتهران| ورود ملخ‌ها تنها به یک مزرعه در جنوب تهرانتهران| وظیفه فرمانداران برگزاری انتخابات سالم استتهران| کاهش سن مدیران از ۴۸ سال به ۴۰ سال در دستور کار قرارگرفته استتهران| استفاده از اتوبوس در روز قدس رایگان شدجدیدترین جزئیات از پرونده قتل میترا استاد توسط محمدعلی نجفیتهران| مهلت 15 روزه برای راه اندازی تصفیه خانه شهرک صنعتیتهران| همسر دوم شهردار سابق به قتل رسیدتهران| سردیس مرحوم جمشید مشایخی اصلاح شدتمامی امتحانات مدارس استان تهران ۴ و ۸ خرداد لغو شدتهران| انهدام شرکت هرمی در شهریارتهران| تشریح جزئیات بسته تشویقی جدید نوسازی بافت فرسودهتهران| طلای آب شده نخریدتهران تا سه سال آینده مشکل «قبر» نداردتهران| واکنش پلیس راهور به کلیپ خیابان میرداماد پایتختتهران| اعلام نرخ ورود به محدوده زوج و فردتهران| برگزاری جشنواره دوقلو‌ها۶۷ روستای سیل‌زده باید کاملا جابجا شوند
کرمانشاه| تابلوهای مسیر راه کربلا در استان بازسازی می‌شوندکرمانشاه| حمایت کمیته امداد از بیش از 13 هزار دانش اموزگلستان| پيشرفت 80 درصدي تقاطع غيرهمسطح افسران گرگانخراسان رضوی| محصول کینوا روی دست کشاورزانسیستان و بلوچستان| نامهربانی گاندو با مردم محلیمرکزی| 6 کلینیک جدید در بیمارستان ولی‌عصر اراک راه‌اندازی می‌شودمرکزی| تکمیل تالار مرکزی اراک در اولویت پروژه‌های عمرانیمرکزی| سینماهای سیار مهمان شهرستان‌های مرکزی می‌شودمرکزی| دستگاه‌ها اشیای مربوط به دفاع مقدس را به باغ‌موزه بسپارندمرکزی| وعده‌هایی در حد حرفمرکزی| افزایش مهاجرت معکوس در ساوهفارس| روش جدید درمان بیماری‌های خونی در شیرازکرمانشاه| عرصه بر ساخت و ساز کنندگان غیر مجاز تنگ می شودفروش قلیان در پارک‌های کرج ممنوع شدتابستان شلوغ هتل های کرمانشاهتخلفات زیست محیطی سلامت شهر زاهدان را به خطر انداخته استزیتون ساوه از کورس رقابت با انار و پسته جا ماندجشنواره لاله‌های سال 1400 در کاخ مروارید برگزار می‌شودالبرز| اهتمام ویژه مدیریت شهری کرج در ساماندهی مرکز حلقه درهیزد| نخستین جشنواره ملی فیلم کوتاه ساباط در یزد برگزار می‌شودخراسان شمالی| چشم‌پوشی از اعتیاد در روستاهاکردستان| تکرار مصیبت سگ‌کشیالبرز| راه‌اندازی پویش برای کمک به کودکان کارمازندران| کاهش 13 درصدی تصادفات جرحی در جاده‌های مازندرانمازندران| ثبت‌نام بیش از ۱۷ هزار مازندرانی برای حضور در راهپیمایی اربعینمازندران| افزایش تعداد سالن های سینماییمازندران| تصویب 5500 پروژه در استان مازندرانمازندران| بی‌مهری آفرود سواران به طبیعتکرمانشاه| با اجراي طرح کاداستر و حدنگار کشاورزان استان صاحب سند مالکيت مي شوندآغاز برداشت چغندرقند از مزارع کرمانشاهکهگیلویه و بویر احمد| جلوه زیبایی در آبشار تنگ تامرادی بویراحمدروزهای پر کار بهزیستی کرمانشاهلرستان| کاهش رشد معلولیت در استان ضروری استلرستان| در بالادست سدی برای نگهداری سیلاب نداریملرستان| خطوط تولید واحدهای صنعتی استان نیازمند نوسازی هستند

روزنامه رویداد امروز دوشنبه ۲5 شهریور ۱۳۹۸ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
خشک‌سالی و سیل کنار هم
خشک‌سالی و سیل کنار هم
خشک‌سالی و سیل کنار هم
لحظۀ طلایی «اوه شِت!»
لحظۀ طلایی «اوه شِت!»
لحظۀ طلایی «اوه شِت!»
ویژه استان ها
کرمانشاه| تابلوهای مسیر راه کربلا در استان بازسازی می‌شوندکرمانشاه| حمایت کمیته امداد از بیش از 13 هزار دانش اموزگلستان| پيشرفت 80 درصدي تقاطع غيرهمسطح افسران گرگانخراسان رضوی| محصول کینوا روی دست کشاورزانسیستان و بلوچستان| نامهربانی گاندو با مردم محلیمرکزی| 6 کلینیک جدید در بیمارستان ولی‌عصر اراک راه‌اندازی می‌شودمرکزی| تکمیل تالار مرکزی اراک در اولویت پروژه‌های عمرانیمرکزی| سینماهای سیار مهمان شهرستان‌های مرکزی می‌شودمرکزی| دستگاه‌ها اشیای مربوط به دفاع مقدس را به باغ‌موزه بسپارندمرکزی| وعده‌هایی در حد حرفمرکزی| افزایش مهاجرت معکوس در ساوهفارس| روش جدید درمان بیماری‌های خونی در شیرازکرمانشاه| عرصه بر ساخت و ساز کنندگان غیر مجاز تنگ می شودفروش قلیان در پارک‌های کرج ممنوع شدتابستان شلوغ هتل های کرمانشاهتخلفات زیست محیطی سلامت شهر زاهدان را به خطر انداخته استزیتون ساوه از کورس رقابت با انار و پسته جا ماندجشنواره لاله‌های سال 1400 در کاخ مروارید برگزار می‌شودالبرز| اهتمام ویژه مدیریت شهری کرج در ساماندهی مرکز حلقه درهیزد| نخستین جشنواره ملی فیلم کوتاه ساباط در یزد برگزار می‌شودخراسان شمالی| چشم‌پوشی از اعتیاد در روستاهاکردستان| تکرار مصیبت سگ‌کشیالبرز| راه‌اندازی پویش برای کمک به کودکان کارمازندران| کاهش 13 درصدی تصادفات جرحی در جاده‌های مازندرانمازندران| ثبت‌نام بیش از ۱۷ هزار مازندرانی برای حضور در راهپیمایی اربعین