• زمان انتشار: 18 تیر 1398, 15:24
  • / کد خبر: 11181

محصولاتی که در سطح ملی و بین‌المللی معرفی می‌شوند

صنایع‌دستی بوشهر در مسیر پیشرفت

صنایع‌دستی بوشهر در مسیر پیشرفت امروز کمتر کسی است که نقش صنایع‌دستی در رونق اقتصادی منطقه و جذب گردشگر را منکر شود. صنایع‌دستی یکی از مزیت‌های اقتصادی ایران با تمدن و فرهنگ دیرینه آن است که در گوشه کشور وجود دارد و نشان از ذوق، خلاقیت و هنرمندی مردم این سرزمین است و با توجه به تنوع اقلیم، گوناگونی اقوام، آداب‌ورسوم مختلف ظرفیت‌های فراوانی را در این زمینه در خود گنجانده است. 

به گزارش ایرنا، اگرچه صنایع‌دستی استان بوشهر به دلیل شرایط سخت محیطی و جغرافیایی این استان و کمبود مواد اولیه نسبت به سایر استان‌های کشور محدودتر است اما با رویکرد جدید سازمان صنایع‌دستی و حمایت و توجه ویژه دولت به این بخش امروز حال صنایع‌دستی استان بوشهر خوب است. در زمان حاضر رشته‌های خوس دوزی، صدف سازی، گرگور بافی، حصیربافی، بافت تویزه، نخ‌ریسی، عبا بافی، آلات موسیقی مذهبی سنج و دمام، ساز نی انبان، بافت گبه، پوشاک سنتی، بافت کیوار ازجمله هنرهای صنایع‌دستی اصیل استان بوشهر است که به ثبت ملی رسیده است. همچنین در ۲ رشته خوس دوزی و رند بافی نیز استان بوشهر موفق به کسب نشان مهر اصالت جهانی شده است و این موفقیت‌ها در بخش صنایع‌دستی نشان می‌دهد امروز این بخش موردتوجه قرارگرفته است.

برند و تجاری‌سازی راهکار بین‌المللی کردن صنایع‌دستی

کارشناس صنایع‌دستی استان بوشهر گفت: صنایع‌دستی دریایی، حصیربافی، عبا بافی، گلیم‌بافی، جاجیم، رند بافی (بافته‌های داری)، خوس دوزی، ساخت لنج تزئینی، نخ‌ریسی، ساخت ساز سنتی و عبا بافی از رشته‌های منحصربه‌فرد و بومی استان بوشهر است. بصری افزود: فعالان صنایع‌دستی استان بوشهر توانستند در رشته رند بافی و خوس دوزی نشان مهر اصالت جهانی که از بالاترین نشان‌ها به شمار می‌رود را برای نخستین بار کسب کنند. او یادآور شد: در زمان حاضر رشته‌های خوس دوزی، صدف سازی، مهارت گرگور بافی خلیج‌فارس، حصیربافی بوشهر، نخ‌ریسی، عبا بافی، مهارت ساخت آلت موسیقی مذهبی دمام، فن ساخت ساز نی انبان بوشهر، هنر بافت گبه خود رنگ شول گناوه، ساخت ساز موسیقی مذهبی سنج، بافت تویزه، مهارت دوخت پوشاک سنتی در بوشهر، بافت کیوار ازجمله هنرهای صنایع‌دستی اصیل استان بوشهر هستند که به ثبت ملی رسیدند. بصری گفت: هدف معاونت صنایع‌دستی احیای رشته‌های منسوخ‌شده، آشنایی افراد با صنایع‌دستی گذشتگان، تولید محصول ارگانیک با مواد اولیه موجود در منطقه و هماهنگی محصولات صنایع‌دستی استان با زندگی مدرن امروزی است. او بیان کرد: تخصص محور شدن معاونت صنایع‌دستی استان بوشهر ازجمله راهکارهایی است که باعث شده محصولات استان در سطح ملی و بین‌المللی معرفی و بدون هیاهو با استفاده از توان کارشناسان و تحصیل‌کردگان این بخش و برگزاری کلاس‌ها و دوره‌های تخصصی برای فعالان صنایع‌دستی در حوزه بازرگانی کسب‌وکار اینترنتی و کارگاه برگزار شود. بصری ادامه داد: تلاش می‌شود صنعتگران با برند سازی و تجاری کردن محصولات صنایع‌دستی در قالب انجمن تخصصی صنایع‌دستی و معرفی صنعت گران به اتاق بازرگانی برای شرکت در نمایشگاه‌های بین‌المللی با هدف شناسایی بازارهای بین‌المللی بازارسازی و بازاریابی محصولات صنایع‌دستی انجام شود. او اضافه کرد: این برای نخستین بار است که به شیوه استاندارد محصولات صنایع‌دستی استان به‌صورت منظم با لگو و کاتالوگ مناسب برای عرضه در نمایشگاه بسته‌بندی می‌شوند.

تعریف فضای مناسب برای فروش دست بافته‌های هنرمندان

معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: با توجه به‌ضرورت وجود مکانی مناسب برای فروش و عرضه محصولات صنایع‌دستی امسال تلاش می‌شود با همکاری شهرداری بازارچه دائمی برای صنعتگران این بخش فراهم شود. لیلا رحیمی افزود: تمام افرادی که کارت پروانه تولید انفرادی دارند برای حضور در نمایشگاه‌ها حاضر می‌شوند و ثبت سفارش‌های کلانی دارند و به‌واسطه همین نمایشگاه‌ها امروز صنعت حصیربافی استان با برند ملی در بهترین فروشگاه‌ها به فروش می‌رود. او اضافه کرد: آموزش زمینه هر هنری است و هر رشته‌ای اگر بخواهد اساس مستحکمی داشته باشد نیازمند آموزش است و برای ارائه محصولات مناسب با نیاز روز و رسیدن به جایگاه مناسب امروز آموزش تولید محور اساس کار معاونت صنایع‌دستی است. رحیمی ادامه داد: بر همین اساس ۲۸ روستا در استان بوشهر در بخش‌های مختلف پایش و با ارائه آموزش‌های لازم در رشته‌های مختلف ارائه و زمینه عرضه محصولات آن‌ها در گالری‌های تخصصی فراهم‌شده است. رحیمی اظهار داشت: یکی از اتفاقاتی که برای نخستین بار در استان رخ داد آموزش رشته‌های صنایع‌دستی به کودکان و فروش دست بافته‌های آنان بود که با این کار کودکان بوشهری توانستند در مدت پنج روز هفت میلیون و ۵۰۰ هزار ریال محصولات خود را به فروش برسانند. او یادآور شد: صنایع‌دستی به خلاقیت، تمرکز و نوآوری افراد کمک می‌کند بر همین اساس می‌طلبد این هنر را از کودکی به فرزندانمان بیاموزیم. رحیمی تأکید کرد: صنایع‌دستی ازجمله مشاغلی است که با اندک سرمایه‌ای افراد می‌توانند به اقتصاد خانواده کمک کنند و گواه این مدعا این است که با هزینه کرد تنها ۴۰ میلیارد ریال سال گذشته ۲۰۰ شغل در استان بوشهر ایجادشده است. او گفت: صنایع‌دستی مصداق رونق تولید است و هیچ حوزه‌ای وجود ندارد که با سرمایه‌گذاری کم و مدت‌زمان کمی ارزش‌افزوده بالایی داشته باشد. معاون صنایع‌دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: امروز با شناختی که جامعه نسبت به صنایع‌دستی پیداکرده میل و رغبت به خرید از نمایشگاه‌های صنایع‌دستی نیز افزایش‌یافته است. او تأکید کرد: صنایع‌دستی استان بوشهر به‌صورت عمومی کاربردی است به‌ویژه در حوزه حصیر با چیدمان امروزی خوانش و برای پذیرایی، دیوارکوب و آشپزخانه کاربرد دارد. رحیمی درباره گرانی محصولات صنایع‌دستی گفت: طراحی محصول، چینش، ترکیب‌بندی، گرانی مواد اولیه و واردات برخی مواد اولیه محصولات ازجمله علل و عوامل گرانی محصولات صنایع‌دستی است. رحیمی افزود: هرچند رشته‌های بومی مواد اولیه آن‌ها از داخل تأمین می‌شود اما مواد اولیه برخی رشته‌ها ازجمله بافته‌های داری از خارج از استان تهیه می‌شود. او گفت: در زمان حاضر ۱۵ هزار نفر در رشته‌های مختلف صنایع‌دستی در استان بوشهر فعالیت می‌کنند که از این تعداد ۱۲ هزار نفر ثبت‌شده هستند. رحیمی اضافه کرد: فضای مجازی ظرفیتی مناسب برای عرضه و فروش محصولات صنایع‌دستی است که باید از آن استفاده بهینه کرد. او ادامه داد: معاونت صنایع‌دستی استان بوشهر با توجه به ظرفیت مناسب فضای مجازی، با هدف ارتقای دانش صنعتگران این استان در بازاریابی اینستاگرام و راه‌های فروش محصولات صنایع‌دستی در صفحه‌های مجازی دوره شاغلان اینستاگرام را برگزار کرد.

اجرای برنامه برای ارتقای صنایع‌دستی استان

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: صنایع‌دستی استان بسیار غنی و دارای ذوق هنری است که برای ارتقا بیشتر چه ازنظر کیفیت و چه ازنظر هنری برنامه‌های مختلفی باید طراحی شود. محمدحسین ارسطو زاده ادامه داد: ظرفیت‌های خوبی در استان و کشور برای معرفی کالاهای صنایع‌دستی وجود دارد که باید شناسایی و از این فرصت‌ها و ظرفیت‌ها استفاده شود. او از تنوع محصولات حصیری استان بوشهر گفت: این بسیار خوشحال‌کننده است که هم‌اکنون تنوع در طرح و رنگ در یک کالای صنایع‌دستی وجود دارد و جایگاه صنایع‌دستی امروز در نمایشگاه‌های بزرگ است که بتواند در کنار صنایع صنعتی فخرفروشی کند. ارسطو زاده ادامه داد: استفاده از ظرفیت فضای مجازی بستر مناسبی برای توسعه و تبلیغ فروش و معرفی محصولات صنایع‌دستی است که نیازمند آموزش در این زمینه هستیم و با برنامه‌های آموزشی برای صنعتگران این مهم را نیز در آینده خواهیم داشت.


منبع: ایرنا

ارسال دیدگاه

شما هم دیدگاه خود را بیان کنید

عکس خوانده نمی شود
دیدگاه برای این مطلب ارسال شده است. 0
مدیا سنتر رویداد ایران اینستاگرام رویداد ایران
  • آخرین اخبار
  • تهران
  • شهرستان ها
امضا تفاهم نامه ایجاد مدرسه کسب و کاردفن پسماند‌های صنعتی کشور در استان قزوین ممنوع است75مرکز تشخیص زودرس سرطان در کشورماجرای واردات لوازم آرایشی با پولِ داروخروج نخبگان از کشور کاهش یافته استتدوین طرح پایش تنوع ریستی کشورابتلای 60 نفر به تب کنگو در کشورربات «انسان‌نما» فردا به فضا می‌رودکمبود دارو برای خدمت‌رسانی به حجاج نداریمایران هیچگاه جزو ۲۰ کشور اول مهاجرفرست نبوده و نیست۱۱ علتِ استفاده نکردن از اینترنت در کشورکاهش جمعیت فوک خزری در ایرانتوصیه‌ برای خانم‌هایی که در سن بالا ازدواج می‌کنندهمکاری آزمایشگاه‌های موسسه رازی در بررسی واکسن‌های وارداتی مورد تائید سازمان دامپزشکی استآمار آلودگی سایبری در یک سال اخیر/ تهران در صدر آلودگی اینترنتیانیمیشن۱۵۰۰ساله‌ ایرانیبهسازی آبشخورها و چشمه‌های سرباز برای حیات وحششدت سوختگی عامل فوت محیط بان دزفولیساخت خودروی الکتریکی با ۱۲۰۰ اسب بخار قدرتزاهدان|عامل گرد و خاک سیستان‌ و بلوچستان مشخص شدرتبه‌های برتر کنکور از سربازی معاف می‌شوند؟حمایت ۳۰۰هزار دلاری شرکت استخراج‌کننده طلا از یک پروژه نانویی دانشگاهیبرای مراتع خط قرمز تعیین می‌کنیمرونمایی از سیستم الکتروکورتیکوگرافی برای مبتلایان به تشنجفعالیت بیش از ۷ هزار دفتر اسناد رسمی در کشورساخت سیستم پیشرفته مدیریت ویدئووال‌ها در کشوراحیا زیستگاه‌های سراوان موجب زاد و ولد مجدد پرندگان وحشی شددرمان کمردرد با نرم افزار استرالیاییتولید بسته باتری مدل پروازی ماهواره «ناهید یک»اجازه نمی‌دهیم مافیای دارو مشکلی در تولید داخلی ایجاد کندحسگرها به کمک شناسایی خودروهای آلاینده هوا می‌آیندحمایت از تولید محصولات دانش‌بنیان علوم شناختی شتاب می‌گیردانتقاد باستان شناس شیشه از بی‌توجهی مسئولان به شیشه گری٨درصد افراد بی سواد کاربر اینترنت هستندکم‌شدن گرایش به ریاضی لطمه بزرگی به کشور وارد می‌کند
تهران| محرومیت شهرستان‌های تهران به لحاظ امکانات فرهنگی و هنریتهران| هفت ایستگاه جدید آتش‌نشانی در تهران به بهره‌برداری می‌رسدتهران| فرمانداران استان از ظرفیت خیرین موکب دار بهره‌برداری کنندتهران| برگزاری نمایشگاه نوشت افزار ایرانیدرگذشت تهیه کننده سینما و تلویزیونمحدودیت فروش بنزین در ۴ کلان‌شهر آغاز می‌شودنجفی در دادگاه دوم: اتهام قتل عمد را قبول ندارمتهران| برگزاری همایش دوچرخه سواری معلولینتهران| بیشترین آلودگی شهر تهران مربوط به خودروهای سنگین استتهران| پل گيشا كشش بار ترافيكي را نداردتهران| بهره‌برداری از 15 پروژه عمرانی و خدماتی پایتخت با حضور شهردارتهران| قاچاق کودک از کشورهای همسایه به تهران سیاست‌گذاری شده استتهران| دردسر تورم برای مهدکودک‌های تهرانتهران| شیطون بازار محل فروش اجناس دست دومتهران| کوچ پایتخت‌نشینان به حاشیهتهران| ورود ملخ‌ها تنها به یک مزرعه در جنوب تهرانتهران| وظیفه فرمانداران برگزاری انتخابات سالم استتهران| کاهش سن مدیران از ۴۸ سال به ۴۰ سال در دستور کار قرارگرفته استتهران| استفاده از اتوبوس در روز قدس رایگان شدجدیدترین جزئیات از پرونده قتل میترا استاد توسط محمدعلی نجفیتهران| مهلت 15 روزه برای راه اندازی تصفیه خانه شهرک صنعتیتهران| همسر دوم شهردار سابق به قتل رسیدتهران| سردیس مرحوم جمشید مشایخی اصلاح شدتمامی امتحانات مدارس استان تهران ۴ و ۸ خرداد لغو شدتهران| انهدام شرکت هرمی در شهریارتهران| تشریح جزئیات بسته تشویقی جدید نوسازی بافت فرسودهتهران| طلای آب شده نخریدتهران تا سه سال آینده مشکل «قبر» نداردتهران| واکنش پلیس راهور به کلیپ خیابان میرداماد پایتختتهران| اعلام نرخ ورود به محدوده زوج و فردتهران| برگزاری جشنواره دوقلو‌ها۶۷ روستای سیل‌زده باید کاملا جابجا شوندتهران| سردیس استاد مشایخی رفع ایراد می شودتهران| تریبون ها برای تمامی کاندیدا یکسان باشدتهران| شکایت از مهناز افشار ثبت شد
کرمانشاه| نبود خوابگاه از اصلی‌ترین مشکلات دانشگاه صنعتی کرمانشاه استآذربایجان شرقی| بیمه قالی‌بافان در تاروپود مشکلاتگلستان| دپوی 250 هزار تن گندم کشاورزان گلستان در انبارهای غیر فنیاصفهان| رتبه اول اصفهان ازنظر تعداد اقامتگاه‌های بومگردینرخ بیکاری استان یزد تا پایان سال آینده به زیر ۱۰ درصد می‌رسداصفهان| جشنواره کودک شادی و نشاط را به تمام نقاط شهر اصفهان برده استاردبیل| بازگردانی ۳۶ واحد راکد صنعتی به چرخه تولیدخوزستان| رشد ۷۷ درصدی میزان ورودی آب نسبت شرایط نرمال بلندمدتخوزستان| بازیافت سرد روشی نوین برای تقویت زیرسازی‌هاخوزستان| افتتاح ۴۶۹ پروژه عمرانی به مناسبت هفته دولتخوزستان| مطالبه 16 ساله استقرار گمرککردستان| تئاتر خیابانی مریوان، مینیاتوری از فرهنگ هزار رنگ ایرانخراسان شمالی| رشد 15 درصدی خرید تضمینی گندماکران فیلم‌های منتخب جشنواره کودک و نوجوان در خراسان شمالیتوسعه خراسان شمالی فکر و نگاه بلند می‌طلبدخراسان شمالی در مدار توسعهخراسان شمالی| بیش از 1900 میلیارد ریال، سهم صنایع استان در زمینه تولید و اشتغالآذربایجان شرقی| همه‌چیز در منطقه ارسباران تحت کنترل استالبرز| قنات روستاها بازسازی و احیا می‌شودکرمانشاه| بخشداران از وظیفه تامین نظم و امنیت در حوزه خود غافل نشوندگلستان| بهره‌برداری از ۲۲۱ پروژه کشاورزی در گلستاناصفهان| ساخت هزار واحد مسکونی توسط ذوب‌آهن اصفهان در فولادشهراصفهان| تکمیل رینگ چهارم حفاظتی، هدیه به شهرونداناصفهان| احياي قدیمی ترین مدرسه طب دنیاچهارمحال و بختیاری| پروژه راه‌آهن مبارکه به شهرکرد نیازمند 550 میلیارد تومان استاعتراف به ۲۳ فقره سرقت در گلستاناستان یزد میزبان اجلاس بین‌المللی پیرغلامان حسینیچالش کمبود فضای تحصیل در چهارمحال بختیاریهمدان| تله‌کابین گنج‌نامه در مسیر استانداردسازیگسترش همکاری قطعه سازان خراسان رضوی با صنایعخراسان رضوی| افزایش ۴۷ درصدی خرید تضمینی گندم در استانخراسان رضوی| بازگشت حجاج خراسانی تا 17 شهریورماهخراسان رضوی| اجرای طرح سینما امید در تربت‌حیدریهخراسان رضوی| در شهر اسلامی بالای شهر و پایین شهر نداریمخراسان رضوی| مشارکت معین‌های اقتصادی در توسعه استان امری دستوری نیست

روزنامه رویداد امروز شنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸ پخش زنده بازار ارز و سکه جدول لیگ
خشک‌سالی و سیل کنار هم
خشک‌سالی و سیل کنار هم
خشک‌سالی و سیل کنار هم
لحظۀ طلایی «اوه شِت!»
لحظۀ طلایی «اوه شِت!»
لحظۀ طلایی «اوه شِت!»
ویژه استان ها
کرمانشاه| نبود خوابگاه از اصلی‌ترین مشکلات دانشگاه صنعتی کرمانشاه استآذربایجان شرقی| بیمه قالی‌بافان در تاروپود مشکلاتگلستان| دپوی 250 هزار تن گندم کشاورزان گلستان در انبارهای غیر فنیاصفهان| رتبه اول اصفهان ازنظر تعداد اقامتگاه‌های بومگردینرخ بیکاری استان یزد تا پایان سال آینده به زیر ۱۰ درصد می‌رسداصفهان| جشنواره کودک شادی و نشاط را به تمام نقاط شهر اصفهان برده استاردبیل| بازگردانی ۳۶ واحد راکد صنعتی به چرخه تولیدخوزستان| رشد ۷۷ درصدی میزان ورودی آب نسبت شرایط نرمال بلندمدتخوزستان| بازیافت سرد روشی نوین برای تقویت زیرسازی‌هاخوزستان| افتتاح ۴۶۹ پروژه عمرانی به مناسبت هفته دولتخوزستان| مطالبه 16 ساله استقرار گمرککردستان| تئاتر خیابانی مریوان، مینیاتوری از فرهنگ هزار رنگ ایرانخراسان شمالی| رشد 15 درصدی خرید تضمینی گندماکران فیلم‌های منتخب جشنواره کودک و نوجوان در خراسان شمالیتوسعه خراسان شمالی فکر و نگاه بلند می‌طلبدخراسان شمالی در مدار توسعهخراسان شمالی| بیش از 1900 میلیارد ریال، سهم صنایع استان در زمینه تولید و اشتغالآذربایجان شرقی| همه‌چیز در منطقه ارسباران تحت کنترل استالبرز| قنات روستاها بازسازی و احیا می‌شودکرمانشاه| بخشداران از وظیفه تامین نظم و امنیت در حوزه خود غافل نشوندگلستان| بهره‌برداری از ۲۲۱ پروژه کشاورزی در گلستاناصفهان| ساخت هزار واحد مسکونی توسط ذوب‌آهن اصفهان در فولادشهراصفهان| تکمیل رینگ چهارم حفاظتی، هدیه به شهرونداناصفهان| احياي قدیمی ترین مدرسه طب دنیاچهارمحال و بختیاری| پروژه راه‌آهن مبارکه به شهرکرد نیازمند 550 میلیارد تومان است